R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd(nh)29 listopada 2013 FACEBOOK | 4185 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 15 komentarzy ()

Ilu jest mieszkańców Zamościa?

foto: Piotr Rogalski

R E K L A M A    B O A R D

Wprowadzenie ustawy śmieciowej zachwiało danymi. Czyżby w Zamościu mieszkało tylko 52 tys. mieszkańców?

 

Podczas listopadowej sesji Rady Miasta, jednym z punktów obrad było przyjęcie informacji nt. realizacji tzw. uchwały śmieciowej. Kontrole domów i mieszkań wskazały duże dysproporcje pomiędzy oficjalnymi danymi, a deklarowaną liczbą mieszkańców Zamościa.

 

GUS ma dane

Główny Urząd Statystyczny podaje, że na koniec grudnia 2012 roku, w Zamościu mieszkało 65 612 osób. Z bazy meldunkowej UM Zamość wynika, że w mieście mieszka 64 855 osób. To niewielkie różnice. Do opracowania kosztów wywozu śmieci z terenu miasta przyjęto liczbę mieszkańców wynoszącą 61 tys., biorąc pod uwagę pracujących za granicą, w innych miastach Polski oraz studiujących poza Zamościem.

 

Jaka jest prawda?

Z dokumentu udostępnionego radnym, wynika, że po wyrywkowej kontroli złożonych deklaracji, w Zamościu mieszkają 52 554 osoby (15 467 w zabudowie jednorodzinnej, 37 087 w budynkach wielorodzinnych).

 

Radny Dariusz Zagdański zwrócił uwagę na ten fakt i zapytał prezydenta, czy przyczyny takiego stanu rzeczy nie leżą czasem w niekompetencji podległych mu urzędników przygotowujących wdrożenie ustawy śmieciowej. Zaproponował zmianę metody liczenia wysokości opłaty za wywóz śmieci, np. połączonej z wielkością zużycia wody w gospodarstwie domowym.

 

Prezydent Marcin Zamoyski, w odpowiedzi na pytania radnego potwierdził, że podstawą szacunków były dane GUS. Wyraził również przepuszczenie, że wielu zamościan nadal nie ma świadomości zmian w przepisach dotyczących wywozu śmieci. Mimo – jak stwierdził – “dobrze prowadzonej akcji informacyjnej”. Zapewnił równocześnie, że PGK ma sposoby weryfikacji danych deklarowanych przez mieszkańców, np. na podstawie rachunków za ilość zużytej wody.

– Uważam, że tę liczbę 61 tys. mieszańców dobrze założyliśmy – stwierdził prezydent. – Jestem, co do tego spokojny. W tym roku nie zbilansuje się ten układ finansowy. Takie są przepisy, że miasto musi pokryć braki – dodał.

 

Natomiast zdaniem radnej Joanny Budzyńskiej, problemem nie jest migracja, ale definicja pojęcia “gospodarstwo domowe”, opisana w trakcie przygotowywania zasad poboru opłat za wywóz śmieci. Radna Budzyńska zaproponowała, aby wprowadzić pojęcie “gospodarstwo wielopokoleniowe” i ustalić dla niego inną stawkę za wywóz śmieci.

 

Autor: (nh)
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "mieszkaniec" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 9:10:29 napisał:
  Obawiam się, że liczba ok. 52tys. mieszkańców Zamościa może zgadzać się ze stanem faktycznym.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "ojoj" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 9:45:44 napisał:
  Większość osób mieszka pod Zamościem, a jest ciągle zameldowanych w Zamościu, i tu jest część różnicy, druga część o ta, że wiele osób przebywa za granicą, mają tutaj np żony i dzieci ot i cała prawda
  0
  0
 • "oooo" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 12:57:17 napisał:
  A ile osób mieszka na stancjach, wynajmuje a nie są zgłoszeni do rozliczeń za śmieci, tym się powinni zająć urzędnicy. Tylko stawka za gospodarstwo domowe jest sprawiedliwa, żadne tam zużycie wody czy od osoby. No i co teraz kasa się nie zgadza to podwyżka opłat za śmieci ale to już chyba po wyborach, bo przed wyborami nie zaryzykują podwyżki?
  0
  0
 • "NIKt" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 13:15:21 napisał:
  OK, do mycia podłączę wodę ze studni, za ścieki nie zapłacę i za śmieci też nie. Lekko licząc 500zł rocznie na plusie. Ustawa śmieciowa i tak trafi pod trybunał więc nie ma co się rozwodzić nad tym.
  0
  0
 • "Marta" dnia 30 listopada 2013 o godzinie 9:40:19 napisał:
  no właśnie ilu jest - a może ta różnica to ci co w ogóle nie płacą i nie płacili bo po co? komus sie podrzuci podrzucie sie do lasu, itd.
  0
  0
 • "jack" dnia 30 listopada 2013 o godzinie 12:58:30 napisał:
  Liczba 52000 jest liczbą prawdopodobnie prawdziwą.Połowa moich znajomych jest w Irlandi Holandii I Angli.Niektórzy kupili tam domy i mieszkania.Po padających sklepach i gastronomi widać że baza zakupowa drastycznie się zmniejszyła.Drugi aspekt to migracja do gminy zamość np.Skokówka.Tam się ludzie osiedlają.Chcecie mieć więcej ludności to powiększcie obszar miasta o Skokówkę i Sitaniec.
  0
  0
 • "powiększyć" dnia 30 listopada 2013 o godzinie 21:27:41 napisał:
  + Kalinowice
  0
  0
 • "Zmc" dnia 2 grudnia 2013 o godzinie 23:38:24 napisał:
  Myślę że w Londynie mieszka dużo osób z Zamościa
  0
  0
 • "Fred" dnia 3 grudnia 2013 o godzinie 23:44:57 napisał:
  Mysle, ze okolo 100 osob z Zamscia moze mieszkac w Londynie. Ja znam ponad 20 osob.
  0
  0
 • "Lon" dnia 7 grudnia 2013 o godzinie 1:37:35 napisał:
  I zapewne na Tootingu
  0
  0
  R E K L A M A
 • "fw" dnia 19 grudnia 2013 o godzinie 16:12:57 napisał:
  A nie myślicie,ze śmiechu jest warta taka władza,której ginie 15 tyś mieszkańców?Tak trudno policzyć?A może celowo ktoś zataja faktyczną liczbę.Nie mieści mi się to w głowie,pierwszy raz słyszę o takim przypadku.
  0
  0
 • "Ad" dnia 21 lipca 2014 o godzinie 12:37:03 napisał:
  Przecież był niedawno spis powszechny i co żadnych pewnych danych...?
  0
  0
 • "Marek" dnia 21 lipca 2014 o godzinie 15:15:48 napisał:
  Studiowałem statystyke dwa lata temu i powiem wam że w Zamościu doliczyłem się ponad 72 tysiące mieszkańców. W samym Zamościu mieszka 61 500 osób zameldowanych, 7200 studentów oraz około 4500 osób niezameldowanych( a nawet może i więcej, a spowodowane jest to tym że mało kto chce w Zamościu meldować), w samej gminie Zamość mieszka ponad 25 tys. mieszkańców, i może zlikwidować gminę i stworzyć duże miasto? Będzie prawie 100tys. mieszkanców i nowe tereny pod rozwój miasta. Mieszkałem w wielu polskich miastach i przykro mi że Zamość nic nie robi tylko starówka i starówka. Zamiast inwestować aby ludzie tu mieszkali i mieli prace to niedługo Zamość będzie wiochą 20 tys mieszkańców w wieku poprodukcyjnym
  0
  0
 • "Ad" dnia 22 lipca 2014 o godzinie 9:17:07 napisał:
  Z tym, że część ludzi z Gminy i powiatu Zamość jest zameldowanych w Zamościu, a od lat mieszka w domach na wsi. Sam znam kilka takich przypadków. Tak więc wydaje się, że liczba mieszkańców nazwijmy ich "stałych" może rzeczywiście być przerażająco niska. I trudno nie zgodzić się z Przedmówcą, że Zamość za kilka lat może być całkiem małym bez znaczenia miasteczkiem (a może już jest...?).
  0
  0
 • "Kate" dnia 23 maja 2017 o godzinie 23:17:23 napisał:
  Zamość już jest miastem mieszkańców przed i poprodukcyjnych... Nie ma komu pracować: dzieci do 19 r.z. jeszcze nie pracują, a jak skończą szkołę średnią to wyjeżdżają. Kobiety po 30 r.ż nie chcą pracować, bo się już narobiły albo muszą "zapytać meża", te po 40r.z. wolą do Włoch, a po 50-tce to już wszystkie chore. Po 60-tce oblegają bazarek na Orzeszkowej, a te po 70-tce wszystkie przychodnie.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

kibic
Boniek dziś fajnie pomagał na ławce,w...
zenek
A jak by wygrał 100 do 0 i tak to nic...
x
Jeszcze jedno przewinienie - podwójna ...
kibic
Brawo Hetman, powoli odrabiamy, Stal sł...
gość
sędzia popsuł mecz tymi kartkami,...
Ehhhh
Zdjęcie nie pochodzi z tego meczu....
antyklerykał
A w konsekwencji tej wielowiekowej tresu...
antyklerykał
Czy meczety, czy kościoły, czy inne te...
http://www.kuri...
CZŁOWIEK ROKU 2017 Zamość - wyniki ...
kjm
na zachodzie budują meczety, u nas koś...
TORRES20400
@"antyklerykał"; a to mierzysz "poziom ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny