Polityka i SamorządPiotr Rogalski 6 stycznia 2014 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 24 komentarze

Bastion II – zmiany

Bastion II, styczeń 2014, foto: Piotr Rogalski
R E K L A M A    B O A R D

Praca przy rekonstrukcji muru bastionu II postępuje.

 
Zdjęcia wykonane (a jakże), niech nie myli brak śniegu,  3 stycznia 2014 roku.

 

bastion_II_styczen2014_pan2

 

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Piotr Rogalski
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "andy" dnia 6 stycznia 2014 o godzinie 6:00:51 napisał:
  dlaczego otwory strzelnicze są tylko atrapami?
  R E K L A M A
 • "Ela" dnia 6 stycznia 2014 o godzinie 10:08:42 napisał:
  Gdyż twierdza nie ma już znaczenia strategicznego, a MON nie planuje jej wykorzystania do działań zbrojnych.
 • "k" dnia 6 stycznia 2014 o godzinie 12:06:29 napisał:
  MON nie planuje ale może być różnie. Poza tym nie chodzi o wykorzystanie militarne ale takie atrapy wyglądają mniej więcej tak jak plastikowe drzwi w Katedrze. Jeśli coś odtwarzamy to róbmy to wiernie a nie na odwal. Nieruchomy most zwodzony, atrapy zamiast okien itp. Nie stać nas na buble. Ludzie (turyści) nie są ślepi i na pewno dostrzegą detale podczas zwiedzania.
 • "sco" dnia 6 stycznia 2014 o godzinie 12:13:27 napisał:
  Aye
 • "kuuuuuuuuuuull" dnia 6 stycznia 2014 o godzinie 12:55:06 napisał:
  W tej chatce pokrytej eternitem nad "bastionem" będzie punkt informacji turystycznej buhaha
 • "Ponury@Smutas" dnia 6 stycznia 2014 o godzinie 14:17:05 napisał:
  @Ela - ale konserwator zabytków, całe szacowne grono projektantów i konsultantów, chyba wiedzą, że obrona twierdzy odbywała się również poprzez ogień prowadzony /niezamurowanymi/ otworami strzelniczymi. Jeśli rekonstrukcja ma być przeprowadzona rzetelnie w sposób oddający prawdę historyczną a jednocześnie stanowić wartość edukacyjną dla zwiedzających to taka droga na skróty jest krótkowzrocznym "dziadowaniem" Kolejnym etapem może być już tylko malowanie otworów farbą na wykonanych uprzednio murach z cegły czy kamienia.
 • "TORRES20400" dnia 6 stycznia 2014 o godzinie 16:03:49 napisał:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_Wenecka
 • "Budwolniec" dnia 6 stycznia 2014 o godzinie 16:58:17 napisał:
  Jak przyjdzie zima to po murach. To nie jest okres na tego typu prace - zbyt ryzykowne.
 • "Lemon" dnia 6 stycznia 2014 o godzinie 17:24:20 napisał:
  Fajnie ze tak sporo sie zmienia na starowce, trzymam kciuki za rychlye ukonczenie prac. Miasto sporo na tym zyska.
 • "Ela" dnia 6 stycznia 2014 o godzinie 18:04:26 napisał:
  Bla bla bla, kogo to obchodzi. Atrapy dobre i atrapy. Wojny dziś nie prowadzi się zza murów tylko zza biurek. Obronność nie ucierpi, bo nie istnieje więc w czym problem? Ładnie to wygląda i o to chodzi. Turysta gupi jest i skoro potrafi kupić ciupagę z napisem Zamość to i kupi atrapy otworów strzelniczych. A że 5 czy 10 osobom się to nie podoba... nie muszą patrzeć.
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 6 stycznia 2014 o godzinie 19:48:09 napisał:
  No ja tam patrzeć nie będę, w tym kierunku. Żeby mnie po latach jakieś syny, czy też wnuki pytały: a czemu to takie beznadziejne? Nie wiem, odpowiem synusiowi/ wnusiowi. Akurat wtedy sikałem w innym miejscu...
 • "chryzelefantynowany" dnia 6 stycznia 2014 o godzinie 20:07:44 napisał:
  Racja, lepiej by było zostawić mury tak jak zastano je kilka lat temu. To było idealne miejsce. Głównie do sikania, ewentualnie oberwania po głowie.
 • "bb" dnia 7 stycznia 2014 o godzinie 20:03:37 napisał:
  Znowu poprawki na boksach, nie dziwne, że najemcy rezygnują. http://kronikatygodnia.pl/lopaty-poszly-w-ruch/
 • "Wincenty@Rozgarnięty" dnia 7 stycznia 2014 o godzinie 20:17:30 napisał:
  Nikt nie powiedział, że mury lepiej było pozostawić w dotychczasowym opłakanym stanie, natomiast wielu mówi, iż jeśli już coś się zaczyna i wydaje na to pieniądze z miejskiej kasy to należy to zrobić rzetelnie. Tak sformułowane zastrzeżenie dotyczy również rzetelności i pieczołowitości przy odtwarzaniu walorów zabytkowej substancji miasta - twierdzy
 • "ak" dnia 7 stycznia 2014 o godzinie 21:58:44 napisał:
  W tym wszystkim najbardziej zadziwia kontrast między lekceważącym stosunkiem do rekonstrukcji bastionu jako całości i pietyzmem w odniesieniu do cokołu . Niektóre kamienne bloki rzeczywiście można było wymienić szczególnie jeżeli chodzi o dolną warstwę , która prawdopodobnie będzie w ziemi ."Elu" tego się nie robi dla tych co jest im obojętne czy to jest atrapa czy nie . Ci i tak pójdą raczej "zwiedzać" Twierdzę przy ulicy Kilińskiego. Ktoś kto czuje zabytki na pewno nie pojedzie do Las Vegas żeby zwiedzać "Pałac Dożów" czy inne atrapy zabytków w tym mieście .
 • "k" dnia 7 stycznia 2014 o godzinie 23:23:04 napisał:
  A co będzie za owymi atrapami? Czy będą tam pomieszczenia i korytarze jak w oryginale, po których ewentualnie będą mogli przejść zwiedzający czy będzie to zalane betonem lub wypchane styropianem, żeby było taniej?
 • "Ela" dnia 8 stycznia 2014 o godzinie 8:23:56 napisał:
  ak, a mi się podoba. Zresztą nie widzę ani pietyzmu, ani lekceważenia. Bo kolorów jest wiele nie tylko czarny i biały.
 • "TORRES20400" dnia 9 stycznia 2014 o godzinie 15:44:00 napisał:
  @Ela; Masz rację: jest wiele kolorów, nie tylko czarny i biały. Między nimi jest jeszcze szary (mętny). Koncepcję, która jest obecnie realizowana, np. wobec bastionu II, można streścić w jednym zdaniu: "rewitalizacja, poprzez zatarcie historycznego układu, planu i koncepcji pierwotnej obiektu". Na bank, turyści będą walić drzwiami i oknami żeby zwiedzać (z oknami, strzelnicami, jest problem - bo to atrapy, więc się nie dostaną).
 • "Ela" dnia 10 stycznia 2014 o godzinie 8:37:56 napisał:
  Torres Nic nie wiesz na temat turystyki, prawda? Oglądasz ją jako zjawisko, uczestniczysz w niej jako konsument ale nie wiesz jak działa. Turyści mają w rzyci twoją opinię, znam ich dobrze, rozmawiam z nimi w sezonie co dzień. Kochają atrapy i cieszą się jak mogą kupić kierpce i oscypek w Zamościu.
 • "TORRES20400" dnia 10 stycznia 2014 o godzinie 14:01:31 napisał:
  Ela To ciekawy kierunek. Zauważam to, jak jadę nad morze (Bałtyk). Tyle straganów z ciupagami i oscypkami - więcej ich jest w Kołobrzegu, niż na Krupówkach. Nie mówiąc już o słynnej "pandze prosto z Bałtyku", na wybrzeżu Bałtyku. (panga to taka ryba hodowana w delcie Mekongu). Ja tego nie kupuję. Te nasze Mury, to taka "panga dla turystów". Skoro ja to widzę, to nie wiem dlaczego, nie mieli by tego zauważyć Turyści z Wrocławia, Gdańska, czy też, w ogóle z zza granicy?
  R E K L A M A
 • "Piśmack" dnia 11 stycznia 2014 o godzinie 18:25:44 napisał:
  Dlaczego nie przewidziano "żywej" (z muzeum figur woskowych madame T.) atrapy założyciela miasta? Czyżby obecny potomek miał na żywo "własną piersią" przystrajać mury obronne? A może z bezrobotnych utworzyć "oddział obrońców twierdzy" w odpowiednim "ąturażu". Okowita, słonina itp. czyli ówczesne jadło, takież warunki sanitarne,język (słownictwo) z epoki. W przypadkach krytyki władz miasta, mogłyby one po odpowiednim przystrojeniu i wsparciu odpierać na murach wraże insynuacje?!
 • "Ela" dnia 11 stycznia 2014 o godzinie 20:52:59 napisał:
  Torres Bo nie. Nikt nie wie dlaczego, pewnie dlatego że świat NIE składa się z klonów na bazie Torresa, ale ludzi różnych. Skoro można kupić pangę nad Bałtykiem oznacza to, że ludzie ją kupują, bo jakby nie kupowali to by jej nikt nie sprowadzał. Tego właśnie nie rozumiesz. Jeżeli uda ci się nam wmówić, że mury są "pangą" wśród rewitalizacji to.... no właśnie. Co to zmieni? Nic. Osiągniesz cel, wszyscy z obrzydzeniem będą patrzyć na te mury i..... nikt już tego nie odwróci. Wszyscy będziemy przegrani, ci następni też bo nie odwrócą tego, chyba że powiedzą "nie no te mury są zajebiste". Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Kto się bawi granatem może stracić ręce. Szczególnie przy znaczącej krótkowzroczności.
 • "TORRES20400" dnia 12 stycznia 2014 o godzinie 13:23:47 napisał:
  @Ela; Ja się właściwie zgadzam z Twoją wypowiedzią. Zwłaszcza z ostatnim akapitem.
 • "Wincenty@Rozgarnięty" dnia 18 stycznia 2014 o godzinie 21:39:19 napisał:
  @Ela Krótkowzroczne jest właśnie popieranie szerokorozumianej tandety w tym np. akceptacja i uzasadnianie tandetnych, naciąganych rozwiązań przy odtwarzaniu zabytkowej substancji. Herbata nie robi się słodka od samego mieszania tylko od dodania cukru. Analogicznie ocena efektu i rzetelności wykonanych prac nie zależy od tego abyśmy udawali, że nie widzimy żadnych niekonsekwencji i błędów /wpierając to jednocześnie innym/ natomiast w zasadniczy sposób jest uzależniona od wierności projektu w odniesieniu do uwarunkowań historycznych oraz pieczołowitości wykonanych prac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Adamus
Na stronie 'Nie dla spalarni'* pojawił ...
szczebrzeszyn
Cypr jest pierwszy raz? bo nie pamiętam...
nie znam się a...
chwila chwila Brawa dla tej pani - zdję...
olek
to już widać kto z radnych posłuszny ...
?
a jeden radny na zwolnieniu co robi na s...
TK
Szczególnie ekscytująco zapowiada się...
Sylvia
Ktos tu tęskni za dawną posadką w PGK...
WerT
Bo Flip i Flap nie występują jak to ni...
leniwce w radzi...
Ćwik nieobecny? Zwolak nieobecny? Szopk...
cchenieek
Panie Josik, mowiles Pan ze nie dasz Pan...
observer
niepotrzebne odwlekanie w czasie, które...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018