gm. Zamość | Polityka i Samorząd | ZamośćRedakcja20 grudnia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

gm. Zamość: Mieszkańcy wybiorą sołtysów

R E K L A M A    B O A R D

W styczniu ruszą wybory sołtysów i Rad Sołeckich w Gminie Zamość. Kto może kandydować?

Październikowe wybory Wójta i Radnych Rady Gminy Zamość nie zakończyły procesu kształtowania się samorządowych organów VIII kadencji. Przed nami jeszcze wybory Sołtysów – organów wykonawczych Sołectw, oraz wybór Członków Rad Sołeckich, które mają wspierać Sołtysów w realizacji zadań. – mówi Ryszard Gliwiński, wójt gminy Zamość.

Wyboru sołtysa i członków rad sołeckich dokonuje zebranie wiejskie na okres pięciu lat. Następne wybory samorządowe dopiero w 2023 roku. Prawo do udziału w zebraniu wiejskim mają wszyscy mieszkańcy sołectwa, posiadający czynne prawo wyborcze do Rady Gminy Zamość.

Nie trzeba więc być zameldowanym w sołectwie, wystarczy dopisać się do listy wyborców. Można to uczynić każdego dnia w godzinach pracy Urzędu Gminy Zamość/pokój nr 14.

Do organów sołectwa może kandydować osoba posiadająca czynne prawo wyborcze do Rady Gminy Zamość. Prawo nie zabrania łączenia funkcji sołtysa i radnego Rady Gminy. Podobnie jest w przypadku kandydowania na członka Rady Sołeckiej. Mamy nowy tryb zgłaszania kandydatów do objęcia wspomnianych powyżej funkcji.

Kandydatów na Sołtysa i do Rady Sołeckiej trzeba zgłaszać w formie pisemnej. Druk zgłoszenia jest dostępny na www.gminazamosc.pl lub w siedzibie Urzędu Gminy Zamość w Biurze Obsługi Interesanta.

Pisemne zgłoszenia można składać w trakcie zebrania wiejskiego lub w Urzędzie Gminy (biuro podawcze) w okresie siedmiu dni roboczych przez terminem zebrania wiejskiego. Nie trzeba zbierać podpisów poparcia. Do zgłoszenia składanego w Urzędzie trzeba dołączyć pisemną zgodę kandydata. Pisemna zgoda nie jest konieczna, gdy zgłoszenie składane jest w trakcie zebrania i jest na nim kandydat – wówczas może wyrazić swoją wolę ustnie.

Wyboru Sołtysa i członków Rady Sołeckiej zebranie wiejskie dokonuje w głosowaniu tajnym. Ustawa o samorządzie gminnym nie daje możliwości przeprowadzenia innego głosowania, nawet w przypadku tylko jednego kandydata.

Rada Sołecka może składać się z 3 – 7 osób. Decydują o tym uczestnicy zebrania przed rozpoczęciem głosowania.

Na organizację zebrań wiejskich jest czas do końca lutego. Poniżej przedstawiamy terminy zebrań, które odbędą się w styczniu. Informacja o pozostałych terminach będzie ogłoszona w najbliższym wydaniu Biuletynu Gminy Zamość i na gminnej stronie www.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
TORRES20400
https://www.youtube.com/watch?v=I2ZgKkob...
nauczyciel
buachahahahaha, dawno się tak nie uśmi...
ak
Do klakiera. Pozwolę sobie zauważyć, ...
tadek
mam dość wojenek PiSu (i przystawek) z...
realista
Nikt z Zamojszczyzny się nie dostanie. ...
kaman
Ot odezwali się intelektualiści. Skąd...
Strażak Sam
Boże, chroń nas przed takimi Polakami,...
pytanie
Czy pieniądze parafian powinny być w p...
Do hejterka ak
Jak Zamoyski nie zmieniał urzędników,...
kmicic
Szanowni nauczyciele, powołujecie się ...
Robi
Panie niedouczony dziennikarzu, już daw...
Tomek
Może by im ktoś debatę zorganizował?...
ad111
Argumenty "kościółkowych" zawsze te s...
ak
I tak od pięciu lat. Aktywność władz...
ja
upraszczasz i trywializujesz - w tym kra...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018