R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd(nh)29 listopada 2013

Ilu jest mieszkańców Zamościa?

foto: Piotr Rogalski

R E K L A M A    B O A R D

Wprowadzenie ustawy śmieciowej zachwiało danymi. Czyżby w Zamościu mieszkało tylko 52 tys. mieszkańców?

 

Podczas listopadowej sesji Rady Miasta, jednym z punktów obrad było przyjęcie informacji nt. realizacji tzw. uchwały śmieciowej. Kontrole domów i mieszkań wskazały duże dysproporcje pomiędzy oficjalnymi danymi, a deklarowaną liczbą mieszkańców Zamościa.

 

GUS ma dane

Główny Urząd Statystyczny podaje, że na koniec grudnia 2012 roku, w Zamościu mieszkało 65 612 osób. Z bazy meldunkowej UM Zamość wynika, że w mieście mieszka 64 855 osób. To niewielkie różnice. Do opracowania kosztów wywozu śmieci z terenu miasta przyjęto liczbę mieszkańców wynoszącą 61 tys., biorąc pod uwagę pracujących za granicą, w innych miastach Polski oraz studiujących poza Zamościem.

 

Jaka jest prawda?

Z dokumentu udostępnionego radnym, wynika, że po wyrywkowej kontroli złożonych deklaracji, w Zamościu mieszkają 52 554 osoby (15 467 w zabudowie jednorodzinnej, 37 087 w budynkach wielorodzinnych).

 

Radny Dariusz Zagdański zwrócił uwagę na ten fakt i zapytał prezydenta, czy przyczyny takiego stanu rzeczy nie leżą czasem w niekompetencji podległych mu urzędników przygotowujących wdrożenie ustawy śmieciowej. Zaproponował zmianę metody liczenia wysokości opłaty za wywóz śmieci, np. połączonej z wielkością zużycia wody w gospodarstwie domowym.

 

Prezydent Marcin Zamoyski, w odpowiedzi na pytania radnego potwierdził, że podstawą szacunków były dane GUS. Wyraził również przepuszczenie, że wielu zamościan nadal nie ma świadomości zmian w przepisach dotyczących wywozu śmieci. Mimo – jak stwierdził – “dobrze prowadzonej akcji informacyjnej”. Zapewnił równocześnie, że PGK ma sposoby weryfikacji danych deklarowanych przez mieszkańców, np. na podstawie rachunków za ilość zużytej wody.

– Uważam, że tę liczbę 61 tys. mieszańców dobrze założyliśmy – stwierdził prezydent. – Jestem, co do tego spokojny. W tym roku nie zbilansuje się ten układ finansowy. Takie są przepisy, że miasto musi pokryć braki – dodał.

 

Natomiast zdaniem radnej Joanny Budzyńskiej, problemem nie jest migracja, ale definicja pojęcia “gospodarstwo domowe”, opisana w trakcie przygotowywania zasad poboru opłat za wywóz śmieci. Radna Budzyńska zaproponowała, aby wprowadzić pojęcie “gospodarstwo wielopokoleniowe” i ustalić dla niego inną stawkę za wywóz śmieci.

 

