R E K L A M A

Z I P

2. Region | Polityka i SamorządDaniel Czubara5 kwietnia 2017 FACEBOOK | 4070 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 20 komentarzy

Czarnek o Konstytucji

Źródło: YouTube

R E K L A M A    B O A R D

Wojewoda lubelski ostro krytykuje aktualną Konstytucję z 1997 roku. 

W związku z obchodzonym 2 kwietnia 2017 roku jubileuszem 20 lat przyjęcia Konstytucji RP wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podjął się krytyki ustawy zasadniczej. Temu tematowi poświęcił ostatni odcinek swojego vloga “Polska to nie wstyd”.

-Konstytucja była mocno wyczekiwana przez społeczeństwo. To była jedna z ostatnich konstytucji uchwalanych w krajach postkomunistycznych. To długie zwlekanie przyniosło negatywne efekty. Konstytucja niewątpliwie nowoczesna, w niektórych swoich płaszczyznach bardzo dobra, natomiast konstytucja, która przyniosła sporo strat, które odczuwamy do dzisiaj, jak choćby dzika reprywatyzacja w Warszawie.  Konstytucja, która wymaga radykalnych zmian w systemie sprawowania rządów. – ocenia Przemysław Czarnek. Zdaniem wojewody Konstytucja najpierw pisana była przeciwko Lechowi Wałęsie, a później po wygranej w wyborach prezydenckich przez Aleksandra Kwaśniewskiego, konstytucja pisana była pod prezydenta  wywodzącego się z obozu lewicowego. Z tego powodu zdaniem wojewody powstał konstytucyjny misz-masz , który wygenerował spór na linii prezydent – premier w kwestii kompetencji w zakresie polityki zagranicznej. Spór ten zdaniem wojewody Czarnka doprowadziło w konsekwencji do tragicznych wydarzeń w Smoleńsku w 2010 roku.

-Mamy absurdalny system rządów nazwany zracjonalizowanym parlamentaryzmem z elementami prezydencjonalizmu.(…) Ten konflikt na linii prezydent – prezes Rady Ministrów, prezydent za silny do klasycznego systemu parlamentarno -gabinetowego i jednocześnie za słaby do systemu pół-prezydenckiego, czy prezydenckiego doprowadził do bardzo poważnych konsekwencji jak 10 kwietnia 2010 roku. Nigdy by nie było dwóch wizyt dwóch polskich delegacji w Smoleńsku i Katyniu, jeśliby nie fakt, że trwał spór między prezydentem a prezesem Rady Ministrów o kompetencje w zakresie polityki zagranicznej, kompetencje, które do tej pory nie są jasne w Konstytucji. – uważa Przemysław Czarnek.  

 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 8.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "lawyer" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 8:41:23 napisał:
  Co ma Konstytucja do rozdzielenia wizyt premiera i prezydenta gdziekolwiek ? Nawet gdyby udawali się razem w jedno miejsce to tym bardziej powinni lecieć oddzielnymi samolotami !!! I od kiedy to urzędujący wojewoda może krytykować Konstytucję ? To już jest chore. Czekają tylko co powie nadprezes Kaczyński i czym prędzej powtarzają to samo albo dodają jeszcze więcej bzdur aby "błysnąć" i zostać zapamiętanym.
  17
  6
  R E K L A M A
 • "podpis" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 9:05:37 napisał:
  Jakbyś napisał "Co ma Konstytucja do zarąbania szpicy polskiej wraz z Prezydentem RP gdziekolwiek ? " bardziej oddaje specyfikę odmętów polskich absurdów i miejsca, gdzie głównie grilowana jest kiełbasa z lydla - do tego nie potrzebny jest niezależny ustrój.
  0
  3
 • "Jolka" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 10:40:01 napisał:
  To nie Konstytucja doprowadziła do "bardzo poważnych konsekwencji jak 10 kwietnia 2010 roku" tylko pycha i głupota. Premier Tusk poleciał do Katynia na zaproszenie premiera Rosji, a prezydent Kaczyński w ramach kampanii wyborczej, widząc żenująco niskie poparcie na po najsłabszej w wolnej Polsce prezydenturze. Natomiast bezpośrednią przyczyną tragedii była idiotyczna decyzja o lądowaniu w gęstej mgle na prymitywnym lotnisku. Amen!
  14
  4
 • "abc" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 11:15:55 napisał:
  Nawet najlepsza Konstytucja w rękach PiS jest nic nie warta. Moim zdaniem ten filmik to jedynie próba przypodobania się Jarkowi.
  15
  2
 • "Ojtam" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 11:38:25 napisał:
  Po co pisać nową konstytucję. Ciepły człowiek - jak o nim mówi marszałek senatu niejaki Karczewski - Aleksander Łukaszenko przyśle nam swoją. Jarkowi na pewno się spodoba.
  13
  2
 • "z_boku" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 11:50:59 napisał:
  Niedługo usłyszymy że mamy lewacką konstytucję. Facet lekko odleciał, dostał wytyczne z KC PiS i wypisuje to co naczelny członek wiodącej siły narodu chce usłyszeć. Niedługo będzie piał peany na cześć światłego kierownictwa z uwagi na niski deficyt budżetowy.
  6
  4
 • "Jobot" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 12:29:35 napisał:
  @z_boku - jestes nie na czasie ;) Jarek juz stwierdzil ze nasza konstytucja to jest relikt komunizmu czy tam socjalizmu a wiec jakby nie patrzec lewacka ;)
  5
  2
 • "ad111" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 12:36:20 napisał:
  Już niedługo do końca sami się zaorzą...:)
  11
  2
 • "z_boku" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 12:39:36 napisał:
  @"Jobot" - to jeszcze nie koniec, prawdziwe jaja mogą się dopiero zacząć, wszystko zależy od naczelnego członka jedynie słusznej siły przewodniej narodu.
  7
  2
 • "Maria" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 13:11:58 napisał:
  Sympatycy PO i Nowoczesnej mają przerwę na kawę? Nie musicie pisać nicków. I tak wiadomo, kto co napisał, która radna, który radny, który pełnomocnik. Znawcy wszystkiego i niczego. W realu mający problem ze skleceniem poprawnie, w języku polskim, kilku zdań.
  3
  12
  R E K L A M A
 • "spec" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 13:39:26 napisał:
  Maria to tak apropos tematu artykułu? Czy po prostu w urzędzie przerwa na kawę i dziś Twój dyżur na roztoczu :-) ?
  4
  3
 • "z_boku" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 16:38:37 napisał:
  Mario, do dzieła! Napisz kim jestem, podziel się tą wiedzą z innymi. Sam jestem ciekaw co się tam Tobie pomiędzy skroniami wyrabia. Tak na marginesie to zapomniałaś że poza sympatykami PO czy Nowoczesnej są jeszcze najohydniejsi ze wszystkich - "Koderaści". Śmiało demaskuj, świat potrzebuje tej wiedzy dlatego Twoja misja jest tak ważna.
  4
  3
 • "kordian" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 20:59:55 napisał:
  Lewackie oszołomstwo szczeka.
  2
  4
 • "fifi" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 21:15:58 napisał:
  Opowiadać brednie z takim przekonaniem to nie lada sztuka , smutne jest to, że robi t niby profesor prawa !!! Ale za dużą kasę nawet tzw. uczony się skundli!!
  4
  1
 • "klangor" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 21:42:40 napisał:
  Od kiedy "Rzotocze" jest organem propagandowo- informacyjnym, tego pożal się Boże " wojewody"??? To tak będzie już zawsze???
  4
  1
 • "Thomas" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 22:05:43 napisał:
  Powraca sprawa relokacji uchodźców w naszym województwie, konkurencyjne media zaczęły o sprawie pisać. ============================================================== Dużo, lepszą konstytucją była mała Konstytucja, która dawała duże prerogatywy prezydentowi. obecna konstytucja została napisana przez dwie partie których nie ma w sejmie jedna nie istnieje, druga nie weszła, a trzecia partia która jakimś cudem jest w sejmie w kolejnej kadencji nie wejdzie do sejmu. =========================================================== Tej złej konstytucji nie zmienimy teraz może kiedyś. Dużo lepsze rozwiązania dawała mała konstytucja. osobiście mam czyste sumienie, nie głosowałem za tą konstytucją w czasie referendum jak nie głosowali na nią moi koledzy - i to stosunkowo łatwo ich przekonałem. to co w tej konstytucji nie podoba mi się: to Rada Polityki Pieniężnej - przed tym to coś odpowiada - ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w kontekście ? Kolejna rzecz to preambuła - w tamtym czasie zaistniał o nią spór, ============================================================= jednak dla mnie najważniejsza jest święte prawo własności - konstytucja dopuszcza wywłaszczenie za słusznym odszkodowaniem.
  1
  0
 • "mm" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 22:49:03 napisał:
  Znaczy sie Czarnek próbuje wygrzać sobie "stołek" po zakończeniu kadencji.
  3
  1
 • "Thomas" dnia 5 kwietnia 2017 o godzinie 22:52:04 napisał:
  Na pewno jest lepszym wojewodą od Genowefy Tokarskiej,
  5
  4
 • "Thomas" dnia 6 kwietnia 2017 o godzinie 22:36:12 napisał:
  Daiek Czubara@ W zasadzie jaki jest sens tego artykułu? No właśnie jaki. Podejmując napisania tego tematu nie można cytować tylko i wyłącznie dra hab. Przemysława Czarnka. Rola dziennikarza w tym wypadku nie była nawet rolą polemiczną, w takim razie po co był ten artykuł. I tak ten artykuł jest niedokończony, w gruncie rzeczy nie została postawiona żadna teza, a szkoda. W zasadzie należy zacząć od tego czym jest konstytucja i jaka jest jej rola - czyli definicja konstytucji jako ustawy zasadniczej jako punk do podjęcia polemiki z prof. Czarnikiem pod kątem czy wnioski formułowane przez profesora Czarnka są zbyt daleko idące - krótko mówiąc czy się zgadzam czy nie. ========================================================================== Daniel Czubara podejmując temat Konstytucji RP z kwietnia 1997 r. powinien pokusić się o pewne tezy. Albo jest to konstytucja dobra, albo jest to konstytucja zła. Nie wiem jaka jest opinia redaktora. Przed tą konstytucją obowiązywała tak zwana mała konstytucja, która dzięki falandyzacji prawa (kolejne wygrywane rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym przez prezydenckiego Ministra prof. Lecha Falandysza , przez nadawała głowie państwa dużo większe uprawnienia. I tak np. prezydent mógł mianować własnych ministrów rządzie w tzw. resortach siłowych MSW, MON i MSZ, kolejną wygrana sprawą była sprawa powoływania członków KRiT - chodziło o zgodność z konstytucją odwołania marka Markiewicza (było to zgodne z konstytucją), spór o kontrasygnatę. ====================================================================== Konstytucja z 1997 r. znacząco zmniejszyła uprawnienia Prezydenta RP, który jest wybierany przez cały naród w wyborach powszechnych - to uważam za złe. Paradoksalnie jest to konstytucją również kwietniowa, z tymże konstytucja kwietniowa z 1935 dawała prezydentowi dużą władzę i prezydent nie był wybierany przez ogół społeczeństwa tak jak jest teraz ale w systemie elektorskim, przez sejm. Zamach majowy, będący skutkiem kryzysów parlamentarno - gabinetowych - częste dymisje premierów, generalnie chaos. ===================================================================== Swego czasu, temat zmian w konstytucji poruszył były prezydent A. Kwaśniewski, a mianowicie zaproponował aby po długim czasie od momentu jej obowiązywania powstała dyskusja na temat zmian w konstytucji na zasadzie czy niektóre zapisy przeszły próbę czasu itd.. Jednak osobiście wydaje mi się, że większym problemem nie są przepisy, bo w gruncie rzeczy nie są one takie złe, tylko to dlaczego tak jest a nie inaczej.
  2
  0
 • "Miś" dnia 7 kwietnia 2017 o godzinie 21:09:08 napisał:
  Słaby ten Czarnek,nie zna się na rządzeniu
  1
  0
  R E K L A M A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

PASEL 34 minuty temu
ilu wychowankow ? Panie WELCZ ?...
K.
Identyczną informację zamieścił wcze...
Wrzosek
A ile tam ludzi chodzi na ta V lige!?15-...
...
To przepraszam ilu kibiców spodziewasz ...
ad111
I trzeba się z Twoją oceną zgodzić, ...
œπæ
Mylisz się. Kiedy nowy rząd wygrał wy...
Thomas
Petru na prezydenta Zamościa....
Thomas
Szkoda, że nie miliardy, zawsze za mili...
Thomas
Ta sprawa ciągnie się jak flaki w olej...
Dirty Harry
Zarzuty są śmieszne i tak sformułowan...
name
ktoś wie o której jutro to spalenie ma...
parafianka
Trzeba przyznać, że Dyrektor Społeczn...
klangor
Widać, że wybory za pasem. Sezon na w...
kibic
Stachyra się zapewne jeszcze zastanawia...
kibic
Też wydaje mi się, że lepiej było pr...
z_boku
Ojtam ojtam, czepiać się o takie byle ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny