R E K L A M A

Z I P

Prawo i Biznes | ZamośćHenryk Szwarcwaldzki26 czerwca 2017

Hub technologiczny

Hub technologiczny. Zamość, Legionów. Fot. nadesłane

R E K L A M A    B O A R D

Sterowane mikroprocesorami oparte o serwonapędy maszyny produkcyjne czy automatyczne systemy kontroli jakości wykorzystujące skanery laserowe 3D lub kamery optyczne. W Zamościu?
Istniejąca od 17 lat firma Sitaniec Technology (z Zamościa) projektuje, montuje i serwisuje takie systemy. Wszystko zaczęło się od małego domowego biura przy ulicy Lubelskiej, w zasadzie w Zamościu, ale formalnie w Sitańcu (stąd nazwa). Nieduża na początku firma wyspecjalizowała się w budowaniu i obsłudze systemów automatyki. Czym właściwie jest ta automatyka?

– Wyjaśnień i definicji jest wiele ale najprościej wytłumaczyć to na przykładzie. Jeżeli wyobrazimy sobie linię produkcyjną, windę, czy zwykły automatyczny ekspres do kawy to wszystko to co się rusza, przemieszcza i wykonuje pracę to mechanika, a te elementy które sterują jej pracą to jest właśnie automatyka. Składają się na nią komponenty elektroniczne i wszystkie czujniki, przyciski, silniki czy siłowniki.tłumaczy nam Tomasz Szewczyk, 43-letni właściciel firmy. Według różnych źródeł automatyka obok informatyki czy telekomunikacji to najszybciej rozwijająca się dziedzina biznesu na świecie i ten trend świetnie wykorzystuje od lat Sitaniec Technology.

– Przez ponad 10 lat „mierzyliśmy się” z rynkiem, który w naszej okolicy nie jest łatwy. Jednak wiele elementów zagrało i zaczęliśmy się rozwijać bardzo dynamicznie. Cały problem w tym, że w okolicy brakuje nam partnerów, podwykonawców czy dostawców usług i produktów komplementarnych. To tak jakby restauracja gotowała najsmaczniejsze potrawy w okolicy ale nie miała gdzie kupić talerzy. Dlatego tak ważne jest sieciowanie biznesów, czyli z angielskiego networking. Niezbędna jest kooperacja pomiędzy przedsiębiorstwami. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie konstruować i wytwarzać zaawansowane produkty. Niezmiernie ważne są kadry. Od lat staramy się znaleźć na lokalnym rynku najlepszych specjalistów. Inwestujemy również w kształcenie młodzieży współpracując z zamojskimi szkołamiwyjaśnia dalej, właściciel Sitaniec Technology.

10 lat temu zdecydował się  na zakup i rewitalizację sporego budynku (po upadłej spółdzielni inwalidów) biurowego przy ulicy Źródlanej. Od tej pory Sitaniec Technology mieści się w Zamościu. Okazało się jednak, że oprócz automatyki, projektowania układów sterowania i programowania urządzeń potrzebne są własne rozwiązania. Stąd decyzja o rozpoczęciu produkcji układów elektronicznych. Dostępne rozwiązania światowe często są drogie i niedostosowane do specyficznych wymagań naszego przemysłu. Mniejsze firmy nie zawsze mogą sobie pozwolić na ich zakup. Zresztą mając własne komponenty firma jest wstanie oferować swoje usługi nie tylko w Polsce.

Tak powstały dwa nowe działy w firmie. Dział IT (technologie internetowe) i produkcyjny w zakresie komponentów. Firma z pomocą środków zewnętrznych zakupiła nowoczesne numeryczne maszyny do produkcji elektroniki. Ostatnimi czasy firma uzyskała certyfikację własnego laboratorium pomiarowego w zakresie pomiarów elektrycznych według ISO/IEC 17025.

 

Tomasz Szewczyk ma dar wsłuchiwania się w rynek i potrzeby klientów, ma też odwagę reagować na te potrzeby i pomimo tego, że jak sam mówi, rynek nie jest łatwy. Dalej rozwija firmę. Niedawno zakupił olbrzymi dawny budynek Agtelu przy zamojskiej obwodnicy (ul. Legionów) . Chce na 2500 metrów kwadratowych hal i biur stworzyć hub technologiczny.

Hub technologiczny. u;. Legionów. Źródło: Google Maps
Hub technologiczny. u;. Legionów. Źródło: Google Maps

– Idea hub-u czy parku technologicznego nie jest nowa. Takie miejsca istnieją na całym świecie od dziesięcioleci. Celem ich jest lokowanie firm w obrębie jednego obszaru po to, by szybciej i łatwiej mogły produkować czy świadczyć usługi współpracując ze sobą. Ja dziś kooperuję z kilkunastoma firmami z całej Polski. Moi klienci oczekują gotowych wyrobów, a ja często koordynuję pracę 2-3 firm przy jednym projekcie. – tłumaczy Tomasz Szewczyk

 

Aktualnie w obrębie HUB-u działają cztery przedsiębiorstwa: Sitaniec Technology, Sitaniec Sp. z o.o., Agtel Sp. z o.o., Elektromontaż Lublin Sp. z o.o.  

Poszukujemy firm zajmujących się ślusarką, spawalnictwem, mechaniką (samochodową również), budujących konstrukcje stalowe. Jest też miejsce dla nowych technologii takich jak IT czy grup programistów, znajdzie się też miejsce dla grafików czy agencji reklamowych. Mile widziane będą start-upy” – mówi nam pomysłodawca hub-u.

 

 

Potencjał budynku jest ogromny. Do wzięcia są lokale o łącznej powierzchni przekraczającej 600 metrów kwadratowych w różnych wariantach, jak hale, open space, czy mniejsze biura. Wszystko to okraszone dostępną dla wszystkich nowoczesną i multimedialną salą konferencyjną, infrastrukturą IT, sporymi terenami wokół z przeznaczeniem na parkingi czy doraźne składy materiałów.

Najważniejsze w tej nieruchomości jest jednak to, że korzysta z niej firma nowych technologii z olbrzymim potencjałem rozwojowym. Jest obecna firma z branży energetycznej, która ma też swoich odbiorców, potrzeby biznesowe. Taki potencjał łączenia biznesów i robienia wspólnych interesów jest rzadkością w Zamościu. Uczestnicy hubu zapowiadają wspólne działania nie tylko lokalnie.

– Szukamy firm małych i większych, zarządzanych przez ludzi z otwartymi głowami, chcącymi skorzystać z tego, że dla wielu z nich mamy zlecenia. Dziś sam potrzebuję kogoś komu będę mógł zlecić prace inżynierskie w zakresie budowy maszyn bo to jest nasz nowy cel. Mamy własny dział konstrukcyjny i projektowy, potrzeba nam wsparcia projektowego oraz podwykonawcy konstrukcji spawanych i mechanicznych. Liczę również na to, że będziemy mogli wspierać naszymi umiejętnościami i możliwościami firmy które zdecydują się z nami współpracować.potwierdza Tomasz Szewczyk

Plan parteru budynku wraz z listą pomieszczeń jeszcze dostępny dla nowych uczestników hub-u
Plan parteru budynku wraz z listą pomieszczeń jeszcze dostępny dla nowych uczestników hub-u

Ciekawe jest też to, że pomimo sporych kosztów utrzymania nieruchomości, cena wynajmu za metr kwadratowy nie przekracza kilkunastu złotych. Główną ideą przedsięwzięcia jest bazowanie na współpracy, a nie na wynajmie pomieszczeń.

– Teren ma ogromy potencjał usługowy, ze sporą ilością miejsc parkingowych nadaje się nawet na warsztat mechaniczny czy lakierniczy, a bliskość obwodnicy (teren przylega do niej) umożliwia dogodny dojazd. Oczywiście budynek i otoczenie wymaga rewitalizacji ale prace już się rozpoczęły. – zachwala właściciel Sitaniec Technology.

