R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Dom i Ogród | Poradytekst nadesłany25 grudnia 2017

Garnki w Twojej kuchni – które wybrać?

fot. nadesłane

R E K L A M A    B O A R D

Bez przynajmniej kilku garnków nie obejdzie się żadna kuchnia. Możemy wybierać pojedyncze sztuki, gdy któryś ze starych garnków dokona już swojego żywota bądź od razu decydować się na cały komplet. Obydwa rozwiązania różnią się niemalże kolosalnie. To zupełnie inne koszty, sposób zakupu czy czynniki, które decydują o finalnym wyborze. Sprawdzamy, co możemy znaleźć na rynku i podpowiadamy, w jaki sposób wybierać.

Jeden garnek czy cały komplet?

Gdy któryś z garnków uszkodzi się, emalia zacznie odchodzić lub zostanie niechcący mocno przypalony, najczęściej trafia do kosza. I tu zaczyna się problem. Kupić jeden garnek w podobnym rozmiarze i o podobnych właściwościach, a może ten sam, jeśli taki jest dostępny na rynku? Może jednak lepszym pomysłem byłoby chwilę pomyśleć nad wymianą całego kompletu, bo tak naprawdę to kolejny garnek, który w ostatnim czasie trafił do śmieci? Rozwiązania są dwojakiego rodzaju.

Kupno pojedynczego garnka, nawet z tego samego kompletu, będzie dobrym pomysłem, jeśli pozostały asortyment bez problemu posłuży nam jeszcze przez długi czas. Zdarzył się kuchenny wypadek przy pracy i straciliśmy jeden egzemplarz. Jeśli zatem mamy możliwość znaleźć taki sam, a jego jakość i wykonanie dotychczas zadowalały, nic nie stoi na przeszkodzie, by swoje wydatki ograniczyć do jednej sztuki.

Sytuacja numer dwa! Miesiąc w miesiąc pozbywamy się kolejnego garnka lub pokrywki. Nasz komplet jest już wysłużony. Tu przypalenie, tam przebarwienie, a w kolejnym schodzi emalia. Ponadto rozmiarowo wcale nam te produkty nie odpowiadają, bo na nasze potrzeby są za małe, a innym razem zdecydowanie za duże. Kupowanie pojedynczych garnków w takim wypadku to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Lepiej od razu wymienić cały asortyment i zainwestować w wysoki jakościowo komplet garnków. Szybko przekonamy się, że początkowy wyższy wydatek, zwróci się w krótkim czasie. Będzie nam się lepiej gotowało, przyrządzało rozmaite potrawy. Z kolei nasze nowe garnki przetrwają z nami długi czas i do tego zapewnią o zdrowym gotowaniu.

Właściwości poszczególnych wykonań

Na tapetę bierzemy garnki ze stali nierdzewnej, bo to wciąż jeden z naszych najczęstszych wyborów. Mamy do czynienia z garnkami, które nie są najtańsze, ale i nie należą do produktów niemożliwych do zdobycia, ze względu na koszty.

Stal nierdzewna świetnie spisuje się, jeśli chodzi o kontakt z produktami spożywczymi. Tego typu garnki nie rdzewieją. Są bardzo higieniczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne czy też wgniecenia. Radzą sobie z zarysowaniami, choć dobrze jest nie traktować ich bez większego pomyślunku, ostrymi narzędziami kuchennymi. Doskonale utrzymują ciepło, są energooszczędne, estetyczne, a przy prawidłowym użytkowaniu są w stanie posłużyć nam naprawdę długie lata.

Pamiętać należy jedynie o tym, że wykonuje się je ze stali chromowo-niklowej, co oznacza niemożność stosowania przez osoby uczulone na nikiel. Poza tym będą się pojawiać na ich dnie tęczowe plamy, jeśli do zimnej wody od razu zaczniemy sypać sól. Z wad to tak naprawdę tylko tyle.

Alternatywę stanowić będą garnki emaliowane. Praktycznie do tej pory toczą się spory czy ich użytkowanie jest bezpieczne, czy też nie. Nie da się ukryć, że zdrapana emalia nie tylko nieładnie wygląda. Warstwa znajdująca się pod nią powoduje wydzielanie toksycznych substancji, które trafiają do produktów spożywczych, przy okazji zmieniając ich walory. Jeśli zatem emaliowany garnek zacznie nas raczyć schodzącą emalią, nadaje się już tylko do wyrzucenia. Z drugiej strony obecne wykonania są znacznie wyższe jakościowo. Problem nie jest już aż tak duży, o ile ponownie zadbamy o prawidłowe użytkowanie takich garnków. Co najważniejsze jednak, nie można im odebrać wyjątkowej estetyki i dostępności szerokiej palety kolorystycznej czy wzorów. Do tego emaliowane produkty mogą być użytkowane przez alergików, a garnki tego typu są kolejno antybakteryjne.

Jeszcze inny wybór to kupno garnków z powłoką ceramiczną. Ich atutem jest estetyka oraz możliwość przyrządzania zdrowych potraw. Minus to z kolei łatwa do zadrapania powłoka, przez co wymagają stosowania drewnianych bądź silikonowych przyborów kuchennych.

Każda z propozycji ma swoje zalety, ale i wady. Biorąc je wszystkie pod uwagę, jak i nie zapominając o własnych potrzebach czy oczekiwaniach, bez problemu wybierzemy jeden garnek czy nawet cały komplet, który nas nie zawiedzie.

Więcej o garnkach w różnorodnych wykonaniach, znajdziemy pod adresem https://dogotowania.pl

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Czesław" dnia 25 grudnia 2017 o godzinie 20:36:08 napisał:
  Baniak jest baniak, a reszta to ideologia.
  5
  1
 • R E K L A M A
 • "Panna" dnia 26 grudnia 2017 o godzinie 3:16:31 napisał:
  Taki artykuł w Boże Narodzenie chyba ktoś na głowe upadł
  3
  1
 • "Pan" dnia 26 grudnia 2017 o godzinie 11:20:41 napisał:
  Haha, a jak to możliwe że telewizja emituje filmy i reklamy, jak to możliwe że radio puszcza piosenki takie same jak przez cały rok. Straszne. (to była ironia jakby co)
  1
  1


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

ranking@alejazd... 7 minut temu
Do sukcesu dochodzi się ciężką prac...
alejazda 41 minut temu
I co dalej ? teraz lokalne gwiazdeczki w...
zamościak 52 minuty temu
nie ma Ptysia i coś się dzieje...
banan
Kapka to chorągiewka chciał sponsorowa...
..
To jak kapka wybrał Motor to niech z ko...
Kibic
Dawno już nie mieliśmy takiego dobrego...
Zamość
Zamość nie jest częścią powiatu zam...
Józef Bąk
Gumofilce takie wałki robiły przy urna...
fotograf socjol...
Niektórzy "nowocześni" to już od dawn...
r
Zwiększyć dotacje fundacji za to że n...
ad111
Pewnie, że nie jest proste, bo system r...
Ideologia śmierci i mordercy w natarciu...
ad111
Kornelia Wróblewska tak się pochylała...
ad111
Do "parafianka", nie chodzi o wypytywani...
kibic lat 80
Agros ponownie wygrywa w rankingu. Jeszc...
.
Nowoczesna miała być awangardą na sce...
.
Orkiestra była jak zwykle świetnie zor...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny