R E K L A M A

Z I P

Edukacja | Zamośćtekst nadesłany13 kwietnia 2017 FACEBOOK | 4187 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Benedykt “Króluje”

Fot. PWSZ Zamość

R E K L A M A    B O A R D

Wtorkowy poranek 11 kwietnia przy ulicy Pereca 2 w Zamościu przyniósł spotkanie z kulturą wysoką. Właśnie tego dnia ponad 30 śmiałków podjęło wyzwanie i stanęło w szranki Konkursu Recytatorskiego w Języku Angielskim, zorganizowanego przez PWSZ w Zamościu w rektoracie uczelni.

Młodych recytatorów oceniali wykładowcy na kierunku filologia angielska: dr Monika Rajtak (dyrektor Instytutu Humanistycznego), mgr Tamara Woińskaoraz dr Wojciech Kozak.

Uczniowie prezentowali najróżniejsze utwory z kanonu poezji amerykańskiej, brytyjskiej, a nawet polskiej, bo jedna z uczestniczek recytowała wiersz Wisławy Szymborskiej, oczywiście w angielskim tłumaczeniu. – Poziom konkursu oceniam jako bardzo wysoki. Jako komisja jesteśmy pod ogromnym wrażeniem przygotowania uczestników, którzy wykazali się dużym talentem aktorskim – powiedział dr Wojciech Kozak. O tym wysokim poziomie świadczy fakt, że komisja zakwalifikowała do finału nie pięciu uczestników, jak to było zaplanowane pierwotnie, ale aż siedmiu.

W finale uczestnicy stanęli przed drugą szansą przekonania do siebie komisji konkursowej. Jurorzy, jak sami przyznali, mieli twardy orzech do zgryzienia, aby spośród finałowej siódemki wybrać trójkę laureatów. – Gdy sportowcy biegną na sto metrów i jeden z nich jest najszybszy, to sytuacja jest oczywista… A w tego typu konkursach, jaki zaproponowaliśmy, werdykt jest trudniejszy i zawsze subiektywny – mówiła mgr Tamara Woińska. – Dziękuję, że dostarczyliście nam tak wielu wrażeń – dodawała dr Monika Rajtak. – Włożyliście w to dużo serca i emocji, co nam się bardzo udzieliło. Cieszy nas, że wciąż są osoby, które chcą mieć kontakt z poezją. Słowa uznania skierował do uczestników także sam rektor uczelni dr hab. Andrzej Samborski: – Gratuluję wszystkim uczestnikom, bo z jednej strony jest to taka wasza praca dla siebie, a z drugiej szansa, żeby się wykazać wśród innych, co może w przyszłości jeszcze bardziej zaowocować. Konkurs recytatorski pokazuje znakomicie wasze umiejętności posługiwania się językiem angielskim, a także świadczy o waszym godnym uznania zamiłowaniu do literatury. Cieszę się, że zaangażowaliście się w nasz nowy konkurs, który, mam nadzieję, będzie kontynuowany i stanie się uczelnianą tradycją.

Konkursowe podium zajęli uczniowie z Biłgoraja. Zwyciężył Benedykt Król, uczeń LO im. ONZ. – Nie wiedziałem, który wiersz wybrać, więc zapytałem o radę swojego nauczyciela od angielskiego. Pan Christopher Bergin wymienił mi swoich ulubionych autorów. Pierwszym utworem, który sprawdziłem, był „Song of the Open Road” Whitmana i od razu wiedziałem, że to jest „to”! – relacjonował zwycięzca. – To wiersz o wolności, życiu w zgodzie z naturą i poczuciu niezależności, które czasem wiąże się z odrzuceniem wartości narzucanych nam przez społeczeństwo. Jurorom najwyraźniej spodobał się nie tylko sam wiersz, ale również jego bardzo emocjonalna prezentacja. Nie może to dziwić, wszak Benedykt, jak sam przyznał, udzielał się w dwóch biłgorajskich grupach teatralnych – w Młodzieżowym Domu Kultury oraz w Biłgorajskim Centrum Kultury. Warto jeszcze dodać, że Benedykt Król zapisał się w historii konkursów PWSZ również dzięki temu, że w ubiegłym roku wygrał Konkurs Matematyczny, a także był w dziesiątce laureatów Zamojskiego Dyktanda. Za triumf w pierwszym Konkursie Recytatorskim w Języku Angielskim został nagrodzony e-bookiem.

Drugie miejsce przypadło w udziale dziewczynie – Monice Jargieło z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Jurorów urzekła swoją delikatną, stonowaną interpretacją utworu Mother Nature Rona Tranmera. – Przyszłam z nastawieniem, że na pewno znajdą się lepsi ode mnie i już samo dostanie się do finału było dla mnie ogromnym zaskoczeniem, a ostatecznie skończyło się drugim miejscem. Brak mi słów… – mówiła z niedowierzaniem Monika. – To jest mój pierwszy sukces w konkursie typu recytatorskiego. Wzięłam w nim udział ze względu na moje zamiłowanie do języka angielskiego. Uczennica ZSBiO w nagrodę otrzymała power bank.

Trzecie miejsce zajął Patryk Widz (RCEZ Biłgoraj), który wyrecytował wiersz Hurricane autorstwa Williama Cullena Bryanta. – Utwór ten przekonał mnie swoją mocą i treścią – mówił laureat. – Wiersz opowiada o nadciągającym huraganie i zjawiskom jemu towarzyszącym. Autor zachwyca się pięknem i potęgą huraganu, który wszystko zagarnia ze sobą. Lubię utwory, które wpływają na emocje, związane są z jakąś walką lub poczuciem patriotyzmu. Zdobywca trzeciego miejsca otrzymał pendrive, antyzegar i inne, atrakcyjne gadżety PWSZ w Zamościu.

 

ms

Autor: tekst nadesłany
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

TORRES20400
@"z_boku"; słuszna racja. A co ze szcze...
z_boku
Kask może nie wystarczyć, a co ze szko...
Rosa
400 tys im dac.parodia....
kibic
Szkoda straconego punktu, awans się chy...
Daniel Czubara
Dzięki :) Jak będę potrzebował już ...
TORRES20400
@"Daniel Czubara"; to pan szanowny redak...
Daniel Czubara
Sadzę, że wykonawca robót by mnie rac...
Daniel Czubara
Zdjęcia - tak jak są opisane - pochodz...
.
Daniel Czubara@ Czy Pan był tam osobiś...
.
Pierwsza albo druga liga w tym miejscu p...
kjm
Prawda, pociągi śmierdziały moczem......
Czesław
Goorva to wiele lat temu jechało się n...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny