Społeczeństwo i patriotyzm | TurystykaMLC24 października 2016 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 15 komentarzy

244 tysiące turystów w Twierdzy

Fot. MLC
R E K L A M A    B O A R D

Urząd Miasta Zamość podsumował sezon turystyczny.


Od 1 maja do 30 września, jak ocenia wydział turystyki i promocji Urzędu Miasta Zamość, według licznika wejść oraz ilości sprzedanych biletów, Hetmański Gród odwiedziło około 244 tys. turystów. To o 13 proc. więcej w porównaniu z 2015 r., kiedy do Zamościa przyjechało 216 tys. osób.

Główną atrakcją przyciągającą turystów pozostaje niezmiennie zrewitalizowana Twierdza, ale na wyróżnienie zasługuje również zamojski Ogród Zoologiczny. Zamojskie zoo odnotowało w tym roku około 24 proc. więcej sprzedanych biletów niż w roku ubiegłym i okazało się wyjątkową atrakcją dla 187 tys. osób.

Więcej o około 30% było też turystów indywidualnych, zwiedzających miasto z przewodnikiem, za pośrednictwem Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. W ten sposób zabytki Hetmańskiego Grodu obejrzało blisko 6,1 tys. osób.

Na podstawie licznika wejść oszacowano, że Informację Turystyczną w Ratuszu odwiedziło 148 tys. osób (wzrost o około 13 proc. w stosunku do roku 2015). Trasę Podziemną Bastionu VII – Nadszaniec obejrzało ok. 17,4 tys. osób (wzrost o ok. 18 proc.). Nieco mniejszy, bo około 4-proc. wzrost zainteresowania zanotowano przy wejściach na Taras widokowy Bastionu VII. Było tam 17 tys. osób.

W pozostałych obiektach twierdzy ruch turystyczny był na poziomie roku ubiegłego, np. Arsenał odwiedziło 38 tys. osób.

Jak poinformował naszą redakcję wydział turystyki i promocji UM Zamość, z badań prowadzonych przez ZCITiH wynika, że główne kierunki, z których w tym roku przyjeżdżali do Zamościa turyści to (wg ilości przyjazdów):
– województwa: mazowieckie, lubelskie, podkarpackie małopolskie, śląskie, świętokrzyskie, a
– kraje: Niemcy, Włochy, Japonia, Izrael, Wielka Brytania, Hiszpania i Francja.

Z tych samych badań wynika, że turyści trafiają do Hetmańskiego Grodu najczęściej dzięki informacjom znalezionym w internecie (68 proc. ankietowanych), a także dzięki relacjom znajomych, którzy już byli w Zamościu (16 proc.) Trzecim w kolejności źródłem informacji są targi turystyczne (11 proc.).

Sezon turystyczny należał więc do bardzo udanych. Jedynym mankamentem jest niedoskonały system liczenia turystów, ale wydział zamierza popracować jeszcze nad tymi niedogodnościami.  

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 6.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: MLC
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Brawo" dnia 24 października 2016 o godzinie 10:21:38 napisał:
  Brawa dla Marcina Zamoyskiego.
  R E K L A M A
 • "Zamość" dnia 24 października 2016 o godzinie 10:45:56 napisał:
  chodzi o galerię Twierdza ?
 • "Kiko" dnia 24 października 2016 o godzinie 10:52:36 napisał:
  Tak, brawa dla Jana Zamoyskiego, Eugeniusza Cybulskiego itp. A prawda jest taka - jakby obecna ekipa nie robiła festiwali, siatkówki i wielu eventów na Rynku Wielkim, mielibyście kupę. Pięknie ułożone cegły bez życia.
 • "oneb" dnia 24 października 2016 o godzinie 12:37:17 napisał:
  Powiedzmy, jak jest. Sukces osiągnięty dzięki wdrożeniu rewitalizacji za Marcina Zamoyskiego (ale i porażka, bo wiele już trzeba remontować) i dzięki profesjonalnej promocji Zamościa przez Andrzeja Wnuka i jego ekipę.
 • "." dnia 24 października 2016 o godzinie 12:52:06 napisał:
  To jest słaby wynik wręcz bardzo słaby. A teraz ile w związku z tym nasze miasto zarobiło?
 • "." dnia 24 października 2016 o godzinie 14:00:40 napisał:
  Po pierwsze określmy profil najbardziej pożądanego turysty, a nie turysty który przyjedzie na darmowy koncert a potem już go nie ma. Gdyby podzielić liczbę 240 000 przez liczbę dni w sezonie to da nam wynik na poziomie około 1500 osób dziennie. Jak w ogólnej liczbie turystów kształtuje się liczba mieszkańców? Przyrost liczby turystów na poziomie 10 % może cieszyć, ale w dalszym ciągu liczba turystów nie jest tak duża jakby się oczekiwało. Określmy jak w ogólnej liczbie 240 000 wygląda udział tych najbardziej pożądanych turystów? Liczbę pożądanych turystów określmy na podstawie wielkości bazy noclegowej w Zamościu - tu można smiało założyć że w szczycie sezonu mają pełne obłożenie. Padł argument, że w ZOO było więcej zwiedzających - ile w tej ogólnej liczbie zawiera się liczba rdzennych mieszkańców? Czy to będzie ZOO czy pub czy muzeum do tych miejsc nie chodzą tylko turyści, Dlaczego nikt nie pokusił się o porównania z innymi miejscowościami. Turystyka jest zajęciem sezonowym, bo taki mamy klimat to nie są góry np. Zakopane, gdzie sezon nieprzerwanie trwa prawie cały rok (martwym okresem jest jesień). Efektywny sezon turystyczny to dwa letnie miesiące plus weekendy. Jak wygląda przekrój tego turysty, czy to nie jest turysta przyjeżdżający z okolic na koncert czy na inną imprezę kulturalną? Czy do muzeum? Skoro tak - to oznacza, że ten turysta moze być w kilku miejscach na raz. Ilu w tej liczbie jest stałych turystów nie jednodniowych tylko przebywających dłużej niż jeden dzień. Mozna to oszacować na podstawie bazy noclegowej Zamościa (hotel, motele, pensjonaty schroniska Idę o każdy zakład, że wynik Zamościa popularne miejscowości turystyczne są w stanie pobić nawet w tydzień czasu. Weźmy miejscowości turystyczne, typowo nastawione na turystykę. niektóre mają wynik na poziomie ponad 10 000 - 20 000 i większy turystów - np. tyle miejsc liczy baza noclegowa. Ile wynosi baza noclegowa - warto zauważyć zwłaszcza gigantyczne korki na trasach prowadzących do popularnych miejscowości turystycznych w sezonie. Dla porównania jak to wygląda w Zamościu, ile jest stałych turystów przyjeżdżających na dłużej niż jeden dzień - z punktu widzenia Zamościa jest to o tyle istotne to jest najcenniejszy turysta, który zostawia pieniądze. Są turyści którzy przyjadą na jeden dzień, coś zobaczą np. koncert i już ich nie ma. Jednodniowy turysta - co daje wynik na poziomie kilkudziesięciu tysięcy dziennie. i wystarczy przemnożyć przez 60 dni tyle trwa sezon plus kilka weekendów. I jaki otrzymamy wynik? Organizacja promocji, koncertów, utrzymanie muzeów to wszystko kosztuje, i to wszystko trzeba utrzymać przez cały rok. Czy bilans jest dodatni czy ujemny? NIe możemy się skupiać na tym, że jest to tylko zjawisko socjologiczne jak opisał to w jednym z ostatnich felietonów. To zjawisko
 • "awq" dnia 24 października 2016 o godzinie 18:32:18 napisał:
  To bardzo dużo chodzi do galerii twierdza
 • "mieszkaniec" dnia 24 października 2016 o godzinie 18:58:39 napisał:
