R E K L A M A

Z I P

2. Region | Polityka i SamorządDaniel Czubara25 stycznia 2017

Dwie kadencje i basta?

Wybory

R E K L A M A    B O A R D

Lider Prawa i Sprawiedliwości, prezes Jarosław Kaczyński, stwierdził, iż chce wprowadzenia limitu dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Co to może oznaczać dla samorządowców?

O ile temat ograniczenia kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast był już wcześniej podnoszony przez np. działaczy Twojego Ruchu, jako argument do wprowadzania młodych osób do życia publicznego, to obecnie wzbudza to hasło wiele kontrowersji. Konkretnie problem dotyczy faktu, czy owa zmiana weszłaby w życie już od najbliższych wyborów samorządowych i czy ów limit obejmowałby także kadencje już zakończone, bądź właśnie trwające.

Plusy i minusy

Wyliczmy sobie plusy takich zmian. Niewątpliwą zaleta jest wspomniany już fakt wprowadzania świeżej krwi do życia publicznego. Zwolennicy tego rozwiązania argumentują, że dwukadencyjność rozbiłaby trwające kilkanaście lat lokalne układy i schematy. Ponadto limit kadencji zapobiegł swego rodzaju rutynie, w jaką wpadają po dłuższym czasie niektórzy włodarze.

Minusem może być fakt ograniczenia możliwości wyboru głosującym. Wielu ludzi wychodzi bowiem z założenia, że skoro coś dobrze funkcjonuje to nie trzeba nic zmieniać. Ponadto wielu włodarzy gmin ma dalekosiężne plany, na dwie, kilka, czy nawet więcej kadencji “do przodu”. Powiązane to jest z planami finansowymi samorządów. Z kolei zmiana prezydenta, czy burmistrza powoduje zmiany tych planów.

Dalej w grze i na aucie

Na ogólną liczbę 107 prezydentów polskich miast zaledwie 41 sprawuje swój urząd po raz pierwszy i to oni mogliby w razie ziszczenia się takiego scenariusza ubiegać się o reelekcję. Dla pozostałych 66 byłoby to z przyczyn formalnych niemożliwe.

W grupie „ocalałych” jest i prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk, który urząd sprawuje od wyborów 2014 roku.  Dotyczy to zarówno sytuacji gdyby ustawodawca wliczał w limit kadencji również te obecnie trwające, jak i wariantu „zerowego”, gdyby liczyć kadencje od momentu wprowadzenia zmian przez Sejm. Podobnie sprawa się ma w przypadku burmistrza Krasnobrodu Kazimierza Misztala, wójta gminy Sitno, Mariana Bernata, czy wójta Skierbieszowa, Stanisława Sokala oraz Radecznicy – Edwarda Polaka.

Gdyby w życie wszedł wariant najbardziej radykalny, zakładający wliczenie  do limitu odbytych już kadencji, to szansę na reelekcję straciliby wieloletni samorządowcy np. burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz, burmistrz Szczebrzeszyna Marian Mazur, burmistrz Zwierzyńca Jan Skiba, wójt Komarowa-Osady Wiesława Sieńkowska, wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński, wójt gminy Łabunie Wojciech Turczyn, wójt Nielisza Adam Wal, czy nawet związany z PiS burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Wojciech Żukowski oraz burmistrz Józefowa Roman Dziura, czy wójt Starego Zamościa Waldemar Raczyński.

Szansę na pozostanie w wyborczej grze dawałoby im rozwiązanie, według którego limit dwóch kadencji obowiązywałby od momentu zmiany przez ustawodawcę. W zasadzie o ostatecznym kształcie zmiany ustawy ostateczną decyzję podejmie Trybunał Konstytucyjny.

Rzecznik PiS, poseł Beata Mazurek potwierdziła, że pomysł zmian ordynacji jest dyskutowany, jednak zastrzegła, że nie ma mowy o skróceniu obecnej kadencji władz samorządowych.

“Prawo i Sprawiedliwość, ani Jarosław Kaczyński, nigdy nie mówił o tym, że chcemy skrócenia kadencji samorządu. Absolutnie takiej możliwości nie ma. Nie ma mowy o tym, żebyśmy skracali obecną kadencję samorządową. Jeśli będzie gotowy projekt z pewnością będziecie państwo mieli do niego dostęp, z pewnością wszyscy będziemy nad tym projektem dyskutować, o tym projekcie mówić” – oświadczyła poseł Mazurek na briefingu prasowym.  

Limit dla radnych?

Warto postawić przy tym temacie również pytanie o limit kadencyjności dla radnych. Zróbmy małą symulację. Gdyby również radnych ustawodawca objął  limitem przebytych w samorządzie kadencji to np. w najbliższych wyborach o kolejnej szansie na zasiadanie w gronie zamojskich radnych zapomnieć mogliby: Jan Matwiejczuk, Jerzy Nizioł, Ireneusz Godzisz, Elżbieta Kucharska, Piotr Kurzępa, Wanda Sędłak, Marek Kudela, Rafał Zwolak, Joanna Budzyńska, Leszek Łuczka, Wiesław Nowakowski, Dariusz Zagdański, Marta Pfeifer.

O kolejną elekcję ubiegać mogliby się z kolei: Maria Stręciwilk-Gościcka, Piotr Małysz, Krzysztof Sowa, Dorota Nowosad, Adam Kutyła, Adam Pawlik, Jan Obszański, Szczepan Kitka, Marek Pogódź, Marek Walewander.

 

Czy i na jaki wariant zdecydują się rządzący krajem? Czy zechcą dwukadencyjność rozszerzyć poza prezydentami, burmistrzami i wójtami również na radnych? To wszystko przed nami.

A jak wy, drodzy Czytelnicy oceniacie pomysł limitu kadencji dla samorządowców?

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Anonim" dnia 25 stycznia 2017 o godzinie 8:35:34 napisał:
  Dla radnych maksymalnie 3 kadencje. Czas skończyć w zamojską kliką.
  8
  6
 • R E K L A M A
 • "Rebus" dnia 25 stycznia 2017 o godzinie 8:43:13 napisał:
  Kaczyński niech zacznie od siebie. Stary dziadek już zasługuje na emeryturę.
  16
  4
 • "." dnia 25 stycznia 2017 o godzinie 9:07:09 napisał:
  Jeżeli chodzi o Sitno, zmiana potrzebna byłaby od zaraz, niestety przykro stwierdzić ale ta kandydatura była pomyłką.
  12
  1
 • "Jobot" dnia 25 stycznia 2017 o godzinie 9:37:05 napisał:
  Jesli poslowie zaczna od siebie to podpisuje sie pod tym rekami i nogami. Ba nawet zaczne wielbic PiS i prezesa bedac ich pierwszym obronca i zwolennikiem ;) W samorzadzie ma to dobre i zle strony. O ile w kwestii radnych dwukadencyjnosc ma wiecej zalet o tyle w przypadku prezydentow, wojtow i burmistrzow juz gorzej. Posluze sie tutaj przykladem Pana Biedronia - prezydenta Slupska. Rozpoczal kadencje przy finansach plasujacych miasto na skraju bankructwa i powoli wyciaga miasto z ruiny finansowej. Jest dobrym gospodarzem, ludzie go lubia itd. I ma miec tylko dwie kadencje??? Skoro sie sprawdza i jest dobry to dlaczego? Nalezy go wymienic dla samej wymiany??? Druga strona medalu jest taka ze sa i takie gminy gdzie wojtowie/burmistrzowie/prezydenci wygrywaja tylko dlatego ze nie maja kontrkandydatow albo zrobili sobie taka klike i imaja sie takich sposobow zeby wygrac ze nie idzie ich odsunac od wladzy a sa tak slabi ze szok i nalezaloby ich usunac a jedynym srodkiem bylaby wlasnie ta dwukadencyjnosc. Ciezko znalezc w tym przypadku zloty srodek.
  9
  4
 • "Tutejszy" dnia 25 stycznia 2017 o godzinie 10:15:56 napisał:
  Przewietrzyć to trzeba gminę Zamość. Wójt już stanowczo za długo. On wyczerpał swoje możliwości.
  9
  4
 • "." dnia 25 stycznia 2017 o godzinie 10:57:20 napisał:
  Kolego nie podpisuj się moim nickiem "." Koniec i kropka. MAŁO KTO ZDAJE SOBIE SPRAWĘ, ŻE POMYSŁ DWU KADENCYJNOŚCI TO POMYSŁ NOWOCZESNEJ. Uważam, że bardzo dobry pomysł.
  3
  8
 • "." dnia 25 stycznia 2017 o godzinie 11:37:34 napisał:
  WCZORAJ KIJOWSKI MATEUSZ UWIELBIONA,TRAKTOWANY JAK MĄŻ STANU - WYBITNA OSOBOWOŚĆ I AUTORYTET. NIE PRZESZKADZAŁO WSZYSTKIM, ŻE MIAŁ TAKIE ZALEGŁOŚCI ALIMENTACYJNE, TŁUMACZONO TO JEGO TRUDNĄ SYTUACJĄ I ZAPEWNIENIOM, ZE ON TO SZYBKO UREGULUJE. GOŚĆ NA SALONACH EUROPEJSKICH W BRUKSELI PRZYJMOWANY PRZEZ NAJWAŻNIEJSZYCH POLITYKÓW UE, Wczoraj artykuł o alimentach, dzisiaj o dwu kadencyjność. To jest straszne : http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Mateusz-Kijowski-nie-jest-przewodniczacym-KOD-WP-ujawnia-opinie-bylego-sedziego-Trybunalu-Stanu-Mamy-komentarz-Zarzadu,wid,18684638,wiadomosc.html?ticaid=11881c Czyli Co Mateusza w ogóle nie było w KOD?? I co wy na to?? Wczoraj artykuł o alimentach w domyśle o Kijowskim, dzisiaj o dwu kadencyjności wójtów i prezydentów. CO DO DWU KADENCYJNOŚCI, DLA WIELU PADA BLADY STRACH, ALE NIE ZAPOMINAJMY, ŻE WIĘKSZYM PROBLEM OD NIEUSUWALNEGO WÓJTA (W SENSIE, ZE W KAŻDYCH WYBORACH ZOSTANIE WYBRANY SĄ SAMI WYBORCY.)To jest tak jak w filmie Barei cyt. Babciu ja będę robił za Heroda (herod był królem), za młody jesteś na Heroda. A co Herod nigdy nie był młody?? I odpowiedź babci krótka i stanowcza wyrażona monosylabą partykuły NIE.
  1
  3
 • "Tak jest" dnia 25 stycznia 2017 o godzinie 11:47:32 napisał:
  Argumenty zwolenników dwukadencyjności nie są pozbawione racji jednak moim zdaniem odpowiedni skład Rady Miasta może skutecznie je eliminować. Jestem zwolennikiem dwukadencyjności ale nie dla Prezydenta a właśnie dla Radnych. Przy takim rozwiązaniu wyborcy nie mieliby dylematu aby zmieniać Prezydenta, który dobrze funkcjonuje a Prezydent mógłby mieć dalekosiężne plany dotyczące rozwoju miasta na dwie czy nawet więcej kadencji. Rotacyjni Radni wybierani max na dwie kadencje z jednej strony wprowadzaliby "świeżą krew" do życia publicznego, natomiast z drugiej strony stanowiliby swoisty bufor bezpieczeństwa zabezpieczający przed popadaniem Prezydenta w rutynę czy też tworzeniem tzw układów. Uważam , że takie rozwiązanie byłoby o wiele korzystniejsze i bezpieczniejsze dla rozwoju miasta.
  4
  3
 • "Joker" dnia 25 stycznia 2017 o godzinie 12:52:50 napisał:
  Chodzi o to aby dupa ze stołkiem się nie zrosła. Bo potem może nie przeżyć rozdzielenia. Ja bym obstawiał 3 kadencje i metoda na zakładkę. Aby nowi nie zostali sami bo nie ogarną.
  1
  5
 • "Dami" dnia 25 stycznia 2017 o godzinie 12:59:42 napisał:
  Bardzo dobrze aby były dwie kadencje. Nie ważne czy ktoś jest dobry czy nie. Często są w tych takie betonu nie do ruszenia, że to istna masakra. Poobsadzali swoimi stołki nie ważne czy ma kompetencje czy nie.
  3
  5
 • R E K L A M A
 • "observer" dnia 27 stycznia 2017 o godzinie 8:07:35 napisał:
  do "Rebusa" Pomyłka, ten facet nie zasługuje na emeryturę
  4
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Beniamin 30 minut temu
samo się CIŚNIE ABY DODAĆ: "Region: L...
konsomolec
Polecam Straży Miejskiej uliczkę w są...
Jean Michael Ja...
chyba dla Ukraińców... Polka, studentk...
ad111
Niedawno pokazywano ranking rozwoju, w k...
2!
i co z tego ? "w strefie zamieszkania" n...
.
i na takie pierdoły idą pieniądze, gr...
ZDG
w tej chwili skrzyżowania są źle ozna...
Mieszkaniec Rat...
Na osiedlu Rataja koniecznie trzeba ogra...
antyklerykał
Sprawdzić, wytropić, a następnie na s...
ad111
Niestety lata... -----------------------...
Czesław
Będzie wszystko dobrze:)...
Thomas
Czy wam też tak lata okienko pokochaj R...
Kopec
Szacunek dla P.Kopecia ale skąd on jest...
Twój anioł st...
Z tym IP komputera to żartowałem bo na...
Marek
Zabrać prawo jazdy na pół roku , egza...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny