R E K L A M A

20 lutego 2017

roztocze.net

AKTUALNE TEMATY :    BUDŻET OBYWATELSKI

R E K L A M A

XV Szturm Szturm Twierdzy Zamość i Wizyta ChmielnickiegowA.D 2017 odbędzie się 26 maja. Jako pierwsi publikujemy program imprezy i przedstawiamy niektóre jej szczegóły.

Już za trzy miesiące na zamojskich Plantach odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń z XVII wieku.

Oblężenie Zamościa miało miejsce podczas powstania Chmielnickiego w 1648 roku. Na przełomie października i listopada kozacka armia podeszła pod Zamość. Bohdan Chmielnicki podjął próbę zdobycia tego miasta-twierdzy, ale bez wiary w sukces. W I poł. XVII wieku Zamość był najnowocześniejszą i najpotężniejszą twierdzą w Rzeczypospolitej i Europie Wschodniej. Okalały go potężne fortyfikacje z licznymi bastionami. O stan techniczny murów, artylerii oraz liczebność załogi stale dbał Jan Sobiepan Zamoyski – III Ordynat Zamojski (a także szwagier Jeremiego Wiśniowieckiego). Siły najeźdźców szacowano na kilkanaście tysięcy ludzi. Twierdzy broniło około 4700 ludzi (w tym 2100 piechoty, 200 rajtarów, 1400 szlachty i 1000 mieszczan) pod dowództwem kasztelana elbląskiego Ludwika Wejhera i margrabiego Władysława Myszkowskiego. W mieście schroniło się wielu uciekinierów z okolicznych wsi i miasteczek, a nawet z Rusi, Podola i Wołynia. Podczas oblężenia uwidoczniła się wada konstrukcyjna twierdzy. Kozacy przekopali groblę szczebrzeską i spuścili wodę ze stawu, odsłaniając południową część fortyfikacji. Zmusiło to obrońców do skoncentrowania na tym odcinku dużych sił. Bohdan Chmielnicki nie miał jednak dużych dział pozwalających na zdobycie Zamościa szturmem, poza tym zbliżała się zima, do której oblegający nie byli przygotowani. Natomiast obrońcy nie mogli liczyć na odsiecz, nie posiadali także dostatecznej ilości żywności niezbędnej do wykarmienia załogi i ludności, która szukała schronienia za murami twierdzy. Dlatego już po 17 dniach zawarto korzystny dla obu stron układ o wypłaceniu przez zamościan okupu.

Wracając do do czasów nam współczesnych należy zaznaczyć ,że tegoroczna edycja Szturmu będzie wyjątkowa.

-Doliczyliśmy się z pomocą Tomka Nawrota i Marka Kasprzyka którzy lata temu rozpoczęli zabawę. Że w 2017 Szturm odbędzie się po raz XV. No cóż chcąc nie chcąc musimy zaplanować wielkie podziękowanie dla wszystkich którzy kiedykolwiek przyłożyli własna cegiełkę do rozwoju Szturmu i jego powodzenia. – mówi Leszek Sobuś z Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Jana Sobiepana Zamoyskiego. 

Tegoroczny szturm to nie tylko bitwy i potyczki z Kozakami, ale również i pokaz jak wyglądało życie w XVII wieku.

-Planujemy podczas szturmu bazar historyczny na płycie rynku wielkiego z pokazami sztuki rzemieślniczej – wylicza Leszek Sobuś.

Wstępny Program Szturmu Twierdzy Zamość 1648-2017 – Wizyta Chmielnickiego:

Piątek 26 maja 2017

20.00 Przemarsz wojsk ulicami miasta

21.00 Rynek Wielki
otwarcie XV Szturmu Twierdzy Zamość

Sobota 27 maja 2017
12.00 Rynek Wielki 
Prezentacja grup rekonstrukcyjnych

13.00 Planty
eliminacje w turnieju Szabli bojowej
13.30 Planty fosa
eliminacje w turnieju łuczniczym
14.00 Planty
gry i zabawy plebejskie
16.00 Planty
jeździecki turniej sprawności rycerskiej
19.00 Planty
bitwa na przedpolach Zamojskiej Twierdzy z przednia strażą wojsk Chmielnickiego.
Kozacy Jazda, Piechota Autorament Cudzoziemski i Narodowy
20.00 Planty
Wprowadzenie do oblężenia miasta.
21.00 Planty
atak Kozaków na przyczółek mostowy
Kozacy Jazda, Piechota Autorament Cudzoziemski i Narodowy
21.20 Planty – fosa
spalenie mostu bitwa artyleryjska 20/30min
od 21.30 nocne zwiedzanie kazamaty.

Niedziela 28 maja 2017
Rynek Wielki 12.00
Jan Sobiepan Zamoyski przejmuje Zamość po powrocie z elekcji Jana Kazimierza Od dowodzącego twierdzą podczas oblężenia Ludwika Wejhera
przegląd wojsk.
12.30 Rynek Wielki
Musztra pokazy grup rekonstrukcyjnych.
13.30
Zakończenie widowiska

13 lutego 2017
Autor:
Kultura i rozrywka | Zamość

Oceń artykuł klikając na gwiazdki!

Liczba ocen: 3

R E K L A M A

    3 komentarze

Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy poniżej.
Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
 1. "observer" dnia 13 lutego 2017 o godzinie 12:48:57 napisał:
  UFF - odetchnąłem, wynik historyczny znam. Ale bałem się, że co będzie, gdy po Zamościem ze swoimi podjazdami stanie ataman kaczynski.
  3
  0
 2. R E K L A M A

 3. "krasnystaw" dnia 13 lutego 2017 o godzinie 13:35:31 napisał:
  Obijanie sie od muru do muru nic nie jest z zegarkiem ,czekanie na gawiedź .miedzy imprezami ,występami gawiedzi w strojach nic sie nie dzieje kiedyś było to połączone z jarmarkiem hetmańskim było jak spędzić czas pomiędzy występami a teraz obijanie się główny organizator liczy ze jest kimś najlepszym i ludzie czekaj na jego pokaz a co maja robić pomiędzy .porostu impreza nie do końca zorganizowana by turystom zapewnić czas na cały dzień
  2
  0
 4. "Franciszek" dnia 13 lutego 2017 o godzinie 18:57:24 napisał:
  Ataman Kaczyński byłby zapewne mniej groźny niż np. Komisarz Ludowy "observer".
  0
  2


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

R E K L A M A