R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Dom i Ogród | Poradytekst nadesłany25 grudnia 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 3 komentarze

Garnki w Twojej kuchni – które wybrać?

fot. nadesłane

Bez przynajmniej kilku garnków nie obejdzie się żadna kuchnia. Możemy wybierać pojedyncze sztuki, gdy któryś ze starych garnków dokona już swojego żywota bądź od razu decydować się na cały komplet. Obydwa rozwiązania różnią się niemalże kolosalnie. To zupełnie inne koszty, sposób zakupu czy czynniki, które decydują o finalnym wyborze. Sprawdzamy, co możemy znaleźć na rynku i podpowiadamy, w jaki sposób wybierać.

Jeden garnek czy cały komplet?

Gdy któryś z garnków uszkodzi się, emalia zacznie odchodzić lub zostanie niechcący mocno przypalony, najczęściej trafia do kosza. I tu zaczyna się problem. Kupić jeden garnek w podobnym rozmiarze i o podobnych właściwościach, a może ten sam, jeśli taki jest dostępny na rynku? Może jednak lepszym pomysłem byłoby chwilę pomyśleć nad wymianą całego kompletu, bo tak naprawdę to kolejny garnek, który w ostatnim czasie trafił do śmieci? Rozwiązania są dwojakiego rodzaju.

Kupno pojedynczego garnka, nawet z tego samego kompletu, będzie dobrym pomysłem, jeśli pozostały asortyment bez problemu posłuży nam jeszcze przez długi czas. Zdarzył się kuchenny wypadek przy pracy i straciliśmy jeden egzemplarz. Jeśli zatem mamy możliwość znaleźć taki sam, a jego jakość i wykonanie dotychczas zadowalały, nic nie stoi na przeszkodzie, by swoje wydatki ograniczyć do jednej sztuki.

Sytuacja numer dwa! Miesiąc w miesiąc pozbywamy się kolejnego garnka lub pokrywki. Nasz komplet jest już wysłużony. Tu przypalenie, tam przebarwienie, a w kolejnym schodzi emalia. Ponadto rozmiarowo wcale nam te produkty nie odpowiadają, bo na nasze potrzeby są za małe, a innym razem zdecydowanie za duże. Kupowanie pojedynczych garnków w takim wypadku to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Lepiej od razu wymienić cały asortyment i zainwestować w wysoki jakościowo komplet garnków. Szybko przekonamy się, że początkowy wyższy wydatek, zwróci się w krótkim czasie. Będzie nam się lepiej gotowało, przyrządzało rozmaite potrawy. Z kolei nasze nowe garnki przetrwają z nami długi czas i do tego zapewnią o zdrowym gotowaniu.

Właściwości poszczególnych wykonań

Na tapetę bierzemy garnki ze stali nierdzewnej, bo to wciąż jeden z naszych najczęstszych wyborów. Mamy do czynienia z garnkami, które nie są najtańsze, ale i nie należą do produktów niemożliwych do zdobycia, ze względu na koszty.

Stal nierdzewna świetnie spisuje się, jeśli chodzi o kontakt z produktami spożywczymi. Tego typu garnki nie rdzewieją. Są bardzo higieniczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne czy też wgniecenia. Radzą sobie z zarysowaniami, choć dobrze jest nie traktować ich bez większego pomyślunku, ostrymi narzędziami kuchennymi. Doskonale utrzymują ciepło, są energooszczędne, estetyczne, a przy prawidłowym użytkowaniu są w stanie posłużyć nam naprawdę długie lata.

Pamiętać należy jedynie o tym, że wykonuje się je ze stali chromowo-niklowej, co oznacza niemożność stosowania przez osoby uczulone na nikiel. Poza tym będą się pojawiać na ich dnie tęczowe plamy, jeśli do zimnej wody od razu zaczniemy sypać sól. Z wad to tak naprawdę tylko tyle.

Alternatywę stanowić będą garnki emaliowane. Praktycznie do tej pory toczą się spory czy ich użytkowanie jest bezpieczne, czy też nie. Nie da się ukryć, że zdrapana emalia nie tylko nieładnie wygląda. Warstwa znajdująca się pod nią powoduje wydzielanie toksycznych substancji, które trafiają do produktów spożywczych, przy okazji zmieniając ich walory. Jeśli zatem emaliowany garnek zacznie nas raczyć schodzącą emalią, nadaje się już tylko do wyrzucenia. Z drugiej strony obecne wykonania są znacznie wyższe jakościowo. Problem nie jest już aż tak duży, o ile ponownie zadbamy o prawidłowe użytkowanie takich garnków. Co najważniejsze jednak, nie można im odebrać wyjątkowej estetyki i dostępności szerokiej palety kolorystycznej czy wzorów. Do tego emaliowane produkty mogą być użytkowane przez alergików, a garnki tego typu są kolejno antybakteryjne.

Jeszcze inny wybór to kupno garnków z powłoką ceramiczną. Ich atutem jest estetyka oraz możliwość przyrządzania zdrowych potraw. Minus to z kolei łatwa do zadrapania powłoka, przez co wymagają stosowania drewnianych bądź silikonowych przyborów kuchennych.

Każda z propozycji ma swoje zalety, ale i wady. Biorąc je wszystkie pod uwagę, jak i nie zapominając o własnych potrzebach czy oczekiwaniach, bez problemu wybierzemy jeden garnek czy nawet cały komplet, który nas nie zawiedzie.

Więcej o garnkach w różnorodnych wykonaniach, znajdziemy pod adresem https://dogotowania.pl

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny