R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Zdrowie i Urodatekst nadesłany9 sierpnia 2017 FACEBOOK | 4431 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 2 komentarze ()

Implanty – zęby na całe życie

R E K L A M A    B O A R D

Czym jest implant?

Implant to tytanowy, sztuczny korzeń zęba służący do osadzenia  uzupełnień protetycznych w postaci koron porcelanowych lub mostów albo elementów podtrzymujących protezę.

Na czym polega zabieg implantacji?

Sam zabieg jest najczęściej dwuetapowy – najpierw przygotowywane jest miejsce na implant, następnie wprowadza się wszczep i zamyka pole operacyjne. W ciągu następnych 3 – 4 miesięcy wszczep “przyjmuje się”, komórki tkanki kostnej swoimi wypustkami chwytają się porów w pokrywającej implant plazmie tytanowej. Następuje tzw. osteointegracja, czyli zrośnięcie się wszczepu z kością. To właśnie ten etap gwarantuje nam długoletnie utrzymanie implantu.

Po wytworzeniu tak solidnego oparcia możemy zacząć drugi etap – pobranie wycisków i odbudowę brakujących zębów.

implanty, fot. nadesłane

Czy zabieg jest bolesny?

Samo wprowadzenie implantu nie jest bolesne, wystarczy w zupełności znieczulenie takie jak przy usuwaniu zęba. Jedyne uczucie towarzyszące przygotowaniu miejsca pod implant to lekka wibracja. Implantacja jest zabiegiem chirurgicznym, a to u większości pacjentów, kojarzone jest z bólem. Ale tak wcale nie musi być. Współczesna farmakologia dysponuje skutecznymi sposobami za pomocą których dolegliwości, występujące w pierwszych dniach po zabiegu, nie będą dla pacjenta problemem. Już następnego dnia po implantacji można normalnie funkcjonować.

Jakie czynniki mają wpływ na przyjęcie się implantu?

Przede wszystkim ogólny stan zdrowia pacjenta i ilość kości w którą wprowadza się implant. Ważnym elementem warunkującym powodzenie zabiegu jest pełna aseptyka (sterylność) zabiegu. Zarówno pacjent jak personel medyczny powinien być ubrany w sterylne fartuchy jednorazowe, a sprzęt medyczny musi być okryty jałowymi serwetami. Kolejnym elementem jest specjalne urządzenie do przygotowywania łoża pod implant i wprowadzania go na odpowiednią głębokość. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ podczas opracowywania miejsca pod wszczep należy chłodzić wiertło sterylną solą fizjologiczną, aby nie spowodować przegrzania kości. Przegrzanie kości jest najczęstszą przyczyną odrzutu implantu. Wiele także zależy od zachowania optymalnej higieny przez pacjenta po zabiegu. Ostatnim elementem jest sam system implantologiczny. Jest wiele firm produkujących implanty – ważne aby pacjent wybierał takie systemy, które na rynku są od wielu lat, mają badania naukowe potwierdzające ich skuteczność. Rekomendowanym przeze mnie systemem, którym sami pracujemy jest ANKYLOS  firmy Dentsply Implants,  Straumann oraz AnyRidge. Implanty te posiadają unikalną powierzchnię Cell Plus, która sprzyja szybkiemu wgajaniu się w kość oraz niebywałą estetykę. U pacjentów z bezzębiem, Ankylos-Syncon daje możliwość natychmiastowego obciążenia implantów. Krótko mówiąc – pacjent zaraz po zabiegu wychodzi ze stabilną protezą.

Jakie są przeciwwskazania do implantacji?

Mogą być one ogólne wynikające ze stanu zdrowia pacjenta np. osteoporoza jest przeciwwskazaniem bezwzględnym. Pacjenci z chorobami krążenia, cukrzycą, chorobami tarczycy lub innymi problemami zdrowotnymi mogą poddać się zabiegom implantacyjnym po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym. Niejednokrotnie potrzebne są dodatkowe badania laboratoryjne. Utrudnieniem w zabiegach bywa niekiedy mała ilość kości pacjenta. Wykonujemy wtedy modele i tomografię komputerową. Na jej podstawie określamy możliwości powiększenia masy kostnej, która umożliwi implantację. Tomografia komputerowa pomocna jest także przy planowaniu pozycji implantów, umożliwiającej bezpieczne wprowadzenie wszczepów tak, aby ominąć przebiegające w kości, nerwy i naczynia krwionośne.

Czy wiek pacjenta ma jakieś znaczenie przy tych zabiegach?

Przeszkodą może być tylko dolna granica wieku, ponieważ implanty mogą być osadzane tylko w pełni ukształtowanej kości. Nie występują żadne ograniczenia wiekowe dla starszych pacjentów, którzy są w dobrym stanie ogólnym. Krótko mówiąc nikt nie jest „za stary„ na implantację.

Implant jest ciałem obcym, które wprowadza się do organizmu. Czy istnieje możliwość jego odrzucenia?

Implanty przyjmują się zwykle bezproblemowo. Istnieje minimalny procent powikłań i to wyłącznie w początkowym okresie gojenia. Można to wtedy łatwo skorygować. Literatura podaje 98% powodzeń w leczeniu za pomocą implantów, a jedynie 2% niepowodzeń. Mówi to samo za siebie. Przy zachowaniu odpowiednich procedur zarówno ze strony lekarza jak i pacjenta odsetek niepowodzeń jest minimalny. Jeżeli pacjent został prawidłowo zakwalifikowany do zabiegu, leczenie zostało przeprowadzone prawidłowo a pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarza, implant na pewno będzie trwały. Większość wiodących na świecie producentów implantów daje wieloletnią gwarancję i zwrot komponentów dla lekarza w uzasadnionych przypadkach. Daje to możliwość ponownego wszczepienia implantu bez ponoszenia kosztów przez pacjenta.

Czy implanty są drogie?

Pojęcie kosztów jest względne, ale nie są to tanie procedury. Jednak z biegiem lat coraz bardziej dostępne na każdą kieszeń. W porównaniu do innych sposobów leczenia, ten początkowo wysoki koszt, daje dużo lepszą stabilizację i o niebo lepszą estetykę uzupełnienia. Komfort noszenia uzupełnień protetycznych na implantach jest porównywalny z naturalnym uzębieniem. W przypadku pacjentów z całkowitym brakiem uzębienia, stabilizacja ruchomych protez na elementach retencyjnych opartych na implantach, podnosi jakość życia. Mogą oni bezpiecznie się uśmiechać, spokojnie jeść i pić. Przy ocenie kosztów należy wziąć pod uwagę również to, że aby uzupełnić brak zęba  nie musimy szlifować sąsiednich – zdrowych zębów i nie mamy ewentualnych powikłań, które mogą wystąpić przy takim szlifowaniu.

W przyszłości, jak pokazują doświadczenia ogólnoświatowe, leczenie implantologiczne stanie się leczeniem podstawowym. Pierwsze implanty wszczepialiśmy w naszej klinice już w 2007 roku. Wszyscy pacjenci są pod naszą stałą kontrolą, zarówno implanty – jak i wykonane na nich uzupełnienia protetyczne mają się dobrze. Szczerze mogę polecić taki sposób leczenia. 

 Opracowanie:
Małgorzata Górska
lekarz dentysta
Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
KL.
Historycznymi miejscami integracji społ...
...
Zacznij od siebie zanim zwrócisz komuś...
Kibic lat 80
Przykro czytać te komentarze. Naprawdę...
tys prowda
A jak Hetman będzie grał ligowe mecze ...
kibic
Ziółkowski z Huczwy mógłby wrócić,...
swojak
Skoro odszedł Skrzypek to warto byłoby...
nikt
BTW po "zamojsku" oznacza komin na parki...
bmx
Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem podp...
@Fucha ma racje . Najlepiej zapoznać si...
swojak
Świetne miejsce! Co jakiś czas odwiedz...
Jaro
Paluch może nie odejdzie bo w Motorze c...
Janek
Ta druga od lewej jest za*ebista mrrr...
zamościak
Z całym szacunkiem dla klubu Orka i ich...
zamościak
pokerowa zagrywka, trzeba przyznać...
Tomek
dodam jeszcze , że zamieszczenie tego a...
Tomek
Powiem tak, odwiedzałem to "zoo" poniew...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny