R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Dom i Ogród | Porady | Tekst sponsorowanytekst nadesłany5 lipca 2017 FACEBOOK | 4429 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Grubość styropianu do ocieplenia – co wybrać?

R E K L A M A    B O A R D

W momencie budowy domu konieczną do ocieplania grubość styropianu określa jego projektant który bierze pod uwagę materiał konstrukcyjny, z którego wykonany jest budynek. Ocieplenie budynku w różnych miejscach wymaga odmiennego rodzaju styropianu o różnych grubościach. Warto również pamiętać, aby grubość styropianu jaką zastosujemy przy elewacji zewnętrznej była większa od grubości płyt izolujących fundament. W obecnych czasach standardem wśród inwestorów staje się tradycyjne ocieplanie ścian białym styropianem. W przypadku domów pasywnych oraz energooszczędnych grubość izolacji ścian mieści się w zakresie 15-25 cm.

Przy wykonywaniu elewacji ścian używając styropianu grafitowego, mamy także możliwość zmniejszenia grubości izolacji nawet o kilka centymetrów. Stosując taki rodzaj styropianu osiągniemy takie same rezultaty energetyczne jak przy zastosowaniu klasycznego. Ich stosowanie możliwe jest w miejscach, gdzie tworzą się tzw. mostki termiczne, a straty ciepła największe. Dotyczy to cokołów, wieńców, nadproży oraz ościeży. Do izolacji podłogi wykorzystywany jest twardszy rodzaj styropianu, niż ten który używa się do izolacji ścian zewnętrznych. Wiąże się to ze zwiększeniem obciążenia, ponieważ po podłodze chodzimy, stawiamy przedmioty czy w garażu parkować samochód. Podłoga musi być solidna, ciepła i wytrzymała zarazem, aby zwiększyć jej komfort użytkowania. Podstawową funkcją każdego styropianu używanego do ocieplenia podłogi jest odpowiednia izolacja przed chłodem płynącym od podłoża. Najczęściej wykorzystuje się do tego styropian z oznaczeniem EPS 038, EPS 037, EPS 036 lub styropian akustyczny np. STK EPS T. Trzeba pamiętać, że grubość izolacji styropianowej podłogi, która ułożona jest bezpośrednio na gruncie wynosi do 10 cm. Jeśli chodzi o strop ostatniej kondygnacji budynku wykorzystywana jest jako podłoga strychu nieużytkowego, ponieważ ucieka z niej ogrzanie poniższych pomieszczeń, dlatego warto wykonać termoizolacje poddasza. Izolacja cieplna dachu jest koniecznością, zarówno w przypadku dachu płaskiego oraz stromego. Przez dach ucieka około 30% ciepło, które unosi się ku najwyższym kondygnacjom. W przypadku pomieszczeń nieużywanych ocieplenia wymaga tylko strop, natomiast w przypadku ogrzewanej kondygnacji ocieplamy styropianem tylko stropodach.

Nie za gruby, nie za cienki

Informacje dotyczące grubości warstwy muszą znajdować się w projekcie budowlanym. Dla budynków, które już istnieją grubość warstwy styropianu musi być dobrana indywidualnie. Nie może być za cienka, ponieważ współczynnik przenikania ciepła będzie zbyt wysoki, również niepotrzebna jest zbyt gruba warstwa, gdyż zwiększy niepotrzebne koszty. Oczywiście w takich sytuacjach najlepiej skontaktować się ze specjalistą. W Polsce najczęściej na ocieplenie budynków wybiera się 12 cm styropian, choć nierzadko wybierane są grubsze która mają nawet do 25 cm grubości. Warto zawsze sprawdzić współczynnik dla różnych odmian, aby uzyskać jednocześnie najlepszy poziom izolacji.

Warto pamiętać, o tym że ma to nam posłużyć na długi czas, dlatego na dobrej jakości materiałów nie należy oszczędzać.

Artykuł powstał we współpracy z Bolix

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Kibic lat 80
Przykro czytać te komentarze. Naprawdę...
tys prowda
A jak Hetman będzie grał ligowe mecze ...
kibic
Ziółkowski z Huczwy mógłby wrócić,...
swojak
Skoro odszedł Skrzypek to warto byłoby...
nikt
BTW po "zamojsku" oznacza komin na parki...
bmx
Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem podp...
@Fucha ma racje . Najlepiej zapoznać si...
swojak
Świetne miejsce! Co jakiś czas odwiedz...
Jaro
Paluch może nie odejdzie bo w Motorze c...
Janek
Ta druga od lewej jest za*ebista mrrr...
zamościak
Z całym szacunkiem dla klubu Orka i ich...
zamościak
pokerowa zagrywka, trzeba przyznać...
Tomek
dodam jeszcze , że zamieszczenie tego a...
Tomek
Powiem tak, odwiedzałem to "zoo" poniew...
malibu
Może to zdjęcie jest zapowiedzią kole...
Kibic
bardzo dobra wyniki i wysokie lokaty w. ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny