R E K L A M A

Z I P

Reklamatekst nadesłany1 września 2017 FACEBOOK | 4429 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Grill murowany do ogrodu – budowa krok po kroku

fot. nadesłane

R E K L A M A    B O A R D

Murowany grill w ogrodzie sprawdzi się doskonale w wielu sytuacjach – jego wykorzystanie okaże się dużo szersze niż w przypadku produktów przenośnych, które znaleźć możemy w sklepach. Oczywiście stanie się to możliwe dopiero wówczas, gdy wykonamy go w sposób prawidłowy.

Jak się okazuje, budowa grilla nie jest tak trudnym zadaniem, jak niektórym może się wydawać. Na pewno jest to przedsięwzięcie warte zachodu. Do zalet grillowania na świeżym powietrzu nie trzeba nikogo przekonywać – własnoręcznie przygotowany grill okaże się przydatny podczas rodzinnych spotkań, letnich imprez czy chociażby w przypadku leniwego, urlopowego popołudnia.

Wybór miejsca na grilla

Grill ogrodowy budujemy w etapach. Na samym początku powinniśmy zastanowić się nad najbardziej dogodnym miejscem na jego postawienie. Musi ono spełniać kilka zasadniczych kryteriów – przede wszystkim powinno gwarantować komfortowe wykorzystanie grilla. Zostanie on więc usytuowany w miejscu łatwo dostępnym.

Musimy przypilnować również, aby dym wydobywający się z grilla nie był kierowany bezpośrednio na dom lub do sąsiadów. Wszystko to sprawia, że warto budować w sporym oddaleniu od domu, najlepiej wśród drzew i krzewów, które dodatkowo ochronią nas przed wiatrem. Z oczywistych powodów, nie mogą jednak znajdować się zbyt blisko paleniska.

Miejsce na grill musi być nie tylko odpowiednio usytuowane, ale również należycie przygotowane. Konieczne okaże się utwardzenie gleby, na przykład poprzez wyłożenie betonowej wylewki o grubości mniej więcej 10-15 centymetrów. W przypadku gliniastego gruntu, przed betonem należy wyłożyć jeszcze warstwę tłuczenia drogowego lub żwiru – materiały te ustabilizują powierzchnię.

Rodzaj grilla

Niezwykle istotną kwestią jest to, jaki grill do ogrodu postanowimy wykonać. Wymienić należy najbardziej tradycyjne grille otwarte, które okażą się bardzo łatwe w przygotowaniu (wymurowanie trzech ścian i zamontowanie paleniska nikomu nie powinno przysporzyć problemów), a także grille z okapami.

Ich największą zaletą jest posiadanie komina, przez który wydostaje się dym. Są one również dużo bardziej rozbudowane, dzięki czemu okażą się atrakcyjne pod względem wizualnym.

Niezbędne materiały do budowy grilla

Podczas wyboru budulca, powinniśmy pamiętać, że musi on wyróżniać się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną oraz mrozoodpornością. Musi być również nienasiąkliwy, tak aby wpływ wody nie prowadził do jego zniszczenia.

Wszystko to sprawia, że szczególna popularnością wśród osób budujących grille cieszy się granit, klinkier oraz cegły silikatowe. Jeżeli natomiast chodzi o spoinę, najczęściej stosowana jest zaprawa cementowo – wapienna.

Nie możemy zapominać również o palenisku i ruszcie. Warto zdecydować się na stal kwasoodporną, która okaże się materiałem przydatnym przez wiele lat. Palenisko powinno posiadać kilka otworów, które zagwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza.

Ustalenie formy i kształtu grilla

Skoro posiadamy już wszystkie niezbędne materiały konstrukcyjne, możemy pomyśleć o formie grilla. Nasze możliwości pod tym względem są bardzo szerokie – zawsze warto jednak mieć na uwadze ogólna architekturę domu i ogrodu. Grill powinien być bowiem spójny z otoczeniem.

Pamiętajmy, że płyta paleniska powinna znajdować się mniej więcej 70 centymetrów nad poziomem gruntu – okap musi zostać umieszczony minimum 60 centymetrów nad paleniskiem. W przypadku grilla otwartego, wysokość ścianek nad płytą musi wynieść co najmniej 30 centymetrów.

Gdy podłoże zostało przygotowane, murujemy ściany do wysokości paleniska. Bezpośrednio nad nim wykonujemy ścianki osłaniające, które posłużą nam do montowania rusztu. Bezpośrednio na nich montujemy okap

Prace wykończeniowe

Gdy grill zostanie już przygotowany, należy przeprowadzić pierwsze rozpalenie ognia, który pozwoli w sposób odpowiedni zahartować wykorzystane materiały. Nie może być on jednak zbyt duży, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia ścianek grilla. Jeśli wszystko przeprowadzimy prawidłowo, grill ogrodowy będzie nam służył przez wiele lat.

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Kibic lat 80
Przykro czytać te komentarze. Naprawdę...
tys prowda
A jak Hetman będzie grał ligowe mecze ...
kibic
Ziółkowski z Huczwy mógłby wrócić,...
swojak
Skoro odszedł Skrzypek to warto byłoby...
nikt
BTW po "zamojsku" oznacza komin na parki...
bmx
Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem podp...
@Fucha ma racje . Najlepiej zapoznać si...
swojak
Świetne miejsce! Co jakiś czas odwiedz...
Jaro
Paluch może nie odejdzie bo w Motorze c...
Janek
Ta druga od lewej jest za*ebista mrrr...
zamościak
Z całym szacunkiem dla klubu Orka i ich...
zamościak
pokerowa zagrywka, trzeba przyznać...
Tomek
dodam jeszcze , że zamieszczenie tego a...
Tomek
Powiem tak, odwiedzałem to "zoo" poniew...
malibu
Może to zdjęcie jest zapowiedzią kole...
Kibic
bardzo dobra wyniki i wysokie lokaty w. ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny