R E K L A M A

Z I P

Lifestyle | Lublin | Tekst sponsorowanytekst nadesłany26 września 2017

3 mity o kebabie. Poznaj jego prawdziwą historię

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Kebab to danie, które w Polsce cieszy się popularnością od dobrych kilkunastu lat. W tym czasie zdążyło się już pojawić wiele mitów na jego temat – łącznie z historią o jego powstaniu. Czas je obalić i poznać prawdziwe oblicze tradycyjnego, arabskiego dania.

Kebab w Lublinie, Warszawie, Toruniu czy każdym innym mieście z reguły smakuje podobnie. Warto jednak mieć świadomość, że to arabskie danie niejedno ma imię.

1. Kebab to mięso z bułką

Kebab to ogólna nazwa dania wywodzącego się z krajów arabskich, która obejmuje wiele różnych wariantów. Tradycyjne jedzenie bazuje na cienko krojonych plastrach mięsa wołowego, jagnięcego lub drobiowego podawanych na talerzu z ryżem oraz warzywami. Niemniej jednak wyróżnić można ponad dwadzieścia odmian, które – choć opierają się o podobne składniki – smakują zupełnie inaczej.

  • Şiş kebab to mięso pokrojone w kawałki i nabijane na patyczki wraz z kawałkami papryki, pomidora i bakłażana. Danie podawane jest na talerzu w formie szaszłyków.
  • Dürüm kebab to danie, w którym mięso opiekane jest na patyczkach. Wykładane wraz z warzywami na lewasz (specjalny chleb), zawija się.
  • Adana kebab to danie, które podawane jest na talerzu razem z grillowanymi pomidorami, cebulą oraz sałatką ezme (z pomidorów, czosnku i przypraw).

2. Pierwszy lokal z kebabem powstał w Berlinie

Chociaż obecnie kebab w Lublinie, Łodzi oraz wielu innych miastach to standard, pierwsze lokale serwujące to danie zostały otwarte w Berlinie Zachodnim. Była to inicjatywa Mehmeta Aygüna i Kadira Nurmana, którzy w 1971 i 1972 roku rozpoczęli sprzedaż kebabów.

Potwierdzeniem tej historii jest fakt, że to właśnie w zachodniej części Berlina można skosztować najlepszych ulicznych kebabów w całej Zachodniej Europie.

3. Kebab to wyłącznie tureckie danie

Myśląc o kebabie, większość z nas faktycznie kojarzy to danie wyłącznie z Turcją. Trzeba jednak pamiętać, że danie to wywodzi się z Persji, ale bardzo szybko rozprzestrzeniło się w innych krajach Bliskiego Wschodu i w samej Turcji.

Kebab nie jest zwykłym fastfoodowym jedzeniem, które może być porównywane do hamburgerów. Sposób jego przyrządzania opiera się na tradycyjnych recepturach, które zostały delikatnie zmodyfikowane – po to, by jeszcze lepiej wpisać się w gust współczesnych klientów. Warto jednak mieć świadomość, że w wielu miejscach w Polsce można skosztować prawdziwego arabskiego kebaba – także z dostawą pod wskazany adres. Niezależnie od tego gdzie jesteś i co robisz, oryginalny kebab w Lublinie, Warszawie, Poznaniu czy Toruniu jest w Twoim zasięgu.

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
ad111 19 minut temu
Duszenie kultury we własnym sosie i to ...
water
Thomas- żart to jest ?...
Kundel
Po co roztocze relacjonuje zamknięta im...
Thomas
Kornelia Wróblewska byłaby dobrym kand...
STYX
ZAMOŚĆ BASTIONEM PIS-U. BRZMI JAK OBEL...
brudny Harry
Dokładnie Rychu, jest tak jak pisze mó...
Persona non gra...
Skoro dla Ciebie 63 to prawie 100 to poz...
Hahahahahahahah...
Brawo Azoty!...
Do rycha
Amerykę odkryłem,to oczywista oczywist...
nosmog
Biłgoraj też potrzebuje takich sensor...
water
W obronie koryta posuniecie się nawet d...
Wojciech
Bardzo interesujący i ciekawy artykuł....
rychu
a jaki z PAWia menager to zwykła chorą...
pod okiem facho...
To popatrz na Tyszowce. Likalna ekipa i ...
ktoś
Ne mam żadnych profitów, chodzi mi tyl...
zamościanin
Wspaniała inicjatywa. Jak najwięcej ru...
pod okiem facho...
Tak kolego masz rację ale tylko jeżeli...
Niestety przegrana : Padwa Zamość – ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017