R E K L A M A

Z I P

Lifestyle | Lublin | Tekst sponsorowanytekst nadesłany26 września 2017 FACEBOOK | 4468 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

3 mity o kebabie. Poznaj jego prawdziwą historię

R E K L A M A    B O A R D

Kebab to danie, które w Polsce cieszy się popularnością od dobrych kilkunastu lat. W tym czasie zdążyło się już pojawić wiele mitów na jego temat – łącznie z historią o jego powstaniu. Czas je obalić i poznać prawdziwe oblicze tradycyjnego, arabskiego dania.

Kebab w Lublinie, Warszawie, Toruniu czy każdym innym mieście z reguły smakuje podobnie. Warto jednak mieć świadomość, że to arabskie danie niejedno ma imię.

1. Kebab to mięso z bułką

Kebab to ogólna nazwa dania wywodzącego się z krajów arabskich, która obejmuje wiele różnych wariantów. Tradycyjne jedzenie bazuje na cienko krojonych plastrach mięsa wołowego, jagnięcego lub drobiowego podawanych na talerzu z ryżem oraz warzywami. Niemniej jednak wyróżnić można ponad dwadzieścia odmian, które – choć opierają się o podobne składniki – smakują zupełnie inaczej.

  • Şiş kebab to mięso pokrojone w kawałki i nabijane na patyczki wraz z kawałkami papryki, pomidora i bakłażana. Danie podawane jest na talerzu w formie szaszłyków.
  • Dürüm kebab to danie, w którym mięso opiekane jest na patyczkach. Wykładane wraz z warzywami na lewasz (specjalny chleb), zawija się.
  • Adana kebab to danie, które podawane jest na talerzu razem z grillowanymi pomidorami, cebulą oraz sałatką ezme (z pomidorów, czosnku i przypraw).

2. Pierwszy lokal z kebabem powstał w Berlinie

Chociaż obecnie kebab w Lublinie, Łodzi oraz wielu innych miastach to standard, pierwsze lokale serwujące to danie zostały otwarte w Berlinie Zachodnim. Była to inicjatywa Mehmeta Aygüna i Kadira Nurmana, którzy w 1971 i 1972 roku rozpoczęli sprzedaż kebabów.

Potwierdzeniem tej historii jest fakt, że to właśnie w zachodniej części Berlina można skosztować najlepszych ulicznych kebabów w całej Zachodniej Europie.

3. Kebab to wyłącznie tureckie danie

Myśląc o kebabie, większość z nas faktycznie kojarzy to danie wyłącznie z Turcją. Trzeba jednak pamiętać, że danie to wywodzi się z Persji, ale bardzo szybko rozprzestrzeniło się w innych krajach Bliskiego Wschodu i w samej Turcji.

Kebab nie jest zwykłym fastfoodowym jedzeniem, które może być porównywane do hamburgerów. Sposób jego przyrządzania opiera się na tradycyjnych recepturach, które zostały delikatnie zmodyfikowane – po to, by jeszcze lepiej wpisać się w gust współczesnych klientów. Warto jednak mieć świadomość, że w wielu miejscach w Polsce można skosztować prawdziwego arabskiego kebaba – także z dostawą pod wskazany adres. Niezależnie od tego gdzie jesteś i co robisz, oryginalny kebab w Lublinie, Warszawie, Poznaniu czy Toruniu jest w Twoim zasięgu.

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Antykibic
Jestem podbudowany tym wynikiem....
zamoscianin
Czyli co, nacjonalizacja? Tęsknisz za k...
zamoscianin
Niektórzy płaczą, że na Starym Mieś...
zamoscianin
Konkretnie kto? Z imienia i nazwiska....
zamoscianin
A Twoim zdaniem co innego ma zrobić mia...
Antykibic
Ile wydano w Hetmanie na transfery?...
zamoscianin
Robert Marchwiany w swoim ostatnim felie...
Ja
Mateusz Prusa mogliby pozyskać na bramk...
z_boku
To był drugi mecz z Sokołem Sieniawa, ...
Żuk
Prawdopodobnie, ptaki gnieżdżące si...
Tofik
Co za kretyn kazał ściąć drzewa w st...
Tomasz.N
Czasami warto odświeżyć wizerunek bud...
hm
Ludzie wejdźcie na nieoficjalną stron...
mieszkaniec
widać Hetman znów w formie XD...
rynkowiec wielk...
Oj, jak się cieszę, jak się cieszę, ...
beduin
Najważniejsza reelekcja Pawia. A potem ...
Ciekawe...
skoro to taka "niewielka" kwota, to jak ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny