R E K L A M A

Z I P

Reklamatekst nadesłany8 czerwca 2017 FACEBOOK | 4176 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Jak chronić organizm w upalne dni? Czym grozi brak ostrożności?

fot. nadesłane

R E K L A M A    B O A R D

Każdy z nas lubi słoneczną pogodę, jednak pamiętajmy, że upalne dni wcale nie są bezpieczne dla naszego organizmu, a wręcz przeciwnie – stanowią poważne zagrożenie. Wysoka temperatura może zmęczyć każdego, natomiast w grupie szczególnego ryzyka znajdują się dzieci, osoby starsze, chore na serce lub cierpiące na nadciśnienie. Wielu z nas nie zastanawia się nad tym, jaki wpływ na nasz organizm ma upał. Gorące dni mogą powodować gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia szczególnie w przypadku osób cierpiących na pewne dolegliwości. Zwracając uwagę na przyczyny i leczenie chorób, często można zauważyć, że w przypadku wielu z nich zalecane jest unikanie przebywania na zewnątrz, gdy temperatura jest zbyt wysoka.

Zapewne zakładasz, że skoro upał na wakacjach znosisz łatwo, to w każdej sytuacji doskonale sobie z nim poradzisz. Tak naprawdę, gdy upał dopada nas podczas urlopu, gdzieś nad wodą, jest szansa, że nam nie zaszkodzi. Inaczej sytuacja wygląda w mieście, gdyż połączenie intensywnego promieniowania słonecznego i wysokiej temperatury wywołuje w miejskiej atmosferze bardzo niebezpieczne reakcje chemiczne, na skutek czego smog utrudnia oddychanie, drażniąc przy tym oczy oraz skórę. Mury i kamienie nagrzewają się na tyle mocno, że temperatura w przestrzeni miejskiej jest o kilka stopni wyższa, niż na otwartej przestrzeni. To bardzo niebezpieczne.

Jak organizm broni się przed upałem?

W upalne dni, kiedy temperatura sięga zenitu, powinniśmy być szczególnie ostrożni z przebywaniem na słońcu. Upał może zakłócić sprawne funkcjonowanie całego organizmu, ponieważ negatywnie wpływa na pracę układu trawiennego, oddechowego oraz krążenia. Mimo że organizm potrafi samodzielnie bronić się przed wysoką temperaturą, robi to tylko do pewnego stopnia, a później staje się bezradny. Na początku uruchamia on szereg reakcji termoregulacyjnych mających na celu zapobiec przegrzaniu. Pod wpływem ciepła naczynka krwionośne znajdujące się w skórze zaczynają się rozszerzać, co natychmiast przyspiesza krążenie krwi. Czasem takiej reakcji mogą towarzyszyć szybkie skurcze serca i obniżenie ciśnienia tętniczego. Najważniejszym narzędziem organizmu w walce z wysoką temperaturą jest pot, a dokładnie –  gruczoły potowe. Rosnąca temperatura automatycznie pobudza je do zwiększonej produktywności, co schładza organizm. Kiedy intensywnie się pocimy, jesteśmy w stanie stracić nawet do 10 litrów wody.

Jak zachowywać się w upalne dni?

Pamiętajmy, że w czasie upału warto ograniczyć przebywanie w mieście na otwartym, nasłonecznionym terenie w godzinach południowych. Koniecznie jest noszenie nakryć głowy, które chronią nas przed nadmiernym nagrzaniem. Jeżeli chodzi o ubranie, należy zakładać luźną odzież o jasnych kolorach, zakrywającą jak najwięcej części ciała. Ci, którzy cierpią na choroby układu krążenia koniecznie powinni ograniczyć wyjścia z domu, szczególnie do godziny 15.00. Bardzo ważne jest regularne picie wody, najlepiej niegazowanej. Nie zapominajmy również o unikaniu alkoholu.

Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie zostawiać dzieci lub zwierząt w zamkniętych samochodach. Upał najgorzej znoszą najmłodsi, seniorzy, osoby otyłe, przewlekle chore oraz nadużywające alkoholu. Wysoka temperatura sprawia, że organizm się odwadnia, a więc staje się osłabiony i nie może radzić sobie w różnych sytuacjach tak, jak powinien.

Czym grozi upał?

Nadmierny wzrost temperatury ciała może doprowadzić do udaru cieplnego. Przegrzanie powoduje bóle i zawroty głowy, wzmożone pragnienie, nudności, a nawet wymioty. Do objawów współtowarzyszących należą skurcze mięśni, a szczególnie brzucha i nóg. Przy mocnym przegrzaniu dochodzi do zaburzeń oddychania, a nawet utraty przytomności. Dodatkowo pojawia się odwodnienie organizmu, czyli nadmierna utraty wody i elektrolitów. U osób mających problemy z sercem lub układem  krążenia podczas upałów może dojść do omdleń i zasłabnięć, a ponadto zwiększa się ryzyko wystąpienia zakrzepów. Przez to, że organizm szybko traci płyny i nie  jest w stanie na bieżąco ich uzupełniać, krew staje się gęstsza, co może doprowadzić do nasilenia dolegliwości osób cierpiących na chorobę wieńcową oraz pogorszenia się stanu osób walczących z żylakami nóg.

Zadbaj o swoje zdrowie podczas upałów z portalem Netlekarz.pl!

Nie każdy z nas wie, jak powinien chronić swój organizm w upalne dni. Taka niewiedza może być bardzo niebezpieczna, dlatego warto zadbać o zgromadzenie niezbędnych informacji. Są one dostępne w portalu Netlekarz.pl! Zawarto tam szczegółowe opisy chorób, a w tym ich objawów i leczenia, dzięki czemu każdy może sprawdzić, jak powinien troszczyć się o swoje zdrowie. Zajrzyj na Netlekarz.pl i uniknij problemów!

Autor: tekst nadesłany
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Eeee
Zamość bardzo zdziadział. Parkingowa ...
kronikarz
20 minut krócej na trasie Zamość - Lu...
eRPe
I co z tego, że powstanie sztuczny zaka...
hm
Mecz wiosny lecz niestety wszystko już ...
haha
Straż Miejska będzie się popisywać s...
STYX
Substytut wojska.......
STYX
Czy pokazanie tabeli rozgrywek, to tak d...
STYX
To Polska jest państwem niepodległym ?...
Thomas
Od zawsze uważałem że Andrzej Wnuk b...
Rumcajs
Ekonomik jak zwykle na najwyższym pozio...
qwerty
W mojej ocenie najgorszy prezydent w his...
Dirty Harry
Brawo Andrzej Wnuk! Najlepszy prezydent ...
name
Kosofski ma lumbago w prawej nodze? ...
prq
Łącznica w Zawadzie skróci czas przew...
K.
Proponuję dołączyć do współpracy p...
prq
@zig: Piszesz bzdury. Teraz do Lublina j...
Robercik
Po skończonym remoncie trasy Lublin Wa...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny