Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara4 maja 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 9 komentarzy

Co dalej z dawnym amfiteatrem?

Amfiteatr; fot. roztocze.net
R E K L A M A    B O A R D

Kiedyś było to miejsce imprez i koncertów, obecnie częściej hula tam wiatr, niż coś się dzieje. Mowa o dawnym zamojskim amfiteatrze.

Dawny amfiteatr czasy świetności ma już dawno za sobą. Mało kto dziś pamięta, że kiedyś odbywały się tam występy, imprezy, wydarzenia. W 2012 roku obiekt został wyburzony zbudowany na nowo, jako część projektu „Zamość miasto UNESCO, Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki”. Z amfiteatru zniknęło zadaszenie, zaplecze sceny. Powoli uszło też z niego życie. Od dłuższego czasu miejsce to świeciło pustkami i stało się ulubionym punktem spotkań wagarowiczów z pobliskich szkół.

Ostatnio amfiteatr stał się miejscem wydarzenia religijnego, była nim inscenizacja Misterium Męki Pańskiej. Wcześniej tereny amfiteatru posłużyły też za miejsce dla warsztatów w ramach jednej z edycji młodzieżowego festiwalu Wszystko Gra. W związku z ostatnimi Mistrzostwami Europy w piłce nożnej miała tam się też znajdować strefa kibica, jednak ze względu na warunki organizatora pomysł ten spalił na panewce.

W  tym roku, poza wspomnianą już inscenizacją Misterium Męki Pańskiej w dawnym amfiteatrze naprawdę prawie nic się nie dzieje. W zamyśle władz miasta obiekt może posłużyć aktorom podczas najbliższej edycji Zamojskiego Lata Teatralnego. O pomysły na przyszłość tego miejsce zapytaliśmy prezydenckiego doradcę.

-Na wstępie chcę wyjaśnić, że teren po amfiteatrze obecnie jest rawelinem, który jest  częścią fortyfikacji. Rawelin w zamyśle projektantów nigdy nie miał pełnić funkcji amfiteatru. Teren po byłym amfiteatrze nie był zaprojektowany technicznie pod kątem dużych eventów, spotkań, koncertów . Pomimo tego co roku odbywa się w tym miejscu Misterium Męki Pańskiej. W ubiegłym roku miała być utworzona strefa kibica na ME w piłce nożnej ale w związku z obostrzeniami organizatora UM Zamość  musiał  odwołać imprezę. Aktualnie planujemy aby w ramach Zamojskiego lata Teatralnego ten teren posłużył za scenerię jednego ze spektakli. Rozmawiamy również z różnymi grupami artystycznymi na temat ożywienia tego miejsca. Jesteśmy otwarci na różnego rodzaju propozycje ze strony mieszkańców miasta. – powiedział nam Marek Gajewski, doradca prezydenta Zamościa.

Czy znajdzie się grupa osób, lub stowarzyszenie chętne do zagospodarowania dawnego amfiteatru? Przykład Kazamaty Wschodniej Bastionu I, prowadzonej przez stowarzyszenie „Wszystko Gra”, pokazuje, że organizacje pozarządowe mają do takich przedsięwzięć dobrą rękę. Kazamata tętni życiem i co jakiś czas organizowane są w tym miejscu koncerty reprezentantów różnych gatunków muzyki. Ostatnio w kazamacie występowały legendy polskiego rapu: Tede i Peja.

Jeśli jakieś stowarzyszenie, lub ktoś z Czytelników ma pomysł na to, jak ożywić dawny amfiteatr to zapraszamy do dyskusji. Przedstawcie swoje rozwiązania w komentarzach.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 8.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Mu" dnia 4 maja 2017 o godzinie 8:47:43 napisał:
  Proponuje w okresie od czerwca do września w piątki (przykład) stawiać tam telebim i organizować pokazy filmów tematycznych np raz tydzień włoski innym razem tydzień z dokumentem itp.
  R E K L A M A
 • "trochę za późno" dnia 4 maja 2017 o godzinie 9:33:11 napisał:
  nie ma dawnego amfiteatru. Towarzysz Cz. umie pisać "nowy" ale gdzie indziej. O wykorzystanie tego koszmarku trzeba było pytać pomysłodawców zniszczenia starego i postawienia tego czegoś. A więc MZ i TK
 • "mieszkaniec" dnia 4 maja 2017 o godzinie 10:26:09 napisał:
  ,,Jesteśmy otwarci na różnego rodzaju propozycje ze strony mieszkańców miasta" najpierw rozwalili, wybudowali prowizorkę, ktoś przytulił kasę, a teraz się zastanawiają. Nie ma to jak zaczynać od dup* strony. Wy u góry bierzecie kasę za pomysły i teraz przez głupotę ma coś takiego tylko się marnować. Trzeba było zostawić stara konstrukcję trochę posprzątać coś wyremontować i by było elegancko
 • "czytelnik" dnia 4 maja 2017 o godzinie 14:16:44 napisał:
  Mieli pomysł na wyburzenie to niech teraz myślą co z tego zrobić. Reanimacja tego miejsca może być bardzo długa i niekoniecznie skuteczna. Szkoda.
 • "eljot" dnia 4 maja 2017 o godzinie 17:38:14 napisał:
  wybudować na tym miejscu normalny amfiteatr.zrobić scenę,zaplecze,zadaszenie i niech służy mieszkańcom.
 • "Marian" dnia 4 maja 2017 o godzinie 19:17:01 napisał:
  Proponuję posadzić kartofle albo tytoń.
 • "observer" dnia 4 maja 2017 o godzinie 19:44:49 napisał:
  teren po amfiteatrze jest obecnie rawelinem - pozostawiam tę wypowiedź bez komentarzy, chyba, że odwołamy się do Kmicica.
 • "." dnia 4 maja 2017 o godzinie 23:39:02 napisał:
  Problem jest w czymś innym amfiteatr można ożywić poprzez koncerty taki jak koncert z okazji SDM rok temu, Festiwal Eurofolk, Lato Teatralne. Te wydarzenia (odróżnić od koncertów) mogłyby być organizowane w tym miejscu. Wrażenia estetyczne, pod parasolkami konsumpcja piwa i mocnych alkoholi, a tutaj sztuka przez duże S. To po prostu kłóci się, samo w sobie budzi źle skojarzenia grania do przysłowiowego kotleta. Gdyby nie artyści i imprezy kulturalne starówka nie miałaby takiego oblężenia. W tym momencie warto zastanowić się po co wyburzenia i odbudowano amfiteatr? No właśnie po co?
 • "ak" dnia 5 maja 2017 o godzinie 7:56:03 napisał:
  Do stęsknionych za młodością. Moja zamojska świadomość sięga połowy lat siedemdziesiątych i nie przypominam sobie imprez w amfiteatrze. W drugiej poł. lat siedemdziesiątych jeszcze jakieś były, ale to pewnie był efekt nowości i tego, że Rynek Wielki był przez wiele lat w remoncie. Lata osiemdziesiąte dowiodły,że taki obiekt w Zamościu to chybiony pomysł. W dodatku amfiteatr ten zafałszował zupełnie czytelność fortyfikacji. Fortyfikacje zostały ostatnio uczytelnione. Niestety ignorancja na ich temat pozostała. Jest to "zasługa" miejskich urzędników. Jako przewodnik turystyczny zaproponowałem kiedyś zwiedzanie fortyfikacji przy pomocy melexa. Trasa jaką wyznaczyli mi urzędnicy pana Kozaka wykluczała zwiedzenie czegokolwiek, no więc zrezygnowałem. Zamiast tego pojawili się z melexami ludzie, którzy proponują przejażdżki a nie zwiedzanie. W każdym razie nie ma mowy o zwiedzaniu twierdzy. Po parku (część fortyfikacji) jeżdżą trójkołowcami kilkuletnie dzieci bądź tłuką się nimi rozwydrzone wyrostki. Jedni i drudzy stwarzają poważne niebezpieczeństwo dla spacerujących nie mówiąc już o niszczeniu alejek. Tylko tępy urzędnik może na coś takiego pozwolić, zakazując jednocześnie wjazdu melexom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Do hejterka ak
Jak Zamoyski nie zmieniał urzędników,...
kmicic 36 minut temu
Szanowni nauczyciele, powołujecie się ...
Robi 44 minuty temu
Panie niedouczony dziennikarzu, już daw...
Tomek
Może by im ktoś debatę zorganizował?...
ad111
Argumenty "kościółkowych" zawsze te s...
ak
I tak od pięciu lat. Aktywność władz...
ja
upraszczasz i trywializujesz - w tym kra...
observer
a Zawiślak był bardzo aktywny w Sejmie...
TORRES20400
Szkoda w sumie klawiatury. Nie chodzi o ...
z_boku
Zawsze i wszędzie znajdą się ludzie k...
L19c
Niczego nie upraszcza natomiast utrudnia...
archeo
ubogi jest Twój "zestaw" sławnych ludz...
z_boku
Oczywiście, jesteśmy otoczeni komucham...
L19c
A jak inaczej można nazwać tych kolesi...
z_boku
Jeden facet kiedyś napisał (cytat): z ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018