R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Zamość | Zdrowie i Urodatekst nadesłany12 lipca 2017

Czym skorupka za młodu nasiąknie – czyli mały pacjent u dentysty

fot. nadesłane

R E K L A M A    B O A R D

Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym pacjentów w wieku rozwojowym. Właściwy kontakt dziecka ze stomatologiem kształtuje późniejsze nastawienie pacjenta do wizyt w gabinecie dentystycznym, dlatego też niezwykle istotne jest wybranie właściwego stomatologa, który potrafi dotrzeć do małego pacjenta i zrozumieć jego reakcje i potrzeby.

Niezwykle ważne jest, aby nasze pociechy były objęte profesjonalną opieką stomatologiczną już od najmłodszych lat. Jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o zdrowie zębów naszych dzieci, ustrzeżemy je przed skomplikowanym i kosztownym leczeniem w dorosłym życiu. Budowa zębów mlecznych sprawia, iż są one szczególnie podatne na powstawanie i rozwój choroby próchnicowej. Konsekwencje nieleczonej lub zbyt późno zdiagnozowanej próchnicy są nieodwracalne. Powoduje to konieczność podjęcia leczenia zachowawczego, niekiedy leczenia endodontycznego (kanałowego), a w skrajnych przypadkach nawet przedwczesną utratę zęba mlecznego. Profilaktyka i wczesne leczenie choroby próchnicowej w okresie uzębienia mlecznego ma więc olbrzymie znaczenie. Aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom, które mogą powstać na każdym etapie rozwojowym młodego człowieka, dziecko powinno być pod stałą i regularną opieką stomatologiczną. Najważniejsza jest pierwsza wizyta. Pierwszy kontakt ze stomatologiem jest dla dziecka dużym przeżyciem, które kształtuje jego późniejsze nastawienie do wizyt w gabinecie dentystycznym. Wizyty adaptacyjne służą zapoznaniu się młodych Pacjentów z gabinetem i personelem medycznym. Podczas tej wizyty lekarz, często w formie zabawy, oswaja dziecko z urządzeniami stomatologicznymi. Dodatkowo istnieje możliwość obejrzenia bajek na monitorze unitu stomatologicznego, co odwraca uwagę małego Pacjenta od przeprowadzanych zabiegów i zwiększa komfort wizyty. Dzięki temu gabinet staje się dla niego miejscem zabawy i mile spędzonego czasu.

Kolejnym wyzwaniem stomatologii dziecięcej jest leczenie bez bólu. Niestety tradycyjne znieczulenie podawane przy pomocy strzykawki może boleć. Dlatego młodszym Pacjentom proponowane jest znieczulenie THE WAND. Jest to nowoczesny, sterowany komputerowo system do podawania znieczulenia. Znieczulenie przebiega bezboleśnie z uwagi na wolne tempo podawania płynu, który może być na bieżąco wchłaniany. W przypadku dzieci nastawionych negatywnie do leczenia stomatologicznego w sposób tradycyjny, proponowany jest zabieg sedacji.

Sedacja pozwala na osiągnięcie pełnego komfortu psychicznego i pokonanie bólu. Jest to mieszanina podtlenku azotu i tlenu, która wywołuje stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, przy jednoczesnym zachowaniu u dziecka podstawowych odruchów i świadomości. Uspokojenie uzyskiwane jest poprzez wdychanie bezwonnego gazu z tlenem za pomocą pachnącej maseczki zakładanej na nos. Stosowanie podtlenku azotu jest nieszkodliwym i skutecznym sposobem znoszenia lęku szczególnie zalecanym dla dzieci. Gaz rozweselający, oprócz wyraźnej poprawy samopoczucia, wykazuje także działanie znieczulające, dzięki czemu małe plomby, czy usuwanie kamienia mogą zostać wykonane bez zastrzyku, tylko w czasie działania gazu rozweselającego. Powrót do stanu pełnej sprawności po zakończeniu zabiegu jest bardzo szybki. Gaz rozweselający przestaje działać już po kilku minutach od momentu wyłączenia aparatu. Sedacja wskazana jest także w przypadku zabiegów stomatologicznych u dzieci z astmą, padaczką, hemofilią, chorobami serca czy nadciśnieniem (ze względu na brak wzrostu ciśnienia krwi związanego z lękiem przed leczeniem). Szeroki wachlarz stomatologii dziecięcej pozwoli na kompleksowe zajęcie się problemami stomatologicznymi małych Pacjentów. Od najmłodszych lat uczmy dzieci higieny jamy ustnej i regularnych wizyt u stomatologa a będzie to dobra inwestycja na przyszłość.

Opracowanie:
Kinga Uchman
lekarz dentysta
Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Marek
Zabrać prawo jazdy na pół roku , egza...
ad111
Chodzi o to, że nie zmieniam zdania pra...
Twój anioł st...
do ''ad111'' - powiedz ilu używasz nick...
ad111
Jestem pod "wrażeniem" merytoryczności...
ConceptOfPower
Rozumiem, że jak się nie ma merytorycz...
ad111
Nie zaprzeczam, że komuna była stracon...
do Tomaszowa, może jeszcze Mazowieckieg...
..jan
Klub Agros zaprasza mieszkańców Zamoś...
ConceptOfPower
Lekkoatletyka jest sportem letnim, nie z...
.
ad111@ jeszcze w 1980 roku Hiszpania mia...
..jan
Jak I ligowy klub lekkoatletyczny wysta...
ad111
No tak, a Polskę po wojnie to ufoludki ...
.
Powinniśmy skupić się na bilansie nie...
Czesław
Co to za durnoty i banialuki. Tekst spon...
.
100 lat niepodległości? Polska była n...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny