II. Region | Od redakcjiRobert Moteka27 września 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

20.000+ bijemy kolejny rekord

roztocze.net wydrukowane nr 1/2018

Już tradycją stało się, że im trudniejsze czasy tym więcej pracujemy. Tym razem bijemy własny rekord w wydaniu papierowym, nie tylko liczbowy.

Cztery lata temu po 14 latach działania tylko w internecie wydrukowaliśmy roztocze.net w formacie gazetowym i rozdaliśmy 15.000 egz. w Zamościu i okolicach. Pomogła nam wówczas w dystrybucji  zamojska sieć sklepów spożywczych PSS SPOŁEM, pomogli też reklamodawcy. Wydaliśmy wówczas 3 numery drukowane roztocze.net. Każdy z numerów, w nakładzie 15.000 egz., rozszedł się momentalnie.

Niestety, warunki rynkowe nie pozwoliły nam na kontynuowanie druku. Zresztą naszym celem jest istnieć w internecie.  Oceniamy, że drukowane gazety nie będą należeć do  przyszłości technologicznej naszej planety. Wschód Polski jest tradycyjny i do tradycji przywiązuje duże znaczenie, dlatego jeszcze, choć pewnie niedługo, gazety drukowane mają swoich czytelników.

Dlatego też, postanowiliśmy przypomnieć o sobie tym, którzy z internetu korzystają rzadziej. Drukujemy się zatem po raz czwarty w rekordowym dla nas nakładzie 20.000 egz.

To nie koniec rekordów. Kolejnym jest wykorzystana platforma do składu i przygotowania gazety. Najprawdopodobniej (jeszcze to sprawdzamy) będzie to pierwsza gazeta w regionie w której do składu, opracowania grafik i różnych technicznych kwestii wykorzystano w całości system operacyjny Linux. Tak, nie korzystamy w Windows od 7 lat wcale.  Pod system Linux (korzystamy dystrybucji Xubuntu) są wszystkie niezbędne programy do pracy redakcji gazety i codziennego biura. ZA DARMO! Sam system jest nieodpłatny, a oprogramowanie oparte o zasadę Otwartego Kodu jest  tworzone na świecie przez wolontariuszy programistów i można z niego korzystać do woli.

Do pracy przy roztocze.net wykorzystujemy następujące oprogramowanie:
Darktable – do obróbki zdjęć i ich archiwizowania
Gimp – do obróbki grafiki rastrowej
Inkscape – do obróbki grafiki wektorowej
Pakiet biurowy LibreOffice
Scribus – do składu gazety

Wróćmy do gazety. Format jest nieznacznie mniejszy niż codziennych gazet, to dla wygody dystrybucji. Podobnie z liczbą stron w tym numerze. Decyzję o druku podjęliśmy dość nagle ze względu na poważne oczekiwania reklamodawców i nie byliśmy pewni, czy uda nam się zapełnić 16 stron. Dlatego w pierwszym numerze ma 12 stron.

 

Gazeta ma trochę charakter magazynu i poruszamy w niej przekrojowo najważniejsze tematy dla Zamościa. Po pierwsze spalarnia odpadów w Zamościu i rosnąca fala niechęci do tej planowanej budowy. Drugim dużym tematem jest rewitalizacja kościoła OO. Franciszkanów. Wspominamy w nim o ważnym udziale zamojskiej firmy Budmat i architekta Sebastiana Ćwierza.  Przyłączamy się w też do apeli o pomoc w realizacji tego ważnego dzieła.  Oprócz tego pokazujemy kilka zdjęć z epickiej rekonstrukcji czy raczej lekcji historii o II wojnie światowej. Przeczytać można też wyjątkowy i osobisty tekst weterana wojny w Afganistanie. Wszystko unikalne i dostępne na razie tylko w drukowanej wersji.

Oczywiście jak tylko wyczerpie się nakład drukowany, teksty trafią do internetu. Jednak dopiero w przyszłym tygodniu. Gazeta jest dostępna jak 4 lata temu w zamojskiej sieci sklepów PSS Społem i w bezpośredniej dystrybucji. Trafi również do Tomaszowa Lubelskiego.

Miłej lektury, a my szykujemy powoli kolejny numer może nawet ciut obszerniejszy. 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 8.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Robert Moteka
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
przykropatrzeć 10 minut temu
a gdzie kuna ognisko i kiełbaski ? tego...
24 minuty temu
Wspaniale moje miasto Zamość...
xx
tylko ud nie łydek bo to przecież sezo...
otco
i wszyscy spodnie do połowy ......
ad111
Pamiętajcie tylko aby studzienki były ...
NO cóż, miasto ogłosi nowy przetarg, ...
fakt
na innym portalu widziałem dobrze: fot ...
Jango Fett
Morderca wszedł zbyt łatwo, reakcja oc...
Berator opinie
Berrator - kolejny nic nie warty spalacz...
BYC MOZE
być może cos się zmieni po wyborach n...
ad111
Wyrazy współczucia dla rodziny. Czas n...
hmm
ja tu widze fot Facebook ale to chyba za...
Redakcja roztoc...
Proszę o wskazanie grafik pochodzących...
ccc
to że bierzesz grafiki żywcem zdarte z...
jejku
ach w dzienniku tvp1 ciagle mowia ze PO ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama