R E K L A M A

Z I P

Edukacja | ZamośćHenryk Szwarcwaldzki23 listopada 2016

25 lat “Orląt Lwowskich” [fotorelacja]

Obchody 25 rocznicy nadania SP8 imienia "Orląt Lwowskich" Fot. R.Moteka

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

 Wyjątkowy program poetyczno-muzyczny na bardzo wysokim poziomie artystycznym to jeden z ważniejszych elementów obchodów 25 rocznicy nadania imienia “Orląt Lwowskich” Szkole Podstawowej nr 8.
Wspomnienia wymaga również wstęp historyczny autorstwa dyrektor szkoły Marii Trześniowskiej który doskonale “przygotował” widzów do odbioru części artystycznej nasyconej emocjami tamtych czasów. Ważnym punktem uroczystości był akt wyróżnienia szkoły medalem “Zasłużony dla Zamościa” który został nadany przez prezydenta Andrzeja Wnuka.

Mianem Orląt Lwowskich określa się młodych mieszkańców Lwowa, którzy wobec braku we Lwowie polskich oddziałów wojskowych, w listopadzie 1918 bronili miasta przed oddziałami wojsk ukraińskich. Młodzi ochotnicy walczyli też z wojskami radzieckimi w 1920. W skład ochotniczych wojsk polskich wchodzili uczniowie, studenci, robotnicy, urzędnicy, chłopcy i dziewczęta. Walczono najpierw praktycznie gołymi rękami, później – już ze zdobytą na wrogu bronią. Wobec braku regularnych wojsk, wysłanych przez austriackie dowództwo w inne regiony Europy, młodzi obrońcy postanowili wyzwolić swoje miasto przekazane przez ustępujących zaborców wojskowym oddziałom ukraińskim, ściągniętym celowo do Lwowa. W sumie w walkach po stronie polskiej brało udział 6022 osoby, spośród których 1421 nie przekroczyło 17. roku życia, zaś najmłodszy miał zaledwie 9 lat. Jeden z nich, 13-letni Antoś Petrykiewicz został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari .

Lwów, od XIV wieku należący do Polski, był od kilku stuleci miastem zamieszkiwanym w większości przez polską ludność (w 1918 procentowy udział Polaków zamieszkałych we Lwowie był wyższy niż w Warszawie czy Poznaniu ) i stanowił około 60% ogółu, pozostałą część stanowili Żydzi (ok. 30%) i Ukraińcy (ok. 10%), nazywani wówczas również Rusinami.

Przeciwnikami “Orląt Lwowskich” w drugiej fazie walki o Lwów w roku 1918 byli Ukraińscy Strzelcy Siczowi – wojskowa formacja złożona z Ukraińców, stworzona na podobnych zasadach jak Legiony Polskie .

 źródło: szkolnictwo.pl

 

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

Autor: Henryk Szwarcwaldzki
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "zdziwiony" dnia 24 listopada 2016 o godzinie 12:20:33 napisał:
  Wiatr zmian przyszedł. I dyplomatyczna zmiana. Jubileusze, niekończące się próby i kokardy biało-czerwone. Jakieś święto narodowe było na Karolówce?
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "beretka" dnia 24 listopada 2016 o godzinie 17:44:04 napisał:
  Byłam, widziałam, wzruszyłam się. Znakomita lekcja historii dla dzieci i tych starszych też. Prawdziwe święto szkoły. Dyrektor Trześniowska znakomicie przedstawiła genezę Orląt Lwowskich. Panowie Prezydenci - były i aktualny, prawie, ramię przy ramieniu. To lubię! Dzieci - cudowne, zdyscyplinowane. Nauczycielki - padnięte. Czy ktoś wie jak przygotować , wydaje mi się, że około 80 - osobową grupę dzieciaków do takiego występu ? Naprawdę podziwiam. Brawa dla Pani Dyrektor, że nie zapomniała o tych, którzy 25 lat temu wspierali szkołę w nadaniu imienia i współuczestniczyli w tworzeniu nowej " ósemki".
  0
  0
 • "Nauczycielka" dnia 24 listopada 2016 o godzinie 19:28:44 napisał:
  Nauczycielki-szczęśliwe, że to co było pieczołowicie przygotowywane, podobało się widzom. A próby trwały tydzien-po dwie godziny dziennie. Wydaje się więc, że nie wieczność.
  0
  0
 • "samochwały" dnia 27 listopada 2016 o godzinie 14:28:45 napisał:
  I oto pochwaliło się grono pedagogiczne. Próby w czasie lekcji, zamiast uczyć społecznego działania i tak poza lekcjami popracować. Wszystkiego dobrego chwalipięty.
  0
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

brudny Harry 54 minuty temu
Dokładnie Rychu, jest tak jak pisze mó...
Persona non gra...
Skoro dla Ciebie 63 to prawie 100 to poz...
Hahahahahahahah...
Brawo Azoty!...
Do rycha
Amerykę odkryłem,to oczywista oczywist...
nosmog
Biłgoraj też potrzebuje takich sensor...
water
W obronie koryta posuniecie się nawet d...
Wojciech
Bardzo interesujący i ciekawy artykuł....
rychu
a jaki z PAWia menager to zwykła chorą...
pod okiem facho...
To popatrz na Tyszowce. Likalna ekipa i ...
ktoś
Ne mam żadnych profitów, chodzi mi tyl...
zamościanin
Wspaniała inicjatywa. Jak najwięcej ru...
pod okiem facho...
Tak kolego masz rację ale tylko jeżeli...
Niestety przegrana : Padwa Zamość – ...
kibic
Jak tam Padwa wie ktoś ?...
brudny Harry
Najbliższe wybory wygra PAW....
do Zamościanin...
..."powinien dostać Nobla w dziedzinie ...
ktoś
Każdy klub który chce osiągnąć sukc...
Rynek sutki znaczy Rynek piersi dobrze k...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017