R E K L A M A

Z I P

Felietony(nh)22 marca 2014 FACEBOOK | 4422 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 5 komentarzy ()

1580, 1950

Zamość i Nowa Huta, foto: roztocze.net

R E K L A M A    B O A R D

Felieton Piotra Rogalskiego o ratuszu w mieście idealnym dla robotników.

 

Kamienice z attykami i łukowymi podcieniami, okna z ozdobnymi obramieniami, a na fasadach obłożonych jasnym piaskowcem płaskorzeźby. Do tego, na dużym placu, ratusz w wieżą. Brzmi znajomo, ale to opis miasta idealnego dla robotników – Nowej Huty. Nowa Huta miała być w zamierzeniach swoich twórców osobnym miastem, z własnym rynkiem i ratuszem. Próbą realizacji złożenia miejskiego opisywanego w literaturze, jako „socjalistyczny w treści, a narodowy w formie”.

 

Wiele z planowanych budynków w Nowej Hucie zostało w tym duchu wybudowanych. Jednak – jak się wydaje – szczególnie istotna była sama wizja urbanistyczna i założenie nowego miasta na surowym korzeniu, tuż obok wielkiego kombinatu metalurgicznego. Zbigniew Paszkowski, w książce pt.: “Miasto idealne w perspektywie europejskiej i jego związki z urbanistyką współczesną” (Universitas 2011), twierdzi, że socjalistyczne miasta idealne, a takim na pewno była Nowa Huta, miały kreować idealne społeczeństwo. “W państwach objętych ustrojem socjalistycznym nastąpiła tragiczna w skutkach transformacja idei miasta dobra społecznego na rzecz miasta jako narzędzia politycznego podporządkowania rzekomo wyzwolonych mas społecznych” – wyjaśnia Paszkowski. W ZSRR takim miastem był Magnitogorsk, w NRD – Eisenhüttenstadt. W Polsce Nowa Huta.

 

Zaryzykuję stwierdzenie że i również Jan Zamoyski, łożąc duże sumy na budowę Nowego Zamościa (w odróżnienia od Zamościa, określanego teraz jako Stary Zamość), również myślał o kreowaniu idealnego społeczeństwa, np. poprzez pełną kontrolę kto i z jakim majątkiem może osiedlić się na wydzielonych parcelach. Helen Rosenau, w książce pt. “Miasto idealne” definiuje je jako “reprezentację wizji religijnej lub poglądu świeckiego, w którym społeczna świadomość potrzeb społecznych idzie w parze z harmonijną koncepcją jedności architektonicznej”. Inaczej mówiąc forma budynków, ich układ, osie widokowe mają wpływ na ludzi. W Chinach nazwano to działanie terminem feng shui.

 

Przedmiotem, który miał zainspirować projektantów Nowej Huty, Tadeusza Ptaszyckiego i Stanisława Juchnowicza, był – jak sugerują niektórzy historycy – wachlarz. Jednak rzeczywistą inspiracją – i to jest fakt – był Zamość i dzieło Bernardo Morando i Jana Zamoyskiego. A najbardziej tę inspirację widać w niezrealizowanym projekcie budowy nowohuckiego ratusza. W literaturze opisującej przełomu lat 40-tych i 50-tych XX wieku dominuje przekonanie, że poszukiwanie polskiego stylu w architekturze było rozpaczliwą próbą odejścia od proponowanego przez moskiewskich towarzyszy stylu klasycznego. Polski renesans zaś – choć pochodził z Włoch – uznano wtedy za dominujący w naszej tradycji architektonicznej i co równie ważne, uznano jako reakcję na „ciemnie wieki średnie”. To idealnie pasowało do powojennych koncepcji nowej, socjalistycznej Polski.

 

Ale wróćmy do ratusza. Zamojski ratusz to wspólne dzieło Bernarda Morando, Jana Jaroszewicza i Jana Wolffa, a dzisiejsza forma tego charakterystycznego budynku, ze schodami i attykami powstawała w ciągu dwustu lat przebudów i modernizacji. Jest wzorem budowli miejskiej i nie dziwi, że również dla architektów szukających nowej formy dla robotniczego miasta. Wieża ratuszowa w Zamościu ma 52 metry wysokości, to o wiele mniej od planowanej wieży rausza w Nowej Hucie. Wtedy projektanci mieli za zadanie zaprojektować wieżę wyższą od tych dominujących na Rynkiem Głównym w Krakowie, czyli ponad 82-metrową.

 

Tak dziennikarz Gazety w Krakowie pisał swego czasu, w trakcie odbywającej się retrospektywnej wystawie o niezrealizowanych budowlach w Nowej Hucie, o ratuszu: „Z 17 pierwotnych koncepcji ratusza w Nowej Hucie znamy zaledwie dwie. Zapewne jednak były one najlepsze, bo też jedynie je reprodukowano w książkach i czasopismach. Pierwsza z nich nawiązywała do ratusza w Zamościu – najlepszego przykładu tego typu budowli z XVI w. na ziemiach polskich, wystawionego przez hetmana Jana Zamojskiego. Od oryginału budowla nowohucka różniła się okazałą wieżą. Miała ona być dużo wyższa niż w pierwowzorze, co było zaleceniem władz. Chodziło o to, by najwyższa budowla Nowej Huty przewyższała wzrostem “hejnalicę” kościoła Mariackiego”.

 

Jak wspomina Tadeusz Binek, który pracował wówczas w Dyrekcji Budowy Miasta Nowa Huta, budowa ratusza nie została rozpoczęta. “Z ratuszem sprawa była nieco prostsza. Do 1957 r. wykonanych zostało aż kilkanaście wersji szkiców i koncepcji architektonicznych. Pięknych i kolorowych. Ratusz miał być bowiem wizytówką Nowej Huty. Przebogaty architektonicznie, strzelisty, z wieżą ratuszową. Ale na os. C32 funkcjonował duży biurowiec, w którym od 1954 r. mieściły się wszystkie agendy Urzędu Dzielnicowego Nowej Huty. Oceniłem, że w tej sytuacji odrębny i bardzo kosztowny ratusz jest zbędny. Po zakończeniu więc kolejnej pięknej koncepcji wstrzymałem dalsze opracowywanie projektów obiektu, tłumacząc prosto, że w najbliższym czasie nie przewiduje się jego realizacji” – pisał Binek w 1999 roku.

 

ratusz_nowa_huta_mhmk2

Makieta Nowej Huty, źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

 

Więcej zdjęć z publikacji “Nowa Huta architektura i twórcy miasta idealnego Niezrealizowane projekty”  TUTAJ

Autor: (nh)
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
TORRES20400
Bimbru szkoda. Zbieranie "zabytków" z I...
z_boku
Ufff.... Już myślałem że Jakuba zła...
z_boku 35 minut temu
No to trzeba mu pogratulować. Tam go je...
Persona non gra... 36 minut temu
Proponuję Przemysława Kitę za Piotra ...
Asd 47 minut temu
Czyli za jednym zamachem wzmocnienie Het...
Oneb
Ptaszki ćwierkają, że ktoś wyszedł ...
Taka kasa ! Więcej niż Prezydent. Nies...
Oneb
Ptaszki ćwierkające, że kandydatką n...
...
Hahahahhhah .... akcje Krajowej Spółki...
lewicowy
karteczka bredzisz. Zamojskie SLD weszł...
ad111
Daltego cały ten "news" wyjęty jest ni...
fucha
A po co radnemu Niziołowi twój głos. ...
fucha
Po co tak się pchać na ten urząd Prez...
z_boku
Zamość tylko mignął w tym spocie, ż...
observer
geriatria klimakteryjna + wieloobrotowo-...
karteczka
Stare dzieje . Wydaje się , że koledzy...
ad111
Filmik słabiutki, nie ma się czym eksc...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny