Artykuł ekspercki | Prawo i Biznes | Rolnictwo i Środowiskotekst nadesłany | kategoria: Artykuł ekspercki22 maja 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 5 komentarzy

Co łączy śmieci i powietrze?

pre-RDF, fot. nadesłane
R E K L A M A    B O A R D

W Zamościu dzięki budowie małej spalarni będzie czystsze powietrze. Obieg Przyszłości to wiele korzyści dla mieszkańców Zamościa – sąsiadów ciepłowni. Planowana inwestycja będzie wytwarzać ciepło na podstawie proekologicznej technologii.

Rozbudowa instalacji w oparciu o technologię wykorzystującą paliwo alternatywne przyczyni się do zmniejszenia ilości zużywanego dotychczas węgla. Do tego, wykorzystana technologia zredukuje ogólny poziom emisji i wpłynie na zmniejszenie zależności cen produkowanego ciepła od zmieniających się warunków na rynku węgla i odpadów.

Odzysk energii poprzez termiczne przekształcanie odpadów jest metodą uzupełniającą recykling. Obecnie wykorzystywane technologie termicznego przekształcania odpadów są całkowicie bezpieczne dla środowiska, pozwalają na pozyskanie energii z odpadów, które nie nadają się do powtórnego wykorzystania. Jakie to mogą być odpady?

To kryterium spełnia frakcja kaloryczna odpadów (Pre-RDF), zwana również frakcją resztkową, która pozostaje po recyklingu odpadów komunalnych. Ponieważ prawo zabrania składowania odpadów o wartości opałowej powyżej 6 MJ/kg, termiczne przekształcenie tych nienadających się do dalszego recyklingu odpadów jest jedyną możliwością ich wykorzystania. Proces ten może odbywać się np. w cementowniach oraz ciepłowniach i elektrociepłowniach. W cementowniach wykorzystywane są do produkcji m.in. cementu, natomiast w ciepłowniach i elektrociepłowniach do pozyskania ciepła i energii na lokalne potrzeby. Jedna i druga metoda powoduje zmniejszenie zużycia węgla, a co za tym idzie zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Niewielkie tego typu instalacje, mogące przetwarzać około 15 tys. ton paliwa alternatywnego rocznie o mocy cieplnej ok. 5 MW są odpowiedzią na obowiązujące przepisy i potrzeby samorządów. Taka ilość energii może pokryć lokalne zapotrzebowanie systemu ciepłowniczego w okresie letnim i wspomóc system zimą. Powstałe w ten sposób ciepło może być wykorzystane do ogrzewania mieszkań oraz grzania wody.

Jakie są doświadczenie Veolii w małych instalacjach termicznego przekształcania odpadów?

Grupa Veolia posiada oraz eksploatuje szereg instalacji o podobnej wielkości jak ta planowana w Zamościu. Wszystkie niżej wymienione i eksploatowane przez Veolia instalacje funkcjonują w oparciu o te same przepisy środowiskowe oraz muszą dotrzymać takich samych poziomów emisji co planowana Instalacja w Zamościu.

 • Sens (24 000 ton/rok);
 • Bayet (40 000 ton/rok);
 • Rochefort (2×15 500 ton/rok);
 • Sete (38 500 ton/rok);
 • Marignier (41 900 ton/rok);
 • Fourchamb (48 000 ton/rok);
 • Poitiers (2×24 000 ton/rok).

Dla przykładu instalacja w Sens we Francji jest porównywalnej wielkości do tej planowanej w Zamościu oraz znajduje się w znacznie mniejszej odległości od zabudowań niż lokalizacja ciepłowni w Zamościu.

Odzysk energii poprzez termiczne przekształcanie odpadów jest metodą uzupełniającą recykling, w pełni bezpieczną dla środowiska. A czy Ty jesteś za bezpiecznym przetwarzaniem odpadów?

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą Veolia. Więcej informacji na temat inwestycji w Zamościu www.obiegprzyszlosci.pl
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany | kategoria: Artykuł ekspercki
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Peter" dnia 22 maja 2019 o godzinie 11:19:44 napisał:
  Wyjaśnione że trudno jaśniej, działa tak w UE i wszyscy zadowoleni z eko spalarni ale zawsze znajdzie się jakiś tuman który zabobonami będzie straszył. A ciemny lud woli strachy niż sprawdzić jaka prawda
  R E K L A M A
 • "Argument" dnia 22 maja 2019 o godzinie 17:02:47 napisał:
  Jest gorzej bo u nas takich tumanów wykorzystują cynicy, którzy chcą zbić na ludziach kapitał polityczny. Ciekaw jestem co powie jeden cwaniak z drugim jak ludzie będą musieli płacić za śmiecie 2 albo trzy razy więcej? No pewnie w tedy będą krzyczeć, że to powinno być już dawno zrobione;)
  • "ed" dnia 22 maja 2019 o godzinie 19:06:51 napisał:
   w naszych realiach : 1 powstanie spalarnia ! 2 ceny śmieci i tak wzrosną !
 • "Do ‚ed’" dnia 24 maja 2019 o godzinie 1:50:46 napisał:
  Ceny śmieci rosną ale zobaczysz jak wzrosną jak trzeba będzie wozić do odległej spalarni. To nie tylko koszt transportu ale i brak konkurencji. Straszenie spalarnią to jakiś obłęd. Nie wiem czy wynika z głupoty czy ktoś ma w tym interes ale wystarczy spojrzeć na wymagane normy czystości i działające już spalarnie żeby wiedzieć że to straszenie niezorientowanych w temacie
 • "1" dnia 28 maja 2019 o godzinie 19:12:03 napisał:
  Oczywiscie są i takie opinie: ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z SKŁADOWANIEM ODPADÓW . Emisja niebezpiecznych substancji ze spalarni odpadów Zakłada się, że wysokie temperatury, panujące w spalarni, następuje rozkład rozkład spalanych substancji, które następnie zostaną usunięte wraz z gazami spalinowymi lub pozostają w popiele. Nie zawsze jest to prawda gdyż; aby uzyskać rozkład substancji na podstawowe składniki niezbędne są: odpowiednio wysoka temperatura i odpowiednio długi czas spalania. zwykle nie we wszystkich częściach paleniska istnieją identyczne warunki, w sensie ich temperatury, dostępności tlenu. znaczna ilość nowych związków chemicznych, jakie pojawiają się w spalinach, jest stopniowo syntezowania, w miarę jak gazy spalinowe są ochładzane zagrożenia gazami spalinowymi ze spalarni odpadów dotyczą przede wszystkim Lotnych pierwiastków toksycznych, takich jak rtęć, która zwykle znajduje się w niezwykłych ilościach w spalanych odpadach, ale jest trudno wychwytywana przez filtry; pewnych ilość silnie toksycznych substancji chemicznych, które pomimo niskiego ich stężenia w gazach spalinowych mogą stanowić zagrożenie zdrowotne dla miejscowej ludności przez swoją wysoką toksyczność i trwałość w środowisku Uważa się, że synteza dioksyn katalizuje miedź obecną na powierzchni pyłów węglowych, jakie powstają w gazach spalinowych. Wydajność reakcji zależy też od czasu jej trwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Do Jan
Słyszałam co nieco o tej wybitnej dzia...
Elżbieta
a co ma poseł Zawiślak do policji? dla...
widz2
skojarzylo mi sie z weselami, wybrana pa...
Marek
Wybory na miss i misstera na festiwalu f...
z widowni
Festiwal zacny. Przez lata podziwiany. Z...
wyborca
Zawsze głosuję na swoich, z naszego te...
Zniesmaczony ka...
Nie rozumiem tej akcji. Przypominam ksi...
KL
"Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi" - r...
Piotr
Niech ksiadz poprosi swojego szefa bisku...
gość
Jak widzimy na załączonym obrazku prot...
dziwne
nieprzytomny znaczy pijany?...
kontra
.Komu sie opłaca? "Żeby budowa spalar...
skrzat
krasnal ma odwrócić uwagę od brudu w ...
ak
Niestety, to jest bardzo osobisty sukces...
tito
Okazuje się że Zawiślak w dalszym ci...
OMG! Nie da si...
Powiem tak - za głupotę i straszenie l...
nie będę pła...
jak wzrosną opłaty za śmieci 10 razy ...
ak
Już pani Mazurek, z biurowca klasy A, z...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018