R E K L A M A

Z I P

Edukacja | ZamośćDaniel Czubara23 września 2016 FACEBOOK | 3993 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 8 komentarzy

Co czeka nauczycieli gimnazjów?

foto: Hemera

R E K L A M A    B O A R D

Zapowiedziana przez ministerstwo edukacji likwidacja gimnazjów to dla wielu nauczycieli uczących w tym typie szkół wizja utraty pracy. Jak zamierza rozwiązać ten problem zamojski samorząd?

Ten rok szkolny rozpoczął się dużymi zmianami, a jeszcze większa czeka nas – a raczej pedagogów i młodzież we wrześniu 2017 r. Najważniejsza to taka, że uczniowie kończący szóstą klasę zamiast pójść do gimnazjum, mają zostać w szkole podstawowej, która zostanie wydłużona do ośmiu lat. Zlikwidowane mają być gimnazja, a nauka w liceach ogólnokształcących ma być wydłużona z trzech do czterech lat.

Zmiany te w dłuższej perspektywie przyniosą zwolnienia, głównie wśród nauczycieli likwidowanych gimnazjów.

– Nie da się tego uniknąć, ponieważ dojdzie do głosu kilka niekorzystnych czynników. Po pierwsze – nieubłagana demografia, następnie cofnięcie sześciolatków, czyli zatrzymanie ich w przedszkolach. Gimnazjum będzie wygaszane, a rocznik 2016-2017, który teraz pójdzie do szkół bardzo okrojony. Myślę, że sukcesem będzie utworzenie po jednej klasie pierwszej w zamojskich szkołach, a na pewno będą też takie gminy, gdzie nie zostaną w ogóle utworzone klasy pierwsze. To w konsekwencji spowoduje trudną sytuację, gdy w szkole średniej zabraknie dwóch roczników – mówiła już w czerwcu, po zapowiedzi przez MEN likwidacji gimnazjów, w rozmowie z roztocze.net  Małgorzata Nowosad-Pałczyńska, prezes zamojskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

-My w mieście nie przewidujemy w tej chwili żadnych zwolnień. Nie mamy takiej potrzeby. Wprost przeciwnie, staramy się utrzymywać na tym samym poziomie kadrę nauczycielską i tutaj podziękowania należą się dyrektorom szkół. Niesamowita solidność, gospodarność. Bardzo często jest tak, że jeśli w podstawówce lub gimnazjum nauczyciel nie ma pełnego pensum godzinowego to dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły lub zespołu szkół oddaje godziny, nie zatrudnia nowych osób, nie szuka innych rozwiązań, tylko pomaga tym, którym brakuje w uzupełnieniu etatu. To jest podejście, które będziemy stosować. – mówił w wywiadzie dla TVK Zamość prezydent miasta Andrzej Wnuk.

– Jeśli się okaże, że po wygaszaniu gimnazjum będą problemy z nauczycielami, będziemy ich zatrudniać w podstawówkach, będziemy starali się ich przenosić do liceum, do szkół ponadpodstawowych, po to, by każdy nauczyciel, który pracuje w tej chwili miał zatrudnienie – wyjaśniał dalej prezydent.

Zawsze jest jednak małe ale…

-Jedyny problem, jaki widzę na dzień dzisiejszy jest niż. Jeśli będzie niż demograficzny i będzie problem z naborem do szkół to wtedy może być konieczność redukcji zatrudnienia. Na dzień dzisiejszy, po naborze tegorocznym tego problemu nie ma. – podsumował tę kwestię prezydent Wnuk.

 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "pedagod" dnia 23 września 2016 o godzinie 8:27:01 napisał:
  Myślę, ze tutaj kompetencje powinny decydować a nie czynnik, o którym mówi prezydent!
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Polska" dnia 23 września 2016 o godzinie 9:01:23 napisał:
  Wiadomo że będą zwolnienia, tylko znajomi zostają, niektórzy zatrudnieni byli w maju ,by zostać w szkole nauczycielem, bo mamusia też pracuje w sz.p.nr.4. to załatwiła córce Katarzynie po skończonych studiach bo pracy potrzebowała.
  0
  0
 • "gość" dnia 23 września 2016 o godzinie 10:17:27 napisał:
  Nauczyciele to jedna wielka klika! W szkołach pracują znajomi znajomych więc dbają i będą o stołki. To powinien być zawód z powołaniem, ale ludzie idą uczyć żeby się nie napracować. Zwolnień nie będzie bo pani od biologii szybko zrobi podyplomowepolski mmatematykę lub coś tam i zzostanie w szkole. Przecież od lat się praktykuje że nauczyciele uczą kilku przedmiotów SZKOLNICTWO. ...
  0
  0
 • "." dnia 23 września 2016 o godzinie 10:21:19 napisał:
  Przede wszystkim dobro dzieci. Cieszę się, że w końcu ten nieudany twór zwany gimnazjum idzie do lamusa. Reforma Edukacji nie sprawdziła się jak wszystkie 4 Reformy Jerzego Buzka. Gimnazjum trochę więcej niż szkoła podstawowa, ale nawet nie zawodówka nie mówiąc o szkle średniej - i tak trwaliśmy przez 16 lat, ani gimnazja nie wyrównywały szans, tylko niepotrzebnie kosztowały. Ponadto uważam, że klasy nie powinny być liczne i liczyć po 28 osób tak się często zdarza i nie powinny przekraczać 20 uczniów, no chyba że warunki lokalowe nie pozwalają na utworzenie dodatkowej klasy. Dlaczego w wielu przypadkach gimnazja i podstawówki będące w jednym budynku mają dwóch dyrektorów, swoje administracje itd.. Obecny system umożliwiał prowadzenie szkól podstawowych i gimnazjów w ramach Zespołu Szkół - a mianowicie Gimnazja i Podstawówki miały jednego dyrektora - całkiem nieźle to funkcjonowało, przede wszystkim mniejsze koszty o zbędną biurokrację. Dlaczego nie wprowadzone bezwzględnego nakazu prowadzenia dwóch szkół w jednym budynku w ramach zespołu szkół, tylko dwie dyrekcje, dwie administracje i dodatkowy personel pomocniczy. Przecież tak na dobrą sprawę przy połączeniu podstawówki z gimnazjami stanowiska dyrektorskie będą się dublowały, tak jak działy księgowości - i tutaj będą zwolnienia o ile tych pracowników nie da się rozlokować. Liczenie, że ktoś przejdzie na emeryturę a tym samym zwolni się zasób kadrowy tam gdzie jest zbędny, albo powstanie nowe miejsce pracy Ile kosztował brak takiego rozwiązania, a mianowicie prowadzenie gimnazjów i podstawówek w ramach zespołu szkół z jedną dyrekcją? 0d 1999 r. kiedy Reforma Buzka wprowadziła gimnazja lepiej nie pytać. 3 lata szkoły średniej, 3 lata gimnazjum i 6 lat szkoły podstawowej daje w obecnym systemie w sumie 12 lat. W starym systemie było 8 klas szkoły podstawowej i 4 lata szkoły średniej - czyli też 12 lat. Z całą pewnością, nauczycieli da się przesunąć do szkół podstawowych - szkoła podstawowa zostanie wydłużona o 2 lata, i do szkół średnich które zostaną wydłużone o jedną klasę. W wyniku tych przesunięć nauczycieli będą musieli się albo doszkalać, co w zasadzie jest nawet do tej pory nieodłączną częścią pracy nauczyciela. Aczkolwiek pomimo, że liczba klas w starym i nowym systemie będzie taka sama, a w przypadku techników nawet o jedną więcej - z całą pewnością będą nauczycieli których nie da się racjonalnie rozlokować.
  0
  0
 • "Uważny" dnia 23 września 2016 o godzinie 11:53:45 napisał:
  Skoro "starzy" nauczyciele zostają to młodzi absolwenci studiów o specjalności nauczycielskiej będą uciekać z Zamościa i omijać go szerokim łukiem.
  0
  0
 • "observer" dnia 23 września 2016 o godzinie 14:35:17 napisał:
  co czeka nauczycieli (i nie tylko) - DOBRA ZMIANA. I bez komentarza.
  0
  0
 • "." dnia 23 września 2016 o godzinie 15:50:17 napisał:
  Co czeka uczniów jeżeli zostaną Gimnazja??
  0
  0
 • "kronikarz" dnia 25 września 2016 o godzinie 15:11:43 napisał:
  Chciałbym wysłuchać zdania przewodniczącego "Solidarności" nauczycielskiej. Wiadomo, że komuniści nie będą chwalić zmian wprowadzanych przez obecny rząd. Nawet tych najlepszych. Nie oszukujmy się, ta zmiana w oświacie jest bardzo dobra. Wystarczy obejrzeć wyniki matur z ostatnich kilku lat. Porażka polskiej edukacji. Nauczyciele gimnazjalni przejdą do podstawówek, ktoś musi uczyć biologii, geografii, chemii, fizyki. Dobrzy matematycy, poloniści , angliści, germaniści, nauczyciele historii, plastyki, muzyki, techniki będą uczyć w szkołach podstawowych. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej wrócą do edukacji wczesnoszkolnej. Wystarczy mieć licencjat, żeby kontynuować edukację na studiach podyplomowych na zupełnie innym kierunku Studia podyplomowe będą z powrotem podniesieniem kwalifikacji, wsparciem a nie sposobem na przeżycie. "jak nie będą mnie potrzebować jako informatyka, będę uczyła polskiego, jak nie będą potrzebować matematyka, będę uczyć historii", itd, itd. W tej chwili wystarczy mieć licencjat, żeby kontynuować edukację roczną lub dwuletnią na studiach podyplomowych na zupełnie innym kierunku, kiedyś trzeba było mieć najpierw magisterium. Przez rok czy przez dwa nikt się nie przygotuje do nauczania innego przedmiotu. Najwyższy czas, żeby to zmienić. Poziom nauczania wyraźnie wzrośnie.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

xxx
Kupiłem sobie karnet a na pierwszy mecz...
obserwator
I jeszcze niech Padwa poprawi nagłośni...
Dzieci we mgle
Nie będę się czepiał czemu w roku wy...
Jacek
To prawda. Zero organizacji, zupełnie b...
buhahaha
hehehehe i tak wszyscy razem o jednej go...
Thomas
Tylko czy ocenie merytorycznej komentar...
Janko
Uwielbiam Zwolaka. Gdziekolwiek się poj...
Jarek z sitanca
Andrzej daj spokój :)...
as
Piękny i szczytny cel tylko szkoda , ż...
Zmarzniety
Stare Miasto było wyludnione zupełnie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny