R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Lifestyletekst nadesłany3 listopada 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Co to jest botoks?

fot. nadesłane

Pierwsze zmarszczki zaczynają pojawiać się na twarzy już po 25 roku życia, jednak przy pomocy odpowiednio dobranych kremów można w skuteczny sposób zmniejszyć ich widoczność. Niestety wraz z wiekiem zmarszczki zaczynają się pogłębiać, dlatego też, aby się ich pozbyć, należy sięgnąć po coś mocniejszego w działaniu niż kremy. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się botoks, jednak co warto o nim wiedzieć?

Czym jest botoks?

Botoks zwany również toksyną botulinową lub jadem kiełbasianym to substancja, która od wielu lat wykorzystywana jest w medycynie estetycznej do walki ze zmarszczkami. Substancja ta wykazuje dosyć silne działanie, jednak warto wiedzieć o tym, iż jest ona naturalną toksyną, którą wytwarza się w laboratoriach z wyizolowanych szczepów określonych bakterii. Toksyna botulinowa wykorzystywana jest jednak nie tylko do walki ze zmarszczkami mimicznymi, ale również podczas leczenia nadpotliwości a efekty mogą utrzymać się nawet przez 6 miesięcy.

Jak działa toksyna botulinowa?

Działanie toksyny botulinowej nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ pomaga ona zablokować przedostawanie się bodźców z nerwów do mięśni twarzy. Niejedna kobieta kojarzy botoks z paraliżem określonej części twarzy, jednak taka sytuacja ma miejsce wyłącznie wtedy, gdy zaaplikowana zostanie większa dawka niż ta zalecana. W specjalistycznych gabinetach medycyny estetycznej lekarz dobiera odpowiednią i bezpieczną dawkę, wstrzykując substancję tylko w określone miejsca, dzięki czemu efekt jest całkowicie naturalny. Skóra w określonym miejscu przestaje się marszczyć, jednak najważniejsze jest to, iż po wstrzyknięciu botoksu nie dochodzi do paraliżu twarzy. Toksyna botulinowa wstrzyknięta zostaje wyłącznie w określone mięśnie twarzy, które na jakiś czas przestają być aktywne, dzięki czemu zmarszczki znikają z powierzchni twarzy.

Jak wygląda zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej?

Zabieg przy użyciu toksyny botulinowej nie trwa zbyt długo, ponieważ substancja zostaje wstrzyknięta tylko w kilka miejsc znajdujących się na twarzy. Wszystko odbywa się przy pomocy specjalnej, jednorazowej strzykawki, która składa się z bardzo cienkiej igły. Botoks najczęściej zostaje wstrzyknięty w okolicy powiek, skroni oraz ust, czyli w miejsca, w których najczęściej pojawiają się zmarszczki mimiczne. Jeśli chodzi o czas zabiegu, to trwa on najczęściej od 15 do 20 minut, a pierwsze efekty można zaobserwować już po około 3 dniach. Należy jednak mieść świadomość tego, iż na pełny efekt należy poczekać do około 2 tygodni. Tuż po zabiegu twarz może wyglądać na obrzękniętą, jednak w ciągu kilku godzin objawy te powinny ustąpić. Jeśli jednak się to nie stanie, należy czym prędzej wybrać się do lekarza, który przeprowadzał zabieg.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Z zabiegu polegającego na wstrzyknięciu toksyny botulinowej mogą skorzystać przede wszystkim osoby, które zmagają się ze zmarszczkami mimicznymi zlokalizowanymi w okolicy powiek, ust oraz czoła. Warto jednak wiedzieć o tym, iż na taki zabieg mogą również zdecydować się osoby, które zmagają się z nadmierną potliwością pach, stóp oraz rąk.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Wstrzyknięcie botoksu nie jest wskazane w przypadku kobiet będących w okresie ciąży i karmienia piersią, a także u osób, które zmagają się z chorobami sercowo-naczyniowymi i przyjmującymi antybiotyki oraz środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Zalecenia po zabiegu

Po przeprowadzonym zabiegu przy użyciu toksyny botulinowej niezwykle ważne jest to, aby zrezygnować z aktywności fizycznej, opalania się na słońcu oraz w solarium, a także schylania się i dźwigania ciężkich przedmiotów. Nie wolno również dotykać oraz masować miejsc, które zostały poddane zabiegowi przy użyciu botoksu. Zarówno przed jak i po zabiegu nie można przyjmować alkoholu, a nie zastosowanie się do wszystkich wymienionych zaleceń może skutkować efektem odwrotnym od zamierzonego.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Medycyny, Dermatologii, Urologii i Ginekologii Estetycznej Bona Dea z Krakowa.

 

 

 

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny