R E K L A M A

Z I P

Biłgoraj | TurystykaOliwia Bojar9 sierpnia 2017 FACEBOOK | 3989 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Biłgoraj: Powstanie Muzeum Puszczy Solskiej

Próg skalny na potoku Jeleń, foto: www.parki.lubelskie.pl

R E K L A M A    B O A R D

Aktualnie trwają rozmowy, dzięki którym w grodzie sitarzy powstać może miejsce poświęcone temu kompleksowi leśnemu.

Z uwagi na bogactwo przyrodnicze Puszczy podczas sesji Rady Powiatu Biłgorajskiego pojawiła się propozycja otwarcia stosownego muzeum. Pomysł zyskał aprobatę władz powiatu oraz biłgorajskiego oddziału PTTK. Odbyły się już także spotkania przedstawicieli wydziału środowiska Starostwa Powiatowego, Nadleśnictwa Biłgoraj, oraz PTTK. Jako miejsce, gdzie zlokalizowane mogłoby być muzeum zaproponowano budynek “Sosna”, tuż przy skręcie na Wolaniny, należący dla Nadleśnictwa Biłgoraj. Pieniądze na inwestycję samorząd będzie starał się pozyskać od Lasów Państwowych.

Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej utworzony w 1988 roku obejmuje swoim zasięgiem południowo-zachodnie wzgórza części krawędziowej Roztocza Środkowego oraz fragment Równiny Biłgorajskiej zwany niekiedy Równiną Puszczańską.
Lasy, jako dominujący element parku, stanowią ponad 85% jego powierzchni. Przeważającym typem lasu są świeże bory sosnowe.
Dużą osobliwością geologiczna parku są progi tektoniczne pochodzące z okresu tworzenia się Karpat. Są one wyraźnie widoczne, jako malownicze niewielkie wodospady na rzekach Tanew i Sopot . Lokalnie zwane są szumami, szypotami lub sopotami. Wokół rzek z progami skalnymi utworzono rezerwaty krajobrazowe „Czartowe Pole” i „Nad Tanwią”. Na terenie parku znajduje się też rezerwat leśny „Bukowy Las” powołany w celu ochrony typowego dla Roztocza lasu bukowo-jodłowego.
Szata roślinna Puszczy Solskiej jest urozmaicona i niezwykle interesująca. Z ciekawszych roślin objętych ochroną należy wymienić: czosnek niedźwiedzi, zachyłkę Roberta, pięć gatunków widłaków, goryczkę wąskolistną, trzy gatunki rosiczek, bagno zwyczajne, kosaćca syberyjskiego, lilię złotogłów, kilka gatunków storczyków, turzycę strunową i bagienną, grążela żółtego i turówkę wonną.
Bogata jest również fauna tego obszaru. W zimnych i czystych wodach potoków parku żyją dwa cenne, również dla wędkarzy gatunki ryb: pstrąg potokowy i lipień. Górne odcinki biegu strumieni przyjęto nazywać „krainą pstrąga i lipienia”. Z awifauny na terenie parku zanotowano gatunki zagrożone w skali globalnej: podgorzałkę i derkacza. Do najbardziej charakterystycznych i jednocześnie najcenniejszych gatunków leśnych należy zaliczyć większość szponiastych: trzmielojad, bielik, jastrząb, krogulec, myszołów, orlik krzykliwy oraz inne, jarząbek, głuszec, cietrzew, żuraw, dzięcioły: zielonosiwy, zielony, czarny. Na uwagę zasługuje obecność gadożera, który jest regularnie obserwowany w rejonie Puszczy Solskiej. To gatunek skrajnie zagrożony, na Lubelszczyźnie jego liczebność oceniana jest jedynie na 3-4 pary. Z gatunków wodno-błotnych na uwagę zasługują m.in. większość gatunków perkozów, bąk, bączek, wszystkie lęgowe chruściele. Z gromady ssaków wymienić należy: 4 gatunki ryjówkowatych, 7 gatunków nietoperzy, jeża, kreta, łasicę, gronostaja, wiewiórkę pospolitą, chomika europejskiego, popielicę, orzesznicę, żołędnicę, bobra europejskiego, wilka, rysia, dzika, łosia, jelenia, sarnę. Coraz częstsze obserwacje rysia świadczą, iż odbudowuje on swoją populację, dzięki czemu zostanie przywrócony naturalny selekcjoner populacji sarny. Obecnie Puszcza Solska jest ostoją ptasią o randze międzynarodowej w ramach programu Natura 2000.
Na terenie parku znajduje się 9 pomników przyrody ożywionej – są to pojedyncze drzewa i grupy drzew, oraz 2 pomniki przyrody nieożywionej: źródlisko rzeki Jeleń i wodospad na Jeleniu.
Najciekawsze obiekty historyczne i kulturowe znajdujące się na terenie parku i w jego okolicy to: kościół, synagoga i kirkut w Józefowie, modrzewiowy kościół i „Kaplica na Wodzie” w Górecku Kościelnym, ruiny papierni w rezerwacie „Czartowe Pole”, pałac Łosiów w Narolu (na terenie Województwa Podkarpackiego).
Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej jest chętnie odwiedzany przez turystów. Bazą wypadową do wycieczek są popularne miejscowości wypoczynkowe takie jak Susiec, Józefów czy Narol. Przez park przebiega szereg szlaków pieszych i rowerowych – Józefów promuję się wręcz mianem „Rowerowej Stolicy Polski”. Na terenie parku wytoczono tez ścieżki przyrodnicze.

źródło: www.parki.lubelskie.pl

Autor: Oliwia Bojar
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

klangor
A kiedy w końcu zostanie powołany peł...
niki
Po co te dyskusje o przepisach i pierwsz...
viki
............Tylko niech ze sobą flaszk...
TORRES20400
Na sentymenty mnie wzięło. Na "starym"...
Gabriela Korkos...
Przejście do nowego akapitu (enter) mo...
Gabriela Korkos...
Redakcja postara się was nie zawieść ...
Gabriela Korkos...
Szukamy najlepszego rozwiązania dla pro...
Gabriela Korkos...
Ciekawy pomysł :)...
Gabriela Korkos...
"Niektóre kontrowersyjne ale komentowan...
Gabriela Korkos...
"poprawny merytorycznie komentarz" zosta...
ja
ciekawe kto wystartuje w konkusie...
Czesław
Dobrze, że ćwiczą. A co mają robić ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny