R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćIzabela Winiewicz-Cybulska14 listopada 2016 FACEBOOK | 4431 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Autoportret artysty

Aleksandra Mazurek, Natalia Hałasa - autoprtrety

R E K L A M A    B O A R D

Zapraszamy do galerii Liceum Plastycznego na wystawę fotografii pt. “Portret”. Tylko do końca listopada.

Do końca listopada w holu zamojskiego Liceum Plastycznego przy ul. Pereca 17 prezentowana jest wystawa fotografii pt. „Portret”. Jej autorkami są Aleksandra Mazurek i Natalia Hałasa – uczennice klasy III, które wykonały prace w ramach szkolnych zajęć z fotografii prowadzonych przez prof. Pawła Malczenko. Tytuł ekspozycji jest prosty, ale zdjęcia to coś więcej niż tylko „portret” rozumiany jako słownikowe „przedstawienie wyglądu konkretnego człowieka”. Szczególnym rodzajem jest „autoportret” czyli „portret artysty wykonany przez niego samego”. Warto przypomnieć, że pierwsze autoportrety pojawiły się w średniowieczu. Niedługo potem zostały włączane przez samych artystów do malowanych przez nich scen.

Z czasem wizerunki portretowe rozpowszechniły się wraz z rozwojem fotografii, a autoportrety są dziś wyjątkowo popularne – za sprawą selfie – zdjęcia związanego z mediam społecznościowymi, w których są one zwykle umieszczane. Pierwszy na świecie autoportret fotograficzny powstał podobno w roku 1839 i wykonał go Robert Cornelius, siadając na kilkadziesiąt sekund na fotelu przed obiektywem aparatu. Natomiast tak powszechne dziś słowo „selfie” zostało użyte po raz pierwszy w 2002 roku. Ten rodzaj popularnej fotografii autoportretowej to zdjęcia robione zwykle z trzymanego w ręku smartfona. Popularność wynika być może z faktu, że człowiek od zawsze chciał pozostawić po sobie jakiś ślad. Tak jest do dziś – stąd w sieci całe mnóstwo różnorodnych zdjęć, które wykonuje przecież każdy z nas. Ale fotografia stała się też w ostatnich latach dziedziną sztuki, a jej podstaw (obok podstaw filmu) naucza się w liceach plastycznych. We współczesnym świecie sztuki i związanych z nim mediami nie można funkcjonować bez znajomości tej nowoczesnej dziedziny. Nie można też zapominać o konieczności utrzymania odpowiedniego artystycznego poziomu tej młodej dyscypliny sztuki, która – podobnie jak tradycyjne dziedziny – powinna zaspokajać potrzebę piękna. Fotogramy portretowe na wystawie w Liceum Plastycznym pokazują, że ważne są nie tylko wiedza i umiejętności, ale także poczucie estetyki i wrażliwość twórcy.

Portrety swojej koleżanki Oli Natalia kreuje w duchu pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Dobiera kostium i rekwizyty, a czerń i biel pozwalają na wydobycie większego wyrazu modelki. Natomiast Ola – twórczyni swoich autoportretów – inspiruje się fotografią artystyczną Marty Bevacqua, młodej włoskiej artystki pracującej w Paryżu. Może autoportret na wystawie nasunie jakieś skojarzenia z selfie, ale nie są to przecież zdjęcia wykonane smartfonem czy zwykłą „cyfrówką”. Zrobione „na czas” (10 sekund), z użyciem statywu i za pomocą cyfrowej lustrzanki reprezentują określony poziom, a przy tym nie pozbawione są romantycznej nuty. Ola i Natalia pokazują nam, że fotografia – zwłaszcza portretowa – to swoiste dzieło sztuki, które potrafi operować środkami artystycznymi właściwymi rysunkowi czy malarstwu, a język techniki i technologii może być także językiem sztuki.

Autor: Izabela Winiewicz-Cybulska
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Pi
A co tu rondo ma do tego? Nieumiejętno...
KL.
A o żeglugę rzeczną z Zamościa do Gd...
Czesław
dać łepkom motór... znając życie ch...
swojak
W Zwierzyńcu też już byliśmy. Co do ...
Tomek
Gratuluję uczenia dziecka , że człowi...
Thomas
Zamość bez kolei to było ok - bo nie ...
stójka
zapomniałeś dopisać i ... podsienia ...
Ciekawe...
że jeszcze nikt z opozycyjnej pozycji n...
Thomas
To jest ważny i istotny element przywra...
Józek
Na pozwolenie na budowę, idioto. Bo pie...
Wyborca
Zrobić tam rondo natychmiast, tak samo ...
Kiko
Jak można było zacząc wcześniej, jak...
zamościak
gdybyś "bmx" przeczytał ze zrozumienie...
Dirty Harry
Bravo AW. Co prawda można było tę wa...
Kiko
A jaki był hejt na Wnuka, że dworzec s...
z_boku
Tak było, jak ten brzeziniak był, co t...
KL.
Historycznymi miejscami integracji społ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny