R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Dom i Ogród | Porady | Tekst sponsorowanytekst nadesłany5 lipca 2017

Grubość styropianu do ocieplenia – co wybrać?

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

W momencie budowy domu konieczną do ocieplania grubość styropianu określa jego projektant który bierze pod uwagę materiał konstrukcyjny, z którego wykonany jest budynek. Ocieplenie budynku w różnych miejscach wymaga odmiennego rodzaju styropianu o różnych grubościach. Warto również pamiętać, aby grubość styropianu jaką zastosujemy przy elewacji zewnętrznej była większa od grubości płyt izolujących fundament. W obecnych czasach standardem wśród inwestorów staje się tradycyjne ocieplanie ścian białym styropianem. W przypadku domów pasywnych oraz energooszczędnych grubość izolacji ścian mieści się w zakresie 15-25 cm.

Przy wykonywaniu elewacji ścian używając styropianu grafitowego, mamy także możliwość zmniejszenia grubości izolacji nawet o kilka centymetrów. Stosując taki rodzaj styropianu osiągniemy takie same rezultaty energetyczne jak przy zastosowaniu klasycznego. Ich stosowanie możliwe jest w miejscach, gdzie tworzą się tzw. mostki termiczne, a straty ciepła największe. Dotyczy to cokołów, wieńców, nadproży oraz ościeży. Do izolacji podłogi wykorzystywany jest twardszy rodzaj styropianu, niż ten który używa się do izolacji ścian zewnętrznych. Wiąże się to ze zwiększeniem obciążenia, ponieważ po podłodze chodzimy, stawiamy przedmioty czy w garażu parkować samochód. Podłoga musi być solidna, ciepła i wytrzymała zarazem, aby zwiększyć jej komfort użytkowania. Podstawową funkcją każdego styropianu używanego do ocieplenia podłogi jest odpowiednia izolacja przed chłodem płynącym od podłoża. Najczęściej wykorzystuje się do tego styropian z oznaczeniem EPS 038, EPS 037, EPS 036 lub styropian akustyczny np. STK EPS T. Trzeba pamiętać, że grubość izolacji styropianowej podłogi, która ułożona jest bezpośrednio na gruncie wynosi do 10 cm. Jeśli chodzi o strop ostatniej kondygnacji budynku wykorzystywana jest jako podłoga strychu nieużytkowego, ponieważ ucieka z niej ogrzanie poniższych pomieszczeń, dlatego warto wykonać termoizolacje poddasza. Izolacja cieplna dachu jest koniecznością, zarówno w przypadku dachu płaskiego oraz stromego. Przez dach ucieka około 30% ciepło, które unosi się ku najwyższym kondygnacjom. W przypadku pomieszczeń nieużywanych ocieplenia wymaga tylko strop, natomiast w przypadku ogrzewanej kondygnacji ocieplamy styropianem tylko stropodach.

Nie za gruby, nie za cienki

Informacje dotyczące grubości warstwy muszą znajdować się w projekcie budowlanym. Dla budynków, które już istnieją grubość warstwy styropianu musi być dobrana indywidualnie. Nie może być za cienka, ponieważ współczynnik przenikania ciepła będzie zbyt wysoki, również niepotrzebna jest zbyt gruba warstwa, gdyż zwiększy niepotrzebne koszty. Oczywiście w takich sytuacjach najlepiej skontaktować się ze specjalistą. W Polsce najczęściej na ocieplenie budynków wybiera się 12 cm styropian, choć nierzadko wybierane są grubsze która mają nawet do 25 cm grubości. Warto zawsze sprawdzić współczynnik dla różnych odmian, aby uzyskać jednocześnie najlepszy poziom izolacji.

Warto pamiętać, o tym że ma to nam posłużyć na długi czas, dlatego na dobrej jakości materiałów nie należy oszczędzać.

Artykuł powstał we współpracy z Bolix

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
observer 24 minuty temu
ciastoch i demokracja ????? Smoleń powi...
Thomas
nowa ordynacja@ jeżeli faktycznie opozy...
nowa ordynacja
Jak nowa ordynacja wejdzie w życie, to ...
.
Słyszeliście, że Emanuel Macron zaczy...
.
Ogromny brak szacunku dla protestującyc...
magnar
Tak pół żartem, pół serio wszystko ...
chyba żartujes...
Każdemu wolno dziś sądzić co chce na...
Kosh
Nie ma czegoś takiego jak "wolność". ...
pl
Lul. Kiedyś przechodziłem obok podobne...
ciekawy
Tak mnie zainteresowało - pod sądem pr...
Horn
Akurat na zakupach koło sądu byłem. N...
zamościak
To już mogli sobie grilla uruchomić, n...
obserwer 2
Nie wychylaj się zbyt nisko bo czółko...
.
Co to znaczy, jesteśmy w trakcie przetw...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017