R E K L A M A

Z I P

Reklamatekst nadesłany8 czerwca 2017 FACEBOOK | 4420 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Jak chronić organizm w upalne dni? Czym grozi brak ostrożności?

fot. nadesłane

R E K L A M A    B O A R D

Każdy z nas lubi słoneczną pogodę, jednak pamiętajmy, że upalne dni wcale nie są bezpieczne dla naszego organizmu, a wręcz przeciwnie – stanowią poważne zagrożenie. Wysoka temperatura może zmęczyć każdego, natomiast w grupie szczególnego ryzyka znajdują się dzieci, osoby starsze, chore na serce lub cierpiące na nadciśnienie. Wielu z nas nie zastanawia się nad tym, jaki wpływ na nasz organizm ma upał. Gorące dni mogą powodować gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia szczególnie w przypadku osób cierpiących na pewne dolegliwości. Zwracając uwagę na przyczyny i leczenie chorób, często można zauważyć, że w przypadku wielu z nich zalecane jest unikanie przebywania na zewnątrz, gdy temperatura jest zbyt wysoka.

Zapewne zakładasz, że skoro upał na wakacjach znosisz łatwo, to w każdej sytuacji doskonale sobie z nim poradzisz. Tak naprawdę, gdy upał dopada nas podczas urlopu, gdzieś nad wodą, jest szansa, że nam nie zaszkodzi. Inaczej sytuacja wygląda w mieście, gdyż połączenie intensywnego promieniowania słonecznego i wysokiej temperatury wywołuje w miejskiej atmosferze bardzo niebezpieczne reakcje chemiczne, na skutek czego smog utrudnia oddychanie, drażniąc przy tym oczy oraz skórę. Mury i kamienie nagrzewają się na tyle mocno, że temperatura w przestrzeni miejskiej jest o kilka stopni wyższa, niż na otwartej przestrzeni. To bardzo niebezpieczne.

Jak organizm broni się przed upałem?

W upalne dni, kiedy temperatura sięga zenitu, powinniśmy być szczególnie ostrożni z przebywaniem na słońcu. Upał może zakłócić sprawne funkcjonowanie całego organizmu, ponieważ negatywnie wpływa na pracę układu trawiennego, oddechowego oraz krążenia. Mimo że organizm potrafi samodzielnie bronić się przed wysoką temperaturą, robi to tylko do pewnego stopnia, a później staje się bezradny. Na początku uruchamia on szereg reakcji termoregulacyjnych mających na celu zapobiec przegrzaniu. Pod wpływem ciepła naczynka krwionośne znajdujące się w skórze zaczynają się rozszerzać, co natychmiast przyspiesza krążenie krwi. Czasem takiej reakcji mogą towarzyszyć szybkie skurcze serca i obniżenie ciśnienia tętniczego. Najważniejszym narzędziem organizmu w walce z wysoką temperaturą jest pot, a dokładnie –  gruczoły potowe. Rosnąca temperatura automatycznie pobudza je do zwiększonej produktywności, co schładza organizm. Kiedy intensywnie się pocimy, jesteśmy w stanie stracić nawet do 10 litrów wody.

Jak zachowywać się w upalne dni?

Pamiętajmy, że w czasie upału warto ograniczyć przebywanie w mieście na otwartym, nasłonecznionym terenie w godzinach południowych. Koniecznie jest noszenie nakryć głowy, które chronią nas przed nadmiernym nagrzaniem. Jeżeli chodzi o ubranie, należy zakładać luźną odzież o jasnych kolorach, zakrywającą jak najwięcej części ciała. Ci, którzy cierpią na choroby układu krążenia koniecznie powinni ograniczyć wyjścia z domu, szczególnie do godziny 15.00. Bardzo ważne jest regularne picie wody, najlepiej niegazowanej. Nie zapominajmy również o unikaniu alkoholu.

Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie zostawiać dzieci lub zwierząt w zamkniętych samochodach. Upał najgorzej znoszą najmłodsi, seniorzy, osoby otyłe, przewlekle chore oraz nadużywające alkoholu. Wysoka temperatura sprawia, że organizm się odwadnia, a więc staje się osłabiony i nie może radzić sobie w różnych sytuacjach tak, jak powinien.

Czym grozi upał?

Nadmierny wzrost temperatury ciała może doprowadzić do udaru cieplnego. Przegrzanie powoduje bóle i zawroty głowy, wzmożone pragnienie, nudności, a nawet wymioty. Do objawów współtowarzyszących należą skurcze mięśni, a szczególnie brzucha i nóg. Przy mocnym przegrzaniu dochodzi do zaburzeń oddychania, a nawet utraty przytomności. Dodatkowo pojawia się odwodnienie organizmu, czyli nadmierna utraty wody i elektrolitów. U osób mających problemy z sercem lub układem  krążenia podczas upałów może dojść do omdleń i zasłabnięć, a ponadto zwiększa się ryzyko wystąpienia zakrzepów. Przez to, że organizm szybko traci płyny i nie  jest w stanie na bieżąco ich uzupełniać, krew staje się gęstsza, co może doprowadzić do nasilenia dolegliwości osób cierpiących na chorobę wieńcową oraz pogorszenia się stanu osób walczących z żylakami nóg.

Zadbaj o swoje zdrowie podczas upałów z portalem Netlekarz.pl!

Nie każdy z nas wie, jak powinien chronić swój organizm w upalne dni. Taka niewiedza może być bardzo niebezpieczna, dlatego warto zadbać o zgromadzenie niezbędnych informacji. Są one dostępne w portalu Netlekarz.pl! Zawarto tam szczegółowe opisy chorób, a w tym ich objawów i leczenia, dzięki czemu każdy może sprawdzić, jak powinien troszczyć się o swoje zdrowie. Zajrzyj na Netlekarz.pl i uniknij problemów!

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Kandydat Nizio...
Czyżby kandydatem był pan Nizioł? P...
TORRES20400
Kandydat jest. Ale to nie ten, co wielu ...
Szymon
Nikogo nie poparli? Co z jedynym wspóln...
Normals
Przypatrzmy się tym Obywatelom teraz ju...
Normals
Zadanie pierwsze: pogonić komunę, /je...
z_boku
Mundurki wprowadził, cudne były ;)...
Nauczycielka
Pamiętam jakie cuda wymyślał pan Gier...
nikt
co by było , gdyby nie stary zarząd T...
nemezis
Objazdowa TRUPA cyrkowa. Takiej woltyże...
nemezis
Nie chce mi się wierzyć, że radnej po...
@ "socjal"
Pisać każdy może. Wszak żyjemy w wol...
z_boku
Dodatkowo podać personalia do publiczne...
L.
Dobry, stary pomysł. Był kiedyś pręg...
z_boku
Jednak powinna być przywrócona kara ch...
socjal
Czyli bez zmian widzę. Nie ma konstruk...
Emerytka
Czy Pani Mucha coś zaśpiewa w Zamości...
Brawo Zamość
Mieszkam poza Zamościem przepraszam z...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny