R E K L A M A

Z I P

Edukacja | ZamośćRobert Moteka23 listopada 2016 FACEBOOK | 4287 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 4 komentarze ()

25 lat “Orląt Lwowskich” [fotorelacja]

Obchody 25 rocznicy nadania SP8 imienia "Orląt Lwowskich" Fot. R.Moteka

R E K L A M A    B O A R D

 Wyjątkowy program poetyczno-muzyczny na bardzo wysokim poziomie artystycznym to jeden z ważniejszych elementów obchodów 25 rocznicy nadania imienia “Orląt Lwowskich” Szkole Podstawowej nr 8.
Wspomnienia wymaga również wstęp historyczny autorstwa dyrektor szkoły Marii Trześniowskiej który doskonale “przygotował” widzów do odbioru części artystycznej nasyconej emocjami tamtych czasów. Ważnym punktem uroczystości był akt wyróżnienia szkoły medalem “Zasłużony dla Zamościa” który został nadany przez prezydenta Andrzeja Wnuka.

Mianem Orląt Lwowskich określa się młodych mieszkańców Lwowa, którzy wobec braku we Lwowie polskich oddziałów wojskowych, w listopadzie 1918 bronili miasta przed oddziałami wojsk ukraińskich. Młodzi ochotnicy walczyli też z wojskami radzieckimi w 1920. W skład ochotniczych wojsk polskich wchodzili uczniowie, studenci, robotnicy, urzędnicy, chłopcy i dziewczęta. Walczono najpierw praktycznie gołymi rękami, później – już ze zdobytą na wrogu bronią. Wobec braku regularnych wojsk, wysłanych przez austriackie dowództwo w inne regiony Europy, młodzi obrońcy postanowili wyzwolić swoje miasto przekazane przez ustępujących zaborców wojskowym oddziałom ukraińskim, ściągniętym celowo do Lwowa. W sumie w walkach po stronie polskiej brało udział 6022 osoby, spośród których 1421 nie przekroczyło 17. roku życia, zaś najmłodszy miał zaledwie 9 lat. Jeden z nich, 13-letni Antoś Petrykiewicz został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari .

Lwów, od XIV wieku należący do Polski, był od kilku stuleci miastem zamieszkiwanym w większości przez polską ludność (w 1918 procentowy udział Polaków zamieszkałych we Lwowie był wyższy niż w Warszawie czy Poznaniu ) i stanowił około 60% ogółu, pozostałą część stanowili Żydzi (ok. 30%) i Ukraińcy (ok. 10%), nazywani wówczas również Rusinami.

Przeciwnikami “Orląt Lwowskich” w drugiej fazie walki o Lwów w roku 1918 byli Ukraińscy Strzelcy Siczowi – wojskowa formacja złożona z Ukraińców, stworzona na podobnych zasadach jak Legiony Polskie .

 źródło: szkolnictwo.pl

 

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

Autor: Robert Moteka
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "zdziwiony" dnia 24 listopada 2016 o godzinie 12:20:33 napisał:
  Wiatr zmian przyszedł. I dyplomatyczna zmiana. Jubileusze, niekończące się próby i kokardy biało-czerwone. Jakieś święto narodowe było na Karolówce?
  0
  0
  R E K L A M A
 • "beretka" dnia 24 listopada 2016 o godzinie 17:44:04 napisał:
  Byłam, widziałam, wzruszyłam się. Znakomita lekcja historii dla dzieci i tych starszych też. Prawdziwe święto szkoły. Dyrektor Trześniowska znakomicie przedstawiła genezę Orląt Lwowskich. Panowie Prezydenci - były i aktualny, prawie, ramię przy ramieniu. To lubię! Dzieci - cudowne, zdyscyplinowane. Nauczycielki - padnięte. Czy ktoś wie jak przygotować , wydaje mi się, że około 80 - osobową grupę dzieciaków do takiego występu ? Naprawdę podziwiam. Brawa dla Pani Dyrektor, że nie zapomniała o tych, którzy 25 lat temu wspierali szkołę w nadaniu imienia i współuczestniczyli w tworzeniu nowej " ósemki".
  0
  0
 • "Nauczycielka" dnia 24 listopada 2016 o godzinie 19:28:44 napisał:
  Nauczycielki-szczęśliwe, że to co było pieczołowicie przygotowywane, podobało się widzom. A próby trwały tydzien-po dwie godziny dziennie. Wydaje się więc, że nie wieczność.
  0
  0
 • "samochwały" dnia 27 listopada 2016 o godzinie 14:28:45 napisał:
  I oto pochwaliło się grono pedagogiczne. Próby w czasie lekcji, zamiast uczyć społecznego działania i tak poza lekcjami popracować. Wszystkiego dobrego chwalipięty.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Tylko i wylacznie. Cala 'wyzsza' kadra t...
Australijczyk 6 minut temu
Klakiery miauczą, jest dobrze. Czytają...
KL. 14 minut temu
Fajna para z Katarzyny i Rafała....
Za poetą Adame...
...ŚMIESZY, TUMANI, PRZESTRASZA......
Józef Bąk
Szczury uciekają z tonącego okrętu. S...
Łojeju,ale było ludzi! Całe mnóstwo,...
:)
Rafałek, jak tam scenic? Bezpieczne prz...
abc
Strata czasu. Nowoczesna powstała w kon...
kornik
Nareszcie w tym Zamościu jest ktoś poz...
obserwator
Lubię tych ludzi, są mili, widoczni i ...
L.
Bzykanie się zaszkodziło....
mieszkaniec
Ta partia jest już skończona...
KL.
Tylko Kornelia na prezydenta Zam!...
kibic
No jak wejdą do Superligi to przebiją ...
do na antyklery...
Taaa. Za to poprzednicy strasznie dbali ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny