Prawo i Biznes | woj. lubelskieRedakcja13 grudnia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Czas na zmiany w programach kadrowych – nadchodzą e-akta

e-akta infografika
R E K L A M A    B O A R D

Od stycznia zmieni się zakres danych, jakie pracodawca będzie przekazywać do ZUS. Wejście w życie tzw. e-akt oznacza oszczędności dla przedsiębiorców. Skróci się czas przechowywania dokumentacji pracowniczej – z 50 do 10 lat. Najpierw trzeba jednak dostosować programy kadrowo-płacowe do nowych przepisów.

Przedsiębiorcy i biura rachunkowe, które działają w ich imieniu, powinni sprawdzić, czy ich oprogramowanie kadrowo-płacowe rejestruje dane, wymagane przez przepisy od 1 stycznia 2019 roku. A jeśli nie – jak najszybciej zaktualizować oprogramowanie. Zmiany pojawią się także w dokumentach przekazywanych do ZUS, dlatego zostanie dostosowany do nich również program Płatnik i e-Płatnik.

Od 1 stycznia 2019 roku okres przechowywania akt pracowniczych dla wszystkich nowozatrudnionych osób będzie wynosił 10 lat, od zakończenia obowiązywania umowy o pracę lub umowy-zlecenia. Wiąże się to z nowym zakresem danych, które pracodawcy będą przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – o wypłaconych pracownikowi (zleceniobiorcy) w danym miesiącu przychodach oraz okresach wykonywania pracy nauczycielskiej. Pracodawca będzie przesyłał te informacje w miesięcznym imiennym raporcie o przychodach ubezpieczonego: ZUS RPA.

Pracodawca może również skrócić do 10 lat okres przechowywania akt pracowniczych za osoby zatrudnione między 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2018 r. W tym celu musi złożyć w ZUS oświadczenie (na druku ZUS OSW) oraz raporty informacyjne (ZUS RIA) za osoby zatrudnione w tym okresie. Dane z tych dokumentów ZUS zapisze na kontach ubezpieczonych. Posłużą do wyliczenia emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Zmieni się także formularz wyrejestrowania z ubezpieczeń (ZUS ZWUA), gdzie pracodawca będzie dodawać szczegółowe informacje o rozwiązaniu umowy o pracę.

Więcej informacji na temat zakresu danych, jakie będą wykorzystywane w nowych raportach ZUS RIA i ZUS RPA, zmian w formularzach ZUS oraz informacji rocznej i miesięcznej dla ubezpieczonego można znaleźć na stronie www.zus.pl oraz www.e-akta.gov.pl – poinformowała Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Dotychczas w Polsce obowiązywał jeden z najdłuższych okresów przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej, czyli 50 lat. Dla porównania pracodawcy w Finlandii przechowują akta przez 10 lat, a w Danii tylko przez 5 lat.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Jan
Dla prawych ludzi, praca dla dobra Zamoj...
Magdalena
Przepiękne przedstawienie, polecam i gr...
KL
Możliwe jest, że Misski Brzydul z Lube...
z_boku
Czym droga Leno uraził Ciebie mój niew...
trzecie oko
Rajd Rowerowy Zamość-Zwierzyniec lub K...
ad111
Oto dowód, że równoległe światy ist...
Gizo
Jedno jest pewne. Od początku zawislak ...
jan III
Co on takiego dobrego dla mieszkańców ...
I to przegrał z kretesem, w takim Zamo...
Elka
A ja mam pytanie - a kto się wreszcie z...
Lena
Zboku, posłuchaj: najpierw rozejrzyj si...
ak
A jednak rozczarowanie antyklerykałów ...
ad111
Poseł "tej ziemi", to jak Jan bez ziemi...
janek
Doceniajmy ludzi, którzy są tak blisk...
Tutejszy
Poseł to swój chłop!...
Żenada
Same pochwalne komentarze :) jak już ro...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018