Autor: (nh)
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "mieszkaniec" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 9:10:29 napisał:
  Obawiam się, że liczba ok. 52tys. mieszkańców Zamościa może zgadzać się ze stanem faktycznym.
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "ojoj" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 9:45:44 napisał:
  Większość osób mieszka pod Zamościem, a jest ciągle zameldowanych w Zamościu, i tu jest część różnicy, druga część o ta, że wiele osób przebywa za granicą, mają tutaj np żony i dzieci ot i cała prawda
  0
  0
 • "oooo" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 12:57:17 napisał:
  A ile osób mieszka na stancjach, wynajmuje a nie są zgłoszeni do rozliczeń za śmieci, tym się powinni zająć urzędnicy. Tylko stawka za gospodarstwo domowe jest sprawiedliwa, żadne tam zużycie wody czy od osoby. No i co teraz kasa się nie zgadza to podwyżka opłat za śmieci ale to już chyba po wyborach, bo przed wyborami nie zaryzykują podwyżki?
  0
  0
 • "NIKt" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 13:15:21 napisał:
  OK, do mycia podłączę wodę ze studni, za ścieki nie zapłacę i za śmieci też nie. Lekko licząc 500zł rocznie na plusie. Ustawa śmieciowa i tak trafi pod trybunał więc nie ma co się rozwodzić nad tym.
  0
  0
 • "Marta" dnia 30 listopada 2013 o godzinie 9:40:19 napisał:
  no właśnie ilu jest - a może ta różnica to ci co w ogóle nie płacą i nie płacili bo po co? komus sie podrzuci podrzucie sie do lasu, itd.
  0
  0
 • "jack" dnia 30 listopada 2013 o godzinie 12:58:30 napisał:
  Liczba 52000 jest liczbą prawdopodobnie prawdziwą.Połowa moich znajomych jest w Irlandi Holandii I Angli.Niektórzy kupili tam domy i mieszkania.Po padających sklepach i gastronomi widać że baza zakupowa drastycznie się zmniejszyła.Drugi aspekt to migracja do gminy zamość np.Skokówka.Tam się ludzie osiedlają.Chcecie mieć więcej ludności to powiększcie obszar miasta o Skokówkę i Sitaniec.
  0
  0
 • "powiększyć" dnia 30 listopada 2013 o godzinie 21:27:41 napisał:
  + Kalinowice
  0
  0
 • "Zmc" dnia 2 grudnia 2013 o godzinie 23:38:24 napisał:
  Myślę że w Londynie mieszka dużo osób z Zamościa
  0
  0
 • "Fred" dnia 3 grudnia 2013 o godzinie 23:44:57 napisał:
  Mysle, ze okolo 100 osob z Zamscia moze mieszkac w Londynie. Ja znam ponad 20 osob.
  0
  0
 • "Lon" dnia 7 grudnia 2013 o godzinie 1:37:35 napisał:
  I zapewne na Tootingu
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "fw" dnia 19 grudnia 2013 o godzinie 16:12:57 napisał:
  A nie myślicie,ze śmiechu jest warta taka władza,której ginie 15 tyś mieszkańców?Tak trudno policzyć?A może celowo ktoś zataja faktyczną liczbę.Nie mieści mi się to w głowie,pierwszy raz słyszę o takim przypadku.
  0
  0
 • "Ad" dnia 21 lipca 2014 o godzinie 12:37:03 napisał:
  Przecież był niedawno spis powszechny i co żadnych pewnych danych...?
  0
  0
 • "Marek" dnia 21 lipca 2014 o godzinie 15:15:48 napisał:
  Studiowałem statystyke dwa lata temu i powiem wam że w Zamościu doliczyłem się ponad 72 tysiące mieszkańców. W samym Zamościu mieszka 61 500 osób zameldowanych, 7200 studentów oraz około 4500 osób niezameldowanych( a nawet może i więcej, a spowodowane jest to tym że mało kto chce w Zamościu meldować), w samej gminie Zamość mieszka ponad 25 tys. mieszkańców, i może zlikwidować gminę i stworzyć duże miasto? Będzie prawie 100tys. mieszkanców i nowe tereny pod rozwój miasta. Mieszkałem w wielu polskich miastach i przykro mi że Zamość nic nie robi tylko starówka i starówka. Zamiast inwestować aby ludzie tu mieszkali i mieli prace to niedługo Zamość będzie wiochą 20 tys mieszkańców w wieku poprodukcyjnym
  0
  0
 • "Ad" dnia 22 lipca 2014 o godzinie 9:17:07 napisał:
  Z tym, że część ludzi z Gminy i powiatu Zamość jest zameldowanych w Zamościu, a od lat mieszka w domach na wsi. Sam znam kilka takich przypadków. Tak więc wydaje się, że liczba mieszkańców nazwijmy ich "stałych" może rzeczywiście być przerażająco niska. I trudno nie zgodzić się z Przedmówcą, że Zamość za kilka lat może być całkiem małym bez znaczenia miasteczkiem (a może już jest...?).
  0
  0
 • "Kate" dnia 23 maja 2017 o godzinie 23:17:23 napisał:
  Zamość już jest miastem mieszkańców przed i poprodukcyjnych... Nie ma komu pracować: dzieci do 19 r.z. jeszcze nie pracują, a jak skończą szkołę średnią to wyjeżdżają. Kobiety po 30 r.ż nie chcą pracować, bo się już narobiły albo muszą "zapytać meża", te po 40r.z. wolą do Włoch, a po 50-tce to już wszystkie chore. Po 60-tce oblegają bazarek na Orzeszkowej, a te po 70-tce wszystkie przychodnie.
  0
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Kmicic
Żeby zlikwidować problem tzw: nachodź...
Kudelek
o czym? o pierdołach. bezrobotna wetery...
Swojak market
Cóż, kwoty przyznanych dotacji po pros...
Normals
Należy zmienić 100% składu rady na lu...
ciekawy
to stare czy nowe? kiedy to bylo? http:...
Racuch
1500 im dac. tak wladza nasza robi.hehe....
Matoł
No cóż nie ma ludzi do pracy na budowi...
swojak
Zobaczymy jak pójdzie Hetmanowi z Cheł...
Czarek to ja
Przepraszam ale nie wytrzymuje / kto jes...
...
Czyli to sukces czy nie ? Hahahahaha...
Cień
Latem było 6:0 dla Hetmana. Co się pop...
Hm
Czyli mamy skład tylko na dokończenie ...
Marian
https://www.google.pl/search?q=kupa&...
sztabka rozumu
A ja się pytam po jaką chorobę zwaną...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny