R E K L A M A

Z I P

Edukacja | Tekst sponsorowany | Wywiadytekst nadesłany6 kwietnia 2017 FACEBOOK | 5148 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Dwujęzycznie i muzycznie

Fot. Smart School
R E K L A M A    B O A R D

Rozmowa z Arturem Stępniakiem, dyrektorem  Smart School – Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej, Gimnazjum  i Dwujęzyczno-Muzycznego Przedszkola,  a od września 2017 także Dwujęzyczno-Muzycznego Żłobka.

Przy Dwujęzycznej Szkole Podstawowej Smart School funkcjonują grupy przedszkolne. Jak najmłodsi radzą sobie z kształceniem dwujęzycznym? Jak ono wygląda w praktyce?

-Przedszkole Smart School to w tej chwili ponad 70 dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Już przed rozpoczęciem działalności szkoły wiedzieliśmy, że rozpoczynanie nauki dwujęzycznej od klasy pierwszej szkoły podstawowej to zdecydowanie za późno. Mając na uwadze naturalne predyspozycje małych dzieci do swobodnej, niewymuszonej nauki języków „obcych” (nie lubię tego słowa – stąd ten cudzysłów) postanowiliśmy rozpocząć naukę języka angielskiego na szeroką skalę już od najmłodszych lat dziecięcych. Była to bardzo trafna decyzja, ponieważ po ponad pięciu latach nauki widzimy, że nasi przedszkolni absolwenci w klasie pierwszej szkoły podstawowej „starują” z całkiem innego poziomu znajomości języka angielskiego. Są już gruntownie przygotowani do bardziej sformalizowanej nauki w systemie dwujęzycznym, świadomi swoich umiejętności i zmotywowani do dalszego rozwoju.

A w praktyce nauka dwujęzyczna w przedszkolu to oczywiście przede wszystkim zabawa z językiem angielskim, podczas której nauczyciele w naturalny sposób zaznajamiają dzieci z podstawami języka angielskiego przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod i środków dydaktycznych. A jest to możliwe dzięki nietuzinkowemu rozwiązaniu organizacyjnemu polegającemu na przydzieleniu do każdej grupy przedszkolnej oddzielnego, „dedykowanego” do tej grupy, nauczyciela języka angielskiego, który spędza z dziećmi minimum 15 godzin tygodniowo. Podczas tego czasu język angielski nie jest uczony – on po prostu się „dzieje”, czyli używany jest w swobodnej komunikacji z dziećmi, podczas zabaw dowolnych i sterowanych, wybranych elementów edukacji przedszkolnej, posiłków, czy spacerów i czasu spędzanego na placu zabaw.

Od września planujecie w Smart School otworzenie dwujęzyczno-muzycznego żłobka – skąd ten pomysł?

-To pomysł nie tyle nasz, co rodziców starszych dzieci uczęszczających do Smart School. To oni byli inicjatorem otwarcia żłobka, do którego chcieliby zapisać swoje najmłodsze dzieci. Stanęliśmy na wysokości zadania i rzeczywiście od września tego roku planujemy otwarcie grupy żłobka. Oczywiście będzie to żłobek dwujęzyczny. Już od najmłodszych lat damy naszym podopiecznym najlepszy z możliwych start w naukę języka angielskiego. Dzieci w naszym żłobku, podobnie jak w przedszkolu i szkole, będą każdego dnia „otoczone” przez dwa języki, co sprawi, że naturalnie będą rozwijały się dwujęzycznie. Oprócz tego, postanowiliśmy połączyć naukę języka angielskiego z ogólnym rozwojem muzycznym.

– Połączenie nauki języków i muzyki – dosyć ambitne….

-Słuszność łączenia nauki języka i muzyki jest od dawna potwierdzona przez metodyków. Podjęliśmy więc współpracę z Akademią Rozwoju Talentu Violinki. Zajęcia muzyczne Pre-Twinkle prowadzone są w formie śpiewanek i rytmiczanek, są wykonywane w ruchu i kierowane bezpośrednio do dzieci. Oparte są one na metodzie Suzuki. W trakcie zajęć dziecko odczuwa muzykę przez ruch, kontakt z instrumentami, nagraniami, muzyką wykonywaną na żywo. Muzyka rozwija pracę mózgu, uczy koncentracji, jest formą komunikacji i wyrażania emocji i jest wspaniałym uzupełnieniem nauki języków, szczególnie we wczesnych etapach rozwoju. Wielokrotne powtarzanie rytmów, słów, śpiewanie w języku polskim i angielskim staje się dla dziecka jego naturalnym środowiskiem. To gwarantuje jego harmonijny rozwój. Dlatego od września tego roku wszyscy podopieczni naszego żłobka i przedszkola będą regularnie uczestniczyć w specjalnie zaprojektowanych przez ART. Violinki i Smart School zajęciach łączących ideę edukacji dwujęzycznej i rozwoju muzycznego.

-Jakie korzyści mogą odnieść dzieci z nauczania dwujęzycznego?

-Edukacja dwujęzyczna niesie za sobą wiele dobrodziejstw dla rozwoju dziecka. Po pierwsze, wpływa korzystnie na rozwój inteligencji językowej, dzięki czemu uczeń lepiej orientuje się nie tylko w zagadnieniach języka obcego, ale również języka ojczystego. To z kolei pełni rolę niejako stymulatora wszechstronnego rozwoju ucznia. Następną mocną stroną edukacji bilingwalnej jest traktowanie języka obcego na równej płaszczyźnie z językiem ojczystym jako naturalnego narzędzia przekazywania wiedzy i środka komunikacji – język obcy stanowi wówczas narzędzie do osiągnięcia danego celu, a nie cel sam w sobie. Jak dowodzą badania naukowe, proces nauki języka przebiega szybciej i skuteczniej w przypadku, gdy język ten służy jakimś określonym celom, niezwiązanym z samym przyswajaniem języka. Materiał dydaktyczny przyswajany jest zatem w dwóch językach, dzięki czemu jest utrwalany, a kompetencje językowe są stale ćwiczone. Proces samego nauczania języka natomiast jest w wysokim stopniu zindywidualizowany.

– W jaki sposób można zapisać dziecko do Smart School?

-Jest wiele sposobów. Przede wszystkim, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia nas. Co piątek w godz. 9-16 do końca maja zapraszamy rodziców i dzieci na dzień otwarty pt.: „Zwykły Dzień w Niezwykłej Szkole”. Zapraszamy też do wizyt każdego innego dnia – jesteśmy zawsze gotowi na oprowadzenie, udzielenie informacji i odpowiedzenie na wszystkie nurtujące rodziców pytania. Zapraszam też na naszą stronę internetową – można tam znaleźć wszystkie informacje dotyczące naszej oferty i zasad rekrutacji – oraz do kontaktu telefonicznego.

W tej chwili prowadzimy nabór do żłobka, grupy 3-latków, klasy pierwszej, czwartej i siódmej szkoły podstawowej. Posiadamy też pojedyncze wolne miejsca w innych grupach, czy klasach.

-Poprzedni rok był dla Państwa chyba sprawdzianem. 5 lat działalności i pierwszy egzamin państwowy…

-Tak, przyznam, że wszyscy, ja, pani prezes Agnieszka Macek i nauczyciele bardzo przeżywaliśmy te 5 lat. Wiedzieliśmy, że projekty wychowawczo-edukacyjne, na których oparliśmy nasz rozwój są skuteczne, ale obawa zawsze pozostawała. Nie było łatwo. Słyszeliśmy, że nasza szkoła jest eksperymentem, że robimy z dzieci króliki doświadczalne, że nie przetrwamy… Egzamin szóstoklasisty potwierdził wszystkim, że idziemy w dobrym kierunku, że praca, kreatywność i zaangażowanie przynoszą efekty. Wysoki wynik egzaminu oraz to, że napisaliśmy go najlepiej ze wszystkich szkół w Zamościu dodało nam odwagi i wiary w fakt, że zmiany nie są straszne, a często mogą przynieść wiele korzyści. Dumni jesteśmy też, że w naszych murach kształci się 200 dzieci, a zaczynaliśmy od 32. Mamy nadzieję, że udowodniliśmy, iż w obliczu tak szybko zmieniającego się świata, innowacyjny model edukacji jaki zastosowaliśmy pomoże naszym absolwentom bez obaw przekraczać granice. Nie tylko państwowe. Edukacja powinna stale ewoluować tak jak świat. Dlatego też stale, aczkolwiek bez wyraźnych rewolucji, wprowadzamy różne projekty: 5 lat temu Szachy, teorię H. Gardnera, później Kuchcikowo, Smartowe Czytanki, Wielojęzyczność (od 1 klasy SP drugi język obcy, od 1 GIM/7SP trzeci język obcy), a rok temu Wielokulturowość…

-Dziękuję za rozmowę.

-Dziękuję. Zapraszamy do Smart School. 

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny