R E K L A M A

Z I P

Powiat Zamojski | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara20 grudnia 2017

Bondyrz: Wigilia Patriotyczna [FOTO]

Fot. Daniel Czubara

R E K L A M A    B O A R D

 Muzeum Historycznym Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej im. Stanisława Prusa PS. „Adam”  w Bondyrzu odbyła się Wigilia Patriotyczna.

Wydarzenie jest częścią obchodów 75. rocznicy Powstania Zamojskiego.  Podczas obchodów, organizowanych w ramach nowej inicjatywy Związku związanej z realizacją – wspófinansowanego przez MON – projektu pn. „Zachować w pamięci”, zaprezentowana została m.in. wystawa „ Powstanie Zamojskie” – upamiętniająca tragiczne losy wysiedlanych podczas II wojny światowej polskich mieszkańców Zamojszczyzny oraz bohaterską postawę żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy przeciwstawili się niemieckiemu najeźdźcy i stanęli w obronie ww. ludności.

W wydarzeniu udział wzięli harcerze, Strzelcy z JS w Zamościu i Hrubieszowie oraz młodzież Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych Zamość im. Powstania Zamojskiego, a także innych szkół. Młodzież i kombatanci integrowali się wspólnie przy ogniskach.  Ponadto w odnowionym budynku muzeum ŚZŻ AK w Bondyrzu odbyła się projekcja filmu „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-1944” oraz poczęstunek.

Powstanie Zamojskie było zrywem partyzantów z Zamojszczyzny przed niemieckimi wysiedleniami, realizowanymi według założeń Generalnego Planu Wschodniego, na przełomie 1942 i 1943. 1 lutego stoczona została największa bitwa powstania zamojskiego – pod Zaborecznem. Bitwa zakończyła się całkowitym zwycięstwem partyzantów, oddziały niemieckie zostały rozbite przy minimalnych stratach własnych (1 zabity, 2 rannych), Niemcy na pół roku zaprzestali wysiedleń. W lipcu 1944 ocalałe jednostki AK wzięły udział w akcji „Burza”, podczas której wyzwolono m.in. Zamość i Szczebrzeszyn. Pod koniec lipca cała Zamojszczyzna została wyzwolona. Wielu partyzantów musiało jednak opuścić rodzinne strony, uciekając przed represjami władz komunistycznych.

Zapraszamy do naszej fotorelacji z wydarzenia.

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "aaa" dnia 20 grudnia 2017 o godzinie 17:50:00 napisał:
  super inicjatywa, gratulacje dla organizatorów
  5
  2
 • R E K L A M A
 • "jak" dnia 20 grudnia 2017 o godzinie 18:11:52 napisał:
  Piękne spotkanie i aura się dopasowała. Gratulacje Panie Pośle.
  5
  3
 • "brawo" dnia 20 grudnia 2017 o godzinie 18:14:59 napisał:
  Nie proszę,Roztocze wyrasta na najbardziej patriotyczne z zamojskich mediów. Dziękuję za relacje, nie mogłem być osobiście.
  4
  2
 • "Neo" dnia 20 grudnia 2017 o godzinie 19:34:23 napisał:
  Piękne wydarzenie patriotyczne! Brawo!
  4
  2
 • "patrzę i widzę" dnia 22 grudnia 2017 o godzinie 9:59:12 napisał:
  tylko pytam, patrząc na zdjęcia nie mogłem uczestniczyć w tych uroczystościach bo: informację na ten temat posiadał kto? bez identyfikatora zakaz wstępu? wojewoda był, poseł także a dlaczego ktoś zapomniał o władzach lokalnych np. Wójt czy Starosta? a myślałem , że uroczystości patriotyczne są dla polaków a nie członków PIS i osób im podległym czy od nich zależnym?
  0
  1
 • "do "patrzę i widzę"" dnia 23 grudnia 2017 o godzinie 18:55:36 napisał:
  Informacje na ten temat przekazywały media. Nie jestem w PiS-ie, a jednak byłem tam. To nie były identyfikatory tylko plakietki z nazwą projektu oraz adresem strony Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Władze lokalne nie dołożyły 1 zł do trwającego obecnie remontu muzeum w Bondyrzu.
  0
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

. 24 minuty temu
Orkiestra była jak zwykle świetnie zor...
xxx
ktoś z nowoczesnej dup.ę szkłem wytar...
a
nerwowo sie robi w nowoczesnej skoro sra...
do ad111...
No to proszę o te rodziny zastępcze , ...
a
to Petrus sraczki dostał lub któraś z...
Marian
Mają rozmach, odchodami okna smarują. ...
Hm
Kapka to biznesmen.Widzi.ze tu nic do pr...
parafianka
No i brawo dla wolontariuszy i zamościa...
Marian
No właśnie, wyciągać ptaki bo będą...
Kapka ogranicza finansowanie to dlaczego...
Wesoły starusz...
Przejrzałem dokładnie listę partneró...
ak
2 mln. na sport a ile na turystykę? Czy...
Ed
Ostatnie zdanie artykułu brzmi: „Jest...
Prezes
Agrosu już dawno miasto nie powinno fin...
bobby
Skąd ten wrzask po prostu gówno się s...
do prezes
Każdy, kto by nie przyszedł na stołek...
olo
Ciekawe ile pan dyrektor zarabiał, prze...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny