R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | ZamośćDaniel Czubara29 sierpnia 2016 FACEBOOK | 3993 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 12 komentarzy

Będą podwyżki w instytucjach kultury?

R E K L A M A    B O A R D

Komisja Rewizyjna Rady Miasta Zamościa przyjęła stanowisko, w którym proponuje zabezpieczenie środków na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Książnicy Zamojskiej i Muzeum Zamojskiego.

Przypomnijmy, że pracownicy zamojskich instytucji kultury już wielokrotnie podnosili temat wzrostu wynagrodzeń i nienajlepszej sytuacji finansowej. Traktował o tym m.in. felieton, jaki jeden z pracowników zamojskiej kultury podpisany jako Zamojski NIKT opublikował na łamach roztocze.net . Z tekstem można zapoznać się TUTAJ. Ogółem protest pracowników Książnicy ciagnie się już prawie 5 lat.

W sierpniu związkowcy z “Solidarności” Książnicy i Muzeum złożyli do Rady Miasta projekt uchwały o podwyżkach pensji. Jak jednak się okazało nie jest to takie proste. Po pierwsze, podwyżka pensji pracowników nie leży w kompetencjach RM, tylko dyrektorów obu placówek, co zaznaczył prezydent Andrzej Wnuk, w czwartek, na komisji budżetowej.

-W obu tych instytucjach kultury zgodnie z literą prawa istnieje coś takiego jak dotacja podmiotowa. Czyli cała dotacja ogólna na działanie instytucji kultury, bez rozbicia na kwestie rzeczowe, czy kwestie wynagrodzeń. Nie ma możliwości, żeby prezydent, czy Rada Miasta wskazały palce, że tyle i tyle pieniędzy powinno pójść na wynagrodzenia, czy tez podwyżki tychże wynagrodzeń. To menadżer tej instytucji kultury, dyrektor, decyduje o tym, w jaki sposób tworzy swój budżet wynagrodzeń. My ze swojej strony możemy zapisać nawet i pół miliona na każdą instytucję, tylko, czy to pójdzie na wydatki bieżące, czy na wynagrodzenia decyduje zawsze menadżer. – tłumaczył prezydent.

Po drugie, jak zauważył radny Wiesław Nowakowski, żeby podwyżki były możliwe w tym roku należałoby komuś pieniądze zabrać, by przekazać je do instytucji kultury. Dlatego zaproponował inne rozwiązanie.

-Już jest naprawdę niedużo do przyszłego roku, dlatego widzę to w ten sposób: żeby w założeniach programu społeczno-gospodarczego na przyszły rok ująć zapis kwotowo, czy przybliżone wartości o podwyżkach w tych dwóch instytucjach, żeby to było w założeniach. Wtedy przy konstruowaniu budżetu te pieniądze się znajdą. Natomiast dzisiaj trzeba byłoby komuś zabrać, żeby dać. – wyjaśniał radny Nowakowski.

W piątek tematem płac w zamojskich instytucjach kultury zajęli się radni z Komisji Rewizyjnej.

-Korzystając ze swoich uprawnień, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej a także uprawnień Komisji Stałych RM określonych w Statucie Miasta §13 ust.2 pkt. 3, w dniu dzisiejszym Komisja Rewizyjna wprowadziła pod obrady i przyjęła po głosowaniu projekt uchwały w sprawie zabezpieczenia środków finansowych w budżecie Miasta Zamościa na 2017 rok na bieżącą działalność jednostek kultury z uwzględnieniem wzrostu wynagrodzeń dla pracowników miejskich jednostek kultury, w szczególności dla pracowników Książnicy Zamojskiej im Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu oraz Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Komisja jednocześnie podjęła stanowiska w sprawie zabiezpieczenia środków finansowych w budżecie Miasta Zamość na 2016 rok na bieżącą działalność jednostek kultury oraz na podstawie § 22 ust 1. Regulaminu Rady Miasta Zamość, Komisja Rewizyjna kieruje w/w projekt uchwały pod obrady sesji Rady Miasta w dniu 29.08.2016r.- poinformował nas w piątek przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM Zamościa Rafał Zwolak.

Czy uchwała zostanie przyjęta? Dowiemy się na dzisiejszej sesji Rady Miasta.

Poniżej prezentujemy treść stanowiska Komisji  i projekt uchwały.

stanowisko 1

stanowisko 2

uchwala

 

 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "oneb" dnia 29 sierpnia 2016 o godzinie 9:13:28 napisał:
  Działanie "pod publiczkę". Mimo, że niewiele możemy, ale się podpiszemy. Każdy głos na wagę złota.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Marek" dnia 29 sierpnia 2016 o godzinie 10:12:09 napisał:
  I bardzo dobrze, że im obecne władze miasta nie dały podwyżki. I co z tego, że przed wyborami ktoś im coś obiecywał. Na miejsce każdego jest 5 chętnych.
  0
  0
 • "obiecanki" dnia 29 sierpnia 2016 o godzinie 10:44:55 napisał:
  Ale jak jest obiecał czy nie ?
  0
  0
 • "." dnia 29 sierpnia 2016 o godzinie 11:28:22 napisał:
  Na to wygląda, że Miasto nie ma pieniędzy na te podwyżki - to nie jest jednorazowa wypłata tylko co miesięczne zwiększone wydatki budżetu miasta. Podwyżkom pensji urzędników powinny towarzyszyć podwyżki innym pracownikom zamojskiej budżetówki. I to jest ta smutna prawda. W artykule powiało pesymizmem, ale powiało pewnym optymizmem - na pewne rzeczy powinny zostać zabezpieczone środki w budżecie. Te środki nie tylko powinny być zabezpieczone, ale na celownik powinny pójść inne wydatki, podwyżki zwłaszcza w miejskich spółkach. Moje wątpliwości budzi fakt podniesienia w ogóle tej sprawy, każdy kto chodzi do Książnicy widzi flagę protestacyjną Solidarności i postulat podwyżki o 190 zł brutto (nie pamiętam dokładnej kwoty) - te postulaty są już od 5 lat a więc z okresu rządów Marcina Zamoyskiego. Sprawa podwyżek i mechanizmu rewaloryzacji powinna być wtedy podniesiona i załatwiona raz na zawsze. Pytanie, sprawa podwyżek dla pracowników Książnicy była poruszana na forach tego portalu w czasie kampanii wyborczej do Samorządu i co??? Pytanie o inicjatorów w RM - co oni robili w poprzedniej kadencji?? I jeszcze kolejne pytanie dlaczego dopiero teraz poruszają tę sprawę w zasadzie na półmetku prezydentury Andrzeja Wnuka??
  0
  0
 • "emerytka" dnia 29 sierpnia 2016 o godzinie 12:44:49 napisał:
  Nie robili- było żle, robią- jest żle. Gorzej by było, gdyby podnieśli temat pod koniec kadencji PAW. Teraz prezydent ma jeszcze szanse na zrealizowanie obietnicy przedwyborczej.Nieprawdaż?
  0
  0
 • "." dnia 29 sierpnia 2016 o godzinie 13:02:07 napisał:
  emerytka@ A w ogóle to co oni robią??
  0
  0
 • "Barbarossa" dnia 29 sierpnia 2016 o godzinie 14:02:35 napisał:
  Wygląda na to, że Solidarność obu placówek poparła pana Wnuka licząc na podwyżki, a gdy w połowie kadencji podwyżek nie ma postanowiła upomnieć się o sprawy finansowe. Swoją drogą lepiej teraz niż przed samymi wyborami, bo wtedy wyglądałoby to na zagrywke polityczną.
  0
  0
 • "." dnia 29 sierpnia 2016 o godzinie 14:42:08 napisał:
  To jest czas próby dla naszych Radnych - Radnych Rady Miasta Zamość. Nie oglądajcie się na władze tego miasta - Szanowni Radni jest to czas dla was, do pokazania co tak naprawdę potraficie. To wspaniała okazja. To przede wszystkim czas do wykazania się tych radnych którzy w Radzie Miasta mają większość. Teraz nadarza się ku temu wspaniała okazja macie większość w Radzie możecie przeforsować swoje pomysły ze swoich programów wyborczych - pokążcie co potraficie. . Panie Panowie - nic tylko działać, a nie oglądać się na władze tego miasta. Przypominam Tradycja Rozwoju zobowiązuje. Przypominam że niedługo będzie palmetek kadencji a potem coraz bliżej do wyborów, jeszcze nie zdarzyło się, aby wyborcy wybrali dokładnie tę samą radę, tzn. nie wszyscy obecni radni otrzymują reelekcję. Uważam, że Komisja Rewizyjna powinna wskazać źródło sfinansowania podwyżek dla Książnicy - to jest honorowa sprawa, dlatego, że pracownicy kultury nie mogą tyle zarabiać. To nie jest już tylko zadanie dla władz tego miasta - to przede wszystkim zadanie dla naszych Radnych To przede wszystkim wielka odpowiedzialność naszych Radnych. To właśnie nie od kogo innego jak od kompetencji, motoryczności, ale przede wszystkim przedsiębiorczości naszych Radnych będzie zależało W myśl zasady środki powinny być zabezpieczone - cieszę się że co niektórzy przyjmują tą zdrową zasadę, będącą niczym innym jak zwykła ludzką empatia. Cieszę się, że Komisja Rewizyjna uważa, że te podwyżki powinny być, ja uważam, że powinno być wyrównanie za te pięć lat.
  0
  0
 • "jacek" dnia 30 sierpnia 2016 o godzinie 14:33:14 napisał:
  ale obiecał im te podwyżki w zamian za poparcie w wyborach czy nie obiecał?
  0
  0
 • "kronikarz" dnia 30 sierpnia 2016 o godzinie 18:18:38 napisał:
  Orkiestra Symfoniczna to też jednostka kultury. Dla czterech radnych jakby nie istnieje. Może nie lubią Orkiestry? I BWA też nie lubią? Dziwne, że mówią o podwyżkach tylko dla pracowników Muzeum i Książnicy. Kolejna kadencja w RM, a instytucji kultury się nie zna.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "ja" dnia 31 sierpnia 2016 o godzinie 10:57:47 napisał:
  Różnica miedzy średnią płaca w Muzeum i Książnicy a Orkiestrą i BWA wynosi 500 zł, stąd taka kwota jakiej chcieliby pracownicy brutto walcząc o podwyżki. Inna rzecz ze te instytucje nie upominają się o podwyżki, bo i tak dostają więcej za swoja prace. W tej sytuacji trudno wypowiadać się też w ich imieniu.
  0
  0
 • "2016" dnia 3 września 2016 o godzinie 11:05:41 napisał:
  Proszę Państwa, z tekstu wyłania się handel korzyściami majątkowymi pokrywanymi z publicznych pieniędzy: my Tobie gwarantujemy poparcie w wyborach za którym idą konkretne gratyfikacje i możliwości polityczne, a Ty nam podwyższysz wynagrodzenie brutto. KULTURA XXI WIEKU!!!! KULTURA PIENIĄDZA
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

xxx
Kupiłem sobie karnet a na pierwszy mecz...
obserwator
I jeszcze niech Padwa poprawi nagłośni...
Dzieci we mgle
Nie będę się czepiał czemu w roku wy...
Jacek
To prawda. Zero organizacji, zupełnie b...
buhahaha
hehehehe i tak wszyscy razem o jednej go...
Thomas
Tylko czy ocenie merytorycznej komentar...
Janko
Uwielbiam Zwolaka. Gdziekolwiek się poj...
Jarek z sitanca
Andrzej daj spokój :)...
as
Piękny i szczytny cel tylko szkoda , ż...
Zmarzniety
Stare Miasto było wyludnione zupełnie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny