R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara16 czerwca 2016 FACEBOOK | 4434 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 6 komentarzy ()

1600 000 dla osiedli

Budżet Obywatelski 2017; fragment plakatu
R E K L A M A    B O A R D

Ruszyły prace nad Budżetem Obywatelskim Zamościa 2017.

13 czerwca prezydent Zamościa Andrzej Wnuk zarządził przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta dotyczących Budżetu Obywatelskiego. Na realizację działań objętych procedurą Budżetu Obywatelskiego władze miasta przeznaczyły 1,6 mln złotych, co daje 100 tysięcy złotych dla każdego z 16 osiedli. 

Przypomnijmy, że niedawno o podwojenie tej kwoty apelowało stowarzyszenie „Zamość – nasz wspólny dom” czy społecznik Marek Bociorowski. Proponowali oni również wprowadzenie możliwości głosowania przez Internet oraz by wprowadzić możliwość negocjowania treści i zakresu projektów o wspólnych elementach. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Pomysły te jednak – przynajmniej na razie – nie wejdą w życie, choć autorzy zmian zapowiadali, że broni nie składają.

Dla mieszkańców ważną rolę będą odgrywały teraz terminy. Od 17 czerwca mieszkańcy Zamościa mogą zgłaszać swoje wnioski na wydanie pieniędzy w ramach Budżetu Obywatelskiego na osiedlowe inwestycje. Dodajmy, że środki przeznaczone na realizację BO mogą być przeznaczone na remonty oraz zadania inwestycyjne wynikające z zadań własnych gminy. Wnioski zamościanie mogą składać do 15 lipca do zarządów osiedli oraz do Biura Obsługi Interesanta w zamojskim ratuszu. Aby wniosek z zaproponowanym do realizacji projektem mógł być rozpatrzony pozytywnie, potrzeba, łącznie z osobą składającą wniosek, podpisu 10 mieszkańców danego osiedla.

Zgłoszone wnioski pod kątem poprawności i merytoryczności oceni zespół powołany przez prezydenta Zamościa. Następnie, po weryfikacji, magistrat opublikuje listę wniosków które zostaną poddane pod głosowania. Wybory inwestycji zostaną dokonane podczas zebrań osiedlowych na początku 2017 roku, w lutym oraz marcu.

Budżet obywatelski nazywany również partycypacyjnym to proces, w którym mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części lub całości budżetu danego miasta lub gminy. Decyzje mogą być podejmowane bezpośrednio przez mieszkańców bądź za pośrednictwem organizacji społecznych.

Zamojski Budżet Obywatelski realizowany w roku 2014 jest projektem pilotażowym. Budżet ma formę konsultacji społecznych w sprawie przeznaczenia części wydatków z budżetu Miasta Zamość na dany rok kalendarzowy na wskazane przez mieszkańców propozycje zadań o zasięgu lokalnym.

Zamojski Budżet Obywatelski ma sprawić, że mieszkańcy poczują się bardziej odpowiedzialni i zaangażowani w rozwój swojego osiedla, a w konsekwencji całego miasta.