Najważniejsze wydaje się jednak to, że ci którzy skorzystają z tej oferty mają zagwarantowane najnowocześniejsze towarzystwo biznesowe w okolicy no i podobno sporą szansę na zlecenia od firm wewnątrz hub-u. Ale to już zostawiamy biznesowi.

Zwiedzając budynek nasunęło mi się skojarzenie z popularnymi ostatnio loftami (mieszkania tworzone w dawnych fabrykach czy magazynach). Zapytałem więc czy Tomasz Szewczyk rozważał przekształcenie wolnych pomieszczeń na mieszkalne.

– Rozważałem to, ale moim celem jest wzmacnianie biznesu, nie widzę przeciwwskazań by w części hal stworzyć biura wielopoziomowe (od podłogi do stropu jest ponad 5 m – red.) o nowoczesnym wyglądzie i strukturze. Sami w tej chwili nasze biura wyposażamy w stylu industrialnym. Zależy mi jednak na tym, żeby zawitały do nas firmy. Żeby się rozwijać potrzebujemy partnerów i podwykonawców. Ale kto wie może kiedyś powstaną tu nowoczesne lofty. Potencjał tego miejsca pozwala na bardzo wiele. – mówi Tomasz Szewczyk

Czy dzięki Sitańcowi, Zamość stanie się na mapie świata kolejnym technopolis? Być może. Trzymamy kciuki.

Z ostatniej chwili.
Tomasz Szewczyk został w ostatni piątek (23 czerwca 2017 r.)  wybrany na członka zarządu Unii Szefów Firm Zamojszczyzny i była to jedyna zmiana w zarządzie USZFZ w tej kadencji.

Autor: Henryk Szwarcwaldzki
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 6 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Thomas" dnia 26 czerwca 2017 o godzinie 11:15:43 napisał:
  Takie informacje czyta się z przyjemnością, w oczekiwaniu na inwestycje wspierajmy rozwój lokalnego kapitauł.
  16
  2
 • R E K L A M A
 • "abc" dnia 26 czerwca 2017 o godzinie 11:47:54 napisał:
  Brawo!
  10
  2
 • "tutejszy" dnia 26 czerwca 2017 o godzinie 12:58:51 napisał:
  No i jak to Robercik zachwala swojego kolegę. Nie mam nic przeciwko, ale to zwykła krypa. Takie teksty należy oznaczać - artykuł reklamowy. Do bzdur typu przekształcenie lokalu użytkowego w mieszkalny bez zmiany planu zagospodarowania przestrzennego nie będę się odnosił. Żenada.
  4
  17
 • "cesiek" dnia 26 czerwca 2017 o godzinie 15:06:26 napisał:
  Ta firma to jakieś jaja!
  4
  12
 • "Thomas" dnia 26 czerwca 2017 o godzinie 16:58:30 napisał:
  Ce siek idź lepiej na piwo do sklepu, jest chyba jakaś promocja, to zawsze kilka razy taniej niż w Pubie.
  9
  3
 • "Thomas" dnia 26 czerwca 2017 o godzinie 22:23:51 napisał:
  Wiele firm tak zaczynało, być może mamy do czynienia z pionierem, warto się temu przyglądać. Powodzenia i sukcesów.
  6
  2


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Ma-rjo-lalala
No i co , któryś jeszcze podskoczy jak...
klient w krawacie jest mniej awanturują...
z_boku
Stare, ale wciąż aktualne: https://w...
Ja
Kierowcy winna zostać zaproponowana pra...
Górnik Łęczna nie pozyska jednak Mich...
Dirty Harry
Ćwik niewątpliwie podnosi nieco poziom...
Gość
Cieszą się i co z tego macie że Zamo...
Fryc
Sławek przestań gwiazdorzyć i weź s...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny