Kultura i rozrywka | ZamośćOliwia Bojar9 października 2016 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Czas i materia – malarstwo i bursztyn

R E K L A M A    B O A R D

Takiego połączenia pięknych okazów jeszcze w Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej jeszcze nie było.

W piątek 14 października zamojska galeria zaprasza na wernisaż niecodziennej wystawy –
malarstwa Krystyny Przychody-Rudzkiej i bursztynu z kolekcji Lucjana Gazdy.

Wystawa „Przenikanie czasu z materią” jest kontynuacją fascynacji naukowym odczytywaniem przekazu geologicznego – upływu czasu i ewoluowania materii.

Wystawy „Zaginiony las” w Muzeum na Zamku w Janowcu, „Lubelski bursztyn” w Muzeum w Chełmie, „Przenikanie czasu z materią” w Muzeum Wincentego Pola w Lublinie znaczą bursztynowy szlak ostatnich kilku lat wspólnych wystaw malarstwa Krystyny Rudzkiej-Przychody i kolekcji oraz wizualizacji tajemnic tego kamienia Lucjana Gazdy, geologa, badacza lubelskiego bursztynu. Wystawa w Zamościu wpisuje się w bursztynową przeszłość miasta, co może nie jest powszechnie znane, które w pewnym okresie historii rozwijało się na szlaku czarnomorskiej odnogi szlaku bursztynowego. Wystawa „Przenikanie czasu z materią” to konfrontacja wrażliwości artystki i jej malarstwa inspirowanego skałami, skamieniałościami i skamieniałymi łzami Heliad z mitycznego Erydanu, sukcynitu-bursztynu z surową jego bryłą i cyfrowym zapisem odczytywanych w laboratorium jego tajemnic. Obrazy Krystyny, będące wysublimowanym materializowaniem wrażliwością artystki tajemnicy rodzenia się przed milionami lat życia, które w pewnym momencie czasu geologicznego eksplodowało bursztynem, kamieniem magicznym, rozbudzającym emocje w świadomości minionych cywilizacji, ale także współcześnie. Wystawa to połączenie wrażliwego i nastrojowego malarstwa Krystyny Przychody-Rudzkiej i bursztynów z kolekcji Lucjana Gazdy, w tym bursztynów lubelskich. Wystawa jest kontynuacją wspólnych działań wystawienniczych Krystyny Przychody-Rudzkiej i Lucjana Gazdy, które z różnym nasileniem trwają już 25 lat. Konsekwentnie konfrontują wizualizacje dostrzegalnego i podświadomego postrzegania artysty z naukowym odczytywaniem przekazu geologicznego zaklętych w pozornie martwych i niemych kamieniach – czytamy zachęcający opis w zaproszeniu.

Krystyna Przychoda-Rudzka
Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki 1990/1991.Studia na UMCS w Lublinie.Wieloletni członek , sekretarz obecnie w-ce prezes Zarządu Okręgu Lubelskiego ZPAP oraz członek Zarządu Głównego ZPAP(GSK). Autorka albumu „ uśmiech Rośliny”. Organizatorka i uczestniczka szeregu plenerów. wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Laureatka nagród i wyróżnień. .
Zorganizowała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych m.in: Instytut kultury Polskiej -Lipsk (Niemcy)-1989, BWA Rzeszów-1991, BWA Tarnów-1993, Munster(Niemcy)-1995,2002, Konsulat Generalny RP Nowy Jork(USA)-1997, Fundacja Kultury Polskiej New Jersej(USA), Galeria „Pod Podłogą” 2002 Lublin, Festiwal Nauki i Sztuki Uniwersytet w Siedlcach, Tajemnica Zielonej Materii” Lublin, Muzeum Nadwiślańskie „Geocykl” Kazimierz Dolny-2000. Od 25 lat Współpracuje z Geologiem dr. Lucjanem Gazdą tworząc cykle o temayyce geologicznej: Państwowe Muzeum na Majdanku Lublin 2006, Muzeum W Chełmie „Istota Materii”-2011, Oddział Muzeum Lubelskiego w Łęcznej „Dusza Kamienia Odrzuconego”-2011, Galeria Radia Lublin.
Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m.in.: „InterArt”Poznań-1988, Triennale Współczesnego Portretu Radom-1990, Międzynarodowa Wystawa w Sant Jacob(Austria)-1991, Plewen (Bułgaria)-1989, Inspiracje Ziemią Muzeum Nadwiślańskie Kazimierz Dolny 1991, Galeria De Cisseaux Paryż(Francja)-1992, Stadtmuseum Waldkraiburg(Niemcy)-1993, „Kwiaty Pejzaż”Stara Kordegarda Warszawa, Tokio (Japonia}-1993, Sacrum” Częstochowa, National Galery Melbourne(Australia)-1997, Współczesna Sztuka Polska Nowy Jork(USA)aukcja-2006 ,2007, 2008, 2009, Muzeum Północno –Mazowieckie Łomża, Ziemia 2000 Galeria ZPAP-Warszawa, BWA Rzeszów 2006 –2012, „Bliżniemu Swemu” Zachęta W-wa-2007,2009, 2011, Muzeum Lubelskie –Autograf, Salon wschodni Lublin, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Warszawa-208- 2010, „Akt’ Galeria Solvej Kraków-2008 , Orońsko BWA 2011, 2012, , 100 lat ZPAP Lublin 2011, Muzeum Archidiecezjalne- Lublin-2007, Muzeum Dom Długosza Sandomierz 2010, ,Katowice 2008, 2009, Jura-tajemnica Ziemi-BWA Częstochowa 2010, „Obecność” Lublin -2011.”Obecność 2012” Galeria Wydziału Artystycznego UMCS Lublin 2013, „Ogrody” BWA Wałbrzych 2013 pokonkursowa.

Laureatka nagród i wyróżnień m.in.: Galeria EL. Elbląg 1991 III nagroda, Oddech Warszawa-1991 III nagroda, Radom Współczesny wizerunek Madonny nagroda , Postawy BWA Rzeszów 1993 nagroda, Autograf-Muzeum Lublin –2001wyróżnienie, 2003 nagroda .Zasłużony Działacz Kultury, Złota odznaka ZPAP, nagroda Prezydenta Miasta Lublina, nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego Uczestniczka aukcji charytatywnych w kraju i za granicą. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych, państwowych i muzealnych.

 

Lucjan Gazda – geolog, absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk technicznych w dziedzinie górnictwa. Praca naukowa i dydaktyczna na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej oraz PWSZ w Chełmie. Autor ponad 100 artykułów związanych głównie z Lubelszczyzną, lubelskim węglem, lubelskimi surowcami kamiennymi i lubelskim bursztynem. Łączy archaiczne zaciekawienie materią pionierów geologii z nowoczesnymi metodami badawczymi. Przedmiot badań, minerały, skały i procesy geologiczne traktuje podmiotowo i emocjonalnie jako misterium rozgrywające się w kosmosie i historii materialnej cywilizacji. Na przestrzeni 25 lat aktywności zawodowej zaowocowało to kilkoma wystawami kamieni zwykłych oraz ich niezwykłego wnętrza wspólnie z lubelskimi artystami oraz organizacją międzynarodowego pleneru malarsko-rzeźbiarskiego i wystawy Zielone i Białe inspirowanego unikatowym kamienieniem chełmskim odkrywanym w badaniach archeologicznych.

Wystawę obejrzeć będzie można do końca października.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Oliwia Bojar
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Do hejterka ak
Jak Zamoyski nie zmieniał urzędników,...
kmicic 31 minut temu
Szanowni nauczyciele, powołujecie się ...
Robi 39 minut temu
Panie niedouczony dziennikarzu, już daw...
Tomek
Może by im ktoś debatę zorganizował?...
ad111
Argumenty "kościółkowych" zawsze te s...
ak
I tak od pięciu lat. Aktywność władz...
ja
upraszczasz i trywializujesz - w tym kra...
observer
a Zawiślak był bardzo aktywny w Sejmie...
TORRES20400
Szkoda w sumie klawiatury. Nie chodzi o ...
z_boku
Zawsze i wszędzie znajdą się ludzie k...
L19c
Niczego nie upraszcza natomiast utrudnia...
archeo
ubogi jest Twój "zestaw" sławnych ludz...
z_boku
Oczywiście, jesteśmy otoczeni komucham...
L19c
A jak inaczej można nazwać tych kolesi...
z_boku
Jeden facet kiedyś napisał (cytat): z ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018