R E K L A M A

Z I P

Reklamatekst nadesłany1 września 2017

Grill murowany do ogrodu – budowa krok po kroku

fot. nadesłane

R E K L A M A    B O A R D

Murowany grill w ogrodzie sprawdzi się doskonale w wielu sytuacjach – jego wykorzystanie okaże się dużo szersze niż w przypadku produktów przenośnych, które znaleźć możemy w sklepach. Oczywiście stanie się to możliwe dopiero wówczas, gdy wykonamy go w sposób prawidłowy.

Jak się okazuje, budowa grilla nie jest tak trudnym zadaniem, jak niektórym może się wydawać. Na pewno jest to przedsięwzięcie warte zachodu. Do zalet grillowania na świeżym powietrzu nie trzeba nikogo przekonywać – własnoręcznie przygotowany grill okaże się przydatny podczas rodzinnych spotkań, letnich imprez czy chociażby w przypadku leniwego, urlopowego popołudnia.

Wybór miejsca na grilla

Grill ogrodowy budujemy w etapach. Na samym początku powinniśmy zastanowić się nad najbardziej dogodnym miejscem na jego postawienie. Musi ono spełniać kilka zasadniczych kryteriów – przede wszystkim powinno gwarantować komfortowe wykorzystanie grilla. Zostanie on więc usytuowany w miejscu łatwo dostępnym.

Musimy przypilnować również, aby dym wydobywający się z grilla nie był kierowany bezpośrednio na dom lub do sąsiadów. Wszystko to sprawia, że warto budować w sporym oddaleniu od domu, najlepiej wśród drzew i krzewów, które dodatkowo ochronią nas przed wiatrem. Z oczywistych powodów, nie mogą jednak znajdować się zbyt blisko paleniska.

Miejsce na grill musi być nie tylko odpowiednio usytuowane, ale również należycie przygotowane. Konieczne okaże się utwardzenie gleby, na przykład poprzez wyłożenie betonowej wylewki o grubości mniej więcej 10-15 centymetrów. W przypadku gliniastego gruntu, przed betonem należy wyłożyć jeszcze warstwę tłuczenia drogowego lub żwiru – materiały te ustabilizują powierzchnię.

Rodzaj grilla

Niezwykle istotną kwestią jest to, jaki grill do ogrodu postanowimy wykonać. Wymienić należy najbardziej tradycyjne grille otwarte, które okażą się bardzo łatwe w przygotowaniu (wymurowanie trzech ścian i zamontowanie paleniska nikomu nie powinno przysporzyć problemów), a także grille z okapami.

Ich największą zaletą jest posiadanie komina, przez który wydostaje się dym. Są one również dużo bardziej rozbudowane, dzięki czemu okażą się atrakcyjne pod względem wizualnym.

Niezbędne materiały do budowy grilla

Podczas wyboru budulca, powinniśmy pamiętać, że musi on wyróżniać się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną oraz mrozoodpornością. Musi być również nienasiąkliwy, tak aby wpływ wody nie prowadził do jego zniszczenia.

Wszystko to sprawia, że szczególna popularnością wśród osób budujących grille cieszy się granit, klinkier oraz cegły silikatowe. Jeżeli natomiast chodzi o spoinę, najczęściej stosowana jest zaprawa cementowo – wapienna.

Nie możemy zapominać również o palenisku i ruszcie. Warto zdecydować się na stal kwasoodporną, która okaże się materiałem przydatnym przez wiele lat. Palenisko powinno posiadać kilka otworów, które zagwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza.

Ustalenie formy i kształtu grilla

Skoro posiadamy już wszystkie niezbędne materiały konstrukcyjne, możemy pomyśleć o formie grilla. Nasze możliwości pod tym względem są bardzo szerokie – zawsze warto jednak mieć na uwadze ogólna architekturę domu i ogrodu. Grill powinien być bowiem spójny z otoczeniem.

Pamiętajmy, że płyta paleniska powinna znajdować się mniej więcej 70 centymetrów nad poziomem gruntu – okap musi zostać umieszczony minimum 60 centymetrów nad paleniskiem. W przypadku grilla otwartego, wysokość ścianek nad płytą musi wynieść co najmniej 30 centymetrów.

Gdy podłoże zostało przygotowane, murujemy ściany do wysokości paleniska. Bezpośrednio nad nim wykonujemy ścianki osłaniające, które posłużą nam do montowania rusztu. Bezpośrednio na nich montujemy okap

Prace wykończeniowe

Gdy grill zostanie już przygotowany, należy przeprowadzić pierwsze rozpalenie ognia, który pozwoli w sposób odpowiedni zahartować wykorzystane materiały. Nie może być on jednak zbyt duży, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia ścianek grilla. Jeśli wszystko przeprowadzimy prawidłowo, grill ogrodowy będzie nam służył przez wiele lat.

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
antyklerykał 57 minut temu
@"wiolączela story", jak jesteś napraw...
antyklerykał
No to jeszcze kilka cytatów: "Religia t...
Thomas
Kim i kto to jest ta pani co ona takiego...
Thomas
Wypadałoby złożyć najszczersze kondo...
Szacunek
Jako jedyni w Zamościu nie uszanowaliś...
Tekst nadeslany
Nawet 10 lat - a Magorzata L. _...
Andrzej Fan
Wyrazy głębokiego współczucia......
wiolączela sto...
@ antyklerykał - Pani w przedszkolu: Ja...
Antykomuch
to do jakiej szkoły uczęszcza ten zawo...
antyklerykał
Coś tam zacytowałeś i myślisz, że c...
LZ
A propos strefy zamieszkania, pamiętajm...
He he
Można wprowadzać różne przepisy, tyl...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny