R E K L A M A

Z I P

Biłgoraj | Edukacja | Zamośćtekst nadesłany19 czerwca 2018 FACEBOOK | 5235 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Bukowina: Jubileuszowe X Spotkania Akademickie

Fot. MS
R E K L A M A    B O A R D

W ubiegłą niedzielę, 17 czerwca, w Bukowinie odbyły się jubileuszowe X Spotkania Akademickie, których współorganizatorem była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu.

Uroczystość rozpoczęła się w kościółku rektorskim. Na początku dr Justyna Misiągiewicz odczytała wykład przygotowany przez prof. dr. hab. Henryka Chałupczaka pt. „Fenomen 11 listopada 1918 r.”. Po wykładzie odbyła się msza święta odprawiona przez duszpasterza akademickiego ks. Jerzego Frankiewicza oraz ks. Zbigniewa Gaca.

Po mszy, władze oraz pracownicy uczelni zostali zawiezieni dorożkami spod kościółka do gospodarstwa agroturystycznego Kary Mustang, gdzie odbyła się część artystyczna wydarzenia. Władze uczelni zostały przywitane tradycyjnie wypiekanym chlebem, po czym nastąpiły okolicznościowe przemówienia pomysłodawców Spotkań Akademickich, a także obecnego rektora PWSZ w Zamościu dr. hab. Andrzeja Samborskiego, który podziękował za realizację dotychczasowych Spotkań i zapowiedział ich kontynuację. Głos zabrali również m.in. poseł na Sejm RP Genowefa Tokarska, która od początku wspierała inicjatywę Spotkań Akademickich w Bukowinie, starosta biłgorajski Kazimierz Paterak oraz wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko.

Przed publicznością zaprezentowały się zespoły artystyczne i soliści, m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Tanew” z Biłgoraja, zespół Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Retrospekcje” z Biłgoraja, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie, ludowe zespoły z Gminy Dzwola i Biszcza. Przed publicznością zaprezentował się także zespół z ramienia PWSZ w składzie: studentka pedagogiki Katarzyna Noworol, wykładowca dr Janusz Skwarek, Maciej Skwarek oraz Jerzy Bałakut. Odbyły się również konkursy i zabawy dla dzieci. Uczestnicy imprezy otrzymali pamiątkowe wydawnictwo z okazji jubileuszowych Spotkań Akademickich. Dodatkowo przygotowano również wystawy: „10 lat Spotkań Akademickich”, „100-lecie odzyskania niepodległości” „Bukowina w fotografii” oraz „Nagroda Pro Publico Bono dla Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny”.

Jubileuszowe X Spotkania Akademickie w Bukowinie zorganizowali wspólnie: Stowarzyszenie na rzecz Bukowiny, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu, Wójt Gminy Biszcza, parafia rzymsko-katolicka pw. NSPJ w Biszczy, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju PWSZ w Zamościu „Pro Academia” oraz gospodarstwo agroturystyczne Kary Mustang. Jubileuszowe X Spotkania Akademickie w Bukowinie zorganizowali wspólnie: Stowarzyszenie na rzecz Bukowiny, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu, Wójt Gminy Biszcza, parafia rzymsko-katolicka pw. NSPJ w Biszczy, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju PWSZ w Zamościu „Pro Academia” oraz gospodarstwo agroturystyczne Kary Mustang.

 

Dlaczego Spotkania Akademickie odbywają się w Bukowinie?

W 1600 r., sześć lat po powstaniu Akademii Zamojskiej, hetman i kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski ufundował Bukowinę jako wieś akademicką, która odtąd dostarczała dochodów Akademii, a także stała się miejscem wypoczynku jej profesorów. Burzliwa historia naszej ojczyzny sprawiła, że po latach rozkwitu, Akademia została zamknięta przez zaborców austriackich w XVIII wieku.

W 2005 roku powstała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu. Po utworzeniu zamojskiej PWSZ, Jan Gałan, ówczesny kierownik Wydziału Edukacji, Promocji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, wyszedł z inicjatywą reaktywowania związków między akademickim Zamościem a Bukowiną, w której po dziś dzień znajduje się zabytkowy drewniany kościół, pełniący dawniej funkcję kościoła rektorskiego. W 2008 roku doszło do spotkania Jana Gałana, ówczesnego rektora PWSZ prof. dr hab. Waldemara Martyna, kanclerza PWSZ Jerzego Korniluka oraz prezesa Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny Andrzeja Fusa, którzy postanowili podjąć współpracę.

22 czerwca 2008 roku, trzy lata po powstaniu PWSZ, nastąpił symboliczny powrót profesorów do Bukowiny. Wówczas w Bukowinie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Senatu PWSZ w Zamościu, który podjął uchwałę  pt. Dziękczynienie akademickie, jako wotum Bogu i miejscowemu społeczeństwu za wielowiekowe wspieranie Akademii Zamojskiej. Akt Dziękczynienia został zawieszony w kościele rektorskim. Od tamtej pory co roku w czerwcu w Bukowinie odbywają się Spotkania Akademickie.

 

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny