FelietonySławomir Ćwik11 lutego 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 30 komentarzy

FELIETON: Spekulacje

fot. pixabay.com
R E K L A M A    B O A R D

Od kilku dni społeczność Zamościa a zapewne i znacznej części Zamojszczyzny zastanawia się czym tak podpadł szefowi poseł Sławomir Zawiślak, że przestał być liderem regionalnych struktur. Szczerze się przyznam, że także z ciekawości chciałbym wiedzieć z czego wynika takie potraktowanie posła – o żadnej aferze rozporkowej, wyłudzaniu kilometrówki czy załatwianiu przetargów nie słyszeliśmy (a innym się zdarzyło). Poza tym poseł imiennik a na poważnie to otrzymujący najwięcej głosów w regionie więc oczywistym jest, że się zastanawiałem.

Scenariusze mogą być różne ale nie znając toku myślenia wierchuszki PIS na Nowogrodzkiej do właściwych ustaleń zapewne nie dojdziemy. Najprawdopodobniej – w mojej ocenie – zaistniała sytuacja może wynikać z silnej pozycji posłanki Beaty Mazurek przy nadprezesie Kaczyńskim i Jej ambicji. Nie wykluczałbym, że posłanka Mazurek jest zainteresowana zdobyciem mandatu europosła. Musi sobie zdawać sprawę, że w każdej chwili Jej fortuna może się odwrócić bo i zajmowane stanowisko temu sprzyja.

Już kilka lat pełni funkcję rzecznika Klubu Parlamentarnego PIS, samego PIS oraz de facto prezesa PIS i w pewnym momencie może się zdarzyć sytuacja, że i z rzecznika trzeba będzie zrobić kozła ofiarnego. W normalnym, demokratycznie rządzonym kraju już dawno przestałaby być rzecznikiem Klubu Parlamentarnego PIS i samej partii. Czy ktoś w ogóle wyobraża sobie sytuację aby rzecznik demokratów lub republikanów w Kongresie określił sędziów Sądu Najwyższego USA mianem „grupy kolesi”? Przecież taka osoba natychmiast straciłaby funkcję i byłaby dotknięta powszechnym ostracyzmem. Natomiast posłanka Mazurek w państwie PIS zebrała oklaski od parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy. Ale posłanka Mazurek ma zapewne świadomość, że pewnego dnia oklasków może nie być i trzeba będzie kogoś poświęcić aby chronić innego polityka PIS.

Przeskoczenie do Parlamentu Europejskiego może być dla posłanki Mazurek ciekawą opcją ale aby to bezproblemowo przeprowadzić trzeba mieć nie tylko poparcie w Warszawie ale i mocną ręką trzymać struktury lokalne. Jeśli więc była możliwość przejęcia władzy w regionie i odsunięcie od niej najpoważniejszego kontrkandydata, tj. posła Zawiślaka to posłanka z Chełma oczywiście z tej opcji skorzystała, w końcu ma częściej kontakt z władcą PIS aniżeli zamojski poseł. Pomijam już tutaj zasady demokratyczne w samym PIS i brak wyborów władz lokalnych przez samych członków struktur lokalnych. Zapewne wszyscy członkowie PIS są ucieszeni, że sam nadprezes Kaczyński podjął za nich jedyną słuszną decyzję i sami nie muszą się już martwić kogo chcą mieć za szefa regionu.

Wydaje się, że w „normalnej” partii nie traktuje się tak wieloletniego parlamentarzysty i lokalnego działacza partii jakim jest poseł Zawiślak. Oczywiście słuszne byłyby zarzuty społeczności lokalnej, że jako ich reprezentant nie wnosi żadnych projektów ustaw, nie słychać aby zabierał głos w sprawach ważnych dla regionu (ani żadnych innych), czy też pomagał przyciągnąć inwestycje na Zamojszczyznę. Ale z punktu widzenia partii jest w mojej ocenie działaczem niemalże idealnym – przy braku tych wszystkich działań i nawet bez szczególnych obietnic działania na przyszłość Zamojszczyzna pod opieką posła Zawiślaka w połowie głosuje na PIS. Nie muszę wszystkiego rozumieć ale takie są fakty. Wystarczy odwiedzać dożynki, odpusty, koła gospodyń wiejskich i wszelkie uroczystości patriotyczne itp. aby pod wzniosłymi hasłami zdobywać głosy wyborców. Potem ludzie co prawda narzekają, że nie ma dróg, zakładów pracy, dzieci muszą wyjeżdżać – czyli generalnie nie ma przyszłości dla regionu ale w kolejnych wyborach głosują tak samo. Co prawda „wykształciuchy” mówią, że gdy postępuje się tak samo to nie należy oczekiwać innego rezultatu ale co oni tam wiedzą 😊.

Z tego względu niektórzy już zdaje się postawili „krzyżyk” na pośle Zawiślaku zakładając, że czas Jego świetności już minął i zastanawiają się kto teraz może zostać liderem zamojskiego PISu. Wydaje mi się jednak, że takie oczekiwania są przedwczesne, a to z kilku powodów.

Po pierwsze takie działanie byłoby z punktu widzenia centrali PIS bardzo ryzykowne. Takie ruchy można wykonywać gdy do wyborów zostały dwa lata a nie niecałe 4 miesiące do europejskich i 8 miesięcy do parlamentarnych. To nie jest czas na wprowadzanie nowego lidera w lokalne struktury ale czas na pracę nad wynikiem wyborczym. Poseł Zawiślak co tu nie mówić zbiera regularnie dwadzieścia kilka tysięcy głosów i te głosy są PIS potrzebne. Dlatego zapewne Sławomir Zawiślak będzie kandydatem PIS do Sejmu i to z dobrego miejsca. Chyba, że zostanie kandydatem na senatora w miejsce senatora Chróścikowskiego – i szczerze mówiąc byłoby to naturalne następstwo – nie mi oceniać czy jest to mniej lub bardziej zaszczytne stanowisko niż funkcja posła.

Po drugie poseł Zawiślak już zadbał o to aby w Zamościu nie wychować sobie następcy, który mógłby sprawnie zająć Jego miejsce. Niektórzy wskazują, że może nawet niechcący wykreował sobie konkurenta w osobie prezydenta Andrzeja Wnuka, ale pamiętajmy, że Andrzej Wnuk na chwilę obecną nie jest nawet członkiem partii PIS (o ile mi wiadomo) i tym samym wprowadzanie Go jako lidera regionalnego byłoby niezręczne. Co prawda ten manewr został przeprowadzony w pewnym stopniu wobec premiera Morawieckiego ale jednak centrala to centrala.

Po trzecie w końcu – eliminacja z życia politycznego przez centralę PIS dotychczasowych baronów w regionach mogłaby być zabójcza dla PIS (funkcję utracił nie tylko poseł Zawiślak). Osoby te mogłyby po prostu przyłączyć się do innych ugrupowań a w szczególności mogłyby stworzyć człon nowej partii, o której ostatnio się wspomina. Oczywiście nie mam na myśli partii Roberta Biedronia ale raczej ugrupowania kojarzonego z toruńską rozgłośnią. Przyłączenie się do niej polityków PIS, którzy ostatnio decyzją Kaczyńskiego zostali pozbawieni władzy w regionach spowodowałoby już teraz utworzenie w Sejmie być może nawet oddzielnego klubu i byłoby dla znacznej części wyborców realną alternatywą przy głosowaniu – szczególnie biorąc pod uwagę obecne problemy wizerunkowe PIS. W styczniu afera goniła aferę. Luty nie zaczął się lepiej – K Towers czyli dwie wieże Kaczyńskiego na Srebrnej, zatrzymania CBA, protesty rolników, nauczycieli, itd.

Wydaje się więc, że poseł Zawiślak może być spokojny o dobre miejsce na liście do parlamentu lub ubieganie się z rekomendacji PIS o fotel senatora – ale należy jednak pamiętać, że centrala PIS nie musi się zachowywać racjonalnie lub też ambicje wpływowej posłanki z Chełma mogą zmierzać do trwałej politycznej eliminacji konkurenta z Zamościa.

Oczywiście istnieje także możliwość, że poseł Sławomir Zawiślak zrezygnuje z polityki i śladem innych polityków postanowi sprawdzić się w biznesie – oczywiście w kierownictwie firmy kontrolowanej przez Skarb Państwa.

To co widzimy bardzo wyraźnie to totalna marginalizacja Zamojszczyzny jeśli chodzi o polityczne wpływy. Bez mocnego przedstawicielstwa w sejmiku, bez przedstawicieli we władzach regionu partii rządzącej i oczywiście bez żadnych wpływów we władzach centralnych. Smutny wniosek biorąc pod uwagę jak lokalne społeczeństwo zaufało partii Prawo i Sprawiedliwość i tłumnie na nich głosowało nie otrzymując nic w zamian.

 

 