  Czyli wyniki w stosunku do osiągnięć poprzedniej władzy są na tym samym poziomie. Obecny prezydent w kampanii obiecywał wdrożenie takich działań promocyjnych, w wyniku których, nastąpiłoby podwojenie a wręcz potrojenie liczby turystów odwiedzających Zamość. Pamiętajmy, że w tym roku ze względów bezpieczeństwa Polacy w większości postawili na turystykę krajową. Dlaczego więc wynik jest jaki jest? Dwa lata temu Zakopane odwiedziło 250 tys turystów w jeden długi weekend sierpniowy.
 • "Normals" dnia 24 października 2016 o godzinie 19:25:00 napisał:
  244 tysiące turystów niekoniecznie w twierdzy a raczej w Zamościu. Np zoo nie leży w obrębie twierdzy. Nie zastępujmy nazwy miasta Zamość określeniem Twierdza.
 • "oneb" dnia 24 października 2016 o godzinie 23:51:19 napisał:
  Nie trzeba liczyć, wystarczyło być w każdą niedzielę na Rynku Wielkim, w zadnym roku nie było tylu tłumów , co w tym. I jak bardzo nienawidzicie obecnego prezydenta, to tak właśnie było. Tłumy!
  R E K L A M A
 • "abc" dnia 25 października 2016 o godzinie 0:33:38 napisał:
  Nie dla turystyki, TAK DLA MŁODZIEŻY JAKO PRZYSZŁOSCI TEGO MIASTA. Priorytet to edukacja, kultura.
 • "On" dnia 25 października 2016 o godzinie 13:35:54 napisał:
  Do: ".", precyzując: Turysta, to osoba która w miejscu czasowego pobytu spędziła przynajmniej jedną noc (baza hotelowa, nocleg u znajomych) w celu wypoczynkowym czy krajoznawczym ale także służbowym, leczniczym, religijnym, sportowym, rodzinnym itp. Odwiedzający, to osoba która spędziła w danym miejscu mniej niż 24 godziny i nie korzystała z bazy hotelowej.
 • "mieszkaniec" dnia 25 października 2016 o godzinie 22:47:13 napisał:
  Do oneb To nie chodzi o nienawiść czy miłość do obecnego Prezydenta. Z mojego komentarza jasno wynika, że takie dane o frekwencji były za poprzedniej i obecnej władzy. Owszem można traktować każdego osobnika odwiedzającego Zamość w niedzielę na kilka godzin (w sezonie) jako "Turystę", ale moim zdaniem dalej będzie to tylko "Odwiedzający" (oczywiście również bardzo mile widziany). Tylko czy to jest sposób na sukces? Czy metoda : jak się nie podobają liczby (czyt. statystyka) to należy zmienić licznik? (czyt. metody naliczania). A może należy się pogodzić z faktem, że w obecnych realiach liczba turystów ok. 250 tys w sezonie to jest max dla Zamościa?... Czekam na konstruktywne komentarze, może pomysły a nie na hejt internetowy bo na razie w Twierdzy Otwartej największe sukcesy święci niestety chyba Galeria...
 • "oneb" dnia 26 października 2016 o godzinie 8:08:25 napisał:
  ostania sesja RM w całości, nie pocięta i posklejana bez względu na kolejność, jak na zaprzyjaźnionym portalu http://www.zamosc.pl/news/3557/5/xxiii-sesja-rady-miasta-zamosc-vii-kadencji-24-pazdziernika.html
 • "aaa" dnia 26 października 2016 o godzinie 11:40:20 napisał:
  Wydział Turystyki i Promocji ma niewłaściwe podstawy do wyliczania turystów. W tym roku wraz z rodziną (3 osoby)odwiedziliśmy Arsenał, ze dwie wystawy czasowe w Muzeum, i dwa razy w Zoo. Wg wydziału 16 biletów to 16 turystów. Ja jestem rodowitym zamościaninem i zaliczanie mnie do turystów jest co najmniej nadinterpretacją. Proponuję zmienić metodologię i np badać ile osób zatrzymało się w hotelach na więcej niż dobę i nie byli to uczestnicy szkoleń czy zjazdów. Jak by postawić osoby liczące na uliczkach prowadzących na środek rynku wielkiego to by wyszło że ten rynek odwiedza 500 tys turystów. Życzę dobrego samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Adamus
Na stronie 'Nie dla spalarni'* pojawił ...
szczebrzeszyn
Cypr jest pierwszy raz? bo nie pamiętam...
nie znam się a...
chwila chwila Brawa dla tej pani - zdję...
olek
to już widać kto z radnych posłuszny ...
?
a jeden radny na zwolnieniu co robi na s...
TK
Szczególnie ekscytująco zapowiada się...
Sylvia
Ktos tu tęskni za dawną posadką w PGK...
WerT
Bo Flip i Flap nie występują jak to ni...
leniwce w radzi...
Ćwik nieobecny? Zwolak nieobecny? Szopk...
cchenieek
Panie Josik, mowiles Pan ze nie dasz Pan...
observer
niepotrzebne odwlekanie w czasie, które...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018