Polityka i SamorządPiotr Rogalski 29 listopada 2013 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 15 komentarzy

Ilu jest mieszkańców Zamościa?

foto: Piotr Rogalski
R E K L A M A    B O A R D

Wprowadzenie ustawy śmieciowej zachwiało danymi. Czyżby w Zamościu mieszkało tylko 52 tys. mieszkańców?

 

Podczas listopadowej sesji Rady Miasta, jednym z punktów obrad było przyjęcie informacji nt. realizacji tzw. uchwały śmieciowej. Kontrole domów i mieszkań wskazały duże dysproporcje pomiędzy oficjalnymi danymi, a deklarowaną liczbą mieszkańców Zamościa.

 

GUS ma dane

Główny Urząd Statystyczny podaje, że na koniec grudnia 2012 roku, w Zamościu mieszkało 65 612 osób. Z bazy meldunkowej UM Zamość wynika, że w mieście mieszka 64 855 osób. To niewielkie różnice. Do opracowania kosztów wywozu śmieci z terenu miasta przyjęto liczbę mieszkańców wynoszącą 61 tys., biorąc pod uwagę pracujących za granicą, w innych miastach Polski oraz studiujących poza Zamościem.

 

Jaka jest prawda?

Z dokumentu udostępnionego radnym, wynika, że po wyrywkowej kontroli złożonych deklaracji, w Zamościu mieszkają 52 554 osoby (15 467 w zabudowie jednorodzinnej, 37 087 w budynkach wielorodzinnych).

 

Radny Dariusz Zagdański zwrócił uwagę na ten fakt i zapytał prezydenta, czy przyczyny takiego stanu rzeczy nie leżą czasem w niekompetencji podległych mu urzędników przygotowujących wdrożenie ustawy śmieciowej. Zaproponował zmianę metody liczenia wysokości opłaty za wywóz śmieci, np. połączonej z wielkością zużycia wody w gospodarstwie domowym.

 

Prezydent Marcin Zamoyski, w odpowiedzi na pytania radnego potwierdził, że podstawą szacunków były dane GUS. Wyraził również przepuszczenie, że wielu zamościan nadal nie ma świadomości zmian w przepisach dotyczących wywozu śmieci. Mimo – jak stwierdził – „dobrze prowadzonej akcji informacyjnej”. Zapewnił równocześnie, że PGK ma sposoby weryfikacji danych deklarowanych przez mieszkańców, np. na podstawie rachunków za ilość zużytej wody.

– Uważam, że tę liczbę 61 tys. mieszańców dobrze założyliśmy – stwierdził prezydent. – Jestem, co do tego spokojny. W tym roku nie zbilansuje się ten układ finansowy. Takie są przepisy, że miasto musi pokryć braki – dodał.

 

Natomiast zdaniem radnej Joanny Budzyńskiej, problemem nie jest migracja, ale definicja pojęcia „gospodarstwo domowe”, opisana w trakcie przygotowywania zasad poboru opłat za wywóz śmieci. Radna Budzyńska zaproponowała, aby wprowadzić pojęcie „gospodarstwo wielopokoleniowe” i ustalić dla niego inną stawkę za wywóz śmieci.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Piotr Rogalski
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "mieszkaniec" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 9:10:29 napisał:
  Obawiam się, że liczba ok. 52tys. mieszkańców Zamościa może zgadzać się ze stanem faktycznym.
  R E K L A M A
 • "ojoj" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 9:45:44 napisał:
  Większość osób mieszka pod Zamościem, a jest ciągle zameldowanych w Zamościu, i tu jest część różnicy, druga część o ta, że wiele osób przebywa za granicą, mają tutaj np żony i dzieci ot i cała prawda
 • "oooo" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 12:57:17 napisał:
  A ile osób mieszka na stancjach, wynajmuje a nie są zgłoszeni do rozliczeń za śmieci, tym się powinni zająć urzędnicy. Tylko stawka za gospodarstwo domowe jest sprawiedliwa, żadne tam zużycie wody czy od osoby. No i co teraz kasa się nie zgadza to podwyżka opłat za śmieci ale to już chyba po wyborach, bo przed wyborami nie zaryzykują podwyżki?
 • "NIKt" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 13:15:21 napisał:
  OK, do mycia podłączę wodę ze studni, za ścieki nie zapłacę i za śmieci też nie. Lekko licząc 500zł rocznie na plusie. Ustawa śmieciowa i tak trafi pod trybunał więc nie ma co się rozwodzić nad tym.
 • "Marta" dnia 30 listopada 2013 o godzinie 9:40:19 napisał:
  no właśnie ilu jest - a może ta różnica to ci co w ogóle nie płacą i nie płacili bo po co? komus sie podrzuci podrzucie sie do lasu, itd.
 • "jack" dnia 30 listopada 2013 o godzinie 12:58:30 napisał:
  Liczba 52000 jest liczbą prawdopodobnie prawdziwą.Połowa moich znajomych jest w Irlandi Holandii I Angli.Niektórzy kupili tam domy i mieszkania.Po padających sklepach i gastronomi widać że baza zakupowa drastycznie się zmniejszyła.Drugi aspekt to migracja do gminy zamość np.Skokówka.Tam się ludzie osiedlają.Chcecie mieć więcej ludności to powiększcie obszar miasta o Skokówkę i Sitaniec.
 • "powiększyć" dnia 30 listopada 2013 o godzinie 21:27:41 napisał:
  + Kalinowice
 • "Zmc" dnia 2 grudnia 2013 o godzinie 23:38:24 napisał:
  Myślę że w Londynie mieszka dużo osób z Zamościa
 • "Fred" dnia 3 grudnia 2013 o godzinie 23:44:57 napisał:
  Mysle, ze okolo 100 osob z Zamscia moze mieszkac w Londynie. Ja znam ponad 20 osob.
 • "Lon" dnia 7 grudnia 2013 o godzinie 1:37:35 napisał:
  I zapewne na Tootingu
  R E K L A M A
 • "fw" dnia 19 grudnia 2013 o godzinie 16:12:57 napisał:
  A nie myślicie,ze śmiechu jest warta taka władza,której ginie 15 tyś mieszkańców?Tak trudno policzyć?A może celowo ktoś zataja faktyczną liczbę.Nie mieści mi się to w głowie,pierwszy raz słyszę o takim przypadku.
 • "Ad" dnia 21 lipca 2014 o godzinie 12:37:03 napisał:
  Przecież był niedawno spis powszechny i co żadnych pewnych danych...?
 • "Marek" dnia 21 lipca 2014 o godzinie 15:15:48 napisał:
  Studiowałem statystyke dwa lata temu i powiem wam że w Zamościu doliczyłem się ponad 72 tysiące mieszkańców. W samym Zamościu mieszka 61 500 osób zameldowanych, 7200 studentów oraz około 4500 osób niezameldowanych( a nawet może i więcej, a spowodowane jest to tym że mało kto chce w Zamościu meldować), w samej gminie Zamość mieszka ponad 25 tys. mieszkańców, i może zlikwidować gminę i stworzyć duże miasto? Będzie prawie 100tys. mieszkanców i nowe tereny pod rozwój miasta. Mieszkałem w wielu polskich miastach i przykro mi że Zamość nic nie robi tylko starówka i starówka. Zamiast inwestować aby ludzie tu mieszkali i mieli prace to niedługo Zamość będzie wiochą 20 tys mieszkańców w wieku poprodukcyjnym
 • "Ad" dnia 22 lipca 2014 o godzinie 9:17:07 napisał:
  Z tym, że część ludzi z Gminy i powiatu Zamość jest zameldowanych w Zamościu, a od lat mieszka w domach na wsi. Sam znam kilka takich przypadków. Tak więc wydaje się, że liczba mieszkańców nazwijmy ich "stałych" może rzeczywiście być przerażająco niska. I trudno nie zgodzić się z Przedmówcą, że Zamość za kilka lat może być całkiem małym bez znaczenia miasteczkiem (a może już jest...?).
 • "Kate" dnia 23 maja 2017 o godzinie 23:17:23 napisał:
  Zamość już jest miastem mieszkańców przed i poprodukcyjnych... Nie ma komu pracować: dzieci do 19 r.z. jeszcze nie pracują, a jak skończą szkołę średnią to wyjeżdżają. Kobiety po 30 r.ż nie chcą pracować, bo się już narobiły albo muszą "zapytać meża", te po 40r.z. wolą do Włoch, a po 50-tce to już wszystkie chore. Po 60-tce oblegają bazarek na Orzeszkowej, a te po 70-tce wszystkie przychodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Krys
Rozumiem protest przeciw spalarni, ale n...
Żadne argumenty merytoryczne, finansowe...
z_boku
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
ja z zamoscia
Wielka strata dla Zamościa. Super Facet...
observer
Czytałem "fachowe" wypowiedzi członkó...
ak
Powinniśmy wpisać śmieci na listę na...
zamoy
Na transparentach powinno być 'Nie chce...
Tutejszy
Nie wiem skąd się bierze u kierowców ...
ak
Jeżeli chodzi o prawo własności, to t...
observer
To jakieś myślenie głęboko socjalist...
Zamosciak
Najlepiej byłoby zainstalować tam sygn...
no i wyszedł p...
Zamiast linii wibracyjnych powinniście ...
observer
Na pewno Dziura i Misztal - pieli z zach...
klf
juz wsiadajac do BMW w aucie unosi sie e...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018