Artykuł zewnętrzny opłaconytekst nadesłany25 listopada 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Historia i właściwości szczoteczki do zębów

R E K L A M A    B O A R D

Szczoteczki manualne to najpopularniejsze i najtańsze przedmioty do higieny jamy ustnej. Ich historia zaczyna się w starożytności, a pierwsze szczoteczki przypominające wyglądem te dzisiejsze powstały w XV wieku w Chinach. W 2003 roku szczoteczka manualna pojawiła się na szczycie listy najważniejszych wynalazków w dziejach w USA. Jaka jest jej historia?

Badania archeologiczne potwierdzają, że o higienę jamy ustnej dbał nawet człowiek starożytny. Około roku 400 p.n.e., do oczyszczania jamy ustnej służyły proszki, a zamiast szczoteczki używano gałęzi drzew, rybich ości czy też wełnianych nici. Pierwsza szczoteczka do zębów przypominająca kształtem tę dzisiejszą, pojawiła się w roku 1498 w Chinach. Jej rękojeść była robiona z bambusa bądź kości, a włókna tworzyły włosie świń syberyjskich lub koni – te były najbardziej elastyczne. Rozwój szczoteczek manualnych miał miejsce dopiero w wieku XVII, gdy zaczęto importować je z Chin do Europy. Uniezależnienie Starego Kontynentu od chińskich dostaw nastąpiło dopiero w roku 1780, gdy przedsiębiorca brytyjski – Wiliam Addis rozpoczął produkcję klasycznych szczoteczek do zębów na masową skalę. Ewoluowała nie tylko popularność szczoteczek manualnych, ale i ich budowa. W roku 1900, włosie zaczęto wytwarzać z syntetycznych materiałów – nylonu. Pierwsza plastikowa rączka pojawiła się w sprzedaży w 1938 roku. Najnowsze szczoteczki klasyczne są tworzone z bezpiecznych materiałów. Ich włosie jest delikatne, rączki antypoślizgowe. Niektóre wzbogacone są o powierzchnię oczyszczającą język.

Rodzaje manualnych szczoteczek do zębów

W odpowiedzi na różnorodne potrzeby konsumentów, producenci tworzą coraz to nowe szczoteczki klasyczne. Ich przeznaczenie uzależniają od oferowanego włosia, jego ułożenia, kształtu główki czy też wielkości samej szczoteczki. Wyróżnić możemy dwa podstawowe typy szczoteczek manualnych: zwykłe i specjalistyczne.

Szczoteczki manualne zwykłe

Szczoteczki pęczkowe – ich główki są zazwyczaj wyposażone w 2 – 3 rzędy pojedynczych pęczków włókna w szerokości i 5 – 6 pęczków na długości końcówki. Ułożenie włosia może być różne.

Szczoteczki wielopęczkowe – posiadają 3 – 5 pęczków włosia w szerokości i 8 – 12 na długości końcówki. Włókna mogą zostać ułożone w różne kształty.

Szczoteczki manualne specjalistyczne

Szczoteczki jednopęczkowe – na ich główce znajduje się pojedynczy pęczek włosia. Są przeznaczone głównie do oczyszczania okolic szyjek zębowych czy też zębów trzonowych, w które trudno jest dotrzeć innymi metodami. Polecane są szczególnie osobom z nachodzącymi na siebie, krzywymi zębami.

Szczoteczki międzyzębowe – służą do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Składają się z niewielkiego uchwytu i końcówki. Należy je dobierać ze względu na wymienny czyścik, którą trzeba dopasować do szerokości przestrzeni międzyzębowych. Szczególnie polecane osobom z koronami, mostami dentystycznymi.

Szczoteczki do higieny pooperacyjnej – mają mniejsze główki i bardzo miękkie włosie, dlatego są idealne do oczyszczania jamy ustnej po obciążających zabiegach.

Szczoteczki ortodontyczne – mają specjalnie dostosowane do potrzeb osób noszących aparaty ortodontyczne włosie. Jest ono krótsze w środku i dłuższe na zewnątrz oraz rzadziej rozmieszczone, co ułatwia higienę jamy ustnej osobom prostującym zgryz.

Szczoteczki do oczyszczania protez – wśród których możemy znaleźć dwa rodzaje:
pęczkowe, przeznaczone do masowania dziąseł i czyszczenia samej protezy,
spiralne – ułatwiające szczotkowanie wewnętrznej części protezy.

Szczoteczki do oczyszczania implantów – wśród których także znajdziemy dwa typy:

  • jednopęczkowe – oczyszczające wewnętrzną część implantu,
  • pęczkowe wąskie – posiadające 1 – 2 rzędy pęczków na główce, co ułatwia szczotkowanie szyjek implantów przy policzkach.

Szczoteczki w wersji podróżnej – to niewielkie, często składane i lekkie szczoteczki, idealne do zabrania na wyjazd. Często wyposażone są w dodatkowe etui, pozwalające na higieniczny transport szczoteczki.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę manualną?

