Społeczeństwo i patriotyzm | Zamośćtekst nadesłany13 maja 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Dzień Osób z Niepełnosprawnością: „Żyj aktywnie”

fot. pixabay.com
R E K L A M A    B O A R D

W Polsce żyje nawet 7 mln osób z niepełnosprawnościami. Mniej niż co trzecia jest aktywna zawodowo. Dlatego tegoroczny „Dzień Osób z Niepełnosprawnością” organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie”. Podczas wydarzenia będzie można skorzystać m.in. z porad ekspertów.

Akcja odbędzie się w całej Polsce, w tym w kilku miastach województwa lubelskiego. – W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia przysługują osobom niepełnosprawnym – zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Eksperci Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opowiedzą, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, czy jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. – Osoby niepełnosprawne na rynku pracy są dziś w dużo lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu i lepiej przygotowane do wejścia na rynek pracy. Ci, którzy chcą pracować, odnajdą swoje miejsce na rynku pracy. Warto o tym przekonywać także osoby bierne zawodowo. Podczas dnia otwartego będziemy też zachęcać do zatrudniania osób niepełnosprawnych, a pracodawcy mogą liczyć przy tym na wsparcie – wskazuje prezes PFRON, Marlena Maląg. W Polsce, według różnych szacunków, jest od 5 do 7 mln osób z niepełnosprawnościami, przy czym zaledwie 28 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. Tymczasem unijna średnia wynosi 40 proc.

Co, gdzie, kiedy?

Szczegółowy harmonogram wydarzeń w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl/dzienON.

Chełm, 17 maja. Akcja odbędzie się w godz. 7.00-13.30 w siedzibie chełmskiego ZUS przy al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 8. Chętni będą mogli zbadać poziom cholesterolu i cukru we krwi, ciśnienie tętnicze i sprawdzić czy są w grupie osób zagrożonych osteoporozą. Będą porady ekspertów PFRON, urzędu pracy i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W sali obsługi klientów tego dnia stanie także wystawa rękodzieła przygotowana przez podopiecznych chełmskich Warsztatów Terapii Zajęciowej „Prometeusz”.

Włodawa, 17 maja. W siedzibie Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Przystań” przy al. J. Piłsudskiego 64A o godz. 10.00 rozpocznie się spotkanie ze specjalistami. Z prelekcjami wystąpią przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, ZUS oraz urzędu pracy (o aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami).

Zamość, 17 maja. Ekspertów ZUS będzie można spotkać w strefie towarzyszącej charytatywnej imprezie plenerowej, na którą zaprasza tego dnia Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem”. Pracownicy ZUS będą doradzać m.in. w sprawach rent. Ich stoisko informacyjne będzie można znaleźć na Rynku Wielkim w Zamościu, od godziny 11.00.

Tomaszów Lubelski, 17 maja. Inspektorat ZUS zaprasza na godz. 10.00 do swojej siedziby przy ul. Jana Pawła II 6. W sali szkoleniowej odbędą się prelekcje specjalistów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami. Ekspert urzędu skarbowego opowie o ulgach podatkowych. Będzie także akcent artystyczny, czyli występ uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie. A w sali obsługi klientów odbędzie się kiermasz rękodzieła wykonanego przez osoby niepełnosprawne.

Hrubieszów, 17 maja. W siedzibie Inspektoratu ZUS przy ul. 3 Maja 8a odbędą się prelekcje: przedstawiciela Hrubieszowskiej Rady Seniorów o opiece nad samotnym i chorym w jego domu; eksperta Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o zasadach dofinansowania z PFRON; a także przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia i ZUS. Początek o 10.00, spotkanie potrwa około dwóch godzin.

Krasnystaw, 21 maja. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Spółdzielni Socjalnej „Własne Kąty” przy ul. Piłsudskiego 66a. Spotkanie rozpocznie się o 10.00. Na początek o zdrowym stylu życia opowie psycholog z Krasnostawskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, które jest współorganizatorem akcji. W planie są też prelekcje specjalistów ZUS (w tym lekarza orzecznika), kierownika oddziału rehabilitacyjnego szpitala w Krasnymstawie i przedstawiciela PFRON. Warto również wziąć udział w spotkaniu z przedsiębiorcą, który opowie o prowadzeniu własnej firmy z perspektywy osoby z niepełnosprawnością.

Biłgoraj, 22 maja. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do siedziby Stowarzyszenia Integracyjno-Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych przy Placu Wolności 15. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00. A w nim: prelekcja NFZ o bezpłatnych lekach, świadczeniach zdrowotnych i sanatoriach; wykład ZUS o zasadach przyznawania rent i rehabilitacji leczniczej oraz prelekcja rehabilitanta.

Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Stefan
W schronisku wolontariusze nie sa mile w...
Kasia
Nadeszla pora na zmiany !!!!!!! W tym pr...
eh
Szkoda, że remont w sezonie turystyczny...
ja
Zgadzam się z opinią LZ. Zalew w zamo...
LZ
To chyba dawno nad zalewem nie byłeś. ...
Sylwia
Ja rozumiem,ze mieszkamy na prowincji,al...
Jaroo
Za to zdj�cie to powinien si� obrazi...
Widać że perspektywiczny .. weteran....
mieszkaniec
Zamojski zalew to syf. Nie powinni w og...
zamoscianin
w sumie jak by nie Gierek nie byloby uli...
Taka pawda
Bez sensu jest ta sonda....
Anita
Nie wiem jak Rudka, ale stawy Echo wysyc...
No name.....
A jeszcze lepiej skrytykować wszystko, ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018