R E K L A M A

Z I P

Prawo i Biznes | ZamośćRobert Moteka26 czerwca 2017 FACEBOOK | 4467 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 6 komentarzy ()

Hub technologiczny

Hub technologiczny. Zamość, Legionów. Fot. nadesłane
R E K L A M A    B O A R D

Sterowane mikroprocesorami oparte o serwonapędy maszyny produkcyjne czy automatyczne systemy kontroli jakości wykorzystujące skanery laserowe 3D lub kamery optyczne. W Zamościu?
Istniejąca od 17 lat firma Sitaniec Technology (z Zamościa) projektuje, montuje i serwisuje takie systemy. Wszystko zaczęło się od małego domowego biura przy ulicy Lubelskiej, w zasadzie w Zamościu, ale formalnie w Sitańcu (stąd nazwa). Nieduża na początku firma wyspecjalizowała się w budowaniu i obsłudze systemów automatyki. Czym właściwie jest ta automatyka?

– Wyjaśnień i definicji jest wiele ale najprościej wytłumaczyć to na przykładzie. Jeżeli wyobrazimy sobie linię produkcyjną, windę, czy zwykły automatyczny ekspres do kawy to wszystko to co się rusza, przemieszcza i wykonuje pracę to mechanika, a te elementy które sterują jej pracą to jest właśnie automatyka. Składają się na nią komponenty elektroniczne i wszystkie czujniki, przyciski, silniki czy siłowniki.tłumaczy nam Tomasz Szewczyk, 43-letni właściciel firmy. Według różnych źródeł automatyka obok informatyki czy telekomunikacji to najszybciej rozwijająca się dziedzina biznesu na świecie i ten trend świetnie wykorzystuje od lat Sitaniec Technology.

– Przez ponad 10 lat „mierzyliśmy się” z rynkiem, który w naszej okolicy nie jest łatwy. Jednak wiele elementów zagrało i zaczęliśmy się rozwijać bardzo dynamicznie. Cały problem w tym, że w okolicy brakuje nam partnerów, podwykonawców czy dostawców usług i produktów komplementarnych. To tak jakby restauracja gotowała najsmaczniejsze potrawy w okolicy ale nie miała gdzie kupić talerzy. Dlatego tak ważne jest sieciowanie biznesów, czyli z angielskiego networking. Niezbędna jest kooperacja pomiędzy przedsiębiorstwami. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie konstruować i wytwarzać zaawansowane produkty. Niezmiernie ważne są kadry. Od lat staramy się znaleźć na lokalnym rynku najlepszych specjalistów. Inwestujemy również w kształcenie młodzieży współpracując z zamojskimi szkołamiwyjaśnia dalej, właściciel Sitaniec Technology.

10 lat temu zdecydował się  na zakup i rewitalizację sporego budynku (po upadłej spółdzielni inwalidów) biurowego przy ulicy Źródlanej. Od tej pory Sitaniec Technology mieści się w Zamościu. Okazało się jednak, że oprócz automatyki, projektowania układów sterowania i programowania urządzeń potrzebne są własne rozwiązania. Stąd decyzja o rozpoczęciu produkcji układów elektronicznych. Dostępne rozwiązania światowe często są drogie i niedostosowane do specyficznych wymagań naszego przemysłu. Mniejsze firmy nie zawsze mogą sobie pozwolić na ich zakup. Zresztą mając własne komponenty firma jest wstanie oferować swoje usługi nie tylko w Polsce.

Tak powstały dwa nowe działy w firmie. Dział IT (technologie internetowe) i produkcyjny w zakresie komponentów. Firma z pomocą środków zewnętrznych zakupiła nowoczesne numeryczne maszyny do produkcji elektroniki. Ostatnimi czasy firma uzyskała certyfikację własnego laboratorium pomiarowego w zakresie pomiarów elektrycznych według ISO/IEC 17025.

 

Tomasz Szewczyk ma dar wsłuchiwania się w rynek i potrzeby klientów, ma też odwagę reagować na te potrzeby i pomimo tego, że jak sam mówi, rynek nie jest łatwy. Dalej rozwija firmę. Niedawno zakupił olbrzymi dawny budynek Agtelu przy zamojskiej obwodnicy (ul. Legionów) . Chce na 2500 metrów kwadratowych hal i biur stworzyć hub technologiczny.

Hub technologiczny. u;. Legionów. Źródło: Google Maps
Hub technologiczny. u;. Legionów. Źródło: Google Maps

– Idea hub-u czy parku technologicznego nie jest nowa. Takie miejsca istnieją na całym świecie od dziesięcioleci. Celem ich jest lokowanie firm w obrębie jednego obszaru po to, by szybciej i łatwiej mogły produkować czy świadczyć usługi współpracując ze sobą. Ja dziś kooperuję z kilkunastoma firmami z całej Polski. Moi klienci oczekują gotowych wyrobów, a ja często koordynuję pracę 2-3 firm przy jednym projekcie. – tłumaczy Tomasz Szewczyk

 

Aktualnie w obrębie HUB-u działają cztery przedsiębiorstwa: Sitaniec Technology, Sitaniec Sp. z o.o., Agtel Sp. z o.o., Elektromontaż Lublin Sp. z o.o.  

Poszukujemy firm zajmujących się ślusarką, spawalnictwem, mechaniką (samochodową również), budujących konstrukcje stalowe. Jest też miejsce dla nowych technologii takich jak IT czy grup programistów, znajdzie się też miejsce dla grafików czy agencji reklamowych. Mile widziane będą start-upy” – mówi nam pomysłodawca hub-u.

 

 

Potencjał budynku jest ogromny. Do wzięcia są lokale o łącznej powierzchni przekraczającej 600 metrów kwadratowych w różnych wariantach, jak hale, open space, czy mniejsze biura. Wszystko to okraszone dostępną dla wszystkich nowoczesną i multimedialną salą konferencyjną, infrastrukturą IT, sporymi terenami wokół z przeznaczeniem na parkingi czy doraźne składy materiałów.

Najważniejsze w tej nieruchomości jest jednak to, że korzysta z niej firma nowych technologii z olbrzymim potencjałem rozwojowym. Jest obecna firma z branży energetycznej, która ma też swoich odbiorców, potrzeby biznesowe. Taki potencjał łączenia biznesów i robienia wspólnych interesów jest rzadkością w Zamościu. Uczestnicy hubu zapowiadają wspólne działania nie tylko lokalnie.

– Szukamy firm małych i większych, zarządzanych przez ludzi z otwartymi głowami, chcącymi skorzystać z tego, że dla wielu z nich mamy zlecenia. Dziś sam potrzebuję kogoś komu będę mógł zlecić prace inżynierskie w zakresie budowy maszyn bo to jest nasz nowy cel. Mamy własny dział konstrukcyjny i projektowy, potrzeba nam wsparcia projektowego oraz podwykonawcy konstrukcji spawanych i mechanicznych. Liczę również na to, że będziemy mogli wspierać naszymi umiejętnościami i możliwościami firmy które zdecydują się z nami współpracować.potwierdza Tomasz Szewczyk

Plan parteru budynku wraz z listą pomieszczeń jeszcze dostępny dla nowych uczestników hub-u
Plan parteru budynku wraz z listą pomieszczeń jeszcze dostępny dla nowych uczestników hub-u

Ciekawe jest też to, że pomimo sporych kosztów utrzymania nieruchomości, cena wynajmu za metr kwadratowy nie przekracza kilkunastu złotych. Główną ideą przedsięwzięcia jest bazowanie na współpracy, a nie na wynajmie pomieszczeń.

– Teren ma ogromy potencjał usługowy, ze sporą ilością miejsc parkingowych nadaje się nawet na warsztat mechaniczny czy lakierniczy, a bliskość obwodnicy (teren przylega do niej) umożliwia dogodny dojazd. Oczywiście budynek i otoczenie wymaga rewitalizacji ale prace już się rozpoczęły. – zachwala właściciel Sitaniec Technology.

Najważniejsze wydaje się jednak to, że ci którzy skorzystają z tej oferty mają zagwarantowane najnowocześniejsze towarzystwo biznesowe w okolicy no i podobno sporą szansę na zlecenia od firm wewnątrz hub-u. Ale to już zostawiamy biznesowi.

Zwiedzając budynek nasunęło mi się skojarzenie z popularnymi ostatnio loftami (mieszkania tworzone w dawnych fabrykach czy magazynach). Zapytałem więc czy Tomasz Szewczyk rozważał przekształcenie wolnych pomieszczeń na mieszkalne.

– Rozważałem to, ale moim celem jest wzmacnianie biznesu, nie widzę przeciwwskazań by w części hal stworzyć biura wielopoziomowe (od podłogi do stropu jest ponad 5 m – red.) o nowoczesnym wyglądzie i strukturze. Sami w tej chwili nasze biura wyposażamy w stylu industrialnym. Zależy mi jednak na tym, żeby zawitały do nas firmy. Żeby się rozwijać potrzebujemy partnerów i podwykonawców. Ale kto wie może kiedyś powstaną tu nowoczesne lofty. Potencjał tego miejsca pozwala na bardzo wiele. – mówi Tomasz Szewczyk

Czy dzięki Sitańcowi, Zamość stanie się na mapie świata kolejnym technopolis? Być może. Trzymamy kciuki.

Z ostatniej chwili.
Tomasz Szewczyk został w ostatni piątek (23 czerwca 2017 r.)  wybrany na członka zarządu Unii Szefów Firm Zamojszczyzny i była to jedyna zmiana w zarządzie USZFZ w tej kadencji.

Autor: Robert Moteka
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
beduin
Najważniejsza reelekcja Pawia. A potem ...
Ciekawe...
skoro to taka "niewielka" kwota, to jak ...
okiem mieszkań...
30.000 zł to i tak o 8.000 zł mniej ...
klangor
Minister Sienkiewicz mówił" kamieni ku...
Żuk
do " Joanna" Jest okazja, żeby skoment...
Parafianka
30 tys. to nie jest suma za którą i og...
KL
Pisownia też na pałe, w szczególnośc...
gfe
No,wreszcie jakoś to wygląda.A budynki...
Plaża Open
Dziękujemy za relacje z konferencji ora...
Joanna
Ktoś kto pisał ten artykuł chyba nie ...
Janek
Bez przesady ! Jeszcze nie otrząsnęli...
mieszkaniec pow...
zgadzam się! Jesteście siłą regionu!...
obywatel
Byłem, widziałem... Terytorialsi!!! Je...
Ciekawe...
dlaczego miasto ma inwestować w infrast...
ak
Czas najwyższy uporządkować kwestie o...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny