Blogi | PoradyMM16 grudnia 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1)

Bezpieczne zakupy w internecie

fot. pixabay.com

Sprzedaż w internecie z roku na rok wzrasta, poszerza się też asortyment dóbr jakie możemy kupić. Zakupy w sklepie online kuszą bogatą ofertą, najczęściej niższymi cenami w porównaniu do sklepów stacjonarnych oraz wygodą jaką jest brak konieczności wychodzenia z domu. To wszystko sprawia, że takie zakupy stają się naszą codziennością.

Podobnie jak w handlu tradycyjnym i tu musimy uważać na nieuczciwych sprzedawców, wadliwy towar i na ryzyko utraty pieniędzy w czasie transakcji płatniczej. Aby uniknąć niebezpieczeństw musimy je poznać oraz nauczyć się zasad jakie pozwolą nam się zabezpieczyć przed oszustwem.

Poniżej przedstawiam najważniejsze zasady i praktyki zakupów w sieci.

Bezpieczny komputer

Ważnym elementem transakcji jest urządzenie, na którym ją przeprowadzamy. Komputer, tablet lub telefon powinny być zabezpieczone przed dostępem dla osób trzecich. Sprzęt nasz dobrze zabezpieczmy przed wirusami, atakami, aktualizujmy oprogramowanie. Tyczy się to nie tylko możliwości ingerencji fizycznej ale też zdalnej za pośrednictwem sieci. Nie korzystajmy z urządzeń ogólnodostępnych, np. w kafejkach, na dworcach, bibliotekach. Nie używajmy naszych urządzeń podłączonych do Hotspot-ów, sieci do których dostęp mają nieznane nam osoby.

Te miejsca i sieci są najbardziej niebezpiecznymi punktami do przeprowadzenia zakupów. Umożliwiają oszustom bezpośredni i łatwy dostęp do naszych danych, haseł i kont bankowych. Pozwalają im na instalację w naszych systemach programów szpiegujących, które w konsekwencji doprowadzą do kolejnych strat.

Zaufany sklep, sprzedawca

Duże znaczenie dla udanej transakcji ma miejsce zakupu – zaufany sprzedawca. Przed zakupem warto zdobyć odpowiednie informacje. Na stronie sklepu (aukcji) powinniśmy odnaleźć dokładny adres siedziby, NIP, telefon, e-mail, pełną nazwę firmy. Brak tych danych to poważne ostrzeżenie by być czujnym. Dobra praktyką jest znalezienie opinii byłych klientów. Mogą one znajdować się bezpośrednio na odwiedzonej stronie internetowej lub w wyspecjalizowanych portalach zbierających opinie.

Rzetelni handlowcy ubiegają się o różnego rodzaju certyfikaty jakości i bezpieczeństwa wydawane przez powołane do tego instytucje. Graficzne oznaczenia posiadania certyfikatu często widnieją na stronie sklepu informując nas o spełnianych standardach. Na stronach sklepu powinniśmy znaleźć szczegółowe regulaminy sprzedaży, reklamacji, odstąpienia od umowy, zwrotu towaru, sposobach płatności i wysyłki. O prawach jakie przysługują konsumentom np. 14 dni na zwrot, dowiesz się więcej na stronie prawakonsumenta.uokik.gov.pl. Dobra praktyką jest wbudowanie w system sklepu bezpieczeństwa transakcji poprzez szyfrowanie SSL. Blokuje ono odczytanie informacji przez przestępce, przechwyconych podczas transmisji danych. Sesję SSL rozpoznajemy gdy w adresie znajduje się https zamiast http, informować nas też może ikonka kłódki przy pasku adresu.

Nie pełne zaufanie powinniśmy odczuwać do witryn na których panuje niechlujny wygląd, brak jest szczegółowych opisów produktów, nie odnajdziemy możliwości kontaktu ze sprzedającym, adres internetowy składa się z dziwnych końcówek.

Omijajmy nieznane sklepy bez historii które oferują towar po bardzo atrakcyjnych cenach, zakupy w takich sklepach to duże ryzyko.

Wybrany towar

Przed finalizacja zakupów dobrze przeczytajmy opis towaru. Zwróćmy uwagę na jego wymiary, ilość, wagę, model, kolor, zgodność opisu do tego samego opisu na stronie innego sklepu lub producenta. Przejrzyjmy dostępne zdjęcia, grafiki, plany. Jeśli jest to możliwe poszukaj opinii i komentarzy innych kupujących o danym produkcie.

Chroń swoje dane logowania

Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa jest ochrona swoich haseł. Starajmy się tworzyć hasła poprzeplatane cyframi i symbolami, wyrazami których nie znajdziemy w słowniku. Dobrą praktyką jest posiadanie oddzielnych haseł do kont bankowych, mailowych. Zmieniajmy hasła jak najczęściej, utrudni to ich przechwycenie i wykorzystanie do włamania. Nie ujawniaj haseł nikomu, nie zapisuj w łatwo dostępnych miejscach, przechowuj je najlepiej w specjalnych zaszyfrowanych aplikacjach. Ignorujmy maile, smsy, telefony w których prosi się nas o przekazanie hasła lub jego powtórnego wprowadzenia. Banki i inne instytucje nie prowadzą takiej korespondencji, nie wysyłają próśb o podanie haseł.

Sposób płatności

Istnieje kilka sposobów opłacenia naszych zakupów. W zależności od sprzedawcy i kwoty jaką mamy uiścić możemy spotkać się z następującymi płatnościami: opłata pobraniowa przy otrzymaniu przesyłki, przelew bankowy tradycyjny, przelew bankowy za pomocą internetu, zapłata kartą płatniczą, zapłata e-przelewem. Każdy z wyżej wymienionych sposobów ma swoje plusy i minusy.
Płatność przy odbiorze jest zazwyczaj możliwa przy zamówieniach na nieduże kwoty i przy niskich opłatach pocztowych. Sprzedający ryzykują wysłaniem towaru i jego nieodebraniem przez co tracą na wysyłce i czasie operacji. Dla kupującego to bezpieczna forma ale jednocześnie droższa od innych.

Przelew bankowy tradycyjny i elektroniczny wymaga poświęcenia czasu, możliwa jest pomyłka w uzupełnianiu, proces transferu środków może trwać od minuty do kilkudziesięciu godzin.

Opłata karta płatniczą jest szybka, wygodna ale jednocześnie najmniej bezpieczna, możliwe są nadużycia i oszustwa gdyż dane potrzebne do realizacji przelewu są częściowo upubliczniane.

Najkorzystniejszym wyborem jest tak zwany e-przelew, świadczony jest przez różne firmy. Najpopularniejsze w Polsce to PayU, eCard czy Płatności24. Operacja zapłaty polega na wyborze w specjalnym formularzu naszego banku, klikniecie w generowany link, zalogowaniu się z wykorzystaniem naszych prywatnych haseł i kodów, potwierdzeniu operacji. Kwota, adres odbiorcy, tytuł przelewu i numery kont są automatycznie uzupełniane, operacja jest bezpieczna i szybka. Fundusze przelewane są natychmiastowo.

Najważniejsze zasady bezpiecznych i udanych zakupów w internecie w skrócie:

– Prowadź transakcję na sprawdzonym i bezpiecznym komputerze.

– Sprawdź opinie o sprzedawcy, o produkcie, pozostaw po zakończeniu transakcji swoją opinię aby ułatwić zakup innym.

– Sprawdź dane kontaktowe i identyfikacyjne sprzedawcy.

– W przypadku mniejszych sklepów dokładniej sprawdzaj informacje.

– Przeczytaj regulamin i zasady zwrotów konkretnych towarów.

– Zobacz czy transmisja danych odbywa się w bezpiecznym połączeniu SSL.

– Wybierz najlepszą metodę płatności.

– Czytaj wszystko dokładnie w szczególności ofertę i opis produktu na serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych.

– Wyloguj się po zakończeniu.

– Zachowaj korespondencję ze sprzedawcą.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: MM
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "Tymoteusz1" dnia 7 marca 2018 o godzinie 23:20:40 napisał:
    Na szczęście coraz więcej osób jest świadomych, jakie zagrożenia niesie za sobą nieumiejętne korzystanie z zakupów internetowych. Ja wiem, że nadanie paczki poczta polska poprzez portal Furgonetka jest nie tylko bezpieczne, ale też korzystne cenowo. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę ze sklepami online, to może być to coś idealnego dla Was.
    R E K L A M A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
wesoły antek
Taka podwyżka a dla czego panowie się ...
Ćwik&Zwola...
Rozumiem że ta psedo konferencja to ost...
Ma byc
@jas na filmie mowia ze ma byc tam gdzie...
jas
A co z delegaturą urzędu wojewódzkieg...
Ja nie mogę
Nie no Pan Ćwik jest gotowy do EU. Pozi...
Fredek
A co wspólnego z domem dziecka w Tomasz...
Kto
A co z wynajmującymi tam pomieszczenia ...
"Zulugula"
To chodźmy wszyscy do do Kauflandu du...
pasażer
A może tak pan radny zajął by się ni...
Jan III
Dużo dni ma ten maj 922?...
Do ‚ed’
Ceny śmieci rosną ale zobaczysz jak wz...
Wilk
Sondaż do niczego. Jak sie pozwala glos...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018