R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | ZamośćRobert Moteka30 grudnia 2016 FACEBOOK | 4434 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 38 komentarzy ()

Budżet Zamościa uchwalony

Radni. Sesja budżetowa (2016). Fot. R. Moteka
R E K L A M A    B O A R D

Rekordowo wielki po prawie 3 godzinnej dyskusji, budżet został uchwalony stosunkiem głosów 13:10.

Nie bez echa budżet przeszedł wśród mieszkańców. Prezentujemy poniżej dwa wystąpienia.

 

Za Przeciw
Budzyńska Joanna (KWW MZ)Kitka Szczepan (PiS)
Godzisz Ireneusz (PO)Kudela Marek (PO)
Kurzępa Piotr (PiS)Nowakowski Wiesław
Kucharska Elżbieta (PO)Obszański Jan (PiS)
Kutyła Adam (KWW JN)Pawlik Adam (PiS)
Łuczka Leszek (KWW MZ)Pfeifer Marta
Małysz PiotrPogódź Marek (PiS)
Matwiejczuk Jan (KWW MZ)Walewander Marek (PiS)
Nizioł Jerzy (KWW JN)Zagdański Dariusz (PiS)
Nowosad Dorota (KWW JN)Zwolak Rafał (Nowoczesna)
Sędłak Wanda (PiS) 
Sowa Krzysztof 
Stręciwilk-Gościcka Maria (KWW MZ) 

 

KWW MZ – Komitet Wyborczy Wyborców Marcina Zamoyskiego
KWW JN – Komitet Wyborczy Wyborców Jerzego Nizioła

Komentarz:

Jak widać z zestawienia i dyskusji (poniżej) Prawo i Sprawiedliwość jest podzielone na prawą i lewą część.  Większość radnych PiS głosowała przeciw budżetowi. Budżet przeszedł głównie dzięki poparciu radnych Komitetu Wyborczego Wyborców Marcina Zamoyskiego ze wsparciem radnych Platformy Obywatelskiej i Komitetu Wyborczego Wyborców Jerzego Nizioła. Czy to jest kolejny sygnał, że  w przyszłych wyborach obecny prezydent wystartuje z poparciem Marcina Zamoyskiego? Na ten moment na poparcie części Prawa i Sprawiedliwości raczej nie może liczyć. Choć jak widać z wypowiedzi mieszkańca część elektoratu PiS została uwiedziona przez niego na przysłowiowy zabój. Wszystko okaże się już za niecałe dwa lata. Dziś już widać, że opozycja prezydencka słabnie ilościowo i jakościowo.

W zasadzie nikt z występujących przeciw budżetowi nie był wstanie przedstawić prostych populistycznych argumentów przeciw. Wyjątkiem (o tempora o mores) był Rafał Wszoła niestety “jest nierozumiany przez większość społeczeństwa” – jak sam twierdzi. Na tym tle prezydent i zwolennicy błyszczeli argumentami, również ad personam.  Radny Piotr Małysz przypomniał o tym kto z opozycji ma ile kredytów i ile zarabia (informacje publiczne, radni składają oświadczenia majątkowe) argumentując jednocześnie, że w tym ujęciu są bardziej zadłużeni niż miasto. Proste i genialne zarazem, nikt ze wskazanych osób z opozycji nie był w stanie przedstawić adekwatnie ciętej riposty.

Budzi się jednak pytanie, czy radny Małysz stając w roli rzecznika prezydenta i wskazując jak budżet jest zgodny z programem prezydenta nie zbliżył się za bardzo do funkcji rzecznika prasowego. W kontekście ostatnich jego związków ze spółką miejską jego wystąpienia mogą być odbierane mniej wiarygodnie. Ocenę pozostawiam Państwu.

Mistrzem socjotechniki czy też alternatywnej matematyki okazał się jednak Jerzy Nizioł obliczając jak to biorąc 29 milionów kredytu miasto de facto weźmie 9 milionów.  Być może jakby nie późna pora i przedłużająca się sesja dowiedzielibyśmy się, że to banki będą nam winne pieniądze jak tylko zrealizujemy ten budżet.  Panie Radny, spłacając kredyt  (12 milionów) kredytem zostaje nam 12 milionów kredytu. Dodam, że nikt z opozycji nie odniósł się do tego fragmentu wypowiedzi radnego.

 

 

 

Poniżej zapis debaty radnych podczas wczorajszej sesji rady miasta. Zapis ze względu na długość jest w postaci playlisty (podzielony na 17 części) można między nimi przechodzić z użyciem strzałek w odtwarzaczu (w jego dolnym lewym rogu).

Więcej o budżecie 2017 pialiśmy tutaj:

 

 

 
a tu lista dróg których możecie się spodziewać na koniec 2017 roku – Budowa dróg w 2017 roku

 
Autor: Robert Moteka
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "ja" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 8:12:53 napisał:
  Wstyd mi jest za radnych PiS którzy głosowali PRZECIW budżetowi. Ten materiał powinien dostać Pan Prezes Kaczyński żeby wiedział kto działa w Polsce na niekorzyść PiS-u.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "rzetelny" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 8:19:56 napisał:
  zachowanie radnych, którzy głosowali przeciw było po prostu żenujące. Z drugiej jednak strony miło było patrzeć jak prezydent Wnuk tłumaczył radnym na czym właśnie polega budżet bo raczej nie bardzo wiedzieli o co chodzi...
  0
  0
 • "Zamoscianin" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 8:31:40 napisał:
  Witam wszystkich serdecznie Głosowanie hm... Cóż mogę napisać gdyby nie Pan Godzisz, Pan Łuczak i Pan Małysz nie był by uchwalony a dla czego? Dla nie wtajemniczonych, otóż dwóch panów pracuje w słynnej spółce PGK w Zamościu jeden jest kierownikiem zakładu drugi będzie tylko jeszcze nieświadomie wiadomo kim bo przecież taki specjalista, że brak stanowiska. A i został trzeci Pan "załatw żonie jakieś stanowisko w PGK albo UM to zagłosuje za budżetem....." i tak to u nas jest ja wam dam dobre posady ale w zamian oczekuje lojalności. Jak to nazwać nie wiem jeszcze jak by Pan Malucha i Pani Malec byli radnymi to prezydent był by w niebo wzięty. Przykro mi patrzeć na to co się dzieje w tym mieście chodzi mi tu o układy i ukladziki.... Dobrze jest palcem pokazać a chłopi zrobią tylko że jak się zbuntują to wam ciepło nie będzie. Pozdrawiam
  0
  0
 • "raz,dwa,trzy" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 8:40:35 napisał:
  A kim jest ta pani Malec
  0
  0
 • "Jasek" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 8:45:10 napisał:
  A mogło być tak pięknie! PiS rozpołowiony a opozycja stała się koalicją.
  0
  0
 • "Zamoscianin" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 8:50:42 napisał:
  No cóż Pani Malec jest kobietą która umie sobie zapewnić odpowiednie stanowisko przepraszam stanowiska. A kobieta to chyba za ładne określenie dla tej Pani....
  0
  0
 • "@Zamoscianin" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 9:01:01 napisał:
  Nie za bardzo rozumiem,pod kontem doswiadczenia to Malucha nieżle dawał sobie radę z MZK a ta pani Malec to w końcu kim tam jest
  0
  0
 • "mieszkaniec" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 9:54:46 napisał:
  Czy budżet został przegłosowany, NIE, kupiony. Małysz -stanowisko, Godzisz - stanowisko, Łuczka - praca dla żony, Sowa - praca dla brata, Kurzępa - praca dla córki i coś jeszcze, Czy to jest uczciwe, Nie. Kupczenie, korupcja, Mieszkańcy rozliczcie to.
  0
  0
 • "miś" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 10:03:19 napisał:
  Pani Malec od stycznia 2017 jest Prezesem nowo powstałej spółki w mieście. Awans za awansem, Ale zdolna, tylko w czym???, Pan prezydent wie. A wybitny fachowiec Małysz idzie do MZK na zastępce, bo ma tylko średnie wykształcenie,no i kicha.
  0
  0
 • "Redakcja roztocze.net" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 10:24:34 napisał:
  Jeżeli posiadacie Państwo jakieś dodatkowe informacje lub wskazówki prosimy o kontakt redakcja@roztocze.net. Zgodnie z prawem prasowym zapewniamy pełną anonimowość.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "roadrunner" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 10:31:24 napisał:
  Jak można wyczytać powyżej przegrywanie z klasą znajduje się poza zasięgiem schowanych za anonimowymi podpisami radnych. Zabawne, że przypadłość chorobliwego rozpowszechniania pogłosek i plotek naruszających dobra osobiste ludzi, wymienianych z imienia i nazwiska, przychodzi wam z bezmyślną łatwością. Nie chciałbym zakłócać kolejnego festiwalu nienawiści, ale sami dajecie świadectwo waszego poziomu, analizowanego wielowątkowo, od intelektu począwszy, na świadomości reguł kierujących polityką skończywszy. Hehehe. Co za prowincjonalne bagno.
  0
  0
 • "zamoscianin" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 11:03:24 napisał:
  Jak to taka prowincja to co taka osobistosc tu robi
  0
  0
 • "Zamoscianin" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 11:05:24 napisał:
  A butelka na głównym miejscu leżała i leżała i nikt nie podział dziwne a tacy wszyscy idealni....
  0
  0
 • "miś" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 11:33:03 napisał:
  z tym zatrudnianiem, to może nadzwyczajny zbieg okoliczności???
  0
  0
 • "Tomek" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 11:41:09 napisał:
  A roadrunnerek nie widzi, że schowany za anonimowym podpisem pomawia radnych o rozpowszechnianie pogłosek i plotek ? Masz pajacyku jakiś dowód, że którykolwiek wpis to wpis radnego ? Nie masz - ale bez problemu sam pomawiasz. I to jest bagno.
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 12:08:11 napisał:
  Tzw. Tomusiu. Twoja nerwowa reakcja i przedszkolne inwektywy jak widać potwierdzają moje przypuszczenia. Co, zabolał cię zarzut amatorszczyzny politycznej? Don't worry. Okazji do kolejnych kompromitacji na pewno nie zabraknie. Hehehe. Dziecinada.
  0
  0
 • "Tomek" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 12:36:14 napisał:
  I znowu pudło roadrunnerku - ale życzę Ci na 2017 wszystkiego najlepszego, w ramach chrześcijańskiego miłosierdzia wszystkim się należy. Nawet tym, których Bozia opuściła i rozumek odebrała.
  0
  0
 • "Archeo" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 20:22:47 napisał:
  Dzisiaj Jerzy Nizioł chwycił u mnie punkty. Sypał liczbami z pamięci, nie jęczał, nie wzdychał, nie sapał, nie machał mikrofonem, jak niektórzy poprzednicy, ale przede wszystkim - wiedział o czym mówi.
  0
  0
 • "@miś" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 20:26:09 napisał:
  Ponoć Małysz ma zastąpić odchodzącego na emeryturę Josika.
  0
  0
 • "@miś" dnia 30 grudnia 2016 o godzinie 20:57:37 napisał:
  W 40 sekundzie 4 części wygląda jakby koleżanka po prawej pana radnego podpowiadała mu, co jest napisane na jego kartce. Niemożliwe, przecież radna jest z kod-u a radny prawicowy!
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Z-124" dnia 31 grudnia 2016 o godzinie 0:19:10 napisał:
  Najważniejsze, że budżet bogaty w inwestycje jest przyjęty, trzy razy bardziej prorozwojowy niż te przyjmowane za hrabiego. To niektórych musi boleć najbardziej. Zazdrość i zawiść się nazywa, nie istotne, czy ma barwy polityczne kod, czy pis.
  0
  0
 • ".............." dnia 31 grudnia 2016 o godzinie 1:34:20 napisał:
  piękne kariery, kosztem ...........smutne to
  0
  0
 • "radna" dnia 31 grudnia 2016 o godzinie 7:51:07 napisał:
  Tą "kosztem kariery" malec wywieżć jak jagnę Boryny za miasto....
  0
  0
 • "Marta" dnia 31 grudnia 2016 o godzinie 8:34:49 napisał:
  Martusiu, proszę Cię, nie kłam. :-)
  0
  0
 • "zenek" dnia 31 grudnia 2016 o godzinie 8:53:41 napisał:
  cieszące jest to, że coraz więcej ludzi widzie ten "prywatny folwark na państwowym", którego od upadku komuny miało już nie być :-). Bez ZMIANY ORDYNACJI WYBORCZEJ w tej materii nic się nie zmieni i po nim przyjdą następni tacy sami. A PIS, cóż, nie zazdroszczę im, tym "numerem" wyborczym z 2014 roku zakręcili się w słoiku od środka i nie mieli by szans teraz w wyborach, więc nie sądzę, aby ta "zdrada" tych dwóch posłów była spontaniczna:-)
  0
  0
 • "Z-124" dnia 31 grudnia 2016 o godzinie 10:41:12 napisał:
  Fajter i Zwolak, to przegrani politycy, o rozbuchanym ego. To mali, zakompleksienie i zawistni, podli ludzie, obrzucający błotem obecnego Prezydenta i jego ekipę, tylko po to, aby zająć jego miejsce. Mają niestety wsparcie miejscowych mediów, Hereta - osobista psipsiółka Marty, Moteka trzyma sztamę z Nowoczesną. Taki nasz rodzimy TVN - ogłupiacz i opluwacz. O ich poziomie świadczy ich mentor,miejscowy głupek-pseudofilozof Rafał W.
  0
  0
 • "Ja" dnia 31 grudnia 2016 o godzinie 12:39:35 napisał:
  o to to
  0
  0
 • "x" dnia 31 grudnia 2016 o godzinie 13:37:14 napisał:
  Dziwię się że za tak ciężką prace ten nasz Prezydent jest opluwany.Wystroju świątecznego zazdroszczą nam wszyscy znajomi z którymi rozmawiam a są za granicą.Wystarczy popatrzeć ile osób robi sobie zdjęcia przy wystroju starówki.Od dosyć dawna zadaje sobie pytanie skąd ten facet bierze tyle sił na tak ciężką prace,czy wy wszyscy tego nie widzicie? Potraficie tylko krytykować.A ja jestem dumny że mamy takiego Prezydenta jak Andrzej Wnuk! Życze Panu na ten 2017 rok samych sukcesów wytrwałości i zdrowia
  0
  0
 • "----------------- x" dnia 31 grudnia 2016 o godzinie 14:49:53 napisał:
  żenujący jesteś tomuś. I tak marciyan nie wróci. Ten to był obciach
  0
  0
 • "Y" dnia 31 grudnia 2016 o godzinie 14:58:17 napisał:
  Xsie, zastanów lepiej skad on bierze na to pieniadze :-))
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Z-124" dnia 1 stycznia 2017 o godzinie 2:38:32 napisał:
  Na pewno nie ze zwiększonych naszych podatków, jak to było w stylu poprzednika, ale z mądrego gospodarowania i pozyskiwania środków zewnętrznych. Gdyby nie one nadal bylibyśmy daleko w d... Tylko, ze to wymaga fachowości i pracowitości, oraz wizji i pasji, której brakowało poprzednikom. Szkoda , że zawiść, i zacietrzewienie polityczne wielu radnych, nie pozwala nowej ekipie w pełni rozwinąć skrzydeł. mam nadzieję, że mądrzy mieszkańcy dostrzegą w porę pozytywne zmiany i wpłyną również na stanowisko polityków, których przecież wybrali.
  0
  0
 • "Z-124" dnia 1 stycznia 2017 o godzinie 12:31:43 napisał:
  Do red. Moteki w kontekście jego chamskiej krytyki radnego Nizioła: redaktorzyno od siedmiu boleści, zastanów się czasem nad tym co piszesz.Pan Nizioł w odróżnieniu od ciebie jest magistrem ekonomii i fachowcem w tej materii z wieloletnią praktyką. Swoje głupie komentarze o "kreatywnej matematyce i ekonomii", wsadź sobie w buty, a będziesz wyższy, ty mały człowieku, bo merytorycznie jesteś zerem w dziedzinie ekonomii, matematyki, jak i w wielu innych dziedzinach. A jeśli chodzi o Pana Nizioła, jego wiedzę, kompetencje i zasługi dla miasta, to mógłbyś mu co najwyżej buty czyścić.
  0
  0
 • "ekonomistka" dnia 2 stycznia 2017 o godzinie 13:28:35 napisał:
  wszyscy przeciw to wrogowie Zamościa
  0
  0
 • "feeeee" dnia 2 stycznia 2017 o godzinie 18:13:33 napisał:
  cd. "miś" - jeśli ta jagna malec dalej awansowała na "jakiegoś' nowego prezesa - to SZCZYT,szczyt- nie ma bata- odezwijcie się.....please..zbić morde.....czym znowu zasłynęła ..k...ma.c.....
  0
  0
 • "Bambam" dnia 2 stycznia 2017 o godzinie 18:52:28 napisał:
  Nie prezesem a nowym dyrektorem w PGK .... No cóż prezydent jak obiecał tak robi tylko czy dla wszystkich znajomków wystarczy w PGK miejsca.... Pan Jargieło nawet tam ma pracować kto wie o czym pisze to na pewno za głowę się łapie.. Tak tak przykro patrzeć na to wszytko
  0
  0
 • "Brawo" dnia 3 stycznia 2017 o godzinie 14:28:00 napisał:
  Dla tych wszystkich odważnych anonimowych ludzi piszących na tym forum. Żal. Pl czemu nikt nie ma odwagi cywilnej podpisać się z imienia i nazwiska?
  0
  0
 • "Podpisany" dnia 3 stycznia 2017 o godzinie 14:56:55 napisał:
  Ty "Brawo" oczywiście podpisałeś się imieniem i nazwiskiem ? :-)
  0
  0
 • "Z-124" dnia 7 stycznia 2017 o godzinie 7:56:58 napisał:
  I pozamiatane, i bardzo dobrze. Jest budżet Prezydenta, człowieka mądrego i kompetentnego. Będą nowe drogi, będzie rozwój miasta. Opozycja umiejąca tylko ujadać z Martunią-kłamczuchą na czele i redaktorami kosmitami niech dalej ujada, psu na budę to się zda, bo nie mieszkańcom. Karawana jedzie dalej, choć psy szczekają.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Ewqa
Czy będą śpiewać o księżach pedofi...
antyklerykał
A sukienkowi wszędzie się pchają, a t...
antyklerykał
Jak dla mnie zbyt dużo katolickiej indo...
Czesław
Dobrze, że nikomu do chałupy nie wjech...
Ciekawe...
do czego ludzie są zdolni, by przysposo...
Witek
brawo dla operatora kamery że potrafi z...
x
Chyba ostatnio to Ziaro jeszcze w II lid...
Kibic lat 80
Próbuje sobie przypomnieć napastnika z...
izolator
... Michał Kciuk z FC Kacze Doły ......
z_boku
Cały ten "artykuł", albo jak kto woli ...
x
W następnym sezonie nie będzie już Pa...
kibic
Paluch 23 bramki strzelił nie 22....
Zdziwiona
Chętnie poznałabym nazwiska tych zdoln...
K.
Najpewniej oddelegowany do wolontariatu....
Flagowiec
Jeden z artykułów na stronie roztocze....
por.zUbek
Jak widać po ilości komentarzy najlepi...
heh
nawet nie napisali o ktorej godzinie to ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny