R E K L A M A

Z I P

EdukacjaMichał Karchut25 marca 2014 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 6 komentarzy ()

50 lat SP 9

Grzegorz Lasek, foto: Michał Karchut

R E K L A M A    B O A R D

Wczoraj swój jubileusz obchodziła Szkoła Podstawowa nr 9 im. Tadeusza Kościuszki.

 

– Szkoła zajmuje szczególne miejsce na mapie edukacyjnej oświaty zamojskiej. Jest to pierwsza szkoła w  byłym województwie zamojskim, która ma bardzo bogaty dorobek w zakresie szkolenia sportowego dzieci i młodzieży. Jako międzyszkolny ośrodek sportowy stworzony na początku lat 70. ubiegłego wieku, słynęła w całym kraju z doskonałych efektów kształcenia sportowego. Dziś z tamtej wspaniałej przeszłości pozostały klasy sportowe, które kontynuują tradycje wychowania fizycznego – powiedział nam Grzegorz Lasek, dyrektor Zespołu Szkół nr 6.

 

Na jubileusz przybyły władze miasta, nauczyciele i pracownicy (emerytowani i obecni), dzieci, rodzice oraz absolwenci. Zebranych gości przywitał dyrektor Grzegorz Lasek, który uhonorował medalami pamiątkowymi m.in prezydenta Zamościa, parafię św. Michała, Uczniowski Klub Sportowy “Iskra” (swoimi początkami sięgający do 1965) czy MDK. Łącznie wręczono 14 medali, a ten z numerem dwa trafił do nauczyciela i trenera Franciszka Sagana. Człowieka – legendy, pomysłodawcy i twórcy Międzyszkolnego Ośrodka Wychowania Fizycznego i Sportu, przekształconego następnie na wojewódzki. “Dzięki Saganowi szkoła miała przez długie lata jedyny w Zamościu basen” – informuje Andrzej Kędziora na stronie zamosciopedia.pl.

 


foto: Michał Karchut

 

Z 50-cio letniej historii szkoły warto odnotować kilka faktów. 20 lipca 1963 r. odbyło się uroczyste otwarcie szkoły, a pierwszy dzwonek rozległ się tam już 3 września. Jak podaje “Encyklopedia” Kędziory , kamień węgielny pod budowę placówki położono 17 czerwca 1961 r. W czerwcu 1975 ukończono rozbudowę szkolnych obiektów sportowych i oddano do użytku basen. W 1980 roku nadano szkole imię patrona, a 1 września 1999 oddano do użytku nową część budynku, gdzie rozpoczęło działalność gimnazjum nr 6.  Przez pięć dekad szkołę prowadziło w sumie ośmiu dyrektorów: Stefan Ćwik, Eugeniusz Woszak, Janina Malec, Mieczysław Truszyński, Maria Czerniak, Lech Stangierski,  Maria Janczak i Jerzy Kolano. Jak podaje okolicznościowe wydawnictwo szkoły, przez cały ten okres w szkole pracowało 28 wicedyrektorów i 244 nauczycieli. Od dwóch lat w “dziewiątce” kadra pedagogiczna składa się z 52 nauczycieli a szkołę prowadzi dyrektor Lasek  i dwóch wicedyrektorów.  Szkoła wykształciła blisko 8,5 tys. absolwentów. Są wśród nich m.in.: Tomasz Kossowski, Piotr Linek, Anna Jakubczak-Pawelec, Robert Trześniowski, Krzysztof Gaj, Artur Plewa, Andrzej Szumowski, Piotr Marzec, Jarosław Siek czy ks. Sławomir Nowosad.

 

– Od 2012 roku Szkoła Podstawowa nr 9 funkcjonuje już w Zespole Szkół wspólnie z Gimnazjum nr 6. W ostatnich latach dzięki przychylności władz miasta dokonaliśmy odnowienia obiektów sportowych. Udało się otworzyć kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią, kort tenisowy, boisko do piłki nożnej, a przede wszystkim wybudować wielką halę sportową, która służy obydwu szkołom – mówi dyrektor Lasek.

 

Autor tego tekstu bardzo miło wspomina swoją podstawówkę i pozdrawia wspaniałych dyrektorów, nauczycieli, pracowników, koleżanki i kolegów z “dziewiątki”. To były cudowne lata i świetna szkoła.

 

Zdjęcia z archiwum szkoły:

Autor: Michał Karchut
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze:
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
perła
Zawiślak rzucony na kolana !,ale upokor...
fifi 2 minuty temu
Poseł Zawiślak najpierw przekuł wygra...
Daniel Czubara 27 minut temu
@observer to nie naginanie faktów, ani ...
observer 46 minut temu
do redaktora - "uzyskał poparcie PIS, p...
video lupum 48 minut temu
Thomas, kozacy to nie ukraińcy, proszę...
Zawisza 50 minut temu
Sukcesy to 230 mln złotych dofinansowan...
??? 54 minuty temu
Pan Gliwiński to chyba PSL...
roman2
Marto zdaj sprzęt . Wnuk pewne zwycięs...
Obserwer
Dobre PiS popiera Wnuka jako kandydata n...
Yyyy
Pan S. Zawiślak rozjechany. Wy......ny ...
TORRES20400
To wygląda mniej więcej tak: są wybor...
qwert
Chyba sam w to nie wierzysz, że może s...
qwert
Naprawdę widzicie jakieś spektakularne...
Henryk
Spora porażka posła Zawiślaka. Przez ...
TORRES20400
Bo zwykle są jakieś przemówienia, "br...
Thomas
Oczywiście, inicjatywa mogła być pos...
Daniel Czubara
@Torres20400 specjalnie dzwoniłem po po...
ciekawy
jutro 100 lecie szkoly sp3 a tu zadnej z...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny