R E K L A M A

Z I P

CzytelniaJacek Krzysztof Danel27 marca 2014 FACEBOOK | 4429 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 10 komentarzy ()

Imperium Putina

Oładka książki

R E K L A M A    B O A R D

Dr Jacek Krzysztof Danel omawia książkę prof. dr hab. Andrzeja Nowaka pt.: „Historie politycznych tradycji. Piłsudski, Putin i inni”.

 

Jest to jedna z najwyżej cenionych publikacji na rynku księgarskim a jej autor, Andrzej Nowak (ur. 1960), to historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN. Uznawany za jednego z najwybitniejszym znawców stosunków polsko – rosyjskich i polsko – sowieckich przełomu XIX i XXI wieku.

 

Książką składa się z pięciu części, a każda z nich obejmuje trzy szkice naukowe, dotyczące historycznych tradycji Polski, Rosji, Stanów Zjednoczonych. Autor pisze między innymi o polskim patriotyzmie w okresie zaborów, imperialnej polityce Rosji, próbie odbudowania imperium przez Józefa Piłsudskiego i jego wizjach politycznych, strategii Ronalda Reagana wobec „Imperium Zła”. Omawiając książkę chciałbym się skoncentrować jedynie na szkicu, dotyczącym polityki historycznej we współczesnej Rosji i myśli imperialnej prezydenta Putina.

 

Wypowiadając się o polityce historycznej Kremla za rządów Władimira Władymirowicza Putina, autor dogłębnie przedstawia i analizuje zauroczenie Prezydenta Federacji Rosyjskiej wielkością imperialnej Rosji i Związku Sowieckiego. Ten były oficer KGB pragnie, by jego kraj stał się ponownie imperium, zrzucając Europę Środkowo – Wschodnią na kolana. Służy temu przemyślana i konsekwentna koncepcja polityczna: nacjonalistyczna i imperialna.

 

„Uruchomienie „wojskowo – patriotycznego” kanału telewizji „Zwiedza”, symbolicznie dokonane w dniu urodzin Lenina (22 kwietnia), zaplanowane zostało w ścisłym związku ze zbliżającą się właśnie 60 rocznicą końca wojny. Obecni na uroczystości otwarcia kanału ministrowie obrony – współczesnej Rosji: Siergiej Iwanow oraz ZSRR czasów Breżniewa: Dymitrij Jazow – zgodnie podkreślali, że specjalna telewizji patriotyczna ma być szczególnie ważnym orężem w walce z „tymi na Zachodzie”, którzy próbują „umniejszyć nasze zwycięstwo”. Izba wyższa rosyjskiego parlamentu – Rada Federacji – organizuje specjalne narady posłów, szefów agencji informacyjnych, a także przedstawicieli MSZ (z samym ministrem Siergiejem Ławrowem), którzy wspólnie ustalają strategię przeciwdziałania „oczerniającym Rosję” i jej historię wysiłkom propagandowym krajów sąsiednich (w szczególności republik bałtyckich i Polski). Administracja prezydenta Putina powołuje specjalny zarząd do spraw związków kulturalnych z sąsiadami (z byłego ZSRR), potocznie nazwany zarządem do spraw zapobiegania pomarańczowym rewolucjom.”

 

W tej instytucji, niezwykle istotne miejsce zajmuje problem sporów o interpretacje historii, zwłaszcza te, dotyczące Rosyjskiego Imperium, które przedstawione ma być jako odwieczne źródło wolności i postępu cywilizacyjnego dla niedawnych okrain, a obecnie sąsiadów. By dotrzeć do szerszego kręgu potencjalnych odbiorców kremlowskiej wizji Rosji, podjęto decyzję powołania w 2005 roku globalnej anglojęzycznej telewizji Russia Today. Objęła ona swoim zasięgiem Europę, większość Azji oraz Amerykę Północną.

 

Inny punkt zainteresowania Kremla stanowią podręczniki do historii Rosji. Przegląd wydawnictw przeprowadziła Ewa Thompson, wskazując na kilka charakterystycznych punktów podręcznikowego consensusu „starego” z „nowym”. Swoisty wspólny mianownik, to dopasowywanie treści dawnej wielkomocarstwowej – sowieckiej wizji historii do nowej rzeczywistości.

 

„Historia Rosji zaczyna się w Kijowie i zachowuje naturalną jedność od dwunastu wieków. Owa „neutralna jedność” czyni niezrozumiałym odrębne istnienie takich krajów np. jak Ukraina, a włączenie ich terytoriów do państwa moskiewskiego pozwala nazywać „reunifikacją”. Kolejne podboje rosyjskiego imperium przedstawiane są na ogół jako kontynuacją owego „naturalnego” procesu „reunifikacji”, bądź „dobrowolnego” przyłączenia się kolejnych obszarów do moskiewsko – petersburskiego centrum.”

 

Stąd wynika kolejna ważna cecha większości podręczników, jakim jest spojrzenie na Związek Sowiecki w kategoriach tego co zrobił lub czego nie zrobił dla interesów rosyjskich, z wyłączeniem sowieckich ludów nierosyjskich. Podręczniki postsowieckie widzą go raczej jako nową formę istnienia imperium rosyjskiego. W niektórych podręcznikach dochodzi do pełnego i pozytywnego utożsamiania pojęć „Rosja” i „ZSSR”:

 

„Sowieckie zbrodnie państwowe, w szczególności te związane z nie – rosyjskimi ich ofiarami i z ekspansją zewnętrzną (jak np. z paktem Ribbentrop – Mołotow) są pomijane milczeniem.”

 

W 2003 roku Ministerstwo Edukacji podjęło się oceny 107 podręczników do historii, aby zredukować ich wybór do najwyżej trzech na każdy poziom. Kiedy Putinowi zwrócono uwagę, że jeden z podręczników do historii XX wieku zawiera krytyczne uwagi na temat jego rządów, Ministerstwo skreśliło zaraz podręcznik z listy dopuszczonych do użytku.

 

Ideologiem współczesnego imperializmu rosyjskiego jest nieżyjący już laureat nagrody Nobla, Aleksander Sołżenicyn (otrzymał nobla za Archipelag GUŁAG), który po dwudziestoletnim zesłaniu do Kanady powrócił do Rosji. W swojej programowej publikacji z połowy lat 90 ubiegłego wieku: Kwestia rosyjska w końcu XX wieku pisał:

 

„Po pierwsze: Rosja jest inna niż Zachód. Instytucje i modele polityczne zaczerpnięte z Zachodu czy poprzez Zachód narzucane Rosji są dla niej szkodliwe (…) Po drugie: kształt terytorialny państwa rosyjskiego został rozszerzony w sprawiedliwych wojnach o zjednoczenie dziedzictwa Rusi kijowskiej. W tym sensie Sołżenicyn całkowicie usprawiedliwiał rozbiory Rzeczypospolitej dokonane przez Rosję przy udziale Prus i Austrii. W wizji Sołżenicyna nie ma żadnego miejsca na oddzielenie tych ziem – a więc całej Ukrainy i Białorusi – od rosyjskie państwowości. Po trzecie wreszcie, zbudowane przez Rosję ostatecznie w XIX wieku wielkie Imperium różniło się zasadniczo od wszystkich innych, w szczególności zachodnich imperiów.”

 

Historia politycznych tradycji

 

Andrzej Nowak, „Historie politycznej tradycji. Piłsudski, Putin i inni”, Kraków 2007.

Autor: Jacek Krzysztof Danel
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Dorota" dnia 27 marca 2014 o godzinie 9:52:27 napisał:
  Doskonała lektura, zwłaszcza dla "prawdziwych patriotów" z naszego zamojskiego podwórka, zapatrzonych w Rosję ,jak w Księżyc...
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Koneser" dnia 27 marca 2014 o godzinie 16:17:30 napisał:
  Dla "prawdziwych patriotów"prof.dr hab. to "cienias." Oni czytają ( albo tylko tak twierdzą) opowieści autorstwa śp Edwarda Prusa.
  0
  0
 • "rozczarowany" dnia 27 marca 2014 o godzinie 17:37:56 napisał:
  Mam wrażenie, że Ten doktor chyba nie rozumie tego co sam mówi. Wybory przed nami, należy wykazać jakąś aktywność, zwłaszcza że apel nie przeszedł,a dodatkowo może coś wpadnie. Może ludzie znów się nabiorą i zagłosują i kolejną kadencję będzie można uznać za udaną.
  0
  0
 • "Obiektywny" dnia 27 marca 2014 o godzinie 18:15:26 napisał:
  A "rozczarowany" nie tylko nie wie co czyta, ale i z formułowaniem myśli ma poważne kłopoty.Może jakieś ziółka należy włączyć do diety?
  0
  0
 • "rozczarowany" dnia 27 marca 2014 o godzinie 19:40:59 napisał:
  Widzę ze doktor calą gębą,i jeszcze specjalista nauk medycznych, szacun
  0
  0
 • "." dnia 27 marca 2014 o godzinie 23:34:27 napisał:
  Przepraszam kto to jest ten doktor Danel??? Jaki był tytuł jego rozprawy doktorskiej??? I gdzie się doktoryzował???? Widzę, ze na tym forum urasta na gwiazdę pierwszej wielkości.
  0
  0
 • "Spike" dnia 28 marca 2014 o godzinie 1:17:05 napisał:
  Cyt. "(..._)Ideologiem współczesnego imperializmu rosyjskiego jest nieżyjący już laureat nagrody Nobla, Aleksander Sołżenicyn (otrzymał nobla za Archipelag GUŁAG), który po dwudziestoletnim zesłaniu do Kanady powrócił do Rosji. W swojej programowej publikacji z połowy lat 90 ubiegłego wieku: Kwestia rosyjska w końcu XX wieku pisał:" Aleksander Sołżenicyn był poplecznikiem Putina orędownikiem powrotu Imperium. Jest to słynne przemówienie do Dumy. I to ten co krytykował Gorkiego w Archipelagu GUłag za pochwałę pracy niewolniczej, sam zaczął popierać tych co go więzili w GUłagu. Sołżenicyn był jak Gorki dał się nabrać Putinowi, a może nie. Gorki jak się zorientował w czym uczestniczył chciał wyjechać ze Związku Zdradzieckiego ale nie pozwolił mu na to Stalin. i to był Sołżenicyn który opisał w Archipelagu gułag wygłodniałych więźniów, którzy jak znaleźli ciało zamrożonego mamuta schrupali go w mgnieniu oka, nie patrząc, ze jest to ścierwo (ścierwo - takiego określenia użył Sołżenicyn) sprzed kilku tysięcy lat. Tak więc ta historia jest bardziej pokrętna niż nam się wydaje, a pewne fakty z pozoru nielogiczne tworzą pewną logiczną całość. I tak naprawdę jak nie otworzy się wszystkich sovieckich archiwów - to wiele rzeczy o kótrych nawet nie mamy pojęcia pójdą w zapomnienie.
  0
  0
 • "Student" dnia 28 marca 2014 o godzinie 6:13:48 napisał:
  Doskonała praca prof. Nowaka, który niestety w III RP jest zwalczany przez "elity" władzy. Bo po pierwsze był promotorem pracy Pawła Zyzaka o Wałęsie, a po drugie jest wiernym obrońcą dobrego imienia śp. Lecha Kaczyńskiego, a tego nie lubią nie tylko mądrale z PO, PSL, SLD, ale również zaślepieni nacjonaliści uważający się za patriotów
  0
  0
 • "Pawlak" dnia 6 kwietnia 2014 o godzinie 10:48:33 napisał:
  Kiedy nowe omówienie panie doktorze?
  0
  0
 • "Pawlak" dnia 7 kwietnia 2014 o godzinie 5:54:17 napisał:
  Może coś o Katyniu właśnie zbliża się roczica
  0
  0
  R E K L A M A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Kibic lat 80
Przykro czytać te komentarze. Naprawdę...
tys prowda
A jak Hetman będzie grał ligowe mecze ...
kibic
Ziółkowski z Huczwy mógłby wrócić,...
swojak
Skoro odszedł Skrzypek to warto byłoby...
nikt
BTW po "zamojsku" oznacza komin na parki...
bmx
Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem podp...
@Fucha ma racje . Najlepiej zapoznać si...
swojak
Świetne miejsce! Co jakiś czas odwiedz...
Jaro
Paluch może nie odejdzie bo w Motorze c...
Janek
Ta druga od lewej jest za*ebista mrrr...
zamościak
Z całym szacunkiem dla klubu Orka i ich...
zamościak
pokerowa zagrywka, trzeba przyznać...
Tomek
dodam jeszcze , że zamieszczenie tego a...
Tomek
Powiem tak, odwiedzałem to "zoo" poniew...
malibu
Może to zdjęcie jest zapowiedzią kole...
Kibic
bardzo dobra wyniki i wysokie lokaty w. ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny