R E K L A M A

Z I P

Hrubieszów | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara22 sierpnia 2017

Hrubieszów: Protestują w obronie imienia partyzantów AK i BCh

Fot. material nadesłany

R E K L A M A    B O A R D

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Zamość, Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie i Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu wydały oświadczenie-protest przeciwko poniżaniu godności i bezczeszczeniu pamięci żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

W treści oświadczenia autorzy wyrazili swój głęboki niepokój wobec opublikowania najednym z lokalnych protali informacyjnych pamiętników Ukrainek: Nadii Melnyk-Nowosad, Larysy Sajenczuk i Oleksija Stachurskyj, szkalujących dobre imię żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Hrubieszów i Tomaszów Lubelski oraz Batalionów Chłopskich Oddziału Stanisława Basaja „Rysia”. Pamiętniki podnoszą  temat akcji AK i BCh na Sahryń w dniu 10 marca 1944 r„ i w swojej treści przedstawiają polskich partyzantów jako bandytów i morderców ludności cywilnej, w tym kobiet i dzieci.

 Zdaniem autorów oświadczenia cytowane w pamiętnikach informacje są nieprawdziwe, tendencyjne i godzą w dobre imię żołnierzy AK i BCh. W związku z tym wyrazili oni swoje ubolewanie także wobec faktu, że w – zatwierdzonych przez poprzednie władze – wydawnictwach Instytutu Pamięci Narodowej likwidacje gniazd UPA nazywa się działaniami odwetowymi, tzw. akcjami terrorystyczno-likwidacyjnymi w stosunku do ludności ukraińskiej. Smuci także fakt, że członków grup zbrojnych OUN-B, dopuszczających się ludobójstwa na ludności polskiej na Kresach podczas II wojny światowej ( uchwała Sejmu RP ), aktów gwałtu i bandytyzmu, określa się w tych wydawnictwach jako ukraińskich partyzantów lub bojowników, powołując się przy tym na materiały ukraińskiego IPN, który hołduje  ideologii Bandery, Dońcowa i Szuchewicza.

Liczymy, że nowe władze IPN podejmą zdecydowane działania (także wydawnicze), które zatrzymają negatywnie społecznie ocenianą akcję oczerniania działań AK i BCH, upowszechnią prawdę o trudnych relacjach polsko- ukraińskich w czasie II wojny światowej także o walkach na Zamojszczyźnie. Bardzo smuci i zastanawia, że w minionych latach instytucje powołane do rzetelnego zmierzenia się z trudnymi historycznymi tematami, niejako skutecznie omijały ten ważny problem, lub, tak jak w przypadku decyzji poprzednich władz IPN, decydowały się na finansowanie kontrowersyjnych wydawnictw szkalujących  żołnierzy AK i BCH.- stwierził poseł Sławomir Zawiślak, prezes ŚZŻ AK – Okręg Zamość.

Poniżej prezentujemy skan oświadczenia.

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Marek" dnia 22 sierpnia 2017 o godzinie 15:26:24 napisał:
  Ten cały posel i cała reszta kolegów po fachu tylko obiecują by wygrać wybory. Potem obsadzają swoimi stanowiska i nic nie robią, a Zamość i region coraz bardziej upada, pracy mniej, ludzie młodzi wyjeżdżają za chlebem. Banda fachowców.
  2
  1
 • R E K L A M A
 • "ad111" dnia 22 sierpnia 2017 o godzinie 16:03:51 napisał:
  Jak niejaki Cenckiewicz szkaluje pamięć żołnierzy, którzy szli od wschodu i bili Niemca, to jakoś historykowi Zawiślakowi to nie przeszkadza. https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/03/09/cenckiewicz-obraza-kombatantow-1-i-2-armii-wojska-polskiego/ Jak można dzielić przelaną polską krew? Ci młodzi chłopcy, którzy szli z kresów wschodnich, z łagrów sowieckich, ci co się nie załapali na Armię Andersa? To też polska krew. Panie Zawiślak, czy Pan jako historyk tego nie ogarnia?
  2
  5
 • "Anonim" dnia 22 sierpnia 2017 o godzinie 16:42:02 napisał:
  won z ubecją
  2
  1


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

zamoscianin od ... 10 minut temu
Najlepszy prezydent w historii Zamościa...
13 minut temu
Już kiedyś machał skarpetami pan hła...
literat 16 minut temu
Byłem, widziałem. Szacunek dla organiz...
mieszkaniec 30 minut temu
Jaka marna telewizja taki marny arystokr...
Nowak 39 minut temu
Wszystkie Sławki to fajne chłopaki!......
Ogladalam 40 minut temu
Ogladalam program. Był link na profilu ...
martusia 44 minuty temu
Ale hit. Pożal się Boże arystokrata, ...
^_^ 46 minut temu
pierwowzór albo naśladowca Jakuba Węd...
Anka 48 minut temu
A Andrzejka nigdy nie zaprosili i nie za...
wyborca
Panie Zamoyski niech Pan wróci i wygra ...
wehikuł czasu
Jak zakończyła się ta sprawa? http://...
Horn
Chyba, że PiS wystawi swojego kandydata...
kocham ręczną
Padwa pany! Na koniec ograć lidera z Ki...
analizy nie kł...
M.Zamoyski pogodzi PiS i A.Wnuka tutaj n...
Leśmian, Leśm...
Byłem, widziałem. Film bardzo dobry. B...
Karolak
ludzie na fotkach wyglądają jak zombi ...
Czytelnik
Film może ciekawy ale promocja w mediac...
Jaro
No faktycznie zdjęcia delikatnie mówi...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny