R E K L A M A

Z I P

Lifestyle | Lublin | Tekst sponsorowanytekst nadesłany26 września 2017

3 mity o kebabie. Poznaj jego prawdziwą historię

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Kebab to danie, które w Polsce cieszy się popularnością od dobrych kilkunastu lat. W tym czasie zdążyło się już pojawić wiele mitów na jego temat – łącznie z historią o jego powstaniu. Czas je obalić i poznać prawdziwe oblicze tradycyjnego, arabskiego dania.

Kebab w Lublinie, Warszawie, Toruniu czy każdym innym mieście z reguły smakuje podobnie. Warto jednak mieć świadomość, że to arabskie danie niejedno ma imię.

1. Kebab to mięso z bułką

Kebab to ogólna nazwa dania wywodzącego się z krajów arabskich, która obejmuje wiele różnych wariantów. Tradycyjne jedzenie bazuje na cienko krojonych plastrach mięsa wołowego, jagnięcego lub drobiowego podawanych na talerzu z ryżem oraz warzywami. Niemniej jednak wyróżnić można ponad dwadzieścia odmian, które – choć opierają się o podobne składniki – smakują zupełnie inaczej.

  • Şiş kebab to mięso pokrojone w kawałki i nabijane na patyczki wraz z kawałkami papryki, pomidora i bakłażana. Danie podawane jest na talerzu w formie szaszłyków.
  • Dürüm kebab to danie, w którym mięso opiekane jest na patyczkach. Wykładane wraz z warzywami na lewasz (specjalny chleb), zawija się.
  • Adana kebab to danie, które podawane jest na talerzu razem z grillowanymi pomidorami, cebulą oraz sałatką ezme (z pomidorów, czosnku i przypraw).

2. Pierwszy lokal z kebabem powstał w Berlinie

Chociaż obecnie kebab w Lublinie, Łodzi oraz wielu innych miastach to standard, pierwsze lokale serwujące to danie zostały otwarte w Berlinie Zachodnim. Była to inicjatywa Mehmeta Aygüna i Kadira Nurmana, którzy w 1971 i 1972 roku rozpoczęli sprzedaż kebabów.

Potwierdzeniem tej historii jest fakt, że to właśnie w zachodniej części Berlina można skosztować najlepszych ulicznych kebabów w całej Zachodniej Europie.

3. Kebab to wyłącznie tureckie danie

Myśląc o kebabie, większość z nas faktycznie kojarzy to danie wyłącznie z Turcją. Trzeba jednak pamiętać, że danie to wywodzi się z Persji, ale bardzo szybko rozprzestrzeniło się w innych krajach Bliskiego Wschodu i w samej Turcji.

Kebab nie jest zwykłym fastfoodowym jedzeniem, które może być porównywane do hamburgerów. Sposób jego przyrządzania opiera się na tradycyjnych recepturach, które zostały delikatnie zmodyfikowane – po to, by jeszcze lepiej wpisać się w gust współczesnych klientów. Warto jednak mieć świadomość, że w wielu miejscach w Polsce można skosztować prawdziwego arabskiego kebaba – także z dostawą pod wskazany adres. Niezależnie od tego gdzie jesteś i co robisz, oryginalny kebab w Lublinie, Warszawie, Poznaniu czy Toruniu jest w Twoim zasięgu.

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
TORRES20400
http://zamosc.tv/tv/12394-pod-rozwage/...
L11A 5 minut temu
Poczekam na film o Staffie i wtedy chęt...
EQmen
Szczególnie pozdrawiam człowieka renes...
klm
Szanowny panie redaktorzyno w w 28 sekun...
Zasmucony
To przykre. Znam sprawcę i podwójnie m...
Antyklerykał
Nie lepiej wydać takie pienądze na pos...
Co tam marcin ? Chory ? Czy nie możesz...
tutejszy
azbest "nie zaczepiany"praktycznie nic n...
Tak
Dziękuję Pośle,to wszystko by się ni...
observer
do Torresa - słusznie Waść prawisz....
POdPIS
i aby samorządy wszystkie stowarzyszeni...
ktoś
Szkoda. Taka młoda, pewnie jeszcze wiel...
TORRES20400
@"observer"; to będzie kolejna tragedia...
historyk
Ludzie nie wypisujcie głupot- jak możn...
c f v
Oczywiście,że wesprę.Prowincjonalne z...
Zosia
wartość uszczuplonego podatku akcyzowe...
observer
to, że te obiekty zostaną wyremontowan...
Czerwona świnia już nadaje....
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017