Felietony | Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRobert Moteka5 września 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Dlaczego władze chcą palić śmieci w Zamościu?

tradycyjna elektrociepłownia, fot. pixabay
R E K L A M A    B O A R D

Dioksyny, furany, tlenki azotu, metale ciężkie. To częste składniki spalin powstające ze spalania śmieci. Tego głównie obawiają się mieszkańcy okolic spalarni. Problem tkwi jednak jeszcze głębiej. W przyszłości. Śmieci nie będzie ubywać, wręcz przeciwnie wytwarzamy ich coraz więcej.

Jak można wnioskować z dostępnych informacji to zamojskie PGK ma być jednym z głównych dostawców. Nie pozostaje więc bez wątpliwości, że zamojska spółka ma spory wpływ na inicjatywę francuskiej Veolii.

Nie tak dawno prezes spółki PGK Jarosław Maluha, powołany na to stanowisko za kadencji Andrzeja Wnuka, w wywiadzie dla Katolickiego Radia Zamość zachwalał ten pomysł mówiąc:

…zagospodarowanie tego paliwa alternatywnego będzie tańsze dla PGK…

Sugerując jednocześnie w tej wypowiedzi, że możliwe jest by skutkiem  była obniżka kosztów ciepłej wody i ogrzewania. Tej rewelacji nie potwierdziły jednak władze spółki Veolia, inwestora który dostarcza ciepłą wodę i ogrzewanie dla Zamościa i zamierza budować spalarnię.

Pamiętajmy, że Veolia to prywatna firma której nadrzędnym celem jest zysk. Mając tanie paliwo, za spalanie którego zapłaci PGK (czyli my) i mogąc zmniejszyć koszt zakupu węgla zyska najwięcej. Najprawdopodobniej nie podzieli się z mieszkańcami tym zyskiem. Tym bardziej, że jest jednym z głównych dostawców ciepła dla największych osiedli i nie ma realnych szans na poważną konkurencję w tym sektorze.

Taka krótkowzroczna strategia władz może spowodować, że ani nie zapłacimy mniej za śmieci, ani za ciepłą wodę, a dodatkowo pojawi się zagrożenie emitowane przez spalarnię. Bo wiara w to, że „nic z komina nie wylata” nie jest powszechna.

Warto wspomnieć o tym, jak przewiduje się takie inwestycje. Projekt inwestycji, za wielomilionowe kwoty, musi obejmować możliwości przerobu na grubo ponad 15 lat. Tak żeby był czas na zwrot inwestycji i wypracowanie zysku. Dlatego istnieje obawa, że inwestycja będzie obejmować większą moc przerobu niż wynika to z potrzeb obecnych. Takie urządzenia wymagają stałej pracy, nie włącza się ich i nie wyłącza codziennie. Jeżeli zostaną zaprojektowane na wyrost, inwestor będzie musiał na początku działalności pozyskiwać surowiec z innych źródeł. Takie jest domniemanie. Jeżeli nie przewidzi wzrostu ilości odpadów to i tak PGK będzie musiało kupować usługę spalania u droższego i wydajniejszego dostawcy w Chełmie.

W tym wszystkim najbardziej dziwi postawa władz miasta, właściciela spółki PGK. W wypowiedzi dla jednego z portali 10 lipca 2018 Andrzej Wnuk powiedział:

Jeśli okaże się że w tej spalarni będą spalane odpady bezpieczne np. tzw. RDF z oczyszczalni ścieków, który do tej pory był rozrzucany na polach to trzeba to rozważyć…

Nawóz można palić, ale po co? Oczywiście oczyszczalnia ma odpady, które należy utylizować i te pewnie trafiają do spalarni. Ale na miłość boską, wierzę że miasto nie wylewa ich na pola bo to złe i nielegalne. Mam wrażenie że albo prezydent nie mówi co myśli albo nie wie o tym co robi spółka miejska, którą nadzoruje. Tym bardziej, że na konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli Veolii i PGK mówiono o całej produkcji RDF powstałej w zakładzie w Dębowcu, a nie o odpadach które można wylać na pola. Prezydent powinien wiedzieć o tym dużo więcej. Tym bardziej, że ostatnio m.in. wspólnie z prezesami PGK, MZK i władzami Veolii  podpisał umowę Zamojskiego Klastra Energii którego zadaniem jest:

Strategia ta ma uniezależnić część powiatu zamojskiego od zewnętrznych dostaw energii i paliw…

Podpisywanie umowy Zamojskiego Klastra Energii

Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Posługując się logiką można domniemać dwie rzeczy. Albo prezydent nie wie co wiąże się z uniezależnieniem od zewnętrznych dostaw paliw, albo wie. Veolia podpisując ten akt nie liczyła raczej na to że w powiecie zamojskim powstanie kopalnia węgla czy roponośne szyby, raczej liczyła na to, że w ramach klastra RDF śmieciowy trafi do jej spalarni.  

Mam nieodparte wrażenie, że w tym wszystkim najbardziej fair wobec mieszkańców zachowują się przedstawicie spółki Veolia. Tłumaczą, nie obiecują i dbają o swój biznes tak jak powinni. Natomiast prezes PGK nie kryje nawet tego, że pasuje mu ta spalarnia, a prezydent podpisuje umowę klastra.

Podsumowując całą sytuację należy zwrócić uwagę na jeden fakt. Na świecie liczba odpadów poddawanych spalaniu maleje, dzięki lepszym systemom sortowania, edukacji społeczeństwa, zachętom i ułatwieniom. To kosztuje, ale jest perspektywiczne i mądre. Edukacja i ułatwianie możliwości sortowania śmieci przynieść może lepsze efekty niż najtańsze na świecie systemy spalania.

Na zakończenie należy dodać że Veolia rozważa dwa możliwe systemy spalania system rusztowy i fluidalny. Pozwolę sobie przytoczyć fragment raportu przygotowanego dla Miasta Szczecin dotyczącego możliwości budowy spalarni. Tu odnośnik to tego raportu,  warto zapoznać się z nim bo efekty działalności takiej spalarni to nie tylko to co wylatuje z komina. Wady i zalety procesów, które rozważa się wprowadzić w projektowanej spalarni w Szopinku.

Jak widać spalanie rusztowe może nam zapewnić import śmieci („dla aglomeracji powyżej 300 000”), a spalanie na złożu fluidalnym problemy związane z oczyszczaniem spalin.

Naszym największym  problemem jest domniemana przychylność władz Zamościa dla spalarni. Bez „śmieci” z PGK sens inwestycji Veolii byłby żaden i tematu spalarni w Zamościu by nie było. Choć na ostatniej sesji Rady Miasta prezydencka ekipa wyraziła niechęć dla inwestycji to jednak zabrakło jakichkolwiek poważnych deklaracji.  W tym świetle, w mojej opinii albo mieszkańcy po raz kolejny poddawani są przez Urząd Miasta manipulacji albo ekipa rządząca kompletnie nie przewiduje konsekwencji swoich działań. Obie te możliwości wykluczają dobrą ocenę dla obecnej  władzy  w Zamościu. Dodajmy, że władze Gminy Zamość odcinają się od pomysłu budowy spalarni, a im też zależy na tańszych śmieciach. Jednak szacując potencjalne zagrożenia dla mieszkańców decydują o negowaniu pomysłu.

 

O tym że spalarnia to niekoniecznie dobry pomysł wiedzą już Anglicy, a BBC zrobiło o tym interesujący program. Polecam.

Do dziś do naszej redakcji spłynęły dwa oświadczenia dotyczące sprzeciwu budowie spalarni.

1. Stanowisko Rady Gminy Zamość – do pobrania  Stanowisko RG Nr XLVIII.8.18
2. Stanowisko Zebrania w Szopinku – do pobrania Stanowisko Zebrania w Szopinku
3. Stanowisko kandydata na prezydenta Sławomira Ćwika

Stanowisko w przedmiocie planów budowy spalarni śmieci w Zamościu

 

Jako kandydat na prezydenta Miasta Zamościa apeluję do władz koncernu Veolia o powstrzymanie się z budową instalacji opalanej paliwem alternatywnym RDF na terenie ciepłowni Szopinek w Zamościu. Na chwilę obecną zamiar budowy tzw spalarni śmieci w Zamościu wywołał ogromny sprzeciw społeczny. W sytuacji gdy ponad połowa mieszkańców Zamościa jest klientami firmy Veolia to oczekiwania zamojskiej społeczności nie mogą być pomijane i instalacja nie powinna powstać wbrew ich woli, do czego nie powinny także dopuścić władze lokalnego samorządu. Ponadto budowa spalarni nie znajduje dzisiaj uzasadnienia także z poniższych powodów.

Nikt nie wykazał sensownego uzasadnienia konieczności budowy spalarni śmieci w Zamościu. Obecnie alternatywne paliwo ze śmieci (RDF) wytworzone w RZZO w Dębowcu jest spalane w Cementowni Chełm w procesie produkcji cementu. Ta technologia jest korzystna ze względu na brak odpadów do zagospodarowania poza tymi, które wyłapują filtry. Różnica w przebiegu ciężarówek z RDF do Cementowni Chełm a ciepłownią w Szopinku to mniej niż 100 km na jednym kursie.

Koncern Veolia jest zainteresowany eksperymentem z budową małej spalarni na terytorium Polski. Jego wybór padł na Zamość bo zapewne zainteresowanie wykazał też zamojski PGK, produkujący RDF w Dębowcu. Niestety przedstawiciele Veolii nie wiedzą zapewne ile będzie kosztowała budowa spalarni, jaki będzie koszt jej działania i dlatego nie potrafią określić jak będzie się kształtował koszt uzyskania energii cieplnej w przypadku ograniczenia/wyłączenia kotła opalanego węglem na rzecz kotła opalanego RDF. Nie wiadomo więc nawet czy koszt ponoszony przez PGK na spalenie RDF będzie niższy czy wyższy niż obecnie w Cementowni Chełm (wpływ na cenę odbioru śmieci) ani czy mieszkańcy korzystający z ciepła z Szopinka zapłacą mniej czy więcej.

Jeśli dodatkowo spojrzymy na to, że sposób procedowania przez Veolię i zachowanie PGK doprowadziły do wybuchu społecznego niezadowolenia i stanu realnego zagrożenia u wielu mieszkańców Zamościa i okolic to w mojej ocenie najlepszym rozwiązaniem na chwilę obecną jest przeprowadzenie przez koncern Veolia eksperymentu w innej z 70 lokalizacji gdzie obecnie prowadzą działalność w Polsce. W wielu miastach istnieje realny problem zagospodarowania paliwa RDF ponieważ nie mają one w pobliżu cementowni lub dużej spalarni. Niech tam Veolia wybuduje swoją pierwszą małą spalarnię w Polsce i będziemy mogli wspólnie ocenić czy jest sens budować ją w przyszłości w Zamościu i czy jest to bezpieczne.

Na chwilę obecną koncern Veolia winien się skupić na zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego mieszkańcom Zamościa do czego jest zobowiązany. W tym celu należy okresowo remontować i modernizować posiadaną sieć ciepłowniczą a nie ograniczać się jedynie do usuwania awarii. Brak remontów sieci doprowadzi do jej wyeksploatowania i zimowych awarii, które narażą na szwank zdrowie tysięcy mieszkańców w sytuacji dłuższego braku dostaw ciepła do osiedli mieszkaniowych w okresie silnych mrozów.

Sławomir Ćwik

kandydat na prezydenta Miasta Zamościa

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 26.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Robert Moteka
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Thomas
Beata Mazurek z numerem dwa w lubelskim...
Simon Karl Abel...
Risksiz ayda 50 $ karşılığında size...
Abdullah Akzir
Risksiz ayda 50 $ karşılığında size...
Abdullah Akzir
Risksiz ayda 50 $ karşılığında size...
Evden Eve Nakli...
www.yildirimnakliyat.com...
Wielmożny Pan ...
Masz gdzieś informację, że ma to być...
Wielmożny Pan ...
Kiedy za ten plebiscyt odpowiedzialny by...
ad111
Wpisując się w ogólną tendencję zac...
bobby
Zamiast lotniska wybudujcie góry i koni...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
istanbul evden eve nakliyat istanbul Evden eve nakliyat ev esyasi depolama evden eve nakliyat nakliyat evden eve istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat şirketi istanbul evden eve istanbul evden eve nakliyat