R E K L A M A

Z I P

FelietonyHenryk Szwarcwaldzki21 lipca 2017 FACEBOOK | 4064 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 11 komentarzy

Felieton: Powstrzymajcie negatywne emocje

Flaga na maszcie, foto: Oliwia Bojar

R E K L A M A    B O A R D

Usłyszałem kiedyś taki dowcip z ust prawników. Brzmiał on mniej więcej tak.

Dwaj adwokaci Adam i Marcin siedzą w kawiarni i popiją kawę czytając gazetę. Po chwili podchodzi do nich trzeci i zwraca się do Adama.
Szanowny Panie, pies pańskiej żony dotkliwie mnie pogryzł, oto wynik obdukcji. Żądam zadośćuczynienia w wysokości 3000 zł, w przeciwnym wypadku skieruję sprawę do sądu.
Adam wnikliwie studiuje przez chwilę dokumenty i po 10 minutach wyciąga portfel, odlicza pieniądze i mówi.
Czy zawrzemy ugodę przy 2000 zł?
Na to „poszkodowany” odpowiada – oczywiście – bierze pieniądze i odchodzi.
Wszyscy wracają do przerwanych wcześniej zajęć. Jednak po chwili odzywa się Marcin.
Słuchaj Adam, przecież ty nie masz żony. Nie mówiąc już o jej psie. Dlaczego mu zapłaciłeś?
Wiesz w sądzie to nigdy nic nie wiadomo.

Okazało się, że członkowie świata prawniczego wcale się nie śmiali. W pewnym momencie nawet oddali się rozważaniom, na ile jest on osadzony w realiach. Dziś niektórzy z nich oburzają się na radykalną i bez wątpienia polityczną zmianę w sądownictwie.

Wyroki sądowe są trudne i często spotykałem się z wątpliwościami różnych osób  na to jak orzekają sądy. Wielokrotnie wynikało to z braku zrozumienia prawa czy zwykłego poczucia sprawiedliwości. Prawo zostawia wiele furtek czy warunków, które uniemożliwiają skazanie lub pełną obronę. Tak jest i nic tego nie zmieni. Każda reforma będzie krzywdzić jednych, by dać satysfakcję innym. Bo w sądzie zawsze są dwie strony i mają sprzeczne interesy. Być może są wyroki obiektywnie niesprawiedliwe. Sam pamiętam kilka takich przypadków, które trafiały do sądów międzynarodowych i tam były rozstrzygane inaczej niż w Polsce. Pytanie brzmi, która ocena była niesprawiedliwa.

Nie lubimy być osądzani, to pewne. Ale albo musimy dopuścić się budowy społeczeństwa opartego o anarchię, albo zaakceptować to że są sądy i będą dla jednej ze stron w jej odczuciu niesprawiedliwe.

Nie jestem jednak zwolennikiem ani tej zmiany, ani poprzedniego status quo. Nie podoba mi się za to jedno. Skoro przyszłe sądy mają być doskonalsze, to dlaczego niektórzy zwolennicy zmian sączą jad, obrażają protestujących, często łamiąc prawo i nawołując do nienawiści. Jak mam uwierzyć, że ten pies mnie nie ugryzie? Skoro jego pan na mnie warczy, ma pianę na ustach i pokrzykuje „bierz go”?

Obrażanie wzajemne liderów, przedstawicieli czy samych siebie nie doprowadzi do niczego dobrego. Prawo i Sprawiedliwość poparciem waszych sąsiadów wygrało wybory i ma mandat do zmiany świata. Nie wiem czy na lepsze czy na gorsze, to uda się ocenić dopiero za chwilę. Wyobrażenia i przewidywania zostawmy meteorologom. Jeżeli cisną ci się na usta słowa „ale wtedy będzie za późno” to zważ, że mamy wokół wolną i demokratyczną Europę, w której łatwiej niż w latach 60-90 ubiegłego wieku, zagrożeni znajdą pomoc.

Dlatego pozwalam sobie zaapelować do wszystkich naszych czytelników i komentatorów. Powstrzymajcie swoje negatywne emocje i słowa by nie były one przyczyną zaogniania i tak już napiętej sytuacji. Obrażając innych wskazujecie siebie i swoich liderów jako źródło riposty, często silniejszej, dotkliwszej. Eskalującą spiralę niechęci ciężko potem zatrzymać. Nie przyniesie wam to ani dobrego prawa, ani lepszej służby zdrowia, ani lepszego życia. Obrażając, insynuując, nawołując do sadzania tych czy innych pokazujecie słabość swoich argumentów.

Nie dajcie się zwieść retoryce płynącej z każdej ze stron. Z jednej usłyszycie “zabiorą Wam 500+” a z drugiej   “wyłączą Wam internet”. Pamiętajcie, że nikt nikomu nic nie zabrał, a jak zabierze to zmierzy się z suwerenem – nie mam racji? Darcie szat i szukanie tego co mogą Wam zabrać a nie zabrali jest elementem gry politycznej. Nie wiem czy wiecie ale takie praktyki są zabronione w reklamach, szkoda że w wypowiedziach polityków nie. Mało tego domniemania i przewidywania nie podlegają sprostowaniom. Co skwapliwie wykorzystywane jest w niektórych mediach i portalach społecznościowych.

Dziś ma się odbyć kolejna manifestacja, w Zamościu również. Będziemy ją relacjonować podobnie jak marsze ONR, eventy organizowane przez Kukiz’15, konferencje i uroczystości organizowane przez PiS czy SLD.  Biorąc pod uwagę to jak duży w Polsce jest to ruch społeczny nie możemy jako media ignorować jego lokalnych odprysków,  choćby najmniejszych. 

Tak powinno być, żeby rządzący i zmieniający prawo mieli świadomość że nie są samotni w swoich decyzjach a mandat udzielony przez społeczeństwo nie jest to totalne carte blanche. Muszą czuć oddech tych, którym zmiany się nie podobają. Choćby dlatego, że to też są nasi sąsiedzi i obywatele.  To zapewnia równowagę. Dlatego będę kibicował tym, którzy prawo zmieniają, zapewniając o swoich dobrych intencjach i tym, którzy przeciwko temu prawu protestują. Bo to jest gwarancja wolności i  demokracji.

Autor: Henryk Szwarcwaldzki
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 9.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Kmicic" dnia 21 lipca 2017 o godzinie 17:46:58 napisał:
  Wy wierzycie jeszcze w demokrację? Przecież nie nowina, że demokracja to pozory, i tak naprawdę wybory też niczego nie zmieniają bo jak widzimy sitwa ta sama siedzi stołki są już wysiedziane. Rządziło PO/SLD/PIS/PSL czy coś drastycznego zmieniło się w naszej Polsce? Jeżeli chodzi o władzę to nie, dalej się żrą i opluwają. Ustrój można powiedzieć od okrągłego stołu niewiele się zmienił i został tak skonstruowany aby nikt nie miał decydującego głosu we władzy wykonawczej. Komuniści mają się nieźle i niektórzy jeszcze pamiętają złote lata PZPR, zarówno można ich spotkać w PIS-ie jak i PO. Czemu PIS nie wprowadził tych złodziei z PO do więzień tylko wysłał zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa? Widzi się pomiędzy PO a PIS jest układ taki: ,,Wy nie ruszacie naszych, my nie ruszamy waszych". Tak więc żadnej demokracji nie ma to tylko pozory, tak jak nie było spektakularnego zwycięstwa nad komunizmem w Polsce w 89' , wtedy komuniści się dogadali z Solidarnością żeby ich nie tykali przez 50 lat. Tak więc można wsadzić w bajki teorię, że naród wybiera. To kto rządzi w Polsce zależy niestety od geopolityki oraz służb i armii.
  5
  1
  R E K L A M A
 • "?" dnia 21 lipca 2017 o godzinie 19:17:48 napisał:
  żenujące. I jak zwykle stronnicze
  3
  3
 • "Cześć" dnia 21 lipca 2017 o godzinie 21:16:38 napisał:
  Ja także apeluję żebyśmy nie dawali się odpuszczać politykom. Zachowamy zdrowy rozsądek. Ono nas nas na siebie podpuszczają, my się na to łapiemy, a oni robią to co chcą. W Polsce będzie lepiej jak ludzie w końcu zmądrzeją.
  2
  1
 • "observer" dnia 21 lipca 2017 o godzinie 22:30:27 napisał:
  robercie M - nie jestem żadnym lokalnym odpryskiem. Jeżeli ty si,e do togo poczuwasz - to twój problem.
  3
  3
 • "Thomas" dnia 21 lipca 2017 o godzinie 22:52:19 napisał:
  Kto sieje wiatr, zbiera burze. Argumentacja RM ma potężny ładunek emocjonalny, wewnętrznie nie jest spójna, miejscami wykluczająca się. Na koniec nie zapominajmy, że możemy swobodnie wypowiedzieć się, że wolność słowa to ogromna wartość, że bezprecedensowa akcja w siedzibie Tygodnika Wprost to jedynie smutne wspomnienia z okresu władzy która nie wróci.
  7
  1
 • "Thomas" dnia 22 lipca 2017 o godzinie 2:10:53 napisał:
  Żart ten jest straszną laurką i obawiam się że jest to woda na młyn dla "PiS i anty opozycji razem wziętej" . W sumie jaka jest konkluzja z tego żartu, a mianowicie taka, że ci co protestują przed sądami w łańcuchach świateł totalnie nie mają żadnych racji, nie mają argumentów,. W kategoriach piłkarskich to jest gol samobójczy, i to złoty gol samobójczy. W zasadzie na tej konkluzji żartu należałoby zakończyć całą tę dyskusję. W ten sposób rozwiązuje się węzły gordyjskie, jedno ale precyzyjne cięcie.
  4
  2
 • "hejter" dnia 22 lipca 2017 o godzinie 5:53:50 napisał:
  Panie Robercie, od kiedy piszemy 2000zł bez spacji?
  1
  4
 • "tomik2" dnia 22 lipca 2017 o godzinie 13:12:56 napisał:
  Wolność słowa i wyznania . Stara prawda . Tylko wytłumaczcie mi zmianę w postępowaniu elit ,kast .Przecież nikt ich nie dożyna watahy . Gdzie jest ich spokój . tolerancja . Pokazują prawdziwe oblicze a zarazem namawiają innych .Niestety muszę poprzeć tępą Pawłowicz czas wasz minął , mało tego będziemy was zamykać . TAK TAK zamykać za kamieni kupę i inne ścierwa [ 40 tyś ludzi na pysk , Lot - o kudwa ile tego jeszcze jest , tydzień wymieniania .]
  2
  2
 • "Z124" dnia 22 lipca 2017 o godzinie 21:58:56 napisał:
  Wszystko prawda i ok. co napisał "Motek", za wyjątkiem tego:"Nie podoba mi się za to jedno. Skoro przyszłe sądy mają być doskonalsze, to dlaczego niektórzy zwolennicy zmian sączą jad, obrażają protestujących, często łamiąc prawo i nawołując do nienawiści. Jak mam uwierzyć, że ten pies mnie nie ugryzie? Skoro jego pan na mnie warczy, ma pianę na ustach i pokrzykuje „bierz go”?" Nie bardzo wiem o co chodzi? O wypowiedzi Kaczyńskiego, którego rozwścieczyło powoływanie się przez opozycję na jego nieżyjącego brata? To była wypowiedź czysto emocjonalna, podobna do walenia pięściami w stół i tupania ze strony opozycji. To co mnie niepokoi naprawdę, to nawoływanie do "Majdanu" - czyli chyba walki z bronią w ręku, nawoływaniu do puczu, rebelii i przejęciu władzy za pomocą ulicy.No i to wygrażanie Schetyny więzieniem wszystkim tym parlamentarzystom, którzy zagłosują za ustawą, a nawet wygrażanie sędziom, którzy by się "nielegalnej" reformie poddali. Dla mnie właśnie takie groźby karalne, połączone z niebywałym szantażem są zapowiedzią dyktatury
  3
  0
 • "podpis" dnia 22 lipca 2017 o godzinie 22:14:39 napisał:
  Jeszcze raz powtórzę, dla szarego obywatela nie będzie żadnej różnicy, bo jak wcześniej trafił na popleczników PSL czy PO, teraz mo ze trafić na poplecznika PIS, ze w najgorszym przypadku się nic dla niego nie zmieni - dlatego nikogo z szarych ludzi na tych spotkaniach nie ma. Kto jest? Tam sa ci, co wiedzieli co mieli i czym uprzednio dysponowali, niektórzy z tych mordek wrzeszczą bo coś tracą, inne są przerażone, bo mierzą teraz swoich przeciwników swoją miarą:-)
  2
  2
  R E K L A M A
 • "Robert Moteka" dnia 23 lipca 2017 o godzinie 14:26:43 napisał:
  @Z124, wyjaśniam. Chodziło mi o obie strony konfliktu wyrażające przemoc w komentarzach u nas i w pozostałych "internetach". Np. pomawianie innych o właściwości im nie przynależne (komuch, zdrajca....), przekręcanie nazwisk i tworzenia z nich przezwisk, manipulacje faktami tak żeby obniżyć czyjąś wartość lub uznanie itd, itd. Jak mam zaufać komuś że jest za wolnością (obie strony to deklarują) kto dopuszcza się celowo przemocy. Dlatego jakby wszyscy odrzucili narzędzia przemocy w internecie ten (i inne) spór pewnie zakończyłby się konsensusem wszystkich politycznych stron. Wówczas zmiana w sądownictwie byłaby korzystna nie tylko dla polityków a dla zwykłych ludzi. A efektem jej byłoby nie "dokopaliśmy im" tylko "zrobiliśmy coś dobrego".
  1
  3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

yhy 15 minut temu
Gdyby coś było na rzeczy, to by trzy l...
oczywista oczyw...
Gdyby nic nie było na rzeczy to prokura...
antyklerykał
Leżało? Tyle, że nie to na co opiewa...
Agnieszka
Tylko kto stoi za fundacją i mobilizacj...
Dirty Harry
Jak zachachmęcone? Kiedy sam prokurator...
observer
No i będzie, będzie zabawa, będzie si...
Dirty Harry
Głupie pierd...enie, a nie mienie....
Thomas
Tak to ten sam. Zdaje się, że jest eks...
Januchta
Przez centrowe mam na myśli bezstronne ...
Januchta
To dobrze, że jako czytelnicy mamy wyb...
cd
Brakuje mi bezstronnych lokalnych czasop...
magnar
Jeżeli tylko nie będzie to gazetka rek...
Józef Bąk
Ta nowośmieszna lura już nie ożywi Sw...
To ten piłkarz co grał w reprezentacji...
Thomas
Mam propozycję nazwy Feniks :) Po prost...
Thomas
Czy to będzie drukowany Internet tak ja...
yhy
Mienie społeczne? Z jakiej to ustawy? I...
Waldek
Chcą cofnięcia ustawy, toż to jedyna ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny