Społeczeństwo i patriotyzm | Zamośćtekst nadesłany15 października 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Bondyrz: Uniwersytet Powszechny jako ośrodek aktywizacji obywateli w sprawach wspólnotowych

R E K L A M A    B O A R D

W dniu 6 października  2018 r. przy Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowe  w Bondyrzu uroczyście zainaugurowano działalność Uniwersytetu Powszechnego. Wykład inauguracyjny „Ignacy Jan Paderewski – Ojciec niepodległości Polski” wygłosił ks. prof. zw. Tadeusz Guz. 

Uniwersytet jest ośrodkiem szerzenia oświaty, dostępnej dla wszystkich mieszkańców regionu bez względu na wiek i wykształcenie. Jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy oraz rozwijanie aktywności obywatelskiej wśród szerokich kręgów społeczeństwa. Jest on zorganizowany na podobieństwo tradycyjnego uniwersytetu, a więc posiada władze, kadrę wykładowców, regulamin, słuchaczy itp. elementy. Oczywiście jest nieformalnym ośrodkiem edukacyjnym, którego zasady funkcjonowania i program są wynikiem założeń projektowych, które Zarząd ŚZŻAK Okręg Zamość przyjął wobec stwierdzonych problemów społecznych. Istotnym jest miejsce, w którym został on zorganizowany, a wiec budynek Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu. Śmiało można je nazwać zamojską Redutą Ordona, ośrodkiem pielęgnującym pamięć narodową, który przez lata – działając od 1972 r. – oparł się komunistycznej władzy a został stworzony przez żołnierza AK-WIN śp. Jana Sitka.

Projekt w pewnym stopniu jest kontynuacją dzieła założyciela Muzeum, pracy władz Związku, których celem było zachowanie pamięci o kolegach, współtowarzyszach broni, pielęgnowanie wartości, które przyświecały żołnierzom AK w walce z okupantem niemieckim i późniejszą władzą komunistyczną. Wartości te, zapisane w statucie działającego w wolnej Polsce ŚZŻAK stanowią podstawę działań projektowych. Umiłowanie Ojczyzny, troska o dobro wspólne i odpowiedzialność za przyszłe losy Rzeczpospolitej są podstawowym czynnikiem motywującym te działania. Nie bez znaczenia jest przypadający w bieżącym roku Jubileusz 100-lecia odzyskania Niepodległości. Utworzenie Uniwersytetu Powszechnego w Bondyrzu będzie swego rodzaju żywym pomnikiem i sposobem uczczenia tego Jubileuszu. Lokalizacja Uniwersytetu w małej miejscowości na Roztoczu, w miejscu szczególnym ze względu na jego historię, stwarza możliwość poznania miejsc ważnych dla Niepodległości, zachowania pamięci o lokalnych bohaterach. Różnotematyczne wykłady, kursy w tematach znajdujących praktyczne zastosowanie, możliwość rozwoju osobistego, poznanie historii lokalnej, wreszcie ciekawe spędzenie wolnego czasu, wszystko to ma istotne znaczenie dla społeczności lokalnej, która często z powodów materialnych  jak również braku odpowiedniej oferty w miejscu zamieszkania jest pozbawiana dostępu do szeroko pojętej edukacji i kultury.

Plan wykładów uniwersyteckich obejmuje kilka przedmiotów, których dobór wynika ze stwierdzonych problemów społecznych. Wiodącym kierunkiem jest historia Zamojszczyzny, głównie II wojny światowej i okresu powojennego ze szczególnym uwzględnieniem mało upowszechnionych tematów dotyczących bohaterskich czynów żołnierzy Niezłomnych oraz o ochotników walczących w obronie Ojczyzny w czasie Powstania Zamojskiego. Kolejnymi przedmiotami, tematami wykładów będzie promocja zdrowia, ekologia, wychowanie obywatelskie, bezpieczeństwo i ratownictwo. Oprócz wykładów teoretycznych, zaplanowane są również ćwiczenia praktyczne. Tak szerokie spectrum tematów będzie możliwe do zrealizowania dzięki dobranej kadrze wykładowców, którą stanowić będą w większości specjaliści i pasjonaci poszczególnych dziedzin m.in. historyk, lekarz, leśnik. Dodatkowo planujemy, iż część wykładów poprowadzą inni wybitni naukowcy, wykładowcy akademiccy dysponujący ogromną wiedzą z w/w dziedzin nauki.

Okres funkcjonowania Uniwersytetu w okresie realizacji projektu obejmie 3 semestry mieszczące się w okresie od 1 września 2018 r. do 20 grudnia 2019 r. Formą planowanej działalności Uniwersytetu będą także skierowane do młodzieży szkolnej wykłady historyczne, które wykorzystują nowoczesne formy przekazu informacji historycznej, takie jak prezentacje multimedialne, e-booki, aplikacje mobilne itp.

Władze Uniwersytetu stanowią:

  • Rektor – ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz
  • Dziekan wydziału historycznego – dr hab. Mieczysław Ryba prof. KUL
  • Dziekan wydziału obywatelskiego – dr hab. Przemysław Czarnek
  • Dziekan wydziału medyczno – sportowego  – dr nauk medycznych Rafał Sapuła
  • Dziekan wydziału ekologii stosowanej – Łowczy Okręgowy PZŁ w Zamościu Wojciech Adamczyk
  • Kanclerz – Poseł Sławomir Zawiślak

Informacje na temat  działalności Uniwersytetu dostępne będą na naszej stronie www.akzamosc.pl.

  • Inaugurację działalności Uniwersytetu Powszechnego w Bondyrzu przy Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej połączono z promocją Katalogu niedawno otwartej wystawy pt. „Niezłomni Zamojszczyzny. Walka Zbrojna o niepodległość w latach 1939-1953.”
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
eh
Szkoda, że remont w sezonie turystyczny...
ja
Zgadzam się z opinią LZ. Zalew w zamo...
LZ
To chyba dawno nad zalewem nie byłeś. ...
Sylwia
Ja rozumiem,ze mieszkamy na prowincji,al...
Jaroo
Za to zdj�cie to powinien si� obrazi...
Widać że perspektywiczny .. weteran....
mieszkaniec
Zamojski zalew to syf. Nie powinni w og...
zamoscianin
w sumie jak by nie Gierek nie byloby uli...
Taka pawda
Bez sensu jest ta sonda....
Anita
Nie wiem jak Rudka, ale stawy Echo wysyc...
No name.....
A jeszcze lepiej skrytykować wszystko, ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018