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Barbarossa" dnia 16 czerwca 2016 o godzinie 14:55:28 napisał:
  Szkoda, że nie przeszło 200 tys dla osiedla. Byłyby większe inwestycje...
  0
  0
  R E K L A M A
 • "PR" dnia 16 czerwca 2016 o godzinie 17:02:51 napisał:
  I tak są. Ale z budżetu ogólnego. BO nie służy do dużych inwestycji, tylko do małych. Ciekawe kryje osiedle zgodziłoby się na schronisko dla zwierząt na swoim terenie... Albo oddać część swojego budżetu na budowę domu dziecka.
  0
  0
 • "do PR" dnia 16 czerwca 2016 o godzinie 18:19:59 napisał:
  Nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. BO i budżet "ogólny" jest tym samym.
  0
  0
 • "PR" dnia 16 czerwca 2016 o godzinie 19:45:55 napisał:
  To raczej Ty nie masz pojęcia. Przeznaczmy cały budżet miasta na BO i wtedy zobaczymy, które osiedle zdecyduje się na inwestycje w ZOO lub remont starego miasta za 200 mln zł. Albo w zakup sprzętu do szpitala.
  0
  0
 • "R16" dnia 17 czerwca 2016 o godzinie 7:15:44 napisał:
  Nieprawdą jest, że przy 200 tys/ osiedle w mieście byłyby większe inwestycje. To już wyjaśniał prezydent Wnuk, ale mało kto to czytał, a jeszcze mniej osób zrozumiało, więc spróbuję to wyjaśnić jeszcze raz. Otóż jeśli pieniądze są w dyspozycji prezydenta, to do każdej wydanej na inwestycji złotówki jest możliwość dodania pieniędzy UE, lub z funduszy lubelskich, lub z centrali warszawskiej. Tak było np. w przypadku ronda im. "Ofiar Katynia" - miast dało 400 tys, a Wnuk pozyskał 1, 6 mln z funduszy lubelskich. Na remont kapitalny 16 - wiecznego budynku, w którym mieści się 1 LO potrzeba ok. 38 mln zł. Są gotowe kosztorysy. Wnuk chce dać z kasy miasta ok. 8 mln, a 30 mln pozyskać z UE. Inaczej jest w przypadku BO . Tam niestety prawo NIE PRZEWIDUJE dofinansowania projektu ŻADNYMI innymi środkami, jak tylko miejskimi. Czyli wydajesz 1,6 mln i masz inwestycje za 1,6 mln.
  0
  0
 • "Jobot" dnia 19 czerwca 2016 o godzinie 18:50:43 napisał:
  Budzet obywatelski sluzy drobnym inwestycjom, ktore nie podlegaja procedurom przetargowym. Jesli przeszlo by 200 tys. to moze sie zdarzyc ze trzeba by organizowac przetarg i robic cala dokumentacje projektowa a to moze przekroczyc kwote przeznaczona na dane osiedle. Idea budzetu obywatelskiego jest zrobienie wielu malych rzeczy na ktore normalnie miasto nie ma czasu by sie nimi zajac ale w opinii ludzi zamieszkujacych dane osiedle sa one potrzebne np.: remont lub budowa placu zabaw, postawienie kilku niezbedych latarni gdzie beda potrzebne, postawienie sygnalizacji swietlnej w jakims miejscu, progi zwalniajace itd. itp. @R16 Mylisz sie co do dofinansowania. Swego czasu o ile dobrze pamietam (jesli sie myle to prosze o poprawienie) Urzad Wojewodzki/Marszalkowski dofinansowywal te tzw. "silownie pod chmurka". Mozna bylo dostac dofinansowanie chyba z 50% (albo i wiecej) kwoty inwestycji jesli mialo sie zabezpieczona kase na pokrycie pozostalych kosztow. Sa projekty ktore spokojnie moga wykonywac osiedla ale sa to zwykle projekty drobne. Trzeba by poszukac bo tego jest cala masa roznego rodzaju. Problem jedynie jest z tym ze trzeba by bylo przygotowac wniosek od podstaw i zlozyc projekt a malo kto sie tego podejmie i malo kto to po prostu potrafi. Choc z drugiej strony sa tutaj na forum "specjalisci" ktorzy twierdza ze pozyskac dofinansowanie to jest proscizna i zaden problem.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Ewqa
Czy będą śpiewać o księżach pedofi...
antyklerykał
A sukienkowi wszędzie się pchają, a t...
antyklerykał
Jak dla mnie zbyt dużo katolickiej indo...
Czesław
Dobrze, że nikomu do chałupy nie wjech...
Ciekawe...
do czego ludzie są zdolni, by przysposo...
Witek
brawo dla operatora kamery że potrafi z...
x
Chyba ostatnio to Ziaro jeszcze w II lid...
Kibic lat 80
Próbuje sobie przypomnieć napastnika z...
izolator
... Michał Kciuk z FC Kacze Doły ......
z_boku
Cały ten "artykuł", albo jak kto woli ...
x
W następnym sezonie nie będzie już Pa...
kibic
Paluch 23 bramki strzelił nie 22....
Zdziwiona
Chętnie poznałabym nazwiska tych zdoln...
K.
Najpewniej oddelegowany do wolontariatu....
Flagowiec
Jeden z artykułów na stronie roztocze....
por.zUbek
Jak widać po ilości komentarzy najlepi...
heh
nawet nie napisali o ktorej godzinie to ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny