Edukacja | Historia | Społeczeństwo i patriotyzm | Zamośćtekst nadesłany5 czerwca 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Dwie wojny – dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat.

R E K L A M A    B O A R D

W Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji ogólnopolskiego konkursu literacko – historycznego oraz promocja książki pt. „Dwie wojny – dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat.” Jest to siódma publikacja w dorobku Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu.

Wychowankowie burs i internatów z całej Polski wzięli udział w trzeciej edycji konkursu literacko – historycznego nad którym Patronat objęli: Fundacja PGE z siedzibą w Warszawie, Lubelski Kurator Oświaty – Pani Teresa Misiuk oraz Prezydent Miasta Zamość – Pan Andrzej Wnuk. Konkurs po raz trzeci zorganizowano we współpracy z Książnicą Zamojską i chełmskim wydawnictwem „Tawa”.

W wyniku twórczych zmagań młodych autorów -wychowanków burs i internatów oraz zebranych wspomnień, powstała książka pt. „Dwie wojny – dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat”. Cześć z nich ukazała się w 2013 roku w pierwszej wydanej publikacji pt. „Ocalić od zapomnienia – kalejdoskop wspomnień”.

W latach 2012 – 2019 w Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu przeprowadzono bardzo liczne i wielowymiarowe działania edukacyjne i wychowawcze o których przypomniała młodzież prowadząca spotkanie:

26 kwietnia 2012 roku odbyła się uroczystość patriotyczno – edukacyjna „Katyń – Ocalić od zapomnienia”, połączona z wystawą fotografii pod tym samym tytułem autorstwa Dyrektora Waldemara Leszczyńskiego. Przed budynkiem bursy ustawiono kamień i posadzono Dęby Pamięci oddając hołd zamordowanym w Katyniu Polakom. Byli nimi: aspirant straży więziennej Zbigniew Gaudnik oraz major lotnictwa Tomasz Gołębiowski. Młodzież zaprezentowała montaż słowno – muzyczny, który wywarł na obecnych duże wrażenie. Od tego czasu w każdą rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz w Dniu Żołnierzy Wyklętych młodzież składa przy Pomniku Dęby Pamięci wiązanki kwiatów oraz zapala znicze.

Wychowankowie Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu są laureatami konkursu historycznego pt. „Historia mojej małej Ojczyzny” organizowanego przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Zamościu.

W ramach corocznych wielowymiarowych projektów edukacyjnych i konkursów uczestniczą w warsztatach dziennikarskich, plastycznych, fotograficznych, historycznych, a także w konferencjach, spotkaniach, wystawach prasy wojennej, w seansach filmowych i spektaklach teatralnych o tematyce historycznej.

W grudniu 2013 roku odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego i promocja książki „Ocalić od zapomnienia – kalejdoskop wspomnień. W spotkaniu wzięli udział licznie zaproszeni goście, wśród nich świadkowie czasów wojny i okupacji. Zaprezentowany podczas spotkania film przypomniał tamte wydarzenia. Były to chwile piękne i wzruszające.
Do bursy napłynęły podziękowania z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz listy
z podziękowaniami od czytelników, ukazały się liczne artykuły w prasie oraz recenzja pierwszej książki.

W 2014 roku ukazały się dwie kolejne książki: „Młodzi dla Wolności” i „ Zamość to lubię. Miasto młodych” a Bursa Międzyszkolna Nr 2 w Zamościu została laureatem konkursu „Młodzi dla Wolności” w kategorii: „ środowiskowy projekt edukacyjny i wspólne dokumentowanie realizacji na autorskim blogu. Książka „ Młodzi dla Wolności”, jest zbiorem wspomnień zamojskich opozycjonistów, oraz prac młodzieży, wspartych rysem historycznym dotyczącym najnowszej historii Polski, natomiast „Zamość to lubię. Miasto młodych” – to przewodnik po Zamościu. Projekt połączony został z warsztatami fotograficznymi oraz udziałem młodzieży w wystawach Biura Wystaw Artystycznych – Galerii Zamość. Wychowankowie wykonali współczesne fotografie zabytków Zamościa, które zestawiono z fotografiami autorstwa pana Stanisława Orłowskiego, Honorowego Prezesa Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego.

1 maja 2015 roku odbył się „Bieg Samorządności” w ramach czwartego projektu edukacyjno – historycznego „ Młodzi dla Samorządności”. Publikacja pod tym samym tytułem ukazała się
w styczniu 2016 r. Książka zawiera wspomnienia posłów i senatorów pierwszych wolnych wyborów
z 1989 roku.

W roku 2017 odbyła się pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu literacko – historycznego dla burs i internatów i ukazała się książka pt. „ Wilcze tropy Żołnierzy Wyklętych”. Natomiast w roku 2018 miała miejsce druga edycja konkursu, zakończona wydaniem książki „ My Pierwsza Brygada – Polska Droga do Niepodległości”. W wyniku trzeciej edycji konkursu ukazała się najnowsza, siódma publikacja Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu pt. „ Dwie wojny – dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat” której podsumowania dokonano w bursie.

Podczas drugiej części spotkania odczytano Protokół Jury trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu literacko – historycznego dla młodzieży burs i internatów. Prace nadesłano z różnych miejscowości Polski: z Krakowa, Lublina, Łowicza, Poznania, Puław, Starego Sącza i Zamościa.

Jury Konkursu w składzie: Barbara Grabowska (Książnica Zamojska),Renata Michalik (Książnica Zamojska),Danuta Zwolińska (Książnica Zamojska),Monika Rebizant-Siwiło ( Bursa Międzyszkolna
Nr 2 w Zamościu),Waldemar Leszczyński ( Bursa Międzyszkolna Nr 2 w Zamościu), Waldemar Taurogiński ( Wydawnictwo TAWA)- postanowiło przyznać:

– w kategorii wiersz

miejsce I – Dawid Domański za wiersz Historia dusz zbłąkanych.

Bursa Samorządu Województwa Łódzkiego w Łowiczu

(opiekun: Agnieszka Szuluk)

miejsce II – Damian Flor za wiersz Syberyjskie klimaty

Bursa Szkolna Nr 2 w Lublinie

(opiekun: Anna Misiarz)

miejsce III – Karolina Kozak za wiersz Kocham i tęsknię – list żołnierza

Bursa Szkolna Nr 2 w Lublinie

(opiekun: Kinga Zabawska)

wyróżnienie – Karolina Włodarczyk za wiersz Chłopcy w myśliwcach

Bursa Nr 1 w Zamościu

(opiekun: Eliza Todorczuk)

wyróżnienie – Weronika Trzcińska za wiersz Harcerka

Bursa Szkół Artystycznych w Krakowie

(opiekun: Anna Janik)

wyróżnienie – Ewa Liana za wiersz Strach dziecka

Internat Międzyszkolny w Starym Sączu

( opiekun: Ewa Kujawa-Szura)

wyróżnienie – Łukasz Domański za wiersz Wspomnienie lata

Bursa Szkolna Nr 2 w Poznaniu

( opiekun: Mirosław Kowalczyk)

wyróżnienie – Zofia Okoń za wiersz Kiedy wspominam

Bursa Szkolna Nr 2 w Lublinie

(opiekun: Renata Bielecka)

wyróżnienie – Jakub Woźny za wiersz Fundamenty leżą u podstaw

Bursa Szkolna Nr 2 w Lublinie

(opiekun: Milena Welc)

w kategorii opowiadanie:

miejsce I – Patrycja Dajos za opowiadanie Strach – bombardowanie Wielunia, jako wstęp do II wojny

Bursa Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Puławach

( opiekun: Anna Matej)

miejsce II – Erwina Zdybel za opowiadanie Moje spotkanie z historią

Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Zamościu

(opiekun: Justyna Misiorek)

miejsce III – Natalia Kotowicz za opowiadanie Z pamiętnika powstańca

Internat Międzyszkolny w Starym Sączu

(opiekun: Ewa Kujawa Szura)

wyróżnienie – Kamila Milanowska za opowiadanie Zyskując zawsze trzeba ponieść straty

Bursa Szkolna Nr 2 w Lublinie

(opiekun: Anna Misiarz)

Po odczytaniu Protokołu wręczono nagrody, dyplomy i podziękowania laureatom konkursu, opiekunom, jury konkursu, autorom wspomnień zamieszczonych w książce zaprzyjaźnionym
z Bursą Międzyszkolną Nr 2 instytucjom i osobom prywatnym, sponsorom, wychowankom bursy, nauczycielom – wychowawcom i młodzieży uczestniczącej w uroczystym podsumowaniu projektu.

Na ręce Dyrektora Książnicy Zamojskiej Pana Piotra Bartnika i Pani Haliny Zielińskiej przekazano egzemplarze książki „Dwie wojny – dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat”

dla czytelników biblioteki i jej filii. Egzemplarz książki otrzymał także każdy zaproszony uczestnik spotkania.

Laureaci dwóch pierwszych miejsc oraz wyróżnienia w kategorii wiersz: Dawid Domański, Damian Flor i Karolina Włodarczyk odczytali swoje wiersze.

Dyrektor Waldemar Leszczyński na zakończenie spotkania zaprosił wszystkich przybyłych gości na poczęstunek oraz do obejrzenia wystawy prezentowanej w Galerii Młodych
pt. „ Partyzancki Kraj”. Prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów Pana Feliksa Chitryniewicza – Strzelca III Plutonu V Kompanii Wywiadu Komendy Obwodu Batalionów Chłopskich nr 4 na terenie gminy Krynice. Fotografie wraz ze wspomnieniami przekazała Pani Maryla Chitryniewicz.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
olek
to już widać kto z radnych posłuszny ...
?
a jeden radny na zwolnieniu co robi na s...
TK
Szczególnie ekscytująco zapowiada się...
Sylvia
Ktos tu tęskni za dawną posadką w PGK...
WerT
Bo Flip i Flap nie występują jak to ni...
leniwce w radzi...
Ćwik nieobecny? Zwolak nieobecny? Szopk...
cchenieek
Panie Josik, mowiles Pan ze nie dasz Pan...
observer
niepotrzebne odwlekanie w czasie, które...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
ja z zamoscia
Idąc tokiem myślenia Pana Przewodnicz...
"Tony papierów...
Najważniejszy temat sesji już za nami....
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018