R E K L A M A

Z I P

Chełm | TurystykaOliwia Bojar16 listopada 2017 FACEBOOK | 5208 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1)

Chełm: Krypty pod bazyliką niedługo dostępne dla zwiedzających

Podziemia pod Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej, foto strona internetowa Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej
R E K L A M A    B O A R D


Już jesienią przyszłego roku pierwsi zwiedzający będą mogli zejść do krypt pod Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej.

Jak informuje Radio Lublin właśnie zakończono tegoroczny etap eksploracji krypt pod bazyliką na Górze Chełmskiej, gdzie przez 800 lat chowano zarówno duchownych, jak i świeckich możnych.

Podczas prac w podziemiach wykonano już wentylację i oświetlenie przygotowując je tym samym do fazy udostępnienia zwiedzającym.
Dla tych na początku udostępnionych zostanie kilka krypt, gdzie spoczywają znani duchowni.
Jak powiedział Radiu Lublin kierujący pracami archeolog Stanisław Gołub zbadano ponad 200 grobów stanowiących materiał dotyczący obrządku pogrzebowego w średniowieczu i czasach nowożytnych. Wyjątkowe według badaczy są pochówki biskupów unickich jak np. Porfiriusza Skarbka-Ważyńskiego, który organizował ruch poparcia dla Tadeusza Kościuszki.
Archeolodzy wykonali już 4/5 badań, ale dopiero po ich ukończeniu podziemia zostaną udostępnione. Do opracowania pozostała jeszcze dokumentacja budowlana, która stanowić będzie podstawę do ubiegania się o finansowanie dalszych prac przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor: Oliwia Bojar
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "Tadeusz K." dnia 16 listopada 2017 o godzinie 13:59:45 napisał:
    Porfiriusz Ważyński wielki nie doceniony patriota.To z nim w Chełmie Kościuszko omawiał plany insurekcji 1794 roku.Natychmiast po przysiedze złożonej na krakowksim rynku szlachta Ziemi Chełmskiej jako pierwsza w całej Rzeczypospolitej poparła czynnie powstanie.
    R E K L A M A

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny