R E K L A M A

Z I P

Edukacja | ZamośćHenryk Szwarcwaldzki23 listopada 2016 FACEBOOK | 3993 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 4 komentarze

25 lat “Orląt Lwowskich” [fotorelacja]

Obchody 25 rocznicy nadania SP8 imienia "Orląt Lwowskich" Fot. R.Moteka

R E K L A M A    B O A R D

 Wyjątkowy program poetyczno-muzyczny na bardzo wysokim poziomie artystycznym to jeden z ważniejszych elementów obchodów 25 rocznicy nadania imienia “Orląt Lwowskich” Szkole Podstawowej nr 8.
Wspomnienia wymaga również wstęp historyczny autorstwa dyrektor szkoły Marii Trześniowskiej który doskonale “przygotował” widzów do odbioru części artystycznej nasyconej emocjami tamtych czasów. Ważnym punktem uroczystości był akt wyróżnienia szkoły medalem “Zasłużony dla Zamościa” który został nadany przez prezydenta Andrzeja Wnuka.

Mianem Orląt Lwowskich określa się młodych mieszkańców Lwowa, którzy wobec braku we Lwowie polskich oddziałów wojskowych, w listopadzie 1918 bronili miasta przed oddziałami wojsk ukraińskich. Młodzi ochotnicy walczyli też z wojskami radzieckimi w 1920. W skład ochotniczych wojsk polskich wchodzili uczniowie, studenci, robotnicy, urzędnicy, chłopcy i dziewczęta. Walczono najpierw praktycznie gołymi rękami, później – już ze zdobytą na wrogu bronią. Wobec braku regularnych wojsk, wysłanych przez austriackie dowództwo w inne regiony Europy, młodzi obrońcy postanowili wyzwolić swoje miasto przekazane przez ustępujących zaborców wojskowym oddziałom ukraińskim, ściągniętym celowo do Lwowa. W sumie w walkach po stronie polskiej brało udział 6022 osoby, spośród których 1421 nie przekroczyło 17. roku życia, zaś najmłodszy miał zaledwie 9 lat. Jeden z nich, 13-letni Antoś Petrykiewicz został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari .

Lwów, od XIV wieku należący do Polski, był od kilku stuleci miastem zamieszkiwanym w większości przez polską ludność (w 1918 procentowy udział Polaków zamieszkałych we Lwowie był wyższy niż w Warszawie czy Poznaniu ) i stanowił około 60% ogółu, pozostałą część stanowili Żydzi (ok. 30%) i Ukraińcy (ok. 10%), nazywani wówczas również Rusinami.

Przeciwnikami “Orląt Lwowskich” w drugiej fazie walki o Lwów w roku 1918 byli Ukraińscy Strzelcy Siczowi – wojskowa formacja złożona z Ukraińców, stworzona na podobnych zasadach jak Legiony Polskie .

 źródło: szkolnictwo.pl

 

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

Autor: Henryk Szwarcwaldzki
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "zdziwiony" dnia 24 listopada 2016 o godzinie 12:20:33 napisał:
  Wiatr zmian przyszedł. I dyplomatyczna zmiana. Jubileusze, niekończące się próby i kokardy biało-czerwone. Jakieś święto narodowe było na Karolówce?
  0
  0
  R E K L A M A
 • "beretka" dnia 24 listopada 2016 o godzinie 17:44:04 napisał:
  Byłam, widziałam, wzruszyłam się. Znakomita lekcja historii dla dzieci i tych starszych też. Prawdziwe święto szkoły. Dyrektor Trześniowska znakomicie przedstawiła genezę Orląt Lwowskich. Panowie Prezydenci - były i aktualny, prawie, ramię przy ramieniu. To lubię! Dzieci - cudowne, zdyscyplinowane. Nauczycielki - padnięte. Czy ktoś wie jak przygotować , wydaje mi się, że około 80 - osobową grupę dzieciaków do takiego występu ? Naprawdę podziwiam. Brawa dla Pani Dyrektor, że nie zapomniała o tych, którzy 25 lat temu wspierali szkołę w nadaniu imienia i współuczestniczyli w tworzeniu nowej " ósemki".
  0
  0
 • "Nauczycielka" dnia 24 listopada 2016 o godzinie 19:28:44 napisał:
  Nauczycielki-szczęśliwe, że to co było pieczołowicie przygotowywane, podobało się widzom. A próby trwały tydzien-po dwie godziny dziennie. Wydaje się więc, że nie wieczność.
  0
  0
 • "samochwały" dnia 27 listopada 2016 o godzinie 14:28:45 napisał:
  I oto pochwaliło się grono pedagogiczne. Próby w czasie lekcji, zamiast uczyć społecznego działania i tak poza lekcjami popracować. Wszystkiego dobrego chwalipięty.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

xxx
Kupiłem sobie karnet a na pierwszy mecz...
obserwator
I jeszcze niech Padwa poprawi nagłośni...
Dzieci we mgle
Nie będę się czepiał czemu w roku wy...
Jacek
To prawda. Zero organizacji, zupełnie b...
buhahaha
hehehehe i tak wszyscy razem o jednej go...
Thomas
Tylko czy ocenie merytorycznej komentar...
Janko
Uwielbiam Zwolaka. Gdziekolwiek się poj...
Jarek z sitanca
Andrzej daj spokój :)...
as
Piękny i szczytny cel tylko szkoda , ż...
Zmarzniety
Stare Miasto było wyludnione zupełnie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny