Felietony | ZamośćDaniel Czubara27 września 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 48 komentarzy

Felieton: Popękani

Ratusz. Zamość. Fot. R. Moteka
R E K L A M A    B O A R D

Moje ciało murem podzielone/  Dziesięć palców na lewą stronę/  Drugie dziesięć na prawą stronę/  Głowy równa część na każdą stronę – słowa piosenki „Arahja” śpiewanej przez Kazika Staszewskiego idealnie oddają sytuację jaka wytworzyła się w świecie naszej lokalnej, zamojskiej polityki.

Nomen omen gdyby chcieć bardziej filozofować to można byłoby tę teorię rozszerzyć na skalę ogólnopolską i słowa tej piosenki też znalazłyby w pewnym sensie odzwierciedlenie w życiu społeczno -politycznym. No cóż jak czasem powtarzam Kazik wielkim współczesnym wieszczem jest. Ale nie będzie o polityce krajowej, ani o wieszczeniu. Tekst ten jest efektem sporej dyskusji po ostatnim felietonie „Już za rok wybory”. Jeden z jego bohaterów skomentował go krótko: „Na rok przed wyborami wszyscy rozmawiają prawie ze wszystkimi”.

Wniosek? Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że wybory samorządowe rządzą się swoimi prawami to za rok możemy spodziewać się powstania różnych egzotycznych komitetów i sojuszy, które do niedawna byłyby nie do pomyślenia. 

Jak już kiedyś pisałem lokalni politycy, a w dużej mierze radni wysłali w ostatnim czasie sporo sprzecznych zachowań do wyborców. Praktycznie poza PiS wszystkie lokalne siły polityczne są podzielone. Osią podziału jest stosunek do obecnego prezydenta miasta Andrzeja Wnuka. Zacznijmy od PiS. Krótko po wyborach między prezydentem a partią Jarosława Kaczyńskiego zaczęło zgrzytać. Iskrzyło, trzeszczało, nie obyło się bez ofiar. Gdy w partii zaczęła kiełkować frakcja nazwijmy ją „prezydencką” partyjne władze szybko zrobiły porządek by utrzymać jednolite stanowisko wobec prezydenta. W ten sposób zostali usunięci z klubu Prawa i Sprawiedliwości radni Piotr Małysz i Krzysztof Sowa, a sami z niego odeszli Wanda Sędłak oraz Piotr Kurzępa. W konsekwencji w maju tego roku PiS oficjalnie wypowiedziało poparcie dla Andrzeja Wnuka i na pewno poprze kogoś innego za rok. Jedni powiedzą, że były to ruchy stanowcze, inni, że radykalne. Patrząc z boku mogę jedynie powiedzieć, że władze zamojskiego PiS przynajmniej zachowały jednolity wizerunek i kierunek. Tego nie można powiedzieć o innych ugrupowaniach. 

Najlepszym tego przykładem jest grupa radnych wybranych z KWW Marcina Zamoyskiego. Praktycznie poza Rafałem Zwolakiem, który lideruje zamojskiemu kołu Nowoczesnej wszyscy radni popierają w głosowaniach prezydenta Wnuka. Podobny podział widoczny jest w Platformie Obywatelskiej. Po odejściu z partii Marty Pfeifer samotnym oponentem prezydenta w PO został radny Marek Kudela. Pozostali głosują identycznie jak radni popierający prezydenta. Widoczny jest też rozdźwięk na lewicy. Z jednej strony widać jak na dłoni, że swoją politykę prowadzą wybrani z listy lewicy radni. Swoją drogą idą młodzi liderzy stowarzyszenia „Zamość – nasz wspólny dom”, którzy krytykują prezydenta i zgłaszają swoje pomysły i projekty jak Zamojska Karta Seniora, czy pomysł bezpłatnego żłobka i przedszkoli, czy darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów podstawówek.

Takie wewnętrzne pęknięcia w tych środowiskach mogą doprowadzić do kuriozalnych sytuacji w przyszłorocznych wyborach.  Możemy mieć taką sytuacje, że część PO poprze Andrzeja Wnuka na prezydenta, a część… nie. Podobnie sytuacja może wyglądać z lewicą, gdzie „starszyzna” prawdopodobnie poprze prezydenta, a młodzież może z antyprezydencką częścią PO, Nowoczesną i być może KOD-em stworzyć swój własny osobny komitet. 

Marszałek Józef Piłsudski powiedział kiedyś, że nie da się siedzieć na dwóch stołkach jednocześnie. Kolokwialnie mówiąc na takim postępowaniu mogą się „przejechać” niektórzy lokalni politycy.

Jeśli taki stan się utrzyma i przełoży się to na komitety to w efekcie liczyć się będą tylko dwie siły: obóz prezydenta Andrzeja Wnuka, który pod swój sztandar zbierze radnych i części ugrupowań od prawa do lewa połączonych, nazwijmy to sympatią do osoby prezydenta oraz Prawo i Sprawiedliwość, jako główna siła opozycyjna wobec prezydenta Wnuka. Jeśli PO, lewica  i inne ruchy chcą się liczyć w przyszłorocznych wyborach muszą się jasno określić, tak jak to zrobiło PiS. W wyborach samorządowych nie liczy się szyld, czy ideologia, a bardziej nazwiska i osoby, oraz sympatie i antypatie do tych person.  W przeciwnym razie za rok główna batalia o Zamość rozegra się miedzy Prawem i Sprawiedliwością, a prezydentem Wnukiem, którego PiS wsparło w zdobyciu ratusza w 2014 roku. Kto wyjdzie z tego pojedynku zwycięsko?

Na koniec refleksyjny bonus muzyczny w wykonaniu Kazika Staszewskiego.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 12.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "JNN" dnia 27 września 2017 o godzinie 8:14:26 napisał:
  Z przykrością muszę przyznać, że Daniel Czubara ma racje. Opozycja jest podzielona i co najgorsze bez lidera wokół którego mogłaby się zjednoczyć. Co więcej, nie słyszę aby ktoś z opozycji (no może Stowarzyszenie Kwiatkowskiego i Sawickiej jasno określa co chce zmienić) zaprezentował jak ma wyglądać miasto gdy dojdą do władzy. W takim wypadku PiS i komitet Wnuka bez trudu wygrają przyszłoroczne wybory. Smutne ale prawdziwe.
  R E K L A M A
 • "Mariolka" dnia 27 września 2017 o godzinie 8:20:51 napisał:
  Piosenka pasuje jak ulał do tego co się dzieje w radzie miasta i zamojskim piekiełku politycznym :) :) :) :)
 • "magnar" dnia 27 września 2017 o godzinie 8:21:43 napisał:
  Twarda i bolesna, ale prawdziwa diagnoza dla całej opozycji. Jak się nie pozbierają i powiedzą jasno co chcą zrobić i z kim chcą to zrobić, to za rok będzie tak jak pan Daniel pisze.
 • "Horn" dnia 27 września 2017 o godzinie 9:47:41 napisał:
  Czyli krótko mówiąc, za rok PiS zdobywa ratusz - będzie miało swojego prezydenta i 90 procent miejsc w radzie.
 • "QQQ" dnia 27 września 2017 o godzinie 10:07:16 napisał:
  Prawie się zgodzę z Horn, tylko wpisz zamiast PiS, Komitet Wyborczy Andrzeja Wnuka
 • "qwerty" dnia 27 września 2017 o godzinie 10:20:21 napisał:
  Zbierze mnie na wymioty jak zobaczę na listach Wnuka takie nazwiska jak: Matwiejczuk, Godzisz, Nizioł, Stęciwilk-Gościka, Budzyńska, Łuczka, Kucharska, Nowosad. Mówię nie farbowanym lisom.
 • "@qwerty" dnia 27 września 2017 o godzinie 10:24:47 napisał:
  A jakich nazwisk spodziewasz się na innych listach, w tym na liście Marcina Zamoyskiego?
 • "Anonim" dnia 27 września 2017 o godzinie 10:27:19 napisał:
  tylko kto jest opozycją i dla kogo ?
 • "Horn" dnia 27 września 2017 o godzinie 10:29:05 napisał:
  @QQQ Wspólny Zamość już pokazał swój wynik w 2014 r. Nie zrozum mnie źle. Daleko mi do PiS. Bardzo daleko. Ale wolę patrzeć trzeźwo na sytuację, niż opowiadać bajeczki. Opozycja jest podzielona. PiS silny. Jesli zaś na liście prezydenta pojawią się osoby wcześniej związane z prezydentem Zamoyskim to wiele osób może mieć odczucia jak qwerty i PiS wygra. Ale najwidoczniej opozycja potrzebuje takiego wstrząsu.
 • "qwerty" dnia 27 września 2017 o godzinie 10:34:59 napisał:
  Nie sądzę aby powstała lista Zamoyskiego bo niby po co. Zamość nie rozpadł się na małe kawałki pod wodzą Wnuka jak to prawili piewcy poprzedniego prezydenta. Zgadzam się z opinią Pana Daniela, że jedyną szansą dla przeciwników PiS jest powstanie koalicji antypisowej i wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta lecz również bez wymienionych radnych. W mojej ocenie są to osoby skompromitowane.
  R E K L A M A
 • "qwerty" dnia 27 września 2017 o godzinie 11:13:30 napisał:
  @qwerty proszę nie używać mojego nicka
 • "ZMC" dnia 27 września 2017 o godzinie 11:19:11 napisał:
  Redaktor dobrze to ocenił. Podzielone na pół zamojska lewica i Platforma nie będą się wcale liczyły, a Nowoczesna sama jest jeszcze słaba. Jak się nie połącza to przepadli. Najpewniej rozegra się wszystko miedzy PiS a komitetem obecnego prezydenta. Wystarczy, że przyjedzie do Zamościa Jarosław Kaczyński powie, że prezydent Wnuk nie ma jego poparcia i namaści kogoś z PiS i będzie pozmiatane.
 • "chochla" dnia 27 września 2017 o godzinie 11:31:58 napisał:
  Robisz z ludzi bezmózgie istoty. POparcie Kaczyńskiego może bardziej zaszkodzić, niż pomóc.
 • "ZMC" dnia 27 września 2017 o godzinie 11:42:37 napisał:
  W 2014 r. poparcie Kaczyńskiego pomogło Andrzejowi Wnukowi. Za rok pomoże ono komuś innemu.
 • "Thomas" dnia 27 września 2017 o godzinie 11:48:57 napisał:
  Daniel Czubara@ Mury podzieliły mieszkańców w poprzednich wyborach, o tych murach pisano wiele. Teraz okazuje się, że ratusz chce zrealizować projekt modernizacji ZOO za 18 mln. złotych (8 mln to wkład własny, a 10 mln. to dofinansowanie zewnętrzne). Ile do tej pory wydano na modernizację ZOO? Czy wydatkowanie tak dużych pieniędzy na ZOO ma swoje uzasadnienie? Powiem krótko, mamy ładne ZOO i gdyby szukać dziury w całym, to zawsze znajdzie się coś co trzeba zrobić. To nie są małe pieniądze. Wolałbym, aby była filharmonia, a jeszcze lepiej remont Akademii Zamoyskich został zakończony. Pytanie, czy nas na to stać, czy ZOO jest instytucją dochodową? To uzasadniałoby kolejne nakłady. Te dwa pierwsze projekty są dużo ważniejsze z punktu widzenia mieszkańców.
 • "chochla" dnia 27 września 2017 o godzinie 11:52:18 napisał:
  A daj spokój, tylko dzięki temu, że Kaczyńskiego schowano w kampanii w 2015 roku, wygrał Duda i Szydło. Popatrz, jaki negatywny elektorat zbiera Kaczyński, ile osób go nie lubi. Kaczyński może tylko wzmocnić tych którzy i tak by głosowali na kandydata PiS, ale na pewno nie pozyska dla tegoż kandydata nowych głosów.
 • "ZMC" dnia 27 września 2017 o godzinie 12:05:14 napisał:
  @chochla gdyby to była Warszawa to miałbyś/miałabyś rację. Tu jest Zamość. Zobacz jakie tłumy są na spotkaniach z nadprezesem. Jeśli Jarosław Kaczyński wesprze kandydata PiS powiedzmy dwa-trzy dni przed wyborami to wynik wyborów będzie przesądzony. Wspomnisz te słowa.
 • "lawyer" dnia 27 września 2017 o godzinie 12:25:48 napisał:
  Po rządach Wnuka Zamość będzie mega zadłużony i bez perspektyw na istotne zwiększenie przychodów (to przede wszystkim udział w podatkach dochodowych i podatku od nieruchomości). Wnuk chce być zapamiętany ile to zbudował ale to jest na kredyt. Gdy podniosą stopy procentowe to będzie problem z obsługą tych długów i wówczas zaczną się cięcia: kultura, drogi, szkolnictwo, bezpieczeństwo, zabytki. To spowoduje jeszcze większą migrację i ostateczny upadek miasta. Ale suweren tak chciał ....
 • "tutejszy" dnia 27 września 2017 o godzinie 13:20:14 napisał:
  Ciężko mi sobie wyobrazić taką szeroką wspólną listę PO, SLD, Nowoczesna i KOD czy inni. Dużo osób chętnych na jedynki a miejsc tyle co na jednej liście. No i kto byłby wspólnym kandydatem na prezydenta?
 • "Rzecznik" dnia 27 września 2017 o godzinie 13:30:28 napisał:
  Lawyer hamuj, bo zniesławiasz. 2014 r. - budżet 320 mln zł, zadłużenie 78 mln. 2017 r. budżet 430 mln, a zadłużenie 92 mln (ma być, bo jest 72 mln). Czemu kłamiesz trollu? A kredyt i obligacje są ze stałą stopą procentową, 2,5 procent w skali rocznej.
  R E K L A M A
 • "laufer" dnia 27 września 2017 o godzinie 13:33:55 napisał:
  PiS musi odmłodzić kadry , inne jedynki i dobry kandydat zamiata wszystkich. Jeżeli PAW postawi na osoby z KWW MZ to polegnie, te nazwiska już nie wezmą ludzie nie wybiorą więcej radnych o neofickiej specyfice. Los pozostałych jawi się w czarnych kolorach, większość z radnych związanych z lewicą - centrum więcej nie zobaczymy w RM. W 2018 będzie inna RM znacznie lepsza.
 • "por.zUbek" dnia 27 września 2017 o godzinie 14:27:59 napisał:
  @laufer, dlaczego w czarnych kolorach? wg mnie tylko szeroka koalicja gwarantuje samooczyszczenie sceny politycznej z jej uczestników... przykład ? oo proszę:) : http://bi.gazeta.pl/im/98/1b/13/z20034456V,Byly-prezydent-Bronislaw-Komorowski-przemawia-do-u.jpg
 • "Adam_Zamość_Koszalin" dnia 27 września 2017 o godzinie 15:21:12 napisał:
  Witam, nie patrzcie proszę na to czy ktoś jest z danej partii politycznej czy jest bezpartyjny bo w samorządach ma to niewielkie znaczenie. Z obserwacji różnych samorządów wynika, że istotne jest czy dana osoba ma pomysł na miasto i jest w stanie zorganizować dobry zespół ludzi który odpowiedzialnie i z zaangażowaniem będzie realizował założone cele. Pozdrawiam, Adam
 • "po równi pochyłej" dnia 27 września 2017 o godzinie 15:22:02 napisał:
  Lokomotywy list PAW - p. Łuczka, p. Budzyńska,p. Matwiejczuk, p, Stręciwilk. W mojej ocenie szału nie ma.
 • "PiS respect" dnia 27 września 2017 o godzinie 15:33:52 napisał:
  Idzie PiS-owska machina nikt i nic jej nie zatrzyma.
 • "lawyer" dnia 27 września 2017 o godzinie 16:37:49 napisał:
  Swoją wiedzę opieram na ogólnodostępnej wieloletniej prognozie finansowej oraz nowych zapowiedziach, m.in. budowa filharmonii, rozbudowa zoo. Wszystko fajne, tylko brak wzrostu bazy przychodowej. Nie ma co się obrażać tylko trzeba patrzeć realistycznie.
 • ""młode miasto"" dnia 27 września 2017 o godzinie 17:13:04 napisał:
  Wszystko fajnie "lawyer" tylko skąd weźmiesz ten "wzrost bazy przychodowej", jeśli poprzedni Prezydent też w tej sprawie prawie nic nie zrobił, mimo, ze miał za sobą poparcie partii ówcześnie rządzącej i zwiększał niemal co roku podatki. PAW nie zwiększa podatków, a w SSE są w końcu jacyś inwestorzy.
 • "lawyer" dnia 27 września 2017 o godzinie 17:51:33 napisał:
  Zasługą poprzedniego prezydenta jest właśnie SSE i potencjał w turystyce (oczywiście trzeba dalej rozwijać). Niestety brak naprawdę poważnego inwestora w SSE. Spora część jest wykorzystywana na handel a nie produkcję lub chociaż logistykę.
 • "Nie żartuj" dnia 27 września 2017 o godzinie 18:14:51 napisał:
  Lawyer to kłamca, w budżecie i wieloletniej prognozie dług nie osiąga na koniec kadencji nawet stu milionów. No i nie zauważył, że przychody wzrosły o ponad sto milionów złotych rocznie. Poważni inwestorzy w strefie to Siatex, Mplaneta i Cyber. No ale szkoda że nie Nestlé albo Mercedes. Troll.
 • "kilo" dnia 27 września 2017 o godzinie 18:21:51 napisał:
  Czubara=Kwiatkowski. Pan jest dziennikarzem a nie mecenasem Kwiatkowskiego. Kim jest Kwiatkowski. Nikim!!!!! Niech p. Czubara nie lansuje swojego kolegi. Panie Moteka czas na rozmowę dyscyplinującą.
  R E K L A M A
 • "ZMC" dnia 27 września 2017 o godzinie 18:29:26 napisał:
  Widać, że kogoś ten tekst zabolał :)
 • "@kilo" dnia 27 września 2017 o godzinie 18:32:42 napisał:
  O co kaman felietony pomyliłeś? Jeżeli nie to zmień lekarza.
 • "Thomas" dnia 27 września 2017 o godzinie 18:34:06 napisał:
  Tylko sześciu z obecnych radnych uzyska reelekcję. Wyniki będą sensacyjne. PAW bez wątpienia uzyska rezultat na poziomie 60 %. W swoich ocenach jestem obiektywny, i nie mylę się.
 • "xyz" dnia 27 września 2017 o godzinie 18:40:11 napisał:
  PAW poziom 60%. Tak zadłużając miasto o 100 % w stosunku do p. Zamoyskiego.
 • "Horn" dnia 27 września 2017 o godzinie 18:45:41 napisał:
  @Thomas rozumiem Twoją sympatię do prezydenta, ale spójrz obiektywnie, jak to ująłeś. Prezydentem został dzięki poparciu PiS. Teraz tego poparcia mieć nie będzie. Jak słusznie pokazał redaktor PAW może liczyć na poparcie tylko części PO i lewicy, To pokazuje, że nie ma nawet tej siły, co w 2014 r. były prezydent Marcin Zamoyski. PiS działa jak świetnie przygotowana maszyna wyborcza nastawiona na wygrywanie. Swoja drogą i przegrać z kim tak w skali kraju, jak i regionu nie mają. Wynik jest oczywisty. Mam tylko nadzieję, że kandydat PiS będzie umiarkowany, a nie skrajny.
 • "Thomas" dnia 27 września 2017 o godzinie 18:51:19 napisał:
  Mam przesłanie do lewicy. NIE TRAĆCIE DUCHA LEWICA WAS WYSŁUCHA.
 • "Thomas" dnia 27 września 2017 o godzinie 19:51:01 napisał:
  Podobno czarne dziury potrafią zagiąć światło, a nawet czasoprzestrzeń. OTÓŻ CÓŻ TAKIEGO STAŁO SIĘ, ŻE PAN JERZY NIZIOŁ ZDECYDOWAŁ SIĘ NA START JAK RÓWNIEŻ I INNI KANDYDACI Marcina Zamoyskiego? ROZUMIEM, ZE NIE WIEDZIELI ŻE MARCIN ZAMOYSKI BĘDZIE KANDYDOWAŁ i dlatego kandydowali. Ale to nie z nami takie numery. To są tylko teorie i to spiskowe :) Zapomina się o dialektyce dziejowej jaka dokonała się na naszych oczach, i za naszą sprawą of course :) ************************************************* Kto to Bronisław Komorowski - to ówczesny Prezydent RP, który złożył wizytę w Zamościu, ten portal opublikował okazałe zdjęcie Marcina Zamoyskiego i Prezydenta Bronisława Komorowskiego. PRZYPOMINAM, ŻE KOMOROWSKI WYGRAŁ Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM WYBORY PREZYDENCKIE. co jak co ale autorytet Prezydenta Komorowskiego lubianego i sympatycznego, przeciwko znienawidzonemu Kaczyńskiemu ma się nijak do tezy Żbika Kapitana. Więc mówienie, że Wnuk wygrał dzięki Kaczyńskiemu to jakaś bzdura. ***************************************************************** Oczywiście jest to bzdura, i każdy zdawał sobie sprawę z nastrojów jakie panowały w mieście. Nie widzę nic w tym złego, ze pan JN zdecydował się kandydować - o ile mi wiadomo formacja lewicowa do której należy, jak każda szanująca partia wystawia w szranki swojego kandydata. Swojego kandydata wystawia Platforma. Czyżby lewica i Platforma wyczuli nastroje i przewidzieli klęskę Marcina Zamoyskiego? Moim zdaniem najwyraźniej tak, inaczej wystawianie swoich kandydatów nie ma sensu. ********************************************** Startuje mało znany Paweł Biłant i oczywiście najsilniejszy kandydat Andrzej Wnuk - kiedy tylko o nim usłyszałem, nie miałem wątpliwości, że to on będzie prezydentem. POWIEDZMY SOBIE WPROST POJAWIENIE SIĘ NOWYCH KANDYDATÓW NIE SPOWODOWAŁO odpływu tych głosów. Faktycznie przed ogłoszeniem zamiaru kandydatów ówczesny prezydent musiał mieć niskie poparcie poniżej 50 procent - co oznaczało, że silny konkurent może wygrać w pierwszej turze zdobywając 50% plus jeden głos - i dlatego decyzja najsilniejszych partii o wystawieniu swoich kandydatów. ****************************************************************** W odróżnieniu od kapitana Żbika nie znam pana Nizioła, podobnie jak kapitan Żbik nie zna pana Nizioła również. Domyślam się, że JN musi cieszyć się dużym szacunkiem pośród swoich wyborców. Więc mówienie, że się nie dogadał z JN z Zamoyskim - brzmi dość dziwnie - i przeczy logice zdarzeń. Jerzy Nizioł kandydował na urząd Prezydenta z myślą, aby wygrać - co chyba jest aż nadto oczywiste. EWENTUALNE SPEKULACJE O DOGADYWANIU SIĘ MIAŁBY SENS, A RACZEJ NIE MIAŁYBY SENSU GDYBY PAN NIZIOŁ W OGÓLE NIE KANDYDOWAŁ. W TAKIM RAZIE O JAKIM DOGADYWANIU MOŻNA BY MÓWIĆ? ****************************************************************** Zwrócę uwagę na dość istotny fakt - po pierwszej turze Jerzy Nizioł poprosił swoich wyborców do poparcia Zamoyskiego, wcześniej zrobił to ML. A mimo to nie wystarczyło to do zwycięstwa w pierwszej turze (przy poparciu ML. Gdyby wyborcy Nizioła poparliby Zamoyskiego wygrałby drugą turę, a mimo to wyborcy JN najwyraźniej nie poparli tak ochoczo Marcina Zamoyskiego. Arytmetyka wyborcza drugich tur pokazuje, że 1 procent więcej dla 1 kandydata, to mniej o 1 procent dla drugiego kandydata - czyli różnica dwóch procent. ************************************************************* Zwróćmy uwagę na arytmetykę wyborów w 2009 r. Marcin Zamoyski uzyskał aż 60 procent głosów w pierwszej turze ze Sławomirem Zawiślakiem, w ostatnich wyborach nie miał nawet 50 % dlatego przegrał w drugiej turze. co się stało z tymi 10 % gdzie się podział elektorat??? PODSUMUJĘ TO W 2009 W PIERWSZEJ TURZE MARCIN ZAMOYSKI UZYSKAŁ PONAD 60 % GŁOSÓW, Z KOLEI W WYBORACH W 2014 R. W PIERWSZEJ TURZE NIE MIAŁ NAWET 50 PROCENT CO OZNACZA, ŻE Z POPRZEDNIMI WYBORAMI STRACIŁ AŻ 20 % SWOICH WYBORCÓW. Idę o każdy zakład, że wcześniejsze zapowiedzi Marcina Zamoyskiego, o możliwym niekandydowaniu nie brały się znikąd. jakie faktycznie było poparcie dla Marcina Zamoyskiego - można szacować na podstawie wyników jakie osiągnął w pierwszej turze - to pokazało faktyczny rozkład sił i preferencji wyborczych w Zamościu. Nie zapominajmy, że w wyborach istnieje coś takiego jak mobilizacja elektoratu, co tylko potwierdza, że faktyczne poparcie było mniejsze. PODSUMUJĘ CZY NIZIOŁ BY KANDYDOWAŁ CZY NIE DRUGA TURA BYŁABY PRZESADZONA, LUB ZWYCIĘSTWO WNUKA W PIERWSZEJ TURZE. ********************************************************* Czy Marcin Zamoyski uważał, jak to uważa kapitan Żbik, że nie ma z kom przegrać? Nie sądzę, dlatego, że miał świetnie przygotowaną kampanię z hasłem "Tradycja Rozwoju"
 • "Sonia." dnia 28 września 2017 o godzinie 17:21:34 napisał:
  THOMAS, Twoje wywody nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.A.WNUK wygrał tylko i wyłącznie dzięki prezesowi i PiS.Wie o tym każdy oprócz Ciebie.
 • "Nie żartuj" dnia 28 września 2017 o godzinie 17:42:54 napisał:
  XYZ to kolejny kłamczuch. Zadłużenie miasta na początku kadencji Wnuka to 78 mln, na końcu - 92 mln. Wzrost o 14 mln zł, niespełna 18%. Zamoyski początek kadencji 20 mln zł, koniec kadencji 78 mln. Wzrost o 390 procent. Po co kłamać?
 • "Panie Lawyer" dnia 28 września 2017 o godzinie 17:51:58 napisał:
  Dlaczego nie podpisuje się pan choćby Sławomir Ć.? :-)
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 28 września 2017 o godzinie 19:06:54 napisał:
  Chciałbym głos zabrać w dyskusji, w odniesieniu do felietonu p. Czubary. Nie widzę tego , aby "lewa strona" się jakoś ogarnęła. Te wszystkie "spady" po SLD i PO, które teraz liżą buty p. Wnukowi. Przecież to żałosne. Ci "młodzi pryszczaci" jadą na tematach ogólnopolskich - te marsze i pikiety, itd. Kogo to tutaj w Zamościu obchodzi? Ci z PiSu też nieźli. Taka duża kura bez głowy. Będzie latać po "podwórku wyborczym", i pewnie znowu znajdzie "zatrute ziarno" jak w 2014 roku. I tu dochodzimy do p. Wnuka. I tego jego pożal się Boże "Wspólnego Zamościa". Zbieraniny różnych indywiduów, różnej proweniencji, która jak się zebrała ,tak się rozbiegła, a której wspólnym hasłem było "nie dla Hrabiego". I z której jak rodzynki z ciasta p. Wnuk powyciągał swoich "przybocznych". Potem były konsekwencje, znana sprawa - ktoś tam złożył z jego "komitetu" kserówki zamiast oryginałów, i wielu entuzjastów p. Wnuka i "Wspólnego Zamościa", wreszcie dowiedziało się, gdzie rezydują "organa śledcze" w Zamościu. Jakoś to tak, chyba niektórym ostudziło entuzjazm. Tak jak mam ambiwalentne, z wielu względów, podejście do p. Wnuka, to dla mnie jest oczywiste to, że ten facet potrafi przebaczać. Ale nigdy nie zapomina nazwisk swoich wrogów. To się bardzo różnie skończyć. Na listach wyborczych. Rok, to trochę za mało nawet na to, aby z fusów wróżyć.
 • "lawyer" dnia 28 września 2017 o godzinie 20:53:35 napisał:
  Przyjęta formuła na forum to nicki. Ja przynajmniej swojego nie zmieniam :-).
 • "UY Scuti Thomas" dnia 28 września 2017 o godzinie 21:48:33 napisał:
  Powiem tak, to nie poparcie PiS było istotne tylko zmęczenie, i oczekiwanie na zmianę. W poprzednim poście wykazałem jasno Marcin Zamoyski nie miał 50 procent plus jeden poparcia - czyli nie miał niezbędnego poparcia do wygrania w pierwszej turze. Nastroje społeczne było mocno wyczuwalne, nawet spośród tych co wcześniej glosowali na MZ, to było oczekiwanie. W wyborach samorządowych bardziej głosuje się na ludzi niż na partie i co jest istotne aktywni radni promowani są w kolejnych wyborach. Skoro jest tak jak Sonia mówi to dlaczego Sławomir Zawiślak nie kandydował ? Jestem więcej niż pewien, że wygrałby i to w pierwszej turze. To z czego Soni nie zdaje sobie sprawy, to to że głosy PiS rozproszyły się. pojawienie się np. Pawła Biłanta, który będąc absolutnym debiutantem zdobył bardzo przyzwoity wynik, w kampami jego kandydatura była bardzo wyrazista. W sumie pojawiło się pięciu kandydatów: M Zamoyski, Andrzej Wnuk, Jerzy Nizioł, Paweł Biłant i tak jak napisałem wcześniej. Marcin Zamoyski jak pokazały wyniki stracił 1/5 swoich wyborców, nie głosowało na niego 60 % tylko poniżej 50 procent. Nawet gdyby się pokusić o spekulację w liczbach względnych to gdyby MZ miał poparcie z poprzednich wyborów, to wygrałby te ostatnie.
 • "TORRES20400" dnia 28 września 2017 o godzinie 21:57:45 napisał:
  @"UY Scuti Thomas"; sorry, ale to bełkot jest.
 • "por.zUbek" dnia 29 września 2017 o godzinie 8:18:45 napisał:
  Znam uczciwsze profesje niż "polityka".
 • "Horn" dnia 29 września 2017 o godzinie 21:22:34 napisał:
  Jak tak patrzę z dystansu na zamojska politykę to przypomina mi się taki film "U Pana Boga za miedzą" https://www.youtube.com/watch?v=8yRvnBZ2S44
 • "Prawo i sprawidliwość" dnia 30 września 2017 o godzinie 19:08:26 napisał:
  Spokojnie, poczkajcie na kilka wyroków które lada dzień się ujawnią.
 • "fr" dnia 24 października 2017 o godzinie 15:25:32 napisał:
  A co mnie obchodzi jakiś głupi pis,jeśli Prezydent Wnuk wystartuje bez poparcia pis to i tak zwycięży i myślę,że to jest ostatnia rzecz jaką się przejmuje.Zbyt dużo jest politycznych sporów na gruncie lokalnym i tylko osoba bezpartyjna zasługuje na uznanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Zamościak
A niech jedzie w pisdu....
z_boku
To musi być czarownica, bo ja bym się ...
Antyklerykał
Zawierzy się akustykę np. tzw. Matce B...
ja
"przewidywana dobra akustyka". A jak nie...
Zróbcie jeszcze plac zabaw, by księża...
muo
Dopiero wyremontowana ulica za miliony i...
Antyklerykał
W Polsce katolickiej jest około 50 tys....
Antyklerykał
A leków w aptekach nadal nie ma......
Witold
Przypominam, że Świadkowie Jehowy nie ...
KL
Niesamowite na Zamojszczyźnie - kieruj...
KL
"Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi" - n...
Inżynier z Pet...
Widać ze Pan Farion startuje na posła ...
Krys
Rozumiem protest przeciw spalarni, ale n...
Żadne argumenty merytoryczne, finansowe...
z_boku
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
ja z zamoscia
Wielka strata dla Zamościa. Super Facet...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018