Dokonując zakupu idealnej szczoteczki klasycznej, należy wziąć pod uwagę wiele pozornie nieznaczących elementów, których właściwy dobór może przesądzić o komforcie oczyszczania jamy ustnej.

Wiek osoby, która będzie korzystała ze szczoteczki – od niego jest uzależniona zarówno wielkość zakupywanej szczoteczki, jak i inne parametry – takie, jak miękkość włókien.

Rozmiar główki – określając ten parametr, bierzemy pod uwagę:

  • długość końcówki – ma pokrywać 2 – 3 zęby. Standardowa długość dla dzieci to 7,5 – 15 mm, a dla dorosłych – 20 – 30 mm,
  • szerokość końcówki – dla dzieci ok. 10 mm, a dla dorosłych – 15 mm.

Niewłaściwie dobrany rozmiar główki może skutkować niedokładnym oczyszczaniem uzębienia, zwłaszcza zębów trzonowych.
Twardość szczoteczki – na rynku możemy znaleźć szczoteczki w trzech stopniach twardości:

  • miękkie – o grubości włókna 0,18 – 0,20 mm. Przeznaczone dla osób z problemem odsłoniętych szyjek zębowych oraz wrażliwych dziąseł,
  • średnio miękkie – których włosie ma średnicę 0,20 – 0,25 mm i jest średnio elastyczne. Polecane są każdemu, kto nie ma większych problemów z jamą ustną,
  • twarde – o grubości włókien 0,25 – 0,30 mm, które mogą być używane przez osoby ze zdrowym szkliwem, niekrwawiącymi dziąsłami, które mają problemy z powierzchownymi przebarwieniami,
  • specjalistyczne – o średnicy włosia 0,12 mm. Są polecane w szczególności osobom po zabiegach chirurgicznych, czy też tym ze stanami zapalnymi dziąseł, nadwrażliwymi zębami.

Liczba włókien – najczęściej na końcówce szczoteczki manualnej znajduje się od 1000 do 3000 włosków. Najgęstsze z modeli oferowanych na rynku mają nawet po 6000 włókien na główce.

Szyjka szczoteczki – musi być odpowiednio długa, wyprofilowana i elastyczna. Dzięki temu będzie uginała się pod naciskiem (co zapobiegnie podrażnianiu dziąseł) i umożliwi dotarcie do daleko położonych zębów trzonowych.

Rękojeść – musi być odpowiednio dopasowana długością do możliwości osoby, która będzie jej używać (dla dorosłych – 15 – 18 cm, dla dzieci ok. 10 – 13 cm). Na jej wygodę wpływa zastosowanie antypoślizgowych materiałów oraz dopasowanie kształtu do ułożenia dłoni.

Zbyt długa bądź za krótka rączka może uniemożliwiać swobodne operowanie główką w jamie ustnej a w efekcie – niedokładne oczyszczanie zębów.

Dodatkowe funkcje – niektóre ze szczoteczek manualnych mogą posiadać: powierzchnię oczyszczającą język, dołączone do zestawu klepsydry dla dzieci, odliczające czas mycia zębów, osłonę na główkę szczoteczki, przyssawkę na końcówce rączki umożliwiającą postawienie szczoteczki.

A może jednak szczoteczka elektryczna?

Dokładne oczyszczenie zębów szczoteczką manualną jest możliwe – jeżeli wykonujemy dostatecznie szybkie ruchy ręką i stosujemy właściwą technikę szczotkowania. Urządzenia elektryczne jednak znacząco ten proces ułatwiają. Szczoteczki elektryczne różnego typu znajdziemy np. w sklepie https://denthelp.pl Działają zasilane bateriami lub ładowarką, dzięki czemu ruchami główki oscylacyjnymi, rotacyjnymi, pulsacyjnymi (w zależności od wybranego modelu) o prędkości 8 000 – 96 000 ruchów na minutę dokładnie i samodzielnie są w stanie usunąć płytkę nazębną i resztki pokarmów. Szczoteczki elektryczne są grubsze i cięższe niż ich manualne pierwowzory. Warto jednak skonsultować, jakiego rodzaju szczoteczki mamy używać ze swoim dentystą.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Adamus
Na stronie 'Nie dla spalarni'* pojawił ...
szczebrzeszyn
Cypr jest pierwszy raz? bo nie pamiętam...
nie znam się a...
chwila chwila Brawa dla tej pani - zdję...
olek
to już widać kto z radnych posłuszny ...
?
a jeden radny na zwolnieniu co robi na s...
TK
Szczególnie ekscytująco zapowiada się...
Sylvia
Ktos tu tęskni za dawną posadką w PGK...
WerT
Bo Flip i Flap nie występują jak to ni...
leniwce w radzi...
Ćwik nieobecny? Zwolak nieobecny? Szopk...
cchenieek
Panie Josik, mowiles Pan ze nie dasz Pan...
observer
niepotrzebne odwlekanie w czasie, które...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018