DEFINICJA wg. Wikipedia: Felieton (fr. feuilleton – zeszycik, odcinek powieści) – specyficzny rodzaj publicystyki, krótki utwór dziennikarski (prasowy, radiowy, telewizyjny) utrzymany w osobistym tonie, lekki w formie, wyrażający osobisty punkt widzenia autora.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 24.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Sławomir Ćwik
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "KL" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 7:37:52 napisał:
  Autorowi radzą powtórkę interpunkcji na poziomie gimnazjum.
  R E K L A M A
  • "napisz lepszy" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 10:57:06 napisał:
   Mniejsza o interpunkcję, większych byków nie widzę. Zamiast bez sensu krytykować napisz lepszy i ciekawszy tekst. Na pewno opublikują.
 • "dd" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 7:56:47 napisał:
  ależ się felietonista znalazł... i będzie mówić co jego zdaniem mają robić politycy i jakie ruchy wykonywać sromotnie przegrany w wyborach :D
 • "Felietonista" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 8:24:21 napisał:
  Spekulant giełdowy spekuluje o polityce. I tu i tu klapa. A Świadkowie.net zaczynają kolejną kampanię wyborczą?
 • "Lucy" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 9:04:45 napisał:
  Już miałam zapytać kto jest autorem tego felietonu i w ostatniej chwili na samym dole zobaczyłam: SŁAWOMIR ĆWIK. No i wszystko jasne. A tak nawiasem mówiąc - zazdrości Pan posłance Mazurek? No to rach ciach i do roboty, starać się zostać posłem i gotowe!
  • "qqq" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 11:47:30 napisał:
   Mazurek już nazbierała funkcji, że na wizytówce się nie zmieszczą. Jeszcze nie wie, że jak się z wysoka spada to bardziej boli upadek.
 • "ad111" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 9:29:08 napisał:
  Ot, zleciały się trolle i wyznawcy PiS i już leją tę swoją zatrutą breję. Nie lubię Ćwika za to samo, za co nie lubię Wnuka, czyli przede wszystkim za bufonadę. Co nie zmienia faktu, że przynajmniej ostatnie zdanie w tym felietonie jest prawdziwe, tj. postępująca marginalizacja Zamojszczyzny i to jest smutne. A jeszcze bardziej smutne jest to, że są tacy żyjący na tym skrawku Polski, którzy biją brawo tym co do tego doprowadzili i doprowadzają. Beswstyd, to dobre słowo, żeby to podsumować.
  • "Marek" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 10:17:46 napisał:
   Pierwsze zdanie w punkt. Ćwika nie lubisz ale pewnie i nie znasz. Kto zna to wie, że normalny facet i żaden bufon. Ale że mu się jeszcze chce cokolwiek tu robić to się dziwię. Na jego miejscu dawno bym wyjechał.
 • "Mieszkaniec" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 9:32:01 napisał:
  To, że wyleciał jest złe i to kto zastąpił. Co Zawiślak zrobił dla naszego regionu oprócz tylko brylowania w mediach i wykłócania się z lokalnymi działaczami? Moim zdaniem dawno powinien wylecieć z lokalnej polityki
 • "prawe i sprawiedliwe" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 12:22:44 napisał:
  Pan Ćwik w felietonie trafił w punkt. Warto zwrócić uwage na fakt, że Zamosc jest pominięty w sejmiku woj. Lubelskiego
 • "Thomas" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 12:50:43 napisał:
  Zgadzam się ze ze Sławomirem Ćwiekiem (to chyba jego styl i on jest autorem), co do skutków, ale nie co do przyczyn - co do zasady tak. Z kilkoma tezami podyskutowałbym, nie co do zasadności bo zgadzam się, ale przyczynowości tych tez. Zacznę od tego ten felieton zatytułowałbym "SELEKCJA NATURALNA" - panie Sławomirze nazwijmy rzecz po imieniu :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) Ciekawym przekładem jest pewna posłanka PO, która w Łodzi nie została jedynką. Z jakiegoś powodu PO nie tylko nie upierała się przy jej jedynce, ale prostym chirurgicznym cięciem pozbawiła jej tej jedynki - co ma dalsze konsekwencje. =================================================================================== Ostania kadencja Marcina Zamoyskiego i ostatnie wybory w których bierze udział - co sę dzieje. okazuje się, że ma poparcie o 20 procent mniejsze, o ile nie mniejsze zależy jak spojrzy się na to z punktu widzenia wyborów w pierwszej czy drugiej turze. O ile Marcin Zamoyski deklasował swoich rywali już w pierwszej turze tak tutaj doszło do drugiej tury z Andrzejem Wnukiem. Przyczyny porażki Marcina Zamoyskiego - bardzo złożone - o tym wiele osób rozpisywało się. =================================================================================== Przypomnijmy sobie przedostatnia kadencja Zamoyskiego i ostatnia. W 2011 r. startuje poseł Zawiślak i przegrywa z Zamoyskim stosunkiem głosów 6 do 4 (około), w kolejnych wyborach Sławomir Zawiślak, ogłasza że nie startuje PiS popiera Andrzeja Wnuka, Wnuk wygrywa w imponującym stylu miażdży dotychczasowego prezydenta. wygrywało różnicą ponad stu kilkudziesięciu głosów. ============================================================================================= W swojej przenikliwości, antycypowałem ,że opozycja czyli przeciwnicy będą wspierać Andrzeja Wnuka, a PiS przejdzie do opozycji - i tak się stało. I tak się stało. Stało się jeszcze coś gorszego PiS wycofuje poparcie dla Andrzeja Wnuka - kiedy ten gest nie ma najmniejszego znaczenia - ponieważ Andrzej Wnuk ma duże poparcie, wśród mieszkańców, jest popularny . Z punktu widzenia PiS - dochodzi do kuriozalnej sytuacji Zamojszczyzna jest matecznikiem PiS, gdzie PiS wygrywa wybory - w Zamościu PiS od czasów - prezydenta przez Marcinem Zamoyskim (wiadomo o kogo chodzi) nie potrafi wygrać wyborów - i do tej pory nie wygrał Andrzej wnuk nie jest w PiS, ale dwa razy popierał go PiS. Pis wygrywa wybory samorządowe, nie ma swojego prezydenta, a najgorsze jest to że w Radzie miasta są poza komisjami, nie mają żadnego przewodniczącego komisji nawet chyba i zastępcy (tego nie jestem pewien), ale tego nie jestem pewien. JAK NA TO MA PATRZEĆ SIĘ CENTRALA? Zwykle w PiS sprawy okręgu załatwiają lokalni działacze, wybierają zarząd, decydują o ważnych rzeczach dla siebie i w ogóle.. ========================================================================================== Stało się jednak inaczej w obecnych wyborach PiS uzyskał mandaty dla siedmiu radnych czyli o pięć mniej mandatów niż w poprzedniej Radzie. Do Rady swoich Radnych wprowadza prezydent Andrzej Wnuk i Marta Pfeiffer.I jak na to ma patrzeć się centrala? mamy największe poparcie a mimo to nie potrafimy wygrać wyborów na prezydenta mieście Zamościu, nie mamy żadnych komisji? . To jest coś nie tak. ================================================================================= Co do przyszłości Beaty Mazurek - faktycznie jest to spekulacja, co dalej - ale tutaj byłbym optymistą. Prawdą jest to, że w przedostatnich wyborach do sejmu startowała z pozycji jedynki , ale to miało na celu wspieranie innych kandydatów PiS i była to inicjatywa oddolna PiS. Jednak obecna decyzja PiS to istna degradacja posła Zawiślaka, on już nawet nie jest numerem dwa. Wydaje mi się, że PiS potrzebuje Andrzeja Wnuka jak człowiek wody czy powietrza - po prostu takie są fakty. Fakty też są takie, ze pomimo wysokiego poparcia najsilniejsze partie nie są w stanie wprowadzić swoich kandydatów, dlatego, że ludzie bardziej głosują na człowieka a nie na szyld - A TO NIE MOŻE PODOBAĆ SIĘ. =================================================================================== Zastanawia mnie przyszłość Andrzeja Wnuka - ostatnio napisałem, że Andrzej Wnuk jest przyszłością PiS. Gdybym był Jarosławem Kaczyńskim - zrobiłbym podobnie jedno krótkie cięcie. Widzę przyszłość Andrzeja Wnuka i jest ona bardzo świetlana i nic więcej nie napiszę. To jest naturalna kolej rzeczy - taka jest logika i konieczność polityczna. =================================================================================== Panie Sławomirze - partia z Torunia? Nie ma nawet na to szans - Pan doskonale o tym wie. Raz już był LPR (Liga Polskich Rodzin - a jej ówczesny lider jest eksponowanym przedstawicielem (nieformalnym) opozycji i wątpię aby dobrze wypowiadał się o LPR czy tamtych czasach. Stworzenie partii wymaga nie tylko pieniędzy, ale odpowiednich struktur i merytorycznego zaplecza, a dla ludzi umocowanym w dotychczasowym układzie politycznym jest to bardzo ryzykowne -dlatego,z e tracą.. Kto by miał tworzyć ten projekt, czy raczej dotychczasowi liderzy będą tym zainteresowani czy raczej utrzymaniem dotychczasowego status quo? O projektach partii z Torunia można było poczytać w kontekście jednego europosła, który raczej jest niechętny temu projektowi, pomimo, że jest stałym gościem Radio Maryja i TV Trwam = o tym rozpisywał się ogólnopolski portal. Tworzenie partii jest bardzo ryzykowne, i bardzo niepewne stąd niechęć do nowych projektów jest zrozumiała. Można podać jako przykład "Teraz" Petru - ale ta inicjatywa, ostatnia inicjatywa, nie ma najmniejszych szans, a jej lider jest w polityce skończony. Polska scena polityczna polaryzuje się, powstają nowe projekty, których nie powinno się lekceważyć. Są to nowe wyzwania, nowe zadania do których potrzeba nowych ludzi, młodych wilków. - to nawet nie jest potrzeba chwili to coś więcej. kwestia zaplecza każdej partii ma ogromne znaczenie. Nadchodzi zmiana pokoleniowa - to chyba oczywiste, ona jest zawsze, ale tym razem uderza ona w liderów. . . =================================================================================== Polityka to zajęcie dla gruboskórnych czyli odpornych na hejt stres itd. Ale w polityce od czasu do czasu pojawia się jakość. jakość jest wrogiem ilości. odpowiedzią na jakość jest nieznacznie większa frekwencja (ale zawsze), w tych i tak mniejszościowych wyborach - to tylko taka mała wiosenna jaskółka nie czyniąca wiosny. ======================================================================================== Na koniec to rozważanie Sławomira Ćwika. o następcach - tak po prostu jest jak pan pisze.
 • "zaniepokojony" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 14:10:56 napisał:
  Nie jestem fanem posła Zawiślaka, ale moja cierpliwość w stosunku do obecnego prezydenta się kończy.Fatalny start związany zielonym rynkiem, a potem już tylko pustka. "Eventy" i przystanek zwany "Hab-em" to trochę za mało jak na piąty rok rządów miastem. Od ich początku na BIP UM Zamość, chyba najczęściej można znaleźć informację o naborach na stanowisko w UM. Nawet pieniądze unijne, które zostały Zamościowi przyznane, nie mają przełożenia na inwestycje. Pytam - czy one wrócą z powrotem do Brukseli? Przykładem jest renowacja Akademii. Dofinansowanie zostało przyznane z tej samej puli co inwestycje prowadzone przez staromiejskie parafie. Renowacja kościoła franciszkanów, infułatki i wikarówki są zaawansowane w ok. 70%, a na renowację akademii nie został ogłoszony nawet przetarg.
  • "Anonim" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 15:18:02 napisał:
   Kolego, nie hejtuj. Przetarg na obwodnicę nie został rozstrzygnięty, bo oferty były za drogie, ale będzie kolejny przetarg. Akademia też za chwilę ruszy przetarg. Może nie zauważyłeś łącznika ulicy Namysłowskiego, Krasnobrodzkiej, Kresowej, Sadowej i kilkudziesięciu innych wybudowanych ulic w Zamościu, a może nie widzisz prac termomodernizacyjnych w 12 szkołach i przedszkolach w mieście? Nie błaźnij się.
   R E K L A M A
  • "mieszkaniec" dnia 12 lutego 2019 o godzinie 8:31:54 napisał:
   Trochę się z Tobą mogę zgodzić, ale Wnuk nie miał za dobrze, bo RM mu ciągle podstawiała stołki. Tu przyznam racje , ze zielony ryneczek i Hub'em to jakaś porażka, ale mi ogólnie jego prezydentura podoba jest bardziej żywiołowa niż Zamojskiego.. Co do przetargów i kase na inwestycje. Przetargi się odbywają tylko, ze aktualnie ciezko jest wyłonić wykonawce, a wiąże się to z tego, że Kosztorysy inwestorskie są mocno rozbieżne między ofertami wykonawców. Wykonawcy teraz za roboty liczą sobie strasznie często nawet i 50% więcej niż założona inwestycja i to jest problem na całą Polskę, a nie tylko u nas. Nie ma co panikować, bo kasę udało się zdobyć
 • "ad111" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 14:51:12 napisał:
  @"Thomas", ten cały wywód słuszny lub nie, można skwitować takim pytaniem: czy p. Mazurek zrobi cokolwiek pożytecznego dla Zamojszczyzny? Uważam, że może i zrobi, ale dla partii, dla nas i dla tej ziemi zapewne nic lub prawi nic. Dlatego, tak samo "nic" mnie nie obchodzą ambicje polityków i ich gierki. Mnie obchodzi co proponują dla nas jako społeczności? Wychodzi, że ochłapy i instrumentalne traktowanie. Mam nadzieję, że suweren w końcu przejrzy na oczy...
  R E K L A M A
  • "Thomas" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 15:55:41 napisał:
   Nie
  • "Thomas" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 16:51:13 napisał:
   i to przynajmniej z dwóch powodów: jako posłanka z Chełma co zrobiła do tej pory (odpowiedz sobie sam). Uważam, że Sławomir Zawiślak jest o wiele bardziej aktywny. Po drugie jako rzecznik PiS Beata Mazurek jest zaangażowana w działalność partii "na górze" - a to angażuje czas, nerwy. Zwróciłbym uwagę, że podobny los spotkał Marcina Jurgiela - w sumie eksponowanego posła PiS - byłego Ministra Rolnictwa. Tak więc to co się stało w Zamościu nie powinno dziwić, dziwi tylko logika działania.
 • "grubas" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 17:13:06 napisał:
  Poseł Zawiślak traci wpływy, gdyż powycinał wokół siebie ludzi mądrych, co do których najprawdopodobniej obawiał się, że mogą zagrozić jego pozycji. Nie dopuszczał do swojego otoczenia świeżej krwi. Nie słuchał rad i wskazówek, które po tych kilku miesiącach okazały się trafione. Lekceważył, co by tu nie mówić, polityczny spryt Prezydenta Wnuka. Pan, panie niedoszły pośle/prezydencie już w wielkiej koalicji POKO, nowoczesnej czy Wiośnie? Co to jest państwo PIS? Co oznaczają "dwie wieże Kaczyńskiego?", gdzie one są? Obecnie CBA zatrzymuje nie patrząc na barwy partyjne, to dobrze czy źle? Ilu "swoich"CBA zatrzymało za poprzedniej władzy? W ostatnich wyborach głosowałem na Pana Jarosława Sachajkę.
 • "do prawie prezydenta" dnia 11 lutego 2019 o godzinie 20:50:48 napisał:
  Proponuje napisać felieton o geniuszach z nowoczesnej: pierwszy to niejaki Petru, od sześciu króli a druga to Lubnauer - specjalistka od koalicji, myślę że na takie felietony oczekiwali by mieszkańcy Zamościa od słynnego finansisty a tematyka na pewno jest mu bliższa.
 • "Thomas" dnia 12 lutego 2019 o godzinie 0:11:40 napisał:
  Idzie Wiosna Roberta Biedronia - Koalicja Obywatelska i Platforma mają ciężki orzech do zgryzienia, jak tak dalej pójdzie Wiosna wyssa wszystkie soki z POKO - elektorat POKO jest elektoratem lewicowym - tak więc to zagrożenie jest całkiem realne. Oczywiście POKO przyjmuje nowy projekt Roberta Biedronia entuzjastycznie, ale to nie PIS jest konkurencją dla Wiosny Biedronia tylko POKO. Jeżeli Wiosna będzie odbierać głosy POKO to będzie nieciekawie. Stacja TVN i sondaże dają im od 10 do 14 procent - to duża zaliczka i premia na start. Jeżeli nie zmarnują tej premii to wygrają. Liderzy Wiosny na pewno są mądrzejsi o casus Nowoczesnej, wyciągnęli właściwe wnioski. Sama postać Roberta Biedronia - to ciekawy przypadek - nikt na niego nie stawiał jak kandydował w Słupsku i gdzie pokonał lewicowego prezydenta Macieja Kobylińskiego, no i trzeba przyznać, że radził sobie tam całkiem nieźle. ======================================================================Skąd takie poparcie dla Roberta Biedronia - Wiosna to powiew lewicowej nowości, to nie dla starych wilków i wyjadaczy. Tak więc POKO ma czego się obawiać. Partyjne doły POKO może nie dostrzegają zagrożenia, kolejne wybory samorządowe za 5 lat. I tak jak napisałem wcześniej dialektyka, albo selekcja. ====================================================================== Nie rozumiem tego nadmiernego zainteresowania PiS. PiS jest w Zamościu największą siła polityczną i będzie rósł w siłę, nic tego nie zmieni, co więcej ma się bardzo dobrze, czego nie można powiedzieć o opozycji. . Nie ma najmilejszych szans, a by w tym układzie opozycja była w stanie kiedykolwiek wygrać wybory - co jest bardzo złe. Opozycja powinna stawiać wysoko poprzeczkę i taka jest jej rola. Sądzę, że to tylko kwestia czasu kiedy Platforma dokonana właściwego audytu i wyciągnie właściwe wnioski. Dlaczego PO wygrało w dużych miastach, przegrało w mniejszych, wprowadziło mniej radnych itd.. po prostu przegrało wybory samorządowe. Sądzę, że to naturalna kolej rzeczy audyt kadr. ================================================================================ Bardzo martwi mnie kondycja zamojskiej lewicy i zamojskiej Nowoczesnej - jestem bardzo tym zmartwiony. na Horyzoncie zbliża się wiosna, ale nie kalendarzowa, tylko Wiosna Biedronia. Rozmach z jakim ta partia jest tworzona jest imponujący, i bynajmniej porównywalny jest z konwencją założycielską Nowoczesnej. Czy nowoczesna w zasadzie istnieje w Zamościu czy ma jakieś struktury? CO BEDZIE DALEJ JAK NOWOCZESNA PRZESTANIE ISTNIEĆ, TAKIE ZAGROŻENI REALNIE JEDNAK ISTNIEJE. Jest Koalicja Obywatelska ale gdzie w tym projekcie jest miejsce dla Nowoczesnej i jej polityków? ======================================================================= Na zamojskiej scenie politycznej po stronie opozycji doszło do dość ciekawych roszad i przetasowań - Kornelia Wróblewska jest już posłanką Platformy. Koalicja Obywatelska to projekt polityczny, którego trwałość zweryfikują Eurowybory, ale co z siłami politycznymi, które go tworzą? Czy śladem posłanki - Rafał Zwolak i Sławomir Ćwik powrócą do PO? Nowoczesna, Koalicja Obywatelska, Sławomir Ćwik i Kornelia Wróblewska. Posłanka Kornelia jest już w Platformie. Jak wygląda nasza lokalna scena polityczna? Tak na dobrą sprawę była ogromna szansa na wygraną w wyborach prezydenckich, ale w drugiej turze. Co prawda Andrzej Wnuk wygrał w pierwszej turze. Czytając felieton "Mój ranking wyborczy" (felieton Roberta Moteki przeczytało grubo ponad 10 000 czytelników w tym i ja) - po pierwsze wiedziałem już na 200 procent na kogo mam nie głosować, a na kogo głosować. Kandydatury Marty Pfeiffer i Sławomira Ćwika była to bratobójcza walka, dziwię się, ze opozycja wystawiła dwóch kandydatów - zupełnie niepotrzebna była szansa na drugą turę - były błędy w kampanii wyborczej obu kandydatów i wyszło jak wyszło. ============================================================================= Nie rozumiem tego nadmiernego zainteresowania PiS. PiS jest w Zamościu największą siła polityczną i będzie rósł w siłę. Zastanawia mnie co dzieje się po drugiej stronie? Nowoczesna czyli partia Ryszarda Petru i Balcerowicza niedługo przestanie istnieć. Ryszard Petru teraz założył nowy projekt polityczny (partia?) - koło poselskie Teraz tworzy trójka posłów - notowania (łącznie) Nowoczesnej i Teraz - to niewiele ponad półtora procent. Rozbicie lewej strony niczemu nie służy. Ale tak to jest kto mieczem wojuje o miecza ginie.
 • "observer" dnia 12 lutego 2019 o godzinie 6:38:27 napisał:
  co by było gdyby... ten sponsorowany? felieton to bełkot. Nie dziwi więc wynik autora w wyborach.
 • "KJL" dnia 12 lutego 2019 o godzinie 8:42:21 napisał:
  Publikowanie takich wypocin nie zmieni wyborców. Sławomir Zawiślak był, jest i pozostanie najlepszym posłem Ziemi Naszej. Nie zapominajcie, że wysokie poparcie dla PiS na Zamojszczyźnie wynika z wielkiego uznania społecznej działalności Posła. Jeśli by w najbliższych wyborach zabrakło Posła - PiS poniesie sromotną klęskę.
 • "name" dnia 12 lutego 2019 o godzinie 9:15:03 napisał:
  Gdybym miał podsumować działalność posła Zawiślaka.To tylko jedno przychodzi mi na myśl. Pusty pociąg PKP który mknie do......Hrubieszowa.
 • "My name is" dnia 12 lutego 2019 o godzinie 9:31:28 napisał:
  Mam fajny felieton na temat nowoczesnej (poniżej 1 proc. w sondażach) i pana Ćwika. Komu mogę podesłać, żeby ukazał się na pierwszej stronie roztocza? Ps. nie chcę kasy.
  • "KL" dnia 12 lutego 2019 o godzinie 9:56:55 napisał:
   Odwrotnie. Aby opublikować na roztocze.net trzeba zapłacić.
  • "Redakcja roztocze.net" dnia 12 lutego 2019 o godzinie 10:28:56 napisał:
   Roztocze.net niezmiennie zaprasza do współpracy!
   Felietony można przesyłać na adres redakcja@roztocze.net, lub dostarczyć osobiście na nośniku danych.
   Zapraszamy też niezmiennie do współpracy Blogerów. Więcej informacji TUTAJ
 • "Nie spekuluj" dnia 12 lutego 2019 o godzinie 12:52:43 napisał:
  Nie ma co spekulować, każdy poza panami Sławomirami widzi, czemu się tak stało. Najcelniej przedstawiła to Wirtualna Polska w tekście o zmianach w PiS: "Władzę nad lokalnymi strukturami partii traci poseł Sławomir Zawiślak, który w ostatnich latach zaliczył kilka wpadek, które na pewno nie spodobały się przy Nowogrodzkiej. Pokłócił się z prezydentem Zamościa Andrzejem Wnukiem. Lokalny PiS wycofał poparcie dla niezwykle popularnego włodarza i przed wyborami samorządowymi w 2018 r. stanął w obliczu konieczności wystawienia własnego kandydata, co wiązałoby się z porażką. Sprawę uratowała Beata Mazurek, która odnowiła sojusz z Wnukiem, co pozwoliło PiS-owi przypisać sobie jego sukces wyborczy. Zawiślak miał też problem wizerunkowy - w 2014 r. potrącił 14-latka, za co został ukarany mandatem." Cały artykuł do przeczytania tu: https://wiadomosci.wp.pl/kadrowa-rewolucja-w-pis-kaczynski-pozbywa-sie-problematycznych-politykow-6346167165777537a
 • "Thomas" dnia 12 lutego 2019 o godzinie 13:49:11 napisał:
  Lis vs Biedroń - zgrzyt w rodzinie? (źródło: https://wiadomosci.wp.pl/robert-biedron-mowi-o-nagrodzie-dla-najlepszego-prezydenta-prosze-nie-zaczynac-od-klamstw-6348492685194881a). Czy ktoś coś z tego rozumie? Tak jak napisałem wcześniej wzrost notowań Wiosny Biedronia - dokonuje się kosztem głosów elektoratu lewicowej partii Platformy Obywatelskiej. W praktyce oznacza to jedno - że jeżeli PO nie poprawi wyniku sprzed trzech lat wprowadzi mniej posłów - czyli mniej posłów nie wejdzie, zapewne pojawią się niemiłe niespodzianki wyborcze. Czyli z obecnych 140 posłów PO do sejmu wejdzie połowa, przy czym nie połowa starego składu, tylko wejdą nowi posłowie. =========================================================================Co to oznacza po upadku AWS i UW - podano kiedyś bardzo ciekawą statystykę, co robią byli posłowie. Otóż wielu posłów, jak skończy kadencję i nie dostanie reelekcji nie potrafi odnaleźć się w życiu poza sejmem. Głośnym echem odbiły się dwie emerytury specjalne Premiera RP dla Alicji Grześkowiak (to jest temat na felieton) i Janusza Pałubickiego. Nie ciekawie potoczyły się losy Ewy Spychalskiej, przewodniczącej OPZZ, Ambasador RP na Litwie, a potem zarejestrowana w Urzędzie Pracy. ================================================================== I w tym kontekście - tego zgrzytu na linii Robert Biedroń vs. Tomasz Lis , który sądzę będzie się pogłębiał - chodzi o ideały - co do zasady dla mnie Robert Biedroń kieruje się ideałami, pewnymi ideami - które są niezmienne jak ideały Rewolucji Francuskiej (Wolność, Równość i Braterstwo) przenoszonej na inne Rewolucje? Bo jeżeli nie to God save The Queen. Wiosna jak to Wiosna to powiew nie tyle świeżości i nowości, to symbol budzenia się przyrody, przede wszystkim narodzin czegoś nowego - ot taka heglowska prawidłowość. =========================================================================== Na koniec autor (mniemam, że Sławomir Ćwik) zna chyba prawo ekonomii pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy. I wydaje mi się, że to na pozór proste, a jakże przepełnione głębokim humanitaryzmem słowa - powinny stanowić kanwę odpowiedzi na dylematy etyczne autora felietonu.
 • "Thomas" dnia 12 lutego 2019 o godzinie 14:36:46 napisał:
  Sukces Wiosny Biedronia jest wprost proporcjonalny do klęski POKO - tak może być, to jest hipotetyczna sytuacja. Czyli Wiosna jest zagrożeniem egzystencjalnym dla Platformy Obywatelskiej. Kibicuję Robertowi Biedroniowi :) Dlaczego upada Nowoczesna, w PO nastroje raczej są minorowe - z jednej strony to jest to o czym pisze autor (mniemam, że Sławomir Ćwik), ale nie to co pisze o PiS - tylko mechanizm jaki pośrednio opisuje - metodycznie jak najbardziej prawidłowy. Coś jest jednak w narzeczy: https://opinie.wp.pl/makowski-koniec-medialnego-miesiaca-miodowego-tvn-i-newsweek-ida-na-wojne-z-biedroniem-opinia-6348676268484737a =============================================================================== Jaka była anatomia upadku Nowoczesnej? Ogromny ciężar historii - Petru w polskiej polityce nie jest kimś nowym, on jako przedstawiciel młodzieżówki Unii Demokratycznej występował w niezwykle popularnym programie publicystycznym Forum Karola Małcużyńskiego, on był doradcą Balcerowicza ds Reformy Emerytalnej. Ale co jest pozytywne w Nowoczesnej - szybka zmiana lidera.
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 20 lutego 2019 o godzinie 0:03:39 napisał:
  Beata Mazurek z numerem dwa w lubelskim do Europarlamentu - czyli Sławomir Ćwik miał rację. Swoją drogą Kaczyński pozbywa się najlepszych swoich ludzi. Tak więc ta niewiadoma, została rozstrzygnięta, pod warunkiem, że przejdzie - ale w tej sytuacji to raczej formalność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
dziwne
szkoda ze drzew nie posadzą :(...
ciekawski
a to byly pojemniki miasta czy prywatne?...
nestor
Dlaczego Veolia nie inwestuje w nowe prz...
z_boku
No to Tony Halik ma ciepło......
?
I dlatego lepiej nic nie robić, niech z...
zamoy
Ciekawe komu cały Zamość podrzuci swo...
Michał
Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w ...
Xxx
Brawo, gratulacje!!!! Szkoda tylko, że ...
z_boku
Zamość nie Monaco, gokarty to taka For...
ciekawy
czego nie rozumiesz w slowie najprawdobo...
^_^
polecamy zatyczki do uszu z apteki...
:)
Zamość... Moi drodzy, w bogatych miast...
ja
nic nie robiono, bo nikt nie zgłosił i...
Piotr
Przejechać nie można z dzieckiem do sz...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018