R E K L A M ARegion - Gospodarka i polityka - Kultura i rozrywka - Życie społeczne - Sport - Edukacja - Komunikaty ROL
R E K L A M A
 Szukaj:
Google   
  , imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz strona główna/newsroom  
 O artykule
Autor: Ryszard Kamiński, Kurier Lubelski
Data: 11.02.2002, 10:26
Zmiany: brak
Czytane: 1557x
Komentarzy: 0 [sprawdź]
   Gospodarka i polityka
Archiwum: 3318   Archiwum>>
Co się dzieje na Forum?
Zapisz się!
Elektroniczy biuletyn ROL
co tydzień w twojej poczcie email.
Rozmowa z Danielem Stefańskim, prezesem Lubelsko-Małopolskiej Spółki Cukrowej SA w Zamościu  
Rozmowa z Danielem Stefańskim, prezesem Lubelsko-Małopolskiej Spółki Cukrowej SA w Zamościu

``Polski Cukier' przyniesie korzyści

Daniel Stefański od 1 lutego br. pełni funkcję prezesa Zarządu Lubelsko-Małopolskiej Spółki Cukrowej SA w Zamościu.
Ma 54 lata. Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie. Pełnił odpowiedzialne funkcje w cukrowniach: Łapy, Werbkowice, LMSC, a ostatnio w Wożuczynie. Łącznie pracuje w cukrownictwie 27 lat.
Żonaty, żona Danuta pracuje w Cukrowni Wożuczyn. Dwaj synowie poszli w ślady rodziców. Są cukrownikami, pracują w województwie wielkopolskim. Syn Konrad jest kontrolerem lotów na warszawskim Okęciu, a najmłodsza Dorota uczy się w Liceum Ogólnokształcącym.
Hobby: muzyka poważna i rozrywkowa oraz turystyka.

Fot. archiwum

Ryszard Kamiński: Ostatnia kampania cukrownicza nie należała do najlepszych. Jak ocenia Pan aktualną sytuację ekonomiczną cukrowni zrzeszonych w Lubelsko-Małopolskiej Spółce Cukrowej?
Daniel Stefański: - Miniona kampania była gorsza od poprzedniej, brakowało przede wszystkim surowca, na co miały wpływ niezbyt korzystne warunki pogodowe. Znaczne straty spowodowały choroby grzybowe, a w niektórych rejonach powodzie. W sumie zbiory buraków były niższe. W efekcie spółka nie wykonała przyznanego limitu produkcji cukru. Zrealizowały go jedynie cztery cukrownie: Klemensów, Krasnystaw, Łapy i Werbkowice. Tylko dzięki dobrym wynikom ekonomicznym w kampanii 2000 roku fabryki mogły normalnie funkcjonować i obecnie nie ma większych zagrożeń.
* Jak przebiegają przygotowania do nowego sezonu wegetacyjnego?
- Przyznany na ten rok limit produkcji cukru kształtuje się na poziomie  poprzedniego i w skali spółki wynosi około 280 tys. ton. Obecnie służby plantacyjne cukrowni uzgadniają z rolnikami limit uprawy  buraków cukrowych. Zgodnie z nową ustawą cukrową plantator otrzyma limit kontraktacyjny przypisany na stałe do danego gospodarstwa. Jego wysokość zależna będzie od rozmiarów produkcji cukru ustalanych corocznie przez resort rolnictwa. Nauczeni ubiegłorocznym doświadczeniem chcemy ustalić taką skalę uprawy buraków, by przyznany limit produkcji cukru został w pełni wykorzystany, nawet gdyby zaszła konieczność przerzutu surowca między cukrowniami. Tegoroczne warunki kontraktacji są porównywalne z rokiem ubiegłym.
* Kiedy powstanie Krajowa Spółka Cukrowa, o której mówi się już od wielu miesięcy?
-  Niedobrze, że decyzja w tej sprawie jest odkładana. Niedawno Sejm ustalił termin do końca czerwca br., który jest obecnie mało realny. W moim przekonaniu można to uczynić praktycznie najwcześniej pod koniec tego roku. Powołanie Krajowej Spółki Cukrowej, potocznie nazywanej ``Polskim Cukrem', przyniesie duże korzyści, m.in. nie będzie wtedy  konkurencji cenowej między cukrowniami na rynku cukru.  Wyznacznikiem ceny stanie się ustalana przez państwo bariera celna. Powstanie koncernu umożliwi restrukturyzację fabryk zrzeszonych w spółce, dzięki temu stopniowo dojdziemy do tego, że surowiec będziemy przerabiać w około 80 dni, a więc w optymalnym terminie.
* Dziękuję za rozmowę.
Skomentuj ten artykuł
Drukuj ten artykuł
Informacje opublikowane przez INTERNAUTÓW nie podlegają cenzurze. Właściciele i redakcja Roztocze Online (old.roztocze.net) nie odpowiadają za treść zamieszczonych materiałów, tekstów i komentarzy! Jeżeli zawartość nie jest sygnowana "Roztocze.net" lub "Roztocze Online" to głowna treść tej strony jest kopią znalezioną w sieci internet.
Kopie stron internetowych zamieszczane w serwisie roztocze.net są dokonywane za zgodą autorów lub właścicieli, serwis roztocze.net nie jest w żaden sposób związany z autorami takich strony i nie odpowiada za ich treść.
Komentarze [do góry]
dodaj komentarz
[Kontakt] [Reklama] [© Roztocze Online - roztocze.net - P.Rogalski & R.Moteka]