R E K L A M A

Z I P

CzytelniaSylwia Kardasz11 czerwca 2012 FACEBOOK | 4420 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Co zaginęło, zostanie odnalezione…

R E K L A M A    B O A R D

Recenzja autorstwa Sylwii Kardasz

 

Najpierw był Rzym, następnie Paryż, a teraz Waszyngton… Miłośnicy twórczości Dana Browna i wszelkich teorii spiskowych jednym tchem wymienią tytuły książek, do jakich się odnoszę… W swoich powieściach Brown opisuje bowiem historię i zabytki najważniejszych miast świata, umiejętnie łącząc również wątki historyczno – religijne z największymi odkryciami naukowymi. W najnowszym thrillerze „Zaginiony symbol” z 2010 roku, mamy do czynienia z identyczną konstrukcją, a jej centrum stanowią poczynania profesora Roberta Langdona, bohatera „Aniołów i demonów” oraz „Kodu Leonarda Da Vinci”. Tym razem wykładowca Harvardu, historyk i badacz symboli, Robert Langdon, przybywa do Waszyngtonu, gdzie na prośbę swojego wieloletniego przyjaciela i mentora, Petera Solomona, ma wygłosić wykład w zastępstwie za nieobecnego prelegenta. Jednak, kiedy dociera na miejsce okazuje się, że na wieczór wcale nie zaplanowano żadnego odczytu. Sala, w której miała się odbyć uroczystość, zionie pustką. Skonfundowany Langdon nie wie, co o tym wszystkim sądzić.

 

 

Tymczasem, pośrodku Rotundy zostaje odkryte makabryczne znalezisko – ucięta dłoń, udekorowana masońskim pierścieniem, z kilkoma wytatuowanymi symbolami na opuszkach palców. Przesłanie staje się oczywiste tylko dla profesora – to zaproszenie do dawno zaginionego świata skrywającego ezoteryczną mądrość. Kiedy okazuje się, że Peter Solomon, filantrop i prominentny członek loży masońskiej, został porwany, Harvardczyk wie, że istnieje tylko jeden sposób, by ocalić przyjaciela – przyjąć tajemnicze zaproszenie i udać się tam, gdzie zaprowadzą go zaszyfrowane wskazówki.

Po raz kolejny mamy odwołanie do tajemnej wiedzy i mistycznych rytuałów. Tym razem jednak będzie to opowieść o odwiecznej potędze masonów i sekrecie przez nich skrywanym, którego ujawnienie może zmienić losy świata. Jedne z najczęściej powtarzanych przez krytyków zarzutów wobec powieści brzmią: niemerytoryczna, absurdalna, naiwna, nieprawdopodobna…

A mnie się wydaje, że nieprawdopodobieństwem jest żądać faktów od fikcji literackiej… Dan Brown mija się z prawdą wielokrotnie, jego „Zaginiony symbol” jest wielobarwnym kolażem stworzonym z różnorakich ciekawostek i teorii spiskowych, ale to przecież nie literatura faktu, to czysta fikcja z faktograficznym tłem, modelowanym i przekształcanym tak, by zbudować napięcie w fabule… Zdecydowanie nie jest to nowy „Kod…” – nie szokuje, nie wprawia w osłupienie czy zdumienie swoim nowatorstwem. Nie ma jednak co oczekiwać cudów od gatunku już w sumie spopularyzowanego.

 

 

Nie ulega natomiast wątpliwości, że to po prostu mistrzowsko skonstruowany thriller, który intryguje i trzyma w napięciu: akcja w tempie ekspresowym, nagłe zwroty, wyścig z czasem, zagadki, labirynt symboli i enigmatycznych kodów, u boku Langdona jak zwykle piękna i mądra pani naukowiec, a przeciwko nim morderca – psychopata. Język oczywiście łatwy i przystępny, rozdziały krótkie, a ich zakończenia niedopowiedziane – jednym słowem pisarstwo lekkie, intrygujące, sensacyjne – czyli doskonała, rzemieślnicza robota. „Zaginiony symbol” to też kolejna powieść Browna o symbiozie nauki i religii, o przenikaniu się świata sacrum i profanum. Zaciekawia portret Waszyngtonu, jaki na potrzeby powieści buduje pisarz – miasta ufundowanego na tradycjach wolnomularskich i przez wieki ściśle z masonerią związanego. Zwraca on uwagę na genezę powstania Kapitolu, na zdobiącą go „Apoteozę Waszyngtona” Brumidiego czy istniejący pod nim labirynt sekretnych pomieszczeń i korytarzy, tworząc fascynujące, pełne niesamowitej historii miejsca akcji. Najciekawsze, że wspomniane w powieści miejsca, rytuały, rzeźby, freski, dzieła istnieją naprawdę… Trzeba tylko pamiętać, że tajemnicza historia to nie zawsze fakt… Książka jak najbardziej godna polecenia, nie tylko fascynatom teorii spiskowych i nierozwiązanych zagadek świata…

 

Autor: Sylwia Kardasz
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Kandydat Nizio... 50 minut temu
Czyżby kandydatem był pan Nizioł? P...
TORRES20400
Kandydat jest. Ale to nie ten, co wielu ...
Szymon
Nikogo nie poparli? Co z jedynym wspóln...
Normals
Przypatrzmy się tym Obywatelom teraz ju...
Normals
Zadanie pierwsze: pogonić komunę, /je...
z_boku
Mundurki wprowadził, cudne były ;)...
Nauczycielka
Pamiętam jakie cuda wymyślał pan Gier...
nikt
co by było , gdyby nie stary zarząd T...
nemezis
Objazdowa TRUPA cyrkowa. Takiej woltyże...
nemezis
Nie chce mi się wierzyć, że radnej po...
@ "socjal"
Pisać każdy może. Wszak żyjemy w wol...
z_boku
Dodatkowo podać personalia do publiczne...
L.
Dobry, stary pomysł. Był kiedyś pręg...
z_boku
Jednak powinna być przywrócona kara ch...
socjal
Czyli bez zmian widzę. Nie ma konstruk...
Emerytka
Czy Pani Mucha coś zaśpiewa w Zamości...
Brawo Zamość
Mieszkam poza Zamościem przepraszam z...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny