R E K L A M A

Z I P

Hrubieszów | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara22 sierpnia 2017

Hrubieszów: Protestują w obronie imienia partyzantów AK i BCh

Fot. material nadesłany

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Zamość, Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie i Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu wydały oświadczenie-protest przeciwko poniżaniu godności i bezczeszczeniu pamięci żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

W treści oświadczenia autorzy wyrazili swój głęboki niepokój wobec opublikowania najednym z lokalnych protali informacyjnych pamiętników Ukrainek: Nadii Melnyk-Nowosad, Larysy Sajenczuk i Oleksija Stachurskyj, szkalujących dobre imię żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Hrubieszów i Tomaszów Lubelski oraz Batalionów Chłopskich Oddziału Stanisława Basaja „Rysia”. Pamiętniki podnoszą  temat akcji AK i BCh na Sahryń w dniu 10 marca 1944 r„ i w swojej treści przedstawiają polskich partyzantów jako bandytów i morderców ludności cywilnej, w tym kobiet i dzieci.

 Zdaniem autorów oświadczenia cytowane w pamiętnikach informacje są nieprawdziwe, tendencyjne i godzą w dobre imię żołnierzy AK i BCh. W związku z tym wyrazili oni swoje ubolewanie także wobec faktu, że w – zatwierdzonych przez poprzednie władze – wydawnictwach Instytutu Pamięci Narodowej likwidacje gniazd UPA nazywa się działaniami odwetowymi, tzw. akcjami terrorystyczno-likwidacyjnymi w stosunku do ludności ukraińskiej. Smuci także fakt, że członków grup zbrojnych OUN-B, dopuszczających się ludobójstwa na ludności polskiej na Kresach podczas II wojny światowej ( uchwała Sejmu RP ), aktów gwałtu i bandytyzmu, określa się w tych wydawnictwach jako ukraińskich partyzantów lub bojowników, powołując się przy tym na materiały ukraińskiego IPN, który hołduje  ideologii Bandery, Dońcowa i Szuchewicza.

Liczymy, że nowe władze IPN podejmą zdecydowane działania (także wydawnicze), które zatrzymają negatywnie społecznie ocenianą akcję oczerniania działań AK i BCH, upowszechnią prawdę o trudnych relacjach polsko- ukraińskich w czasie II wojny światowej także o walkach na Zamojszczyźnie. Bardzo smuci i zastanawia, że w minionych latach instytucje powołane do rzetelnego zmierzenia się z trudnymi historycznymi tematami, niejako skutecznie omijały ten ważny problem, lub, tak jak w przypadku decyzji poprzednich władz IPN, decydowały się na finansowanie kontrowersyjnych wydawnictw szkalujących  żołnierzy AK i BCH.- stwierził poseł Sławomir Zawiślak, prezes ŚZŻ AK – Okręg Zamość.

Poniżej prezentujemy skan oświadczenia.

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Marek" dnia 22 sierpnia 2017 o godzinie 15:26:24 napisał:
  Ten cały posel i cała reszta kolegów po fachu tylko obiecują by wygrać wybory. Potem obsadzają swoimi stanowiska i nic nie robią, a Zamość i region coraz bardziej upada, pracy mniej, ludzie młodzi wyjeżdżają za chlebem. Banda fachowców.
  2
  1
 • R E K L A M A
 • "ad111" dnia 22 sierpnia 2017 o godzinie 16:03:51 napisał:
  Jak niejaki Cenckiewicz szkaluje pamięć żołnierzy, którzy szli od wschodu i bili Niemca, to jakoś historykowi Zawiślakowi to nie przeszkadza. https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/03/09/cenckiewicz-obraza-kombatantow-1-i-2-armii-wojska-polskiego/ Jak można dzielić przelaną polską krew? Ci młodzi chłopcy, którzy szli z kresów wschodnich, z łagrów sowieckich, ci co się nie załapali na Armię Andersa? To też polska krew. Panie Zawiślak, czy Pan jako historyk tego nie ogarnia?
  2
  5
 • "Anonim" dnia 22 sierpnia 2017 o godzinie 16:42:02 napisał:
  won z ubecją
  2
  1


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

kodyl
A nie może miasto przestrzec takich nai...
ad111 42 minuty temu
A generałowie też niemieccy? No i opin...
Sray
Witam Kto teraz radzi w Hetmanie ? Kę...
Sray
Zawodnik Padwy z nr 2 to chyba Pan Adamc...
Thomas
Onet i wszystko jasne. Onet to niemiecki...
ad111
Brak wyszkolenia i przepłacona oraz nie...
Dobrze zaczęli, może będzie I liga w ...
Tomasz Dudek
Brawo dla żołnierzy WOT, brawo dla wsz...
Thomas
Daniel Czubara@ My musimy mieć swój pr...
Thomas
ad000@ Nie siej człowieku fermentu. I m...
Czadmen
@ad111 - skończ pajacowanie. Twoje pseu...
OT
mega plus dla OT. nie ma co tu się ro...
Darkuss - Zakaz wyprzedzania jest tylko ...
nono
jak kara dla zespołu to i kara dla osó...
Daniel Czubara
@ad111 a juz się bałem, że pominiesz ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017