R E K L A M A

Z I P

II. Region | Od redakcjiRobert Moteka27 września 2018 FACEBOOK | 5262 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

20.000+ bijemy kolejny rekord

roztocze.net wydrukowane nr 1/2018

Już tradycją stało się, że im trudniejsze czasy tym więcej pracujemy. Tym razem bijemy własny rekord w wydaniu papierowym, nie tylko liczbowy.

Cztery lata temu po 14 latach działania tylko w internecie wydrukowaliśmy roztocze.net w formacie gazetowym i rozdaliśmy 15.000 egz. w Zamościu i okolicach. Pomogła nam wówczas w dystrybucji  zamojska sieć sklepów spożywczych PSS SPOŁEM, pomogli też reklamodawcy. Wydaliśmy wówczas 3 numery drukowane roztocze.net. Każdy z numerów, w nakładzie 15.000 egz., rozszedł się momentalnie.

Niestety, warunki rynkowe nie pozwoliły nam na kontynuowanie druku. Zresztą naszym celem jest istnieć w internecie.  Oceniamy, że drukowane gazety nie będą należeć do  przyszłości technologicznej naszej planety. Wschód Polski jest tradycyjny i do tradycji przywiązuje duże znaczenie, dlatego jeszcze, choć pewnie niedługo, gazety drukowane mają swoich czytelników.

Dlatego też, postanowiliśmy przypomnieć o sobie tym, którzy z internetu korzystają rzadziej. Drukujemy się zatem po raz czwarty w rekordowym dla nas nakładzie 20.000 egz.

To nie koniec rekordów. Kolejnym jest wykorzystana platforma do składu i przygotowania gazety. Najprawdopodobniej (jeszcze to sprawdzamy) będzie to pierwsza gazeta w regionie w której do składu, opracowania grafik i różnych technicznych kwestii wykorzystano w całości system operacyjny Linux. Tak, nie korzystamy w Windows od 7 lat wcale.  Pod system Linux (korzystamy dystrybucji Xubuntu) są wszystkie niezbędne programy do pracy redakcji gazety i codziennego biura. ZA DARMO! Sam system jest nieodpłatny, a oprogramowanie oparte o zasadę Otwartego Kodu jest  tworzone na świecie przez wolontariuszy programistów i można z niego korzystać do woli.

Do pracy przy roztocze.net wykorzystujemy następujące oprogramowanie:
Darktable – do obróbki zdjęć i ich archiwizowania
Gimp – do obróbki grafiki rastrowej
Inkscape – do obróbki grafiki wektorowej
Pakiet biurowy LibreOffice
Scribus – do składu gazety

Wróćmy do gazety. Format jest nieznacznie mniejszy niż codziennych gazet, to dla wygody dystrybucji. Podobnie z liczbą stron w tym numerze. Decyzję o druku podjęliśmy dość nagle ze względu na poważne oczekiwania reklamodawców i nie byliśmy pewni, czy uda nam się zapełnić 16 stron. Dlatego w pierwszym numerze ma 12 stron.

 

Gazeta ma trochę charakter magazynu i poruszamy w niej przekrojowo najważniejsze tematy dla Zamościa. Po pierwsze spalarnia odpadów w Zamościu i rosnąca fala niechęci do tej planowanej budowy. Drugim dużym tematem jest rewitalizacja kościoła OO. Franciszkanów. Wspominamy w nim o ważnym udziale zamojskiej firmy Budmat i architekta Sebastiana Ćwierza.  Przyłączamy się w też do apeli o pomoc w realizacji tego ważnego dzieła.  Oprócz tego pokazujemy kilka zdjęć z epickiej rekonstrukcji czy raczej lekcji historii o II wojnie światowej. Przeczytać można też wyjątkowy i osobisty tekst weterana wojny w Afganistanie. Wszystko unikalne i dostępne na razie tylko w drukowanej wersji.

Oczywiście jak tylko wyczerpie się nakład drukowany, teksty trafią do internetu. Jednak dopiero w przyszłym tygodniu. Gazeta jest dostępna jak 4 lata temu w zamojskiej sieci sklepów PSS Społem i w bezpośredniej dystrybucji. Trafi również do Tomaszowa Lubelskiego.

Miłej lektury, a my szykujemy powoli kolejny numer może nawet ciut obszerniejszy. 

Autor: Robert Moteka
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny