R E K L A M A

Z I P

EdukacjaMichał Karchut25 marca 2014

50 lat SP 9

Grzegorz Lasek, foto: Michał Karchut

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Wczoraj swój jubileusz obchodziła Szkoła Podstawowa nr 9 im. Tadeusza Kościuszki.

 

– Szkoła zajmuje szczególne miejsce na mapie edukacyjnej oświaty zamojskiej. Jest to pierwsza szkoła w  byłym województwie zamojskim, która ma bardzo bogaty dorobek w zakresie szkolenia sportowego dzieci i młodzieży. Jako międzyszkolny ośrodek sportowy stworzony na początku lat 70. ubiegłego wieku, słynęła w całym kraju z doskonałych efektów kształcenia sportowego. Dziś z tamtej wspaniałej przeszłości pozostały klasy sportowe, które kontynuują tradycje wychowania fizycznego – powiedział nam Grzegorz Lasek, dyrektor Zespołu Szkół nr 6.

 

Na jubileusz przybyły władze miasta, nauczyciele i pracownicy (emerytowani i obecni), dzieci, rodzice oraz absolwenci. Zebranych gości przywitał dyrektor Grzegorz Lasek, który uhonorował medalami pamiątkowymi m.in prezydenta Zamościa, parafię św. Michała, Uczniowski Klub Sportowy “Iskra” (swoimi początkami sięgający do 1965) czy MDK. Łącznie wręczono 14 medali, a ten z numerem dwa trafił do nauczyciela i trenera Franciszka Sagana. Człowieka – legendy, pomysłodawcy i twórcy Międzyszkolnego Ośrodka Wychowania Fizycznego i Sportu, przekształconego następnie na wojewódzki. “Dzięki Saganowi szkoła miała przez długie lata jedyny w Zamościu basen” – informuje Andrzej Kędziora na stronie zamosciopedia.pl.

 


foto: Michał Karchut

 

Z 50-cio letniej historii szkoły warto odnotować kilka faktów. 20 lipca 1963 r. odbyło się uroczyste otwarcie szkoły, a pierwszy dzwonek rozległ się tam już 3 września. Jak podaje “Encyklopedia” Kędziory , kamień węgielny pod budowę placówki położono 17 czerwca 1961 r. W czerwcu 1975 ukończono rozbudowę szkolnych obiektów sportowych i oddano do użytku basen. W 1980 roku nadano szkole imię patrona, a 1 września 1999 oddano do użytku nową część budynku, gdzie rozpoczęło działalność gimnazjum nr 6.  Przez pięć dekad szkołę prowadziło w sumie ośmiu dyrektorów: Stefan Ćwik, Eugeniusz Woszak, Janina Malec, Mieczysław Truszyński, Maria Czerniak, Lech Stangierski,  Maria Janczak i Jerzy Kolano. Jak podaje okolicznościowe wydawnictwo szkoły, przez cały ten okres w szkole pracowało 28 wicedyrektorów i 244 nauczycieli. Od dwóch lat w “dziewiątce” kadra pedagogiczna składa się z 52 nauczycieli a szkołę prowadzi dyrektor Lasek  i dwóch wicedyrektorów.  Szkoła wykształciła blisko 8,5 tys. absolwentów. Są wśród nich m.in.: Tomasz Kossowski, Piotr Linek, Anna Jakubczak-Pawelec, Robert Trześniowski, Krzysztof Gaj, Artur Plewa, Andrzej Szumowski, Piotr Marzec, Jarosław Siek czy ks. Sławomir Nowosad.

 

– Od 2012 roku Szkoła Podstawowa nr 9 funkcjonuje już w Zespole Szkół wspólnie z Gimnazjum nr 6. W ostatnich latach dzięki przychylności władz miasta dokonaliśmy odnowienia obiektów sportowych. Udało się otworzyć kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią, kort tenisowy, boisko do piłki nożnej, a przede wszystkim wybudować wielką halę sportową, która służy obydwu szkołom – mówi dyrektor Lasek.

 

Autor tego tekstu bardzo miło wspomina swoją podstawówkę i pozdrawia wspaniałych dyrektorów, nauczycieli, pracowników, koleżanki i kolegów z “dziewiątki”. To były cudowne lata i świetna szkoła.

 

Zdjęcia z archiwum szkoły:

Autor: Michał Karchut
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze:
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "cienki" dnia 25 marca 2014 o godzinie 8:45:01 napisał:
  Absolwenci pozdrawiają p. Mariana Dardę !
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "obserwator" dnia 25 marca 2014 o godzinie 9:02:21 napisał:
  Piękny Jubileusz. Szkoda, że na fotografa Państwa nie było stać, bo zdjęcia mało widoczne!
  0
  0
 • "X" dnia 25 marca 2014 o godzinie 15:53:32 napisał:
  A jak z bezpieczeństwem w tej szkole?
  0
  0
 • "Basia" dnia 25 marca 2014 o godzinie 16:56:25 napisał:
  Na razie nauczyciele czują się bezpiecznie, na wszelki wypadek jest monitoring.
  0
  0
 • "marek" dnia 27 marca 2014 o godzinie 9:12:49 napisał:
  moje dziecko nie musi nosić w tej szkole kamizelki kuloodpornej..
  0
  0
 • "Ania" dnia 30 marca 2014 o godzinie 14:50:04 napisał:
  Dziękujemy za relację. Szkoła Podstawowa Nr 9 w Zespole Szkół Nr 6 w Zamościu serdecznie zaprasza swoich absolwentów oraz byłych i obecnych pracowników na spotkanie pod nazwą "Popołudnie Absolwenta". Uroczystość odbędzie się na małej sali sportowej 5 kwietnia 2014r. o godz. 17:00. Mile widziane wspomnienia i zdjęcia o sentymentalnej wartości. Serdecznie zapraszamy. Informacja ze strony szkoły: www.zs6.zam.pl
  0
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

ad111 15 minut temu
A tutaj taki kwiatek i o dziwo spadek w ...
TORRES20400 48 minut temu
Czas pokaże. Do wyborów jeszcze rok. N...
magnar
Jeśli na liście Wspólnego Zamoscia cz...
Thomas
Pytanie do PiS jak to jest możliwe, że...
TORRES20400
W 2014 r. na listach "Wspólnego Zamośc...
haha
Bujać to my, ale nie nas, Torresie....
TORRES20400
A. Wnuk wygrał nie dlatego, że miał p...
haha
@LZA spójrz na wynik Wspólnego Zamoś...
LZA
Kto by nie startował z PIS czy PO to mo...
Horn
Moim skromnym zdaniem PiS znowu postawi ...
jorg
Zagdański?to wielka pomyłka obecnie,ta...
polna zmc
To dlatego ,że Zamość jest bastionem ...
Sonda
Zagdanski i tyle w temacie....
4you
Jak widać pora na zmiany jeśli ten w...
kibic
Paweł Myśliwiecki sezon 2014/15 miał ...
Marcin
do zamościanina - a wiesz, jak są rozl...
hmm
Obejrzyj sobie lepiej @Zamościanin film...
@zamoscianin
@zamościanin - porównaj sobie wyniki P...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017