R E K L A M A

Z I P

Polityka i SamorządMichał Karchut24 lutego 2014 FACEBOOK | 4065 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 6 komentarzy

Bezrobocie, dotacje i inwestycje

Urząd Pracy w Zamościu, foto: Piotr Rogalski

R E K L A M A    B O A R D

W piątek odbyła się konferencja zorganizowana przez Powiatowy Urząd Pracy.

 

Na konferencji zaprezentowano sytuację na lokalnym rynku pracy. Przedstawiciel Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości przedstawił założenia do nowej perspektywy finansowej Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego na lata 2014 – 2020 i promocji gospodarczej województwa. Przedstawiono także możliwości inwestycyjne na terenie miasta i powiatu zamojskiego oraz różne formy wspierania przedsiębiorczości.

 

Organizator i prowadzący konferencję Marian Hawrylak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu, podsumował dotychczasowe działania PUP z tzw. “partnerami rynku pracy”. W zeszłym roku, jak stwierdził dyrektor Hawrylak, “mimo ogólnie złych tendencji, udało się pozyskać 300 ofert pracy więcej niż w roku 2012, a blisko 1000 osób więcej dostało zatrudnienie”. Dzięki stażom zawodowym, refundacjom do stanowisk pracy dla pracodawców oraz jednorazowym wsparciom na własną działalność gospodarczą udało się zaktywizować ponad 2,5 tys. osób na rynku pracy. Duże kwoty przeznaczono również na szkolenia dla osób bezrobotnych – chwalił się dyrektor .

 

– Rok 2014 to wsparcie przede wszystkim osób młodych do 30. roku życia. Jest to związane z obecnymi wytycznymi Unii Europejskiej, aby wspierać osoby młode do 25 roku życia. Nasze władze poszerzyły te kryteria –  zapowiada dyrektor Hawrylak. – Oprócz tego będziemy wspierać osoby niepodnoszące kwalifikacji, osoby po 50. roku życia i osoby długotrwale bezrobotne. Myślę, że naszą pomoc będą mogli uzyskać również inni – dodaje Hawrylak.

 

– To wszystko wiem – skwitował jeden z obecnych na konferencji przedsiębiorców. W trakcie przerwy dominowały rozmowy o pieniądzach i dotacjach. Zamojscy przedsiębiorcy – to dało się słyszeć – oczekują na informacje o rozpoczynającym się nowym rozdaniu unijnych pieniędzy.  Takich informacji udzielił Mariusz Majkutewicz, zastępca dyrektora Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości.

 

Opisał gotowy już projekt wspierania przedsiębiorczości na Lubelszczyźnie do 2020 roku. To już nie będą tylko dotacje. Jak się dowiedzieliśmy, pojawią się również pożyczki. Pula pieniędzy dla przedsiębiorców będzie 6-krotnie większa niż w tym rozdaniu.  Środki dla przedsiębiorców mają być oparte – jak to określił dyrektor Majkutewicz, “na czterech osiach”: badania i innowacje, cyfrowe lubelskie, konkurencyjność przedsiębiorstw, energia przyjazna środowisku. Procentowo najwięcej ma trafić na konkurencyjność.

 

– Projekt został przyjęty przez zarząd województwa lubelskiego, a negocjacje z Komisją Europejską w sprawie ostatecznego kształtu projektu potrwają pół roku. Pierwsze konkursy dla samorządów odbędą się w mniej więcej w listopadzie i grudniu tego roku, natomiast konkursy dla przedsiębiorców 2-3 miesiące później – tłumaczył Majkutewicz.

 

Podczas konferencji przedstawiono również plany inwestycyjne Zamościa. Wiceprezydent Tomasz Kossowski mówił o zamojskiej podstrefie ekonomicznej i strefie aktywności gospodarczej. Zostało wydanych 5 zezwoleń na realizację inwestycji w tych strefach.  Kolejne firmy interesują się Zamościem, a w samej podstrefie ma powstać wstępnie 300 nowych miejsc pracy. Według Kossowskiego, w tym oraz w przyszłym roku prawdopodobnie będzie już widać firmy, które otwierają swoją działalność.

 

– Miasto, w oparciu o ustawy o samorządzie terytorialnym i finansowaniu publicznym, ma stwarzać dogodne warunki dla inwestowania i te możliwości są stworzone. Jesteśmy na Giełdzie Papierów Wartościowych, zachęcamy i  pomagamy chętnym inwestorom – mówił wiceprezydent Kossowski. – Kiedyś pytano mnie o turystykę, dziś turystykę prawie skończyliśmy. O naszą strefę bym się nie bał, daję 2-3 lata i na strefie ekonomicznej nie będzie wolnych terenów – szacuje Kossowski.

 

Autor: Michał Karchut
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "zik" dnia 24 lutego 2014 o godzinie 10:08:01 napisał:
  ci "przedsiębiorcy" tylko pieniędzy by chcieli... i niewolników za publiczne pieniądze... a jak się kończy staż to wyp....!
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Dablue" dnia 24 lutego 2014 o godzinie 12:04:08 napisał:
  zik - ależ nikt nie zabrania Ci u nich pracować. otwórz własną działalność i zatrudnij 2 osoby - zaraz zmienisz swój śpiew...
  0
  0
 • "zik" dnia 24 lutego 2014 o godzinie 12:45:08 napisał:
  @Dablue, ale oni nikogo nie chcą zatrudniać! chcą tylko wydębić kasę i zapomnieć o sprawie! im też nikt nie firm zakładać!
  0
  0
 • "Lemon" dnia 24 lutego 2014 o godzinie 14:23:16 napisał:
  Staz to ogolnie bardzo dobra rzecz. Problem w tym, ze staz powinien byc pewnego rodzaju bardzo intensywnym praktycznym kursem, po ktorym stazysta bedzie dobrze przygotowany do znalenzienia pracy na podobnym stanowisku. Wymaga to zaangarzowania zakladu pracy w tym szkoleniu. Niestety w praktyce biedni stazysci segreguja papierki, zamiataja itp. To jest nie fair. Stazysta jest na stazu by sie najwiecej nauczyc a nie po to by go odbebnic. Za to firma dostaje pieniadze. Poza tym, staze w budzetowce wogole nie powinny miec miejsca poniewaz sa to instytucje bardzo nieefektywne. Staze powinny byc dawane firmom komercyjnym nastawionym na zysk. W urzedznie, oprocz parzenia kawy, nieczego sie nie nauczysz.
  0
  0
 • "Panonkin" dnia 24 lutego 2014 o godzinie 18:43:56 napisał:
  Zamość już niedługo będzie miastem widmo jak wymrą emeryci. Partnerskim miastem stanie się Prypeć, opuszczone miasto na Ukrainie.
  0
  0
 • "aron" dnia 25 lutego 2014 o godzinie 16:25:26 napisał:
  Zamość ma wysokie bezrobocie, bo nie ma drogi ekspresowej do Lublina, tylko wlokące się pociągi. A brak drogi ekspresowej do Lublina powoduje że mieszkańcy Skierbieszowa, Grabowca, Nielisza, Izbicy itp. szukają roboty w Zamościu przez co zapychają zamojski rynek pracy. Gdyby była droga ekspresowa to mogliby dojeżdżać w godzinę do pracy do Lublina. A tak mają pociąg wlokący się 2 godziny. By żyło się lepiej.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

parafianka 17 minut temu
Trzeba przyznać, że Dyrektor Społeczn...
klangor 18 minut temu
Widać, że wybory za pasem. Sezon na w...
kibic 45 minut temu
Stachyra się zapewne jeszcze zastanawia...
kibic 50 minut temu
Też wydaje mi się, że lepiej było pr...
k 56 minut temu
Co za głupota...
z_boku
Ojtam ojtam, czepiać się o takie byle ...
hmm
urzędy nieużyteczności ???? moze sejm...
XX
A GDZIE BYŁA PRZEDSPRZEDAŻ BILETÓW NA...
Thomas
To sprawa dla Archiwum X...
yhy
Gdyby coś było na rzeczy, to by trzy l...
oczywista oczyw...
Gdyby nic nie było na rzeczy to prokura...
antyklerykał
Leżało? Tyle, że nie to na co opiewa...
Agnieszka
Tylko kto stoi za fundacją i mobilizacj...
Dirty Harry
Jak zachachmęcone? Kiedy sam prokurator...
observer
No i będzie, będzie zabawa, będzie si...
Dirty Harry
Głupie pierd...enie, a nie mienie....
Thomas
Tak to ten sam. Zdaje się, że jest eks...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny