R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | ZamośćMLC5 listopada 2016 FACEBOOK | 3984 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 8 komentarzy

25 lat partnerstwa z Żółkwią

wikipedia.org autor: UP9

R E K L A M A    B O A R D

25-lecie partnerskiej współpracy między Zamościem a ukraińską Żółkwią obchodzone będzie podczas Święta Niepodległości, 11 listopada w Zamościu.

Współpraca między Żółkwią a Zamościem rozpoczęła się 26 kwietnia 1991 r., tuż po powstaniu wolnych demokratycznych państw dawnego bloku wschodniego.
W listopadowych uroczystościach wezmą udział delegacje z ośmiu miast partnerskich Zamościa.

Do naszego miasta przybędą również przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ambasad i konsulatów ukraińskich w Polsce i polskich na Ukrainie, marszałek województwa lubelskiego i wojewoda lubelski oraz posłowie.

 

Chcemy, żeby było to wydarzenie, które odbije się szerokim echem w regionie i całej Polsce, szczególnie, że była to pierwsza współpraca między wolną Polską a wolną Ukrainą, bo rozpoczyna się w 1991 r., kiedy Ukraina odzyskiwała niepodległość, a Polska zrzuciła już jarzmo Związku Radzieckiego i kształtowały się pierwsze kontakty partnerskie między nowo powstałymi wolnymi demokratycznymi krajami – mówi Jacek Bełz z Wydziału Turystyki i Promocji UM Zamość.  

Jak informuje Jacek Bełz, na przestrzeni 25 lat partnerstwa zdarzały się bardziej lub mniej intensywne kontakty, ale na pewno do sukcesów można zaliczyć realizowany w 2005 r. wspólny projekt Zamość i Żółkiew – miasta historyczne. Wtedy zostały wydane widokówki porównujące zabytki, np. pałac Zamoyskich i pałac Żółkiewskich oraz foldery w 4 wersjach językowych: po polsku, angielsku, ukraińsku i niemiecku. Zrealizowano też wizyty studyjne oraz jeden press tour, w czasie którego przedstawiciele krajowych mediów zwiedzili Zamość, polskie i ukraińskie Roztocze, Żółkiew i Lwów, jako interesujący produkt turystyczny. W wyjeździe uczestniczyli dziennikarze z „Rzeczpospolitej”, „Gazety Wyborczej” oraz  branżowych magazynów turystycznych.

Jeszcze w 2004 r. rozpoczął się projekt Jazz New Cooperation, realizowany wspólnie z Domem Kultury w Żółkwi, a w jego ramach koncerty jazzowe w mieście naszego partnera oraz wizyty przyjazdowe do Zamościa.

Realizowany był też wspólnie przez Zamość i Fundację Pauci, wspierającą rozwój Ukrainy, projekt dotyczący przenoszenia pozytywnych wzorców współpracy, a w jego ramach stypendyści, przejazdy, spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury, wizyty naszych jednostek kultury w Żółkwi oraz koncerty zespołów z Żółkwi.

W historii wzajemnych kontaktów nie obyło się bez zgrzytów. Odpowiedzią na uchwałę Żółkwi i Łucka gloryfikującą Banderę jako bohatera narodowego, była uchwała Rady Miasta Zamość potępiająca ten wybór.

Wielokrotnie byłem w Żółkwi i nie spotkałem się z incydentami, mającymi swoje podłoże w nienawiści wobec Polaków, czy jakichkolwiek negatywnych działań. Ukraińcy to młody naród, który szuka swoich bohaterów, a niekoniecznie byli to bohaterowie dobrzy dla nas, dlatego trzeba im tłumaczyć i pokazywać, że można organizować partnerstwo. Tych 25 lat jest przykładem tego, że można robić dobrą współpracę i zapominać o złych rzeczach, które się wydarzyły, iść do przodu, wprowadzać Ukrainę do Europy – mówi przedstawiciel UM Zamość.

Na obchody 25 lat partnerskiej współpracy delegacje przyjadą już 10 listopada. 11 listopada wezmą udział w uroczystościach Święta Niepodległości. 12 listopada zobaczą Roztocze i zabytki Zamościa, a w niedzielę, 13 listopada zakończą wizytę w Zamościu. Koszt ich pobytu będzie się wahał w granicach 30-35 tys. zł.

Chcemy, żeby było to wspólne spotkanie miast partnerskich Wschodu i Zachodu, a Zamość będzie tym pępkiem świata, wokół którego to wszystko będzie się kręcić – mówi Jacek Bełz.

W obchodach 25-lecia współpracy będą uczestniczyły delegacje z następujących miast partnerskich Zamościa: Żółkwi – jako miasta jubileuszowego, Łucka z Ukrainy, niemieckich Schwaebisch Hall i Weimaru, Lougborough z Wielkiej Brytanii, Bardejowa ze Słowacji, Sighisoary z Rumunii oraz Fountain Hill ze Stanów Zjednoczonych.

 

Turniej miast partnerskich, 2007 r., fot. UM Zamość
Turniej miast partnerskich, 2007 r., fot. UM Zamość
Autor: MLC
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "stop banderowskim kmiotom" dnia 5 listopada 2016 o godzinie 14:36:26 napisał:
  Natychmiast zakończyć współprace tam banderyzm się szerzy
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Xyz" dnia 5 listopada 2016 o godzinie 15:28:14 napisał:
  Kaczyzm jest gorszy, pisowski kmiocie.
  0
  0
 • "ad111" dnia 6 listopada 2016 o godzinie 9:25:56 napisał:
  Coś dla otrzeźwienia... http://img.wiocha.pl/images/8/b/8b9ad37c0ddd42953f3be66c950033ee.jpg?s=1478419950
  0
  0
 • "ConceptOfPower" dnia 6 listopada 2016 o godzinie 13:40:57 napisał:
  Użytkownik Xyz albo nie wie, co mówi, albo prowokuje, albo jest po prostu idiotą. Nawet jeśli to ma być żart to nie jest wcale śmieszny. Nie można robić sobie, mówiąc kolokwialnie, jaj z ludobójstwa, które wydarzyło się ponad 70 lat temu. Nie jestem zwolennikiem PiS-u, ale porównywanie rządów tej partii z działalnością ukraińskich nacjonalistów w latach 40-stych ubiegłego wieku nie można nawet nazwać czystym debilizmem. Uważam, że to partnerstwo chluby naszemu miastu nie przynosi. Żółkiew (jak niemal większość miast na zachodniej Ukrainie) na liście swoich honorowych obywateli ma m.in. Stepana Banderę, jednego z przywódców organizacji ukraińskich nacjonalistów, które razem z ukraińską powstańczą armią (celowo z małej) wymordowali na samym Wołyniu ponad 60 tys. naszych przodków! Moim zdaniem Rada Miasta powinna jak najszybciej zerwać współpracę z potomkami naszych katów, którzy jawnie gloryfikują zbrodniarza.
  0
  0
 • "Jobot" dnia 7 listopada 2016 o godzinie 10:57:26 napisał:
  Historie nalezy pamietac, szczegolnie ta gorzka chocby po to by wyciagnac z niej wnioski i by nigdy sie nie powtorzyla. Ukraincy dokonali ludobojstwa to fakt ale obwinianie obecnie zyjacych tam ludzi o to jest bezsensowne. To nienawisc doprowadzila do ludobojstwa a my dalej usilujemy ja szerzyc i co gorsza nakrecac. W imie czego??? UPA mordowala wszystko jak leci. Wymordowala 100 tys. - 200 tys. Polakow ale i kilkanascie tysiecy swoich rodakow tylko dlatego ze im sie sprzeciwili i chcieli ratowac swoich sasiadow Polakow. I tych tez trzeba pamietac. Nie kazdy Ukrainiec byl zly. Oczywiscie nalezy sie sprzeciwiac temu co wyprawiaja nacjonalisci ukrainscy, stawiania przez nich pomnikow banderowcow w Polsce, nadawaniu tytulow honorowego obywatela miasta bandytom z UPA, szczegolnie tym ktore wspolpracuja z Polska. Tyle ze jest to margines i nie przenosmy tego na ludzi obecnie przyjezdzajacych do Polski, pracujacych tutaj itd. Z calym szacunkiem ale przekraczajacy granice polska Ukrainiec jadacy na zakupy do Biedronki przewaznie nie ma nic wspolnego z banderyzmem i nacjonalistami. Pamietajmy ze najpierw jest czlowiek a dopiero pozniej jego narodowosc, rasa i pochodzenie. Nie oceniajmy po tym ludzi. Kazdy narod ma swoja mroczna historie o ktorej chcialby zapomniec. Ma ja rowniez Polska i czesto gesto sie jej wypieramy lub nie chcemy pamietac. Np. akcje "Wisla" i mordy oraz wysiedlenia Lemkow i Bojkow, ktorzy nie mieli nic wspolnego z rzezia wolynska i tylko dlatego zostali tak potraktowani ze maja podobna mowe do Ukraincow.
  0
  0
 • "Joker" dnia 7 listopada 2016 o godzinie 12:59:56 napisał:
  No to studentki z Ukrainy mordujemy a potem gwałcimy, a studentów nabijamy na pal. Kto ZA ?! Ja widzę że większość już totalnie popierdzieliło od tej mody na patriotyzm. Ile już czasu po 2 światowej? A wy zamiast zrozumieć i wybaczyć to nie. Bo mordowali naszych! A My to co? Też ich zabijaliśmy jak leciało i to nie tylko podczas 2 ale i wcześniej. Któryś zna historie Ukrainy ? Jak nie zapraszam na YT tam jest w 5min. Oni nie mieli bohaterów narodowych (no może Chmielnicki ale to pod dyskusje)to teraz szukają i najbliżej mają UPA. Maja teraz wojnę z Rosją to muszą się odnosić do ducha patriotyzmu w narodzie. A wy debile jeszcze dorzucacie do pieca jak by mało kłopotów w Rzeczypospolitej było.
  0
  0
 • "Czż" dnia 7 listopada 2016 o godzinie 13:09:38 napisał:
  kretyn palikotowy
  0
  0
 • "Zacietrzewienie" dnia 8 listopada 2016 o godzinie 17:57:46 napisał:
  Mądry człowiek to Ukraińcowi mieszkanie wynajmie albo coś sprzeda i zarobi, a idiota będzie krzyczeć o banderze i później narzeka, że jest biedny i kasa tylko w Warszawie.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Skp
Było. Jednak ustawodawca wprowadza szcz...
Obserwer
Co za twór nigdy o tym nie słyszałem ...
bywalec
Proponuję zrobić tak: rezerwacja nick...
No
To tylko w PiS tak zwalniają